Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Taxe vamale la cumparare de pe eBay

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
lupucata12

lupucata12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.08.2008
Buna !

Am cumparat un webcam Panasonic Authenticam de pe eBay, de la o persoana fizica din SUA. Pana acum, totul merge bine cu transportul. A fost trimisa cu USPS (US Postal Service) si ieri a intrat in Romania.

Detailed Results:
  
Arrived Abroad, September 04, 2008, 12:54 pm, ROMANIA
International Dispatch, August 28, 2008, 11:42 am, FOREIGN CENTERJERSEY CITY NJ 099
Processed, August 25, 2008, 1:25 pm, OAKHURST, OK 74050
Electronic Shipping Info Received, August 25, 2008


Intrebarea mea este daca trebuie sa platesc ceva accize, taxe vamale, tva, etc.

Acum 1 an am cumparat 5 carti de pe Amazon.com, le-am primit cam dupa 2 saptamani. Nu am platit TVA (pentru ca nu mi-a cerut nimeni...  :) ).

Va multumesc !

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai va sosi la Posta Romana care iti va trimite o instiintare sa te prezint la vama din localitate. Acolo ti se va desface pachetul si se va vamui conform nomenclatorului de produse. Nu are importanta de la cine ai cumparat obiectul, pretul declarat de tine sau de el... decat daca este mai mare decat cel de nomanclator vamal. Se plateste TVA obligatoriu si eventual accize.
PS: Daca obiectul vine din EU, nu se mai face nimic.

#3
lupucata12

lupucata12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.08.2008

 SuperDuper, on Sep 5 2008, 03:28, said:

Pai va sosi la Posta Romana care iti va trimite o instiintare sa te prezint la vama din localitate. Acolo ti se va desface pachetul si se va vamui conform nomenclatorului de produse. Nu are importanta de la cine ai cumparat obiectul, pretul declarat de tine sau de el... decat daca este mai mare decat cel de nomanclator vamal. Se plateste TVA obligatoriu si eventual accize.

Totusi, in cazul cartilor, nu s-a intamplat nimic de genul asta ... Au fost trimise tot din SUA si nu mi le-a "cautat" nimeni ... Teoretic, au si ele un TVA de 9% ...

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cartile si revistele au un regim aparte in mai toata lumea...

#5
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005
Daca valoarea coletului este mai mica de 45 euro, nu platesti nimic. Ca persoana fizica, beneficiezi de aceasta scutire.

#6
lupucata12

lupucata12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.08.2008

 ghevasalie, on Sep 5 2008, 09:26, said:

Daca valoarea coletului este mai mica de 45 euro, nu platesti nimic. Ca persoana fizica, beneficiezi de aceasta scutire.

A costat 99.99$ ... deci aproape 69? ... Asta fara taxele postale, la care ar fi aberant să plătesc TVA sau vamă ...
Din câte am înțeles, se plătește doar TVA, produsele electronice de genul ăsta (cu cod TARIC 8525803000) fiind scutite de taxe vamale.

Deocamdată, aștept ...

Edited by lupucata12, 05 September 2008 - 13:15.


#7
SoR!n

SoR!n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 29.12.2006
Taxele postale cat te-au ajuns?

#8
lupucata12

lupucata12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.08.2008

 SoR!n, on Sep 5 2008, 22:47, said:

Taxele postale cat te-au ajuns?
Valoare colet = 99.99 $
Taxe postale = 24.75 $
Asigurare = 3.35$

Deci, in total, 128.09$ ... Am platit prin PayPal folosind un card de la OTP, cam 315 RON.
O chestie ciudata ... PayPal nu a putut sa ia creditul de verificare de 1.5EUR de pe un card  (de credit) BT Forte ...
De asta am apelat la un MasterCard de la OTP ... card de debit ...

------

Dupa multe cautari pe net, am fost azi pe la Posta (nu intamplator - am avut de ridicat o carte de la Editura ALL) ...
Am intrebat ce se intampla cu un colet venit din SUA ... Mi-au spus ca nu e nici o problema, exista un oficiu postal special pentru treaba asta (in Sv e la 20m de principalul oficiu postal). Mi-au spus ca vamuirea se face la posta, sunt vamesi care vin special pt treaba asta acolo. De asemenea, masina cu coletele soseste - intr-adevar - in urmatoarea zi lucratoare de la ajungerea in tara.
Deci, m-au invitat luni sa trec pe-acolo ...

M-am uitat si pe Amazon.com sa vad daca am platit TVA pentru carti ... nimic ... nici pe site, nici la posta  ...

Item(s) Subtotal: $46.21
Shipping & Handling: $12.98
  -----
Total Before Tax: $59.19
Estimated Tax: $0.00
  -----
Grand Total: $59.19


Acum, astept ziua de luni sa vad si eu cat platesc ... Dupa aceea, va anunt ...

Numai bine !!!

Edited by lupucata12, 06 September 2008 - 01:04.


#9
bond1

bond1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 13.12.2005
Sv e severin sau suceava?

#10
lupucata12

lupucata12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.08.2008

 bond1, on Sep 6 2008, 02:06, said:

Sv e severin sau suceava?

Suceava ... :)

Edited by lupucata12, 06 September 2008 - 01:13.


#11
TheLuckyCat

TheLuckyCat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.08.2008
Te poti intelege dinainte sau imediat dupa tranzactie cu vanzatorul care, atunci cand trimite coletul, il trece ca si cadou pentru tine si chiar daca valoarea coletului este mai mare de 45 de euro, nu platesti vama. Insa nu multi ar face asta si nu stiu cum procedeaza cei de la vama la noi in tara, daca ar tine cont de asa ceva.
La carti si haine second hand imi amintesc vag ca nu se cerea vama.Nu sunt sigura insa!

#12
SoR!n

SoR!n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 29.12.2006

 lupucata12, on Sep 6 2008, 02:04, said:

Valoare colet = 99.99 $
Taxe postale = 24.75 $
Asigurare = 3.35$

Deci, in total, 128.09$ ...
Merci. Deci sa inteleg ca pentru 2-3 produse personale nu se prea merita..

#13
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006

 SoR!n, on Sep 6 2008, 09:44, said:

Merci. Deci sa inteleg ca pentru 2-3 produse personale nu se prea merita..
O intrebare am si eu.Daca esti persoana juridica poti scapa cumva de taxele vamale?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate