Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...
 Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...
 Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 

TVA pe taxa de poluare?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Am achizitionat un Accord 2008 2.0 prin VB Leasing
Astazi am primit urmatoarea factura:

"Refacturare taxa de poluare pt autoturisme si autovehicule"
TOTAL FACTURA: 2.052 RON
TOTAL TVA: 389 RON
TOTAL DE PLATA: 2441 RON

De cand naiba se plateste TVA si la Taxe?
Dat fiind faptul ca masina respecta 100% viitoarele norme euro 5, cand acestea vor intra in vigoare cum imi voi recupera banii?

#2
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
Mergi la ei cu factura in mana si eventual cu avocatul, explicandu-le onest ca-i actionezi in instanta daca nu remediaza problema urgent. Din cate stiu, exista cadru legislativ concret impotriva acestor "jonglerii".

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,106
  • Înscris: 24.02.2006
eu stiam ca orice plata trece prin ei capata si tva.
rca, casco, impozit etc, orice platesc ei pentru tine or sa-ti refactureze  cu TVA.

#4
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

View Post_Smiley_, on Aug 28 2008, 00:42, said:

eu stiam ca orice plata trece prin ei capata si tva.
rca, casco, impozit etc, orice platesc ei pentru tine or sa-ti refactureze  cu TVA.

Noup!
Factura de la VBL BROKER ASIGURARE SRL pt casco nu contine TVA

Edited by lifestyle2000, 28 August 2008 - 16:13.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,106
  • Înscris: 24.02.2006
pai VBL BROKER ASIGURARE SRL  iti trimite tie direct factura, sau o trimite firmei de leasing si aia te refactureaza?
daca ar fi cazul de refacturare, ar fi ciudat, n-ar mai explica de ce la taxa aia ti-au adaugat tva.

#6
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
De la 1 iulie la Euro 5 taxa este zero. Iar la taxa de poluare nu se plateste TVA. Suma pe care si-o poate calcula oricine pe site-ul mfinante.ro este si suma pe care o vei plati.

#7
ErosvariBazy

ErosvariBazy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.10.2004
Pe bune acum - cum ma-sa e posibil ca o masina cu norma euro 5 sa fie taxata ?
Eu stiam ca indiferent de cilindree, benzina, motorina, an fabricatie daca ai EURO 5 nu tb. sa platesti nicio taxa de poluare.

DECI CUM E ? La inceputul anului viitor vreau sa-mi schimb si eu masina cu una euro 5 si vreau sa stiu daca am ceva de plata sau nu ... Am mai auzit pe alt forum de cineva cu o Honda accord euro 5 care a platit ca si cum ar fi fost euro 4 - cica e nu stiu ce neintelegere la RAR, nu au fost publicate anumite norme si toate masinile cu euro5 sunt taxata ca si cum ar fi euro4.

SE POATE ASA CEVA ? Daca da, chiar ca suntem o tara de retarzi . . .

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,106
  • Înscris: 24.02.2006
chiar asa...Pe bune acum - cum ma-sa e posibil ca unul sa spuna ca pt euro 5 nu exista taxe, iar dupa o luna sa vina altul si sa intrebe "cum e posibil sa existe taxele astea de care ziceti voi ca nu exista"?

pe site-ul ministerului finantelor gasesti tot ce ai nevoie: legi, calculator de taxe, etc : http://www.mfinante...._taxe/index.jsp . o sa vezi acolo, ca Mannion are dreptate, taxa care te-a oripilat pe tine de fapt nu exista.

ca si idee, norma euro 5 nu exista. din ce stiu eu, abia in toamna lui 2009 or sa fie aprobate conditiile cunoscute sub denumirea de "euro 5". pana atunci, toti ceic e spun ca "masina noastra e euro 5" de fapt se refera la normele preliminare , cele care s-ar putea sa fie aprobate (cu sau fara modificari) in 2009.

#9
ErosvariBazy

ErosvariBazy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.10.2004

View Post_Smiley_, on Oct 19 2008, 19:27, said:

chiar asa...Pe bune acum - cum ma-sa e posibil ca unul sa spuna ca pt euro 5 nu exista taxe, iar dupa o luna sa vina altul si sa intrebe "cum e posibil sa existe taxele astea de care ziceti voi ca nu exista"?

pe site-ul ministerului finantelor gasesti tot ce ai nevoie: legi, calculator de taxe, etc : http://www.mfinante...._taxe/index.jsp . o sa vezi acolo, ca Mannion are dreptate, taxa care te-a oripilat pe tine de fapt nu exista.

ca si idee, norma euro 5 nu exista. din ce stiu eu, abia in toamna lui 2009 or sa fie aprobate conditiile cunoscute sub denumirea de "euro 5". pana atunci, toti ceic e spun ca "masina noastra e euro 5" de fapt se refera la normele preliminare , cele care s-ar putea sa fie aprobate (cu sau fara modificari) in 2009.

ca sa-ti raspund in acelasi mod smecheresc

ca si idee norma euro 5
exista - tu confunzi data la care aceasta devine obligatorie pt. producatorii de masini cu publicarea conditiilor tehnice ce tb. indeplinite de aceasta norma - conditii stabilite si publicate inainte de intrarea in vigoare a acesteia tocmai ca sa aiba timp producatorii de masini sa se conformeze. . . este destul de logic pt. tine ?

ca si idee exista si norma euro 6 care va deveni obligatorie din 2014, dar deh vorbim cand habar n-avem si mai facem si pe desteptii !

_________________


Sa o luam altfel - Exista cineva care si-a inmatriculat masina (EURO 5) de cand este in vigoare noua taxa de poluare si a platit taxa zero ?

#10
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
Sefule,

te "inervezi" geaba cu TVA-ul.
Comparatia cu Broker de Asigurare nu e buna.

Iaca motivele:
conform legii anumite servicii sunt scutite de TVA, este cazul asigurarii dar si al serviciilor medicale (recoltarea de celule stem de exemplu).
Broker de Asigurare este o companie al carei obiect de activitate consta in intermedierea vanzarii de asigurari, drept consecinta banii achitati catre ei merg automat la emitentul politei, urmand ca brokerul sa primeasca niste comisioane. In concluzie el te va factura fara TVA.
Daca acceasi asigurare o plateste firma de leasig pentru tine (CASCO, RCA, taxe sau chiar un bon de parcare) ei NU POT refactura catre tine decat cu TVA.

N-au cum face altfel.

Solutie: NU apelati la banci, NU apelati la leasing, sunt unealta Satanei, he he he he he hi hi hi hi ha

#11
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Faza e ca societatea de leasing nu trebuia sa achite ei polita respectiva (polita in sine nu contine TVA), ci sa ti-o inmaneze tie pentru a o achita direct la asigurator.
Daca au achitat-o ei in numele tau din exces de zel, acum te incarca si cu TVA-ul. Asa sunt astia de la leasing, mai politicosi din fire...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate