Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

cabinet medical in scara blocului

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Ale123

Ale123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.09.2007
Nu stiu exact in ce categorie se incadreaza dar am postat aici.
La mine in scara este un cabinet ginecologic. nu ar fi nicio problema...DAR  intrarea clientelor se face pe scara blocului,pe unde intra si locatarii. Nu stiu daca este ok asa...eu zic ca nu este. In primul rand nu e igienic. Oricum, stie cineva daca un cabinet poate avea aceasi intrare ca si locatarii sau trebuie sa aiba intrare separata? Repet, e cabinet ginecologic... imaginati-va ce probleme pot aparea...apare una cu ceva probleme,pune mainile io stiu pe unde apoi pe balustrada sau in lift si tu mergi dupa ea...Exista vreo lege care sa spuna ceva despre acest lucru? Ajutati-ma va rog. Mersi

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
există niște criterii cărora trebuie să li se conformeze un cabinet medical, deci dacă are autorizație de funcționare înseamnă că e în regulă. Vor avea controale periodice de la SANEPID, DSP, Colegiul Medicilor etc.
chestia cu igiena e o prostie, te-ai gândit că poate vecina de la patru sau prietena celui de la doi are "ceva probleme,pune mainile io stiu pe unde apoi pe balustrada sau in lift" etc? Ce vrei să faci, să trimiți toți locatarii și vizitatorii lor să-și facă analizele înainte de a intra în bloc?
În plus, organismul are metode de a se apăra de infecții, nu te poți îmbolnăvi chiar așa ușor, stai liniștit (ă).

#3
popazualexandru

popazualexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 06.04.2008

Quote

DAR intrarea clientelor se face pe scara blocului,pe unde intra si locatarii. Nu stiu daca este ok asa
  
Tu cand te duci intr-un spital nu intri pe aceasi intrare pe unde intra toti bolnavii acelui spital.  

Quote

imaginati-va ce probleme pot aparea...apare una cu ceva probleme,pune mainile io stiu pe unde apoi pe balustrada sau in lift si tu mergi dupa ea..
  
Cand mergi cu metroul nu pui mana pe balustrade sau pe diverse bare ca sa te ti de ele , crezi ca acolo nu pun mana foarte multi oameni bolnavi.

#4
Ale123

Ale123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.09.2007
Aveti si voi dreptate intr-un fel,nu zic ca nu :) dar ma intrebam pur si simplu,e voie asa ? eu orice cabinet am vazut avea intrare separata,direct la cabinet,nu prin scara. intelege-ti? :)

#5
Millena

Millena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 24.08.2008

 Ale123, on Sep 5 2008, 10:46, said:

Aveti si voi dreptate intr-un fel,nu zic ca nu :) dar ma intrebam pur si simplu,e voie asa ? eu orice cabinet am vazut avea intrare separata,direct la cabinet,nu prin scara. intelege-ti? :)


pai si pe unde ai vrea sa intre din moment ce e o scara de bloc?  :huh:

#6
Ale123

Ale123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.09.2007

 Millena, on Sep 5 2008, 11:33, said:

pai si pe unde ai vrea sa intre din moment ce e o scara de bloc?  :huh:

se face intrare separata, n-ai vazut niciodata cabinet cu intrare separata?

#7
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Te lamuresc eu : are nevasta-mea cabinet stomatologic in apartament de bloc...pacientii intra pe unde intra si ceilalti locatari , ca sa fac alta intrare tre sa obtin multe aprobari , autorizatii care...momentan nu se dau ( legea cu spatiile verzi , cica...)...cand am cerut aprobarea vecinilor acum cativa ani , se strambau toti , credeau ca o sa fie ca la policlinica si n-or sa mai aibe pe unde sa intre in casa de multimea care va face rand la usa...n-a fost ca ei , a fost ca mine...ordine , programari , civilizatie , lumina pe hol pusa de mine , casa scarii varuita si aranjata anula , etc...ca sa concluzionez , treaba nu sta in mana medicului sau a societatii respective , ci la primarie , consiliu local , etc...

#8
Millena

Millena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 24.08.2008

 Ale123, on Sep 5 2008, 14:42, said:

se face intrare separata, n-ai vazut niciodata cabinet cu intrare separata?


tu ai idee ce implica asta?  :huh:

#9
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

 Ale123, on Sep 5 2008, 10:07, said:

Nu stiu exact in ce categorie se incadreaza dar am postat aici.
La mine in scara este un cabinet ginecologic. nu ar fi nicio problema...DAR  intrarea clientelor se face pe scara blocului,pe unde intra si locatarii. Nu stiu daca este ok asa...eu zic ca nu este. In primul rand nu e igienic. Oricum, stie cineva daca un cabinet poate avea aceasi intrare ca si locatarii sau trebuie sa aiba intrare separata? Repet, e cabinet ginecologic... imaginati-va ce probleme pot aparea...apare una cu ceva probleme,pune mainile io stiu pe unde apoi pe balustrada sau in lift si tu mergi dupa ea...Exista vreo lege care sa spuna ceva despre acest lucru? Ajutati-ma va rog. Mersi

eu cred ca nu e normal sa gandesti asa ceva. Ai semnat pt aprobarea acelui cabinet ?
A ) ai fost de acord
B ) ai un cabinet ginecologic in zona si te deranjeaza concurenta ?
C ) nu e treaba ta , e treaba autoritatilor sa hotarasca ce conditii trebuie sa indeplineasca

#10
Ale123

Ale123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.09.2007

 bully, on Sep 5 2008, 16:00, said:

Te lamuresc eu : are nevasta-mea cabinet stomatologic in apartament de bloc...pacientii intra pe unde intra si ceilalti locatari , ca sa fac alta intrare tre sa obtin multe aprobari , autorizatii care...momentan nu se dau ( legea cu spatiile verzi , cica...)...cand am cerut aprobarea vecinilor acum cativa ani , se strambau toti , credeau ca o sa fie ca la policlinica si n-or sa mai aibe pe unde sa intre in casa de multimea care va face rand la usa...n-a fost ca ei , a fost ca mine...ordine , programari , civilizatie , lumina pe hol pusa de mine , casa scarii varuita si aranjata anula , etc...ca sa concluzionez , treaba nu sta in mana medicului sau a societatii respective , ci la primarie , consiliu local , etc...


eee,pai asa zic si eu :P asa ar fi cat de cat acceptabil,dar la mine nu fac nimic cei de la cabinet

mersi de rasp :)

 cutler, on Sep 5 2008, 17:21, said:

eu cred ca nu e normal sa gandesti asa ceva. Ai semnat pt aprobarea acelui cabinet ?
A ) ai fost de acord
B ) ai un cabinet ginecologic in zona si te deranjeaza concurenta ?
C ) nu e treaba ta , e treaba autoritatilor sa hotarasca ce conditii trebuie sa indeplineasca


n-am cabinet ,n-am nimic :P
ma deranjeaza doar faptul ca suna la mine la interfon in loc de cabinet,ca forteaza mereu usa si ne trezim cu boschetari pe scara si etc etc.... in fine
apropo de semnaturi,alea trebuie din cand in cand reactualizate? sau se semneaza doar 1 data?
intreb pentru ca nu stiu,nu ma pricep si vreau sa ma informez :P

#11
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Lasa ca dupa ce te insori, cine stie pana vine salvarea si  nu vrea sa astepte bebe, poate ai "norocu" sa ajungi la aceelasi cabinet.
  E normal,si la mine in cartier sint,oameni santem si daca putem face ceva pentru semenii nostrii e bine.
  
PS-daca ar fi bordel,ai mai avea ceva impotriva ? :D

#12
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 Ale123, on Sep 5 2008, 10:07, said:

La mine in scara este un cabinet ginecologic. nu ar fi nicio problema...DAR  intrarea clientelor se face pe scara blocului,pe unde intra si locatarii. Nu stiu daca este ok asa...eu zic ca nu este. In primul rand nu e igienic. Oricum, stie cineva daca un cabinet poate avea aceasi intrare ca si locatarii sau trebuie sa aiba intrare separata? Repet, e cabinet ginecologic... imaginati-va ce probleme pot aparea...apare una cu ceva probleme,pune mainile io stiu pe unde apoi pe balustrada sau in lift si tu mergi dupa ea


Stai linistit, marea majoritate a pacientelor doctorului (-lor) probabil ca sunt gravide care vin regulat la control pentru monitorizarea evolutiei sarcinii.

Oricum poti lua mult mai multe boli din metrou sau din orice alt mijloc de transport in comun deorece cabinetele medicale au nevoie sa respecte reguli riguroase de igiena.

Si daca doamne fereste apare vreo urgenta in bloc aveti acces imediat la un doctor/asistenta  care sa intervina pana vine ambulanta, asa ca relaxeaza-te.

#13
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Cu atia ca voi nu-si mai face omu' firma nici in camp deschis. N-ati putea sa stati linistiti in banca voastra? Atata timp cat legea permite schimbarea destinatiei unui spatiu, nu inteleg ce tot aveti voi impotriva. Macar de ar fi discoteca. Eu unul as transforma toate spatiile de la parter in spatii comerciale. De ce nu. Sunt cartiere in care mergi 100-200 m pt un pachet de tigari sau o paine din cauza vecinilor care nu-si dau acorul pt infiintarea chioscurilor.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
ai uitat un lucru:  legea permite schimbarea destinatiei unui spatiu cu acordul asociatiei/vecinilor.

#15
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

 _Smiley_, on Sep 8 2008, 13:49, said:

ai uitat un lucru:  legea permite schimbarea destinatiei unui spatiu cu acordul asociatiei/vecinilor.

din locuinta in societate comerciala. O singurta data. Apo ca si firma poti sa-ti schimbi destinatia din croitorie in ginecologie fara sa te mai rogi de vecini :)

#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
se vede ca esti venit din camp deschis @snipest

Edited by aeon, 08 September 2008 - 12:55.


#17
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 _Smiley_, on Sep 8 2008, 13:49, said:

ai uitat un lucru:  legea permite schimbarea destinatiei unui spatiu cu acordul asociatiei/vecinilor.
Da, dar legea ar trebui sa prevada si motivele pentru care ei ar putea refuza. Totusi, vreau sa stiu pe ce baza vecini imi ingradesc exercitatrea dreptului de proprietate.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
nu-ti ingradeste nimeni dreptul de proprietate :). ai cumparat un apartament avand drept destinatie locuitul, situat intr-o constructie destinata locuitului. daca schimbi ceva, atunci automat iti afectezi vecinii si, prin urmare, trebuie sa le ceri acordul. daca nu-ti place asta, ia-ti apartamentul si muta-te cu tot cu el in alt bloc care are de la inceput alta destinatie (comert, birouri, turism, servicii etc).

Edited by _Smiley_, 08 September 2008 - 17:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate