Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Freelancing si legalitatea platilor

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
iSandu

iSandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.02.2007
Salut. De ceva vreme ma ocup si de freelancing, si am un card Payoneer pe care mi l-a facut site-ul respectiv. Am aflat ca as putea fi platit si prin Paypal. In fine, intrebarea e cat de legal este sa lucrezi ca persoana fizica si sa fii platit intr-un cont din afara? Mi-a spus cineva ca orice venit trebuie impozitat. Ce ar trebui sa fac? Sa anunt ca am venit suplimentar? Nici macar nu e fix. Depinde cand am timp de freelancing, si ce proiecte prind. Chestia e ca nici nu ar avea cum sa ma lege pe mine in mod direct de cardul respectiv, e numele meu pe el, dar puteam sa le dau orice nume. Insa nu-mi place nici ideea de a incalca legea. Scuze daca a mai fost discutata chestia asta, eu m-am uitat un pic pe acest forum si nu am gasit.

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu te-ai uitat indeajuns de atent. Concluzia era sa-ti vezi linistit de treaba ca statul are destui bani si fara impozitul tau.

#3
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
presupun ca esti din categoria sl/gaf/rac. in mod normal ar trebui sa ai ceva forma legala pt asta, da atata timp cat nu scoti sume foarte mari nu prea ai de ce sa iti faci griji. eu mi-am tras pfa cu norma de venit just in case... poti sa faci la fel daca vrei sa contribui la dezvoltarea acestei tari minunate :)

#4
iSandu

iSandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.02.2007
Multumesc pt raspunsuri. Da, lucrez pe GAF. Pai stiam ca pot sa-mi vad linistit de treaba, cum am zis si mai sus, din moment ce eu pot sa scot bani de la bancomat, fara vreun act de identitate sau ceva, de pe un card care a fost facut in afara si fara vreun fel de acte care sa ma identifice pe mine. Camera de supraveghere de la bancomat e singurul lucru care m-ar putea lega de cardul respectiv, in rest totul e cat se poate de anonim.

Intrebarea mea era doar cum priveste legea acest lucru, si care ar fi pedepsele pt asa ceva.

De exemplu, daca cineva lucreaza in afara si trimite unei rude din tara niste bani sa zicem (nu o suma prea mare, dar constant), ruda respectiva ar trebui sa plateasca impozit pt acei bani? Chestia e ca cel care castiga acei bani plateste deja impozit in tara unde-i castiga

Un alt exemplu: vine un strain care are cont in afara, si vrea sa scoata bani de aici din contul sau. Ar trebui sa plateasca cuiva impozit pt ca a scos bani in tara asta din propriul cont? Adica daca se duce si scoate direct de la bancomat teoretic ar face o infractiune doar ca are contul in alta tara? Daca nu, cu ce ar fi cazul meu diferit?

Si de ce e ok pt sume mici, dar nu pt sume mari? Sa inteleg ca nu-i OK deloc, doar ca la sume mici se ignora?

#5
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
da, evaziune fiscala, pedeapsa e de la 2 ani in sus parca, in functie de prejudiciu :)

poti primi linistit bani de la "o ruda" cum zici tu, fara sa platesti impozit. iar strainu`ala, in afara de comisioanele hotilor de la care scoate bani, nu plateste nici un impozit. ar fi si culmea, daca nu e cetatean roman...

nu e ok pt nici un fel de sume, mari sau mici. eu am vrut sa zic ca sunt sanse mici sa intri la parnaie pt ca ai facut un site la unu pt 6-700$ si nu ai platit impozit pe venit...

#6
iSandu

iSandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.02.2007
Ala cu "o ruda" era un exemplu.

Pai daca e ok ca cineva sa scoata bani dintr-un cont al sau din afara, fara sa plateasca impozite, atunci care e diferenta in cazul meu? E contul meu, si scot bani din el. Eu platesc deja niste taxe sitului respectiv, bancii pt transferuri si administrarea contului etc

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View PostiSandu, on Sep 1 2008, 19:43, said:

Ala cu "o ruda" era un exemplu.

Pai daca e ok ca cineva sa scoata bani dintr-un cont al sau din afara, fara sa plateasca impozite, atunci care e diferenta in cazul meu? E contul meu, si scot bani din el. Eu platesc deja niste taxe sitului respectiv, bancii pt transferuri si administrarea contului etc

Bai ce draq ma ... statul asta de care te sperii tu e o martoaga plina de purici. De unde si pana unde sa isi dea cineva seama de un astfel de castig?!!! La finante nu gasesti decat niste puslamale incompetente angajate pe spaga, cum sa se gandeasca acestia ca ar exista astfel de oameni platiti in acest mod?!Singura primejdie vine de la prieteni. Daca te da cineva in primire este posibil sa fii depistat, altfel fa-ti treaba linistit.
Pe mine ma rupe in doua, nu am cum sa am bani negri asa ca ma scalpeaza... aproape ca facem 50-50.

Edited by floraur, 01 September 2008 - 19:40.


#8
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005

View PostiSandu, on Sep 1 2008, 19:43, said:

Pai daca e ok ca cineva sa scoata bani dintr-un cont al sau din afara, fara sa plateasca impozite, atunci care e diferenta in cazul meu? E contul meu, si scot bani din el. Eu platesc deja niste taxe sitului respectiv, bancii pt transferuri si administrarea contului etc

esti roman, lucrezi pt cineva si ala te plateste; legal trebuie sa dai si tu 19% impozit statului; lasa tu povestile cum ca tu defapt scoti bani din contul tau din disneyland, ca nu tin...

..dar cum a zis si floraur - NU ai nici un motiv sa te agiti. atata timp cat nu scoti zeci de mii de euro lunar din asta nimeni n-are treaba cu tine.

Edited by unu, 02 September 2008 - 01:46.


#9
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

View Postunu, on Sep 2 2008, 01:44, said:

esti roman, lucrezi pt cineva si ala te plateste; legal trebuie sa dai si tu 19% impozit statului; lasa tu povestile cum ca tu defapt scoti bani din contul tau din disneyland, ca nu tin...

..dar cum a zis si floraur - NU ai nici un motiv sa te agiti. atata timp cat nu scoti zeci de mii de euro lunar din asta nimeni n-are treaba cu tine.


Exact. Cand ajungi sa faci ceva bani, atunci ar fi bine sa declari veniturile, in declaratia de venituri globala. Pana atunci, la negru. Alta treaba era daca erai in USA, acolo te ard aia si ptr evaziune de 500$.

#10
iSandu

iSandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.02.2007
Dar nu erau programatorii scutiti de impozit? Sau numai in anumite conditii?

#11
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006

Quote

Dar nu erau programatorii scutiti de impozit? Sau numai in anumite conditii?

Trebuie sa fi terminat anumite facultati (chiar anumite sectii), sa fii angajat intr-o firma care realizeaza venit mai mare de 10000 de euro/an/angajat. Cam astea cred ca sunt conditiile, deci nu te incadrezi in ele in situatia ta. Poate un IMM cu plata a 3% din venituri ar fi solutia la problema ta...

#12
Rhypo

Rhypo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.09.2008
am si eu o intrebare....eu am propriul meu produs care il vand pe net, e un produs digital (ebook) si il vand in special in state...si mai am promovez si produse affiliate.
momentan nu fac prea mult...dar sa zicem ca ajung sa fac 5000$/luna sau peste 10.000$/luna...atunci ce ar trebui sa fac sa fiu perfect legal? trebuie srl chiar daca sunt o singura persoana? sau cum se face
mersi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate