Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Reteta de lasagna

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Salutare,

Cred ca acest fel de mancare merita un topic al lui aparte, din cauza complexitatii si a variatiilor in care poate fi pregatit.
Asadar, dupa multe incercari, o sa va dezvalui varianta mea finala, pe care o tot pregatesc de ceva vreme incoace.

Reteta de baza, aici.

Va recomand sa cumparati o tava speciala (eu folosesc una de 25/36 cm si 6cm inaltime) si sa folositi folie pergament pentru copt. Toate ingredientele se gasesc in Carrefour - prin alte supermarketuri posibil sa nu fie o parte dintre ele.

Ingredientele se modifica astfel, pentru o tava ca a mea:
- carne, cam 800 - 900 g; iau de obicei cam 500 de porc si 300 - 400 de vita (pulpa);
- foi de lasagna pre-fierte (Barilla sau Divella);
- sos de rosii (recomand Baneasa, ca e ieftin si bun; cele italiene ca Dolmio sau Barilla sunt mai scumpe) + sos de rosii separat pentru completat dupa cat e cazul;
- in loc de mozzarela, folosesc parmezan ras de la Napolact (sunt pungi de 150g, parca, si iau cam 3-4 buc) sau branza Ceddar de la Prodlacta pe care o rad eu;
- nu folositi deloc rozmarin sau nucsoara pentru ca au gust de compozitie pt. plombe (ca la dentist);
- sosul bechamel este destul de dificil de facut... cateodata nu iese din prima, de aceea e recomandat sa aveti mai mult lapte, unt si faina decat trebuie in mod normal; ideea cu el e sa torni/amesteci in continuu si uniform ca sa nu faca cocoloase sau sa se prinda; trebuie sa aiba consistenta potrivita ca sa poata fi intins pe foile de lasagna.
Este esential sa:
- ungeti tava (de fapt foile de pergament, daca folositi) cu unt sau ulei;
- sa folositi vin sec / demisec pentru sosul de carne; recomandat e cam o sticla de 0.75 L, din care ~ 100 - 150 ml se folosesc la sos, iar restul se degusta rece in timp ce se prepara lasagna!
- dupa ce asezati toate straturile de foi si sosuri  (la o tava de 6 cm inaltime, 6 straturi: 2 cu sos de carne, 2 bechamel si 2 de parmezan, bineinteles alternate); dupa ce puneti si ultimul strat, umpleti pana deasupra ultimei foi cu supa de pui sau vita si turnati pe deasupra si niste suc de rosii pentru culoare; deasemeni, puteti folosi ca ultim strat, deasupra, si excesul de sosuri ramase, daca e cazul... puteti face un model anume :)
- folositi o tava inalta, ca sa puteti alterna macar cate 2 straturi din fiecare sos.

Daca aveti alte variante, completari sau comentarii, va rog!

... si daca va place, nu uitati sa apasati "Thank you!" :)

Edited by Rigips, 29 August 2008 - 22:41.


#2
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Comentarii personale :
- prefer foile de lasagna de la Agnesi - sunt mai fine decat cele de la Divella sau Barilla (acum multi ani, cand nu se gaseau de cumparat, faceam eu foile si le fierbeam, dar toata prepararea imi lua aproape jumatate de zi)
- reteta clasica de lasagna bolognese este doar cu carne de vita, din cate stiu
- folosesc supa de vita, nu de pui
- branza (amestec de mozzarella si parmezan) o pun doar pe ultimul strat, impreuna cu unt taiat bucatele mici
- in sosul de carne calesc de la inceput o ceapa si un morcov taiate foarte marunt, apoi adaug carnea si restul ingredientelor ; de asemenea, dupe ce am pus vinul si a mai dat in clocot, adaug vreo 400 ml de lapte
- sosul Bechamel  se face mult mai simplu si fara cocoloase astfel : se topeste untul intr-o craticioara la foc mic, cu grija sa nu se rumeneasca ; se adauga faina amestecand continuu cu o lingura de lemn, apoi se toarna treptat laptele amestecand bine cu telul in forma de para, pana ce sosul devine neted si de consistenta unei smantani groase ; neaparat sare, piper si nucsoara rasa, fara rozmarin
- in sosul de carne se poate pune busuioc sau oregano, dupa gust
- ideal e sa lasi lasagna "montata" in tava cateva ore, inainte sa bagi tava la cuptor
In rest, felicitari pentru initiativa :)

#3
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Foarte utile sfaturile tale, in special cel pt. bechamel - abia astept sa incerc.
:bouncey:

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Lasagna la mama ei se face cu straturi alternative de branzeturi si bolognese. Branzeturi numai cele tari, parmeggiano, grana padano, alte asemenea.

edit: Si la bolognese doar carne de vita, un pic de grasime de porc si am vazut ca si un pic de cimbru, desi il urasc. A, bolognese iese cu atat mai bun cu cat e fiert mai lent, babeta unde am vazut eu cum se facea il pusese la foc mic cu vreo 3 ore inainte sa se apuce de restul.

Edited by sebulbus, 30 August 2008 - 14:14.


#5
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
eu folosesc foile de lasagne pe care le fierb un pic inainte de a le pune intr-o tava, mai ales pe cele care vin deasupra compozitiei finale.
compozitia o fac din carne de vita, tocata in casa, pe care o prajesc 40 de minute pe foc domol in tigaie de teflon, cu cateva rosii taiate cubulete, un strop de oregano, piper si delikat.

fac un sos bechamel cu lapte (multe femei il fac cu apa) si inca un sos de rosii cu ceapa prajita, cam 1,5 litri de sos in total.

pun in tava doua straturi groase de carne intre trei straturi de foi de lasagne. peste carne pun si cascaval ras si sos. la urma sosul care ramane il adaug pe tot, iar daca nu incape, pe masura ce se coace compozitia, mai adaug sos in cuptor.

apoi las la cuptor cam inca o ora, la foc mic spre potrivit.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Foile normale trebuie fierte in apa cu ceva mai mult ulei decat la paste, daca s-au lipit sunt inutilizabile. Alea no boil merg inmuiate doar un pic cu ceva in apa clocotita ca sa fie mai usor de manuit.

#7
lucian_

lucian_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.07.2007
Foarte interesanta reteta, ma gandesc sa incerc sa imi fac singur lasagna. Am mancat la Sinaia acum vreo 2 luni si de atunci tot imi sta gandul la ea  :lol:  Avand in vedere ca sunt incepator in ale bucatariei credeti ca am sanse de reusita ? Cam cat dureaza sa fac o lasagna din asta ? Si cam cat costa toate ingredientele ?  Daca e nevoie ma duc in Carrefour, Cora, Auchan, etc  :D

#8
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

 lucian_, on Nov 24 2008, 21:06, said:

Foarte interesanta reteta, ma gandesc sa incerc sa imi fac singur lasagna. Am mancat la Sinaia acum vreo 2 luni si de atunci tot imi sta gandul la ea  :lol:  Avand in vedere ca sunt incepator in ale bucatariei credeti ca am sanse de reusita ? Cam cat dureaza sa fac o lasagna din asta ? Si cam cat costa toate ingredientele ?  Daca e nevoie ma duc in Carrefour, Cora, Auchan, etc  :D
Sigur ai sanse de reusita, trebuie doar sa ai rabdare si sa pui un pic de... pasiune.
Succes.

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 Rigips, on Aug 29 2008, 22:41, said:

Salutare,

Cred ca acest fel de mancare merita un topic al lui aparte, din cauza complexitatii si a variatiilor in care poate fi pregatit.
Asadar, dupa multe incercari, o sa va dezvalui varianta mea finala, pe care o tot pregatesc de ceva vreme incoace.

Reteta de baza, aici.

Va recomand sa cumparati o tava speciala (eu folosesc una de 25/36 cm si 6cm inaltime) si sa folositi folie pergament pentru copt. Toate ingredientele se gasesc in Carrefour - prin alte supermarketuri posibil sa nu fie o parte dintre ele.

Ingredientele se modifica astfel, pentru o tava ca a mea:
- carne, cam 800 - 900 g; iau de obicei cam 500 de porc si 300 - 400 de vita (pulpa);
- foi de lasagna pre-fierte (Barilla sau Divella);
- sos de rosii (recomand Baneasa, ca e ieftin si bun; cele italiene ca Dolmio sau Barilla sunt mai scumpe) + sos de rosii separat pentru completat dupa cat e cazul;
- in loc de mozzarela, folosesc parmezan ras de la Napolact (sunt pungi de 150g, parca, si iau cam 3-4 buc) sau branza Ceddar de la Prodlacta pe care o rad eu;
- nu folositi deloc rozmarin sau nucsoara pentru ca au gust de compozitie pt. plombe (ca la dentist);
- sosul bechamel este destul de dificil de facut... cateodata nu iese din prima, de aceea e recomandat sa aveti mai mult lapte, unt si faina decat trebuie in mod normal; ideea cu el e sa torni/amesteci in continuu si uniform ca sa nu faca cocoloase sau sa se prinda; trebuie sa aiba consistenta potrivita ca sa poata fi intins pe foile de lasagna.
Este esential sa:
- ungeti tava (de fapt foile de pergament, daca folositi) cu unt sau ulei;
- sa folositi vin sec / demisec pentru sosul de carne; recomandat e cam o sticla de 0.75 L, din care ~ 100 - 150 ml se folosesc la sos, iar restul se degusta rece in timp ce se prepara lasagna!
- dupa ce asezati toate straturile de foi si sosuri  (la o tava de 6 cm inaltime, 6 straturi: 2 cu sos de carne, 2 bechamel si 2 de parmezan, bineinteles alternate); dupa ce puneti si ultimul strat, umpleti pana deasupra ultimei foi cu supa de pui sau vita si turnati pe deasupra si niste suc de rosii pentru culoare; deasemeni, puteti folosi ca ultim strat, deasupra, si excesul de sosuri ramase, daca e cazul... puteti face un model anume :)
- folositi o tava inalta, ca sa puteti alterna macar cate 2 straturi din fiecare sos.

Daca aveti alte variante, completari sau comentarii, va rog!

... si daca va place, nu uitati sa apasati "Thank you!" :)


Man m-ai surprins placut cu talentul tau de bucatar...
bravo, promit sa ma tin de reteta exact asa cum ai scris tu aici.

#10
cccbbb_2

cccbbb_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2007
completarea mea: spanac(cu branza sau ciuperci) in combinatie cu sosul de carne . adica eu pun un strat cu sos de carne , unul cu spanac , carne , spanac ,.....spanacul il pregatesc clasic ,nimic special.
in loc de sos bechamel , am incercat si smantana batuta cu putina faina(smantana era mai subtire,curgea bine si nu foarte acra). a iesit ok, pentru cine nu e asa rabdator cu bechamelul,e mai putin onctuos insa(untul face diferenta). si cum spunea cineva mai sus , cand pun smantana , las toata compozitia putin sa se patrunda bine de lichide inainte de cuptor. la mirodenii , eu folosesc din plin pe alea asiatice(curry,turmeric,sofran,chili) dar aici e chestie de gust. chimion si cimbru(la carnea de vita) , neaparat .
daca vreau sa iasa mai usoara(mi se pare o mancare foarte grea) adaug la sosul de carne rosii bine coapte taiate cubulete mici si/sau ciuperci(prajite putin).asa iese aceeasi cantitate de sos dar cu mai putina carne.(revin:chestie de gust)
ca mi-am adus aminte : ardei gras(copt sau nu) taiat iarasi cubulete . tot in sosul de carne . acum depinde de ce am in bucatarie si daca uit sau nu ceva.

Edited by cccbbb_2, 27 November 2008 - 16:52.


#11
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

 floraur, on Nov 25 2008, 19:39, said:

Man m-ai surprins placut cu talentul tau de bucatar...
bravo, promit sa ma tin de reteta exact asa cum ai scris tu aici.
Eheee... si inca daca as mai avea timp ca altadat' pentru gatit...  :rolleyes: ;
Mersi si succes! Crede-ma ca merita!

 cccbbb_2, on Nov 27 2008, 16:47, said:

completarea mea:
...
Interesant... insa am vaga impresie ca se cam pierde din ideea de lasagna; sau poate nu toate deodata.

#12
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
In loc de sos de rosii incercati suc de rosii ;).
In rest cam ce e scris in primul post, doar ca si eu cales o ceapa si morcov.
Sper ca de Craciun sa fac din nou asa ceva si am sa revin cu amanunte.
Oricum, cand a primit reteta sotia, i-a tot fost repetat: nu cumva sa pui sos de rosii, pune suc de rosii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate