Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Cum se obtine cetatenia spaniola?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
violeh

violeh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2008
Salut.

  As dori sa stiu cum pot obtine cetatenia spaniola? E posibil sa-mi pastrez cetatenia romana? Sau trebuie sa renunt la cea romana si s-o cer din mai tirziu?  

Traiesc aici de 3 ani de zile si am rezidenta spaniola fara drept de munca pina pe 01/01/2009.  Am impatronament (dovada domiciliului) pe tot timpul stat aici. Nu am si nu am avut contract de munca.

Multumesc.

#2
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Poti aplica pentru cetatenie la Ministerul Justitiei dupa 10 ani de rezidenta (deci mai ai putin de asteptat...), si va trebui sa renunti la cetatenia romana, pe care n-o vei putea redobandi decat daca renunti la cea spaniola.

#3
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006
Citisem undeva ca trebuie sa iti schimbi si numele pentru a deveni cetatean spaniol. Sa ai in numele de familie spaniol.

#4
gabita1

gabita1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.07.2009
salutari tuturor!

sunt de aproape 10 ani in Spania si pot sa spun ca am avut experiente bune si rele. In prima zi in care am ajuns aici, in trenul cu care calatoream din Barcelona spre Lerida (un oras din interiorul Spaniei) au incercat sa ma fure de mai multe ori. Cand am ajuns aici vorbeam engleza, franceza si italiana si desi toata lumea te asigura ca spaniola e usoara, va pot asigura ca nu am putut sa comunic cu prea multa lume. A functionat mai bine limbajul prin semne decat limbile straine. De aceea va dau un sfat: invatati spaniola inainte de a ajunge aici.
Dupa vreo 2 ani in Lerida, m-am indreptat spre Blanes - si aici sunt si in ziua de azi. Daca vreodata o sa aveti prilejul sa faceti o calatorie in Spania, Blanes-ul o sa va impresioneze in mod placut.
Vad ca multa lume da sfatul 'feriti-va de romani!' - eu cunosc relativ putini romani dar cei pe care-i cunosc sunt oameni de familie, muncitori si isi vad de viata lor - si cand putem ne ajutam intre noi. E drept ca o sa constatati ca noi romanii, avem o mentalitate oarecum diferita de alte natii - in comunitatile latino americane ei se cauta intre ei, se organizeaza si se ajuta mult. De obicei romanii au tendinta de a fi individualisti si noi ne cautam unii pe altii doar cand avem nevoie de ajutor si atunci constatam de multe ori ca nu mai avem la cine apela. Cred ca de aici se ajunge la situatii in care ne simtim dezamagiti.
Eu personal am fost ajutata de un roman, in momente foarte dificile din viata mea, si acum, dupa 10 ani inca tinem legatura. Cred in calitatea umana si

Eu sunt din Cluj si dupa 10 ani de zile in Spania eu inca spun ca sunt clujeanca. Si poate sunt prea OPTIMISTA

#5
dumytm

dumytm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.06.2005

 arthasfleo, on 26th July 2009, 16:27, said:

Citisem undeva ca trebuie sa iti schimbi si numele pentru a deveni cetatean spaniol. Sa ai in numele de familie spaniol.

da iti vor schimba numele dar nu cu unul spaniol (din fericire  :D ) ci vor adauga un al doilea nume de familie. Aici asa e obiceiul sa ai numele de familie al ambilor parinti.

#6
ekin

ekin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.02.2010
Salut as vrea si eu sa stiu cum pot obtine rezidenta in Spania ??. Ce conditii trebuie sa indeplinesc ?..]

Acuma sunt in romania m-am apucat de spaniola dar la vara ar trebuii sa ma mut acolo... Multumesc!!

#7
liria

liria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.02.2010
Bine v-am gasit !
As dori sa stiu cum pot obtine cetatenia spaniola fiind casatorita de 1 an cu un cetatean spaniol.Mentionez ca sunt de 5 ani aici,impatronata,cu NIE si rezidenta.Am inteles ca trebuie sa merg la Consulatul romanesc insa nu stiu cum sa procedez...
multumesc anticipat! :peacefingers:

#8
gaby_bn

gaby_bn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2010

 LoveDemon, on 12th September 2008, 06:20, said:

Poti aplica pentru cetatenie la Ministerul Justitiei dupa 10 ani de rezidenta (deci mai ai putin de asteptat...), si va trebui sa renunti la cetatenia romana, pe care n-o vei putea redobandi decat daca renunti la cea spaniola.
Si care ar fi actele necesare?

#9
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006
Cetatenia spaniola este dobandita daca sunt indeplinite toate criteriile stabilite de legea spaniola.

Cetatenia poate fi obtinuta de:

   1. Strainii majori si minorii independenti;
   2. Strainii mai mari de 14 ani, daca sunt insotiti de parinti sau tutore;
   3. Reprezentantii legali ai persoanelor incapabile daca:
          * Strainul a locuit in Spania legal si continuu,
          * Migrantul dovedeste un bun comportament civic,
          * Migrantul este suficient integrat in societatea spaniola.

Legislatia spaniola cere ca strainul sa fi avut resedinta in Spania timp de 10 ani.

Termenul poate fi redus in urmatoarele cazuri:
5 ani in cazul refugiatilor;
1 an in cazul:

    * Strainilor nascuti in Spania;
    * Straini casatoriti cu cetateni spanioli;
    * Soti vaduvi ai spaniolilor;
    * Straini aflati sub tutela spaniolilor cel putin 2 ani;
    * Orice persoana nascuta de parinte spaniol sau bunici spanioli.

Acte necesare:

    * Certificatul de nastere, tradus si legalizat;
    * Permisul de sedere;
    * Certificatul consular care atesta cetatenia curenta si un bun comportament;
    * Cazier judiciar din tara de origine;
    * Cazier judiciar din Spania;
    * Certificatul inregistrarii municipale, inclusiv a membrilor familiei;
    * Certificat care atesta resurse financiare suficiente;
    * Certificatul de nastere a sotului si certificatul de casatorie;
    * Certificatul care atesta ca sotii locuiesc impreuna, daca strainul este casatorit cu un cetatean spaniol.

Institutii responsabile

Cererea pentru obtinerea cetateniei va fi depusa la Registrul Civil al locului de resedinta.

Departamentul pentru Cetatenie din cadrul Ministerului de Justitie va decide cu privire la acordarea cetateniei spaniole.

In Spania nu este admisa cetatenia dubla.

Referitor la obligativitatea celui de-al doilea nume, e vrajeala. Ei intr-adevar au doua apellidos (nume de familie) - mostenind numele de familie al ambilor parinti. Nu este insa obligatoriu ca cel ce obtine cetatenia sa o faca.

Copiii nascuti pe teritoriul spaniol, pot dobandi mai repede cetatenia, dupa un an de zile, indiferent de nationalitatea parintilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate