Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Taxele de proces se pot platii la orice trezorerie?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Salut,

Am deschis si eu un proces impotriva  fabuloasei taxe auto si procesul nu se tine la mine in oras se tine la resedinta de judet.

Mi-a venit o citatie unde scrie ca am de platit 2 taxe: una de 4 roni si una de 0,3 roni.

Intrebarea mea este aceste taxe se pot platii oriunde sau trebuiesc platite la tribunalul unde se tine procesul? Avocatul meu a spus ca trebuie sa platesc la tribunal unde se tine procesul si ca taxa pe care am platit-o eu la trezorerie la mine in judet nu este valabila. Ca cica taxele intra in consiliul local si nu se duc banii la consiliul local unde se tine procesul astfel nu am valabile platitile deci proces pierdut....
Iar taxa de 0,3 roni am platit-o la posta romana.

Chiar trebuie platite aceste taxe la tribunalul unde apartine procesul?????

Multumesc,

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 Arpi, on Sep 3 2008, 14:20, said:

Salut,

Am deschis si eu un proces impotriva  fabuloasei taxe auto si procesul nu se tine la mine in oras se tine la resedinta de judet.

Mi-a venit o citatie unde scrie ca am de platit 2 taxe: una de 4 roni si una de 0,3 roni.

Intrebarea mea este aceste taxe se pot platii oriunde sau trebuiesc platite la tribunalul unde se tine procesul? Avocatul meu a spus ca trebuie sa platesc la tribunal unde se tine procesul si ca taxa pe care am platit-o eu la trezorerie la mine in judet nu este valabila. Ca cica taxele intra in consiliul local si nu se duc banii la consiliul local unde se tine procesul astfel nu am valabile platitile deci proces pierdut....
Iar taxa de 0,3 roni am platit-o la posta romana.

Chiar trebuie platite aceste taxe la tribunalul unde apartine procesul?????

Multumesc,
In primul rand, la ce dracu' ti-ai mai luat avocat daca esti tu atat de destept incat stii mai bine ca el?
In al doilea rand, bine ca ti-ai luat avocat, ca e indeajuns de destept si stie el mai bine decat tine.

#3
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

 snipest, on Sep 3 2008, 15:01, said:

In primul rand, la ce dracu' ti-ai mai luat avocat daca esti tu atat de destept incat stii mai bine ca el?
In al doilea rand, bine ca ti-ai luat avocat, ca e indeajuns de destept si stie el mai bine decat tine.
:mellow:
Omule ai o problema grava de tot. am pus o intrebare simpla. Intreb ca am intrebat alt avocat si a zis ca pot platii oriunde. Nu vrreau sa fac 200km sa platesc 2 taxe de 4,3 Roni.

PRICEPUT?

Daca stii sa raspunzi, raspunde daca nu lasa balta ca nu esti interesant ....  <_<

Ps. nu sunt eu destept de aia am intrebat, dar poate omul respectiv nu stie bine ...

Edited by Arpi, 03 September 2008 - 14:07.


#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Nu poti sa platesti altundeva, dar nici nu e nevoie neaparat sa te deplasezi. Afla numarul contului de la instanta unde trebuie sa platesti si poti plati prin transfer bancar.

#5
Millena

Millena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 24.08.2008
De taxa de timbru intrebi tu?

S-au aiurit rau astia cu taxele.. pana acum ziceau ca la trezoreria din raza tribunalului.. pe urma ca din raza domiciliului celui care o plateste..  dar in nici un caz oriunde :P

#6
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

 Millena, on Sep 3 2008, 15:20, said:

De taxa de timbru intrebi tu?

S-au aiurit rau astia cu taxele.. pana acum ziceau ca la trezoreria din raza tribunalului.. pe urma ca din raza domiciliului celui care o plateste..  dar in nici un caz oriunde :P


Da! si mai e o taxa dar nu stiu cum ii spune. Exact asta e intrebarea. Unii zic ca pot platii oriunde (na poate nu oriunde in tara:) )  altii ca pot platii doar acolo.

Chiar nu stie nimeni?

PS: Nu vreau sa platesc oriunde :), in judet si in raza domiciuliuliu :)

Edited by Arpi, 03 September 2008 - 14:27.


#7
Millena

Millena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 24.08.2008

 Arpi, on Sep 3 2008, 15:25, said:

Da! si mai e o taxa dar nu stiu cum ii spune. Exact asta e intrebarea. Unii zic ca pot platii oriunde altii ca pot platii doar acolo.

Chiar nu stie nimeni?

PS: Nu vreau sa platesc oriunde :), in judet si in raza domiciuliuliu :)


Cum nu stii cum ii spune? Spune-mi clar ce taxe ptr ca s-au impartit..de exemplu aia ptr executorii judecatoresti nu se mai plateste la trezoreria de pe langa tribunal..si parca mai sunt cateva.. nu toate intra sub incidenta aceleasi legi.

repet, oriunde nu exista :P

In Ordonanta de Urgenta 51/2008, privind ajutorul public judiciar in materie civila, se stipuleaza ca sumele care provin din colectarea taxelor judiciare constituie venit la bugetul de stat, nu buget local.

Edited by Millena, 03 September 2008 - 14:31.


#8
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
@Millena
Multumesc.

Am asa:

Taxa judiciara de timbru de 4 Lei si timbru judiciar de 0,3 lei.

PS. am ami contactat un avocat si a zis ca pot platii la trezorerie fara probleme si timbrul judiciar de 0,3 lei la posta.

#9
Millena

Millena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 24.08.2008
Scuze de intarizere, daca nu ai rezolvat... uite:

Art. 19. - (1) Taxele judiciare de timbru se platesc in numerar sau prin virament, in contul bugetului de stat, la unitatile trezoreriei statului sau ale Casei de Economii si Consemnatiuni.
(2) Persoanele juridice platesc taxele judiciare de timbru in numerar sau prin virament, in contul bugetului de stat, la unitatea trezoreriei statului in raza careia isi au sediul fisca   (Legea 146/1997)



Timbru judiciar il iei de la un oficiu postal.

#10
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

 Millena, on Sep 5 2008, 11:44, said:

Scuze de intarizere, daca nu ai rezolvat... uite:

Art. 19. - (1) Taxele judiciare de timbru se platesc in numerar sau prin virament, in contul bugetului de stat, la unitatile trezoreriei statului sau ale Casei de Economii si Consemnatiuni.
(2) Persoanele juridice platesc taxele judiciare de timbru in numerar sau prin virament, in contul bugetului de stat, la unitatea trezoreriei statului in raza careia isi au sediul fisca   (Legea 146/1997)



Timbru judiciar il iei de la un oficiu postal.

Asa este!

Pe foia care am primit-o de la trezorerie, nu scrie nimica de bugetul local ci scrie de bugetul de stat sau asa ceva si e data o adresa de Bucuresti.
Iar timbrul ... e un timbru simplu pe care l-am cumparat de la Posta Romana.

Deci in concluzie se pot platii aceste taxe si la trezoreria din orasul meu si nu trebuie sa merg sa platesc la ghiseul din cadrul tribunalului.

Multumesc Millena inca o data!

PS: @snipest - acuma este in regula de ce am intrebat? si nu ca fac pe desteptu?  -_-

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate