Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

BRASOV- SIBIU

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 paul_kelso, on Aug 29 2008, 22:19, said:

Cel mai nasol drum!! Mi-a fost mila de masina pe acolo.
Sapt trecuta am fost Sibiu-Fagaras si nu am stat la cozi infernale, dar intr-adevar sunt semafoare.
Bucata Sibiu-fagaras nu e chiar atat de rea, dar portiunea Fagaras-Codlea e praf, apoi Codlea-Brasov e asfalt nou, deci e bun (Din Ghimbav in Brasov iar sunt portiuni mai naspa, dar in general soseaua este buna)

 draggabi, on Sep 15 2008, 13:16, said:

sfatul meu: ocoliti pe medias- sighisoara 50 km si faceti sigur 3 ore, asfalt de nota 10
3 ore? Dar cu ce mergi neica? cu caruta?

#20
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
Sibiu - Brasov, prin Fagaras, plecat dimineata la 6-6:30 se face in 2 -2,5 h.
Dupa 8 pana seara tarziu, Dumnezeu cu mila !

Pana in Fagaras (din Sibiu) se circula relativ OK (sunt vre-o 4-5 semafoare. Din Fagaras la Codlea insa ... fara numar !
Am tot facut drumul asta in ultimele doua saptamani. La dus merg pe traseul normal, prin Fagaras - asta in ideea ca plec pa la 6:30 cel tarziu ca sa fiu pe 8:30 - 9 in Brasov.

La intoarcere prefer ruta prin Sighisoara  - Medias. Se face in 3 ore lejer, cu pauza de cafea in Sighisoara. Pana in Sighisoara drumul e bun, dar destul de aglomerat. Mai este si o portiune de curbe, prin padure, unde, daca prinzi 2-3 TIR-uri in fata e mai greu sa la depasesti.
DIn Sighisoara in Sibiu (prin Medias) drumul e bun si destul de liber.

M-am intors o data noaptea din Brasov la Sibiu (adica pe intuneric, plecat pe la ora 21 din Brasov). E groaznic !
Pe langa aglomeratie si semafoare, portiunile de drum proaspat asfaltate nu sunt marcate !Daca e o noapte fara luna sau innourat, si mai vin si masini din fata,  nu vezi unde se termina drumul si incepe campul.
Am facut in jur de 3 ore dar am ajuns mai obosit decat dupa un drum de Constanta.

#21
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

 marr, on Sep 16 2008, 07:52, said:

Sibiu - Brasov, prin Fagaras, plecat dimineata la 6-6:30 se face in 2 -2,5 h.
Dupa 8 pana seara tarziu, Dumnezeu cu mila !

Pana in Fagaras (din Sibiu) se circula relativ OK (sunt vre-o 4-5 semafoare. Din Fagaras la Codlea insa ... fara numar !
Am tot facut drumul asta in ultimele doua saptamani. La dus merg pe traseul normal, prin Fagaras - asta in ideea ca plec pa la 6:30 cel tarziu ca sa fiu pe 8:30 - 9 in Brasov.

La intoarcere prefer ruta prin Sighisoara  - Medias. Se face in 3 ore lejer, cu pauza de cafea in Sighisoara. Pana in Sighisoara drumul e bun, dar destul de aglomerat. Mai este si o portiune de curbe, prin padure, unde, daca prinzi 2-3 TIR-uri in fata e mai greu sa la depasesti.
DIn Sighisoara in Sibiu (prin Medias) drumul e bun si destul de liber.

M-am intors o data noaptea din Brasov la Sibiu (adica pe intuneric, plecat pe la ora 21 din Brasov). E groaznic !Pe langa aglomeratie si semafoare, portiunile de drum proaspat asfaltate nu sunt marcate !Daca e o noapte fara luna sau innourat, si mai vin si masini din fata,  nu vezi unde se termina drumul si incepe campul.
Am facut in jur de 3 ore dar am ajuns mai obosit decat dupa un drum de Constanta.



Asa e in tot ce ai scris....insa noaptea...mai bine tragi pe dreapta si astepti dimineata... :confuzzled:
Iar la drumul de Constanta....eu am cazut la datorie dupa Valeni de Munte,ca am luat-o pe Cheia...deja vedeam fata morgana,asa ca am tras 3 ore pe dreapta...nu mai puteam... :huh:

#22
SweetRevenge

SweetRevenge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.07.2008
Evitati pe cat posibil Brasov - Sibiu. Drumul Brasov - Sighisoara este excelent, sigur faceti mai putin.

#23
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 13.01.2008
Am fost săptămâna trecută ( vineri 26 sept. 2008 ) de la Deva la Brasov folosind varianta Deva-Sebeș-Teiuș-Blaj-Mediaș-Sighișoara-Rupea-Brasov ( total 319 km ). Am ales aceasta varianta ocolitoare datorita a ceea ce am citit aici pe forum ( cum ca portiunea Sebes-Sibiu-Fagaras-Brasov se parcurge greu datorita starii carosabilului, a semafoarelor dintre Sibiu si Brasov ș.a.m.d. ) Portiunea de la Deva la Teius este O.K. ( aglomerată dar în stare bună ). In schimb de la Teiuș la Mediaș drumul se prezintă intr-o stare deplorabilă ( nu vă recomand acestă bucată deși este neaglomerată ). Apoi de la Medias la Brasov starea drumului este iarași O.K. deși este totuși circulat. Am plecat din Deva la ora 07.00 și am ajuns în Brașov la ora 12.30 !  :frust: Deci PROASTA ALEGERE am făcut. :crybaby:  5.5 ore pt. 319 km ( rezultând o viteză medie de 58 km/h ) datorită în special celor 68 km de drum prost dintre Teius si Medias. :angry:
  M-am întors alaltăieri ( duminica-28 sept. 2008 ) de la Brașov la Deva pe traseul Brasov-Fagaras-Sibiu-Sebes-Orastie-Deva ( total 263 km ) in 3 ore si jumatate. ( rezultând o viteză medie de 75 km/h  :OK: ) Am plecat din Brasov la ora 15.45 si am ajus in Deva la ora 19.15. Cei drept nu am respectat limita legala de viteza pe toata distanta si am mai si fortat cateva semafoare. :blush:   Dar va dau cuvantul de onoare ca nu am incurcat pe nimeni ( la semafoare ) și nu am facut nici o depasire riscanta. Si nici nu am vre-un monstru de masina ( Passat 130 CP ). Nici nu prea aveam cum sa sar calul fiindca aveam colonelul cu mine ( nevasta-mea  :lol:  )
TIR -uri am întâlnit destule în special de la Tălmaciu până la Deva. :(
Cred că faptul că am parcurs acest traseu la lumina zilei a fost un avantaj !!! ( probabil pe timpul nopții nu aș fi reușit să vin cu o astfel de viteză medie )
  In concluzie NU sfătuiesc pe nimeni să ocolească prin Mediaș-Sighișoara dacă are mașină bună și capul pe umeri.

#24
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
La tine au fost doua elemente care te-au condus la concluzia asta:
1. Drumul Teius - Medias in stare deplorabila;
2. Te-ai intors DUMINICA la pranz cand drumul este relativ putin circulat.

Asa cum am mai spus, cand drumul nu este aglomerat (ex. duminica sau dimineata devreme) Sibiu - Brasov (prin Fagaras) se face in cca. 2 ore.
In timpul saptamanii insa, ziua (dupa ora 8-9 dimineata pana pe la 9-10 seara) faci cel putin o ora in plus - chiar doua daca este foarte aglomerat.
Stiu ce vorbesc ca am cam facut drumul asta in ultimele saptamani.

#25
deiu

deiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.09.2005
Daca sunt la 7 dimineata din Sibiu, e mai bine sa merg prin Fagaras sau prin Medias la Brasov?
Am citit mai sus ca se spunea ca pentru 6-6:30 se poate merge prin Fagaras, dar nu cred ca o sa ajung inainte de 7 in Sibiu.

Edited by deiu, 30 September 2008 - 15:34.


#26
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
Daca ajungi pe la 7, cred ca poti (inca) sa mergi prin Fagaras.
Dupa 8 se aglomereaza mai tare.
La acea ora insa, drumul prin Medias - Sighisoara va fi muuult mai liber.

#27
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
bucata asta mizerabila Sibiu Brasov este in aceeasi stare?

#28
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
S-a mai reparat, au ramas doar citeva semafoare.

#29
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Brasov-Fagaras e clean :)
Fagaras-Sibiu nu stiu cum este, insa mereu a fost mai bun drumul Fagaras-sibiu decat brasov-fagaras :)

#30
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
Fac frecvent drumul Sibiu - Brasov (ultima data in week-endul trecut).
In prezent drumul este excelent si nu mai exista nici un semafor.
Probabil, in primavara, vor reincepe lucrarile in portiunea de serpentine de dupa Codlea (pe directia de mers Brasov - Sibiu).
Acolo mai sunt cateva portiuni de drum pe care nu a fost pus inca stratul de asfalt definitiv si nici marcajele.

In rest drumul se prezinta in conditii foarte bune. Mers lejer, nu faci mai mult de 2 ore.

Atentie numai la idioteniile de insule din mijlocul drumului (la toate intersectiile cu drumurile comunale au construit niste insule din beton, si daca nu le cunosti pozitia, risti ca la depasirea unui TIR sa te trezesti cu o porcarie din asta in fata, ca nu i-a dus mintea sa la presemnalizeze).

#31
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 marr, on Jan 23 2009, 11:25, said:

Fac frecvent drumul Sibiu - Brasov (ultima data in week-endul trecut).
In prezent drumul este excelent si nu mai exista nici un semafor.
Probabil, in primavara, vor reincepe lucrarile in portiunea de serpentine de dupa Codlea (pe directia de mers Brasov - Sibiu).
Acolo mai sunt cateva portiuni de drum pe care nu a fost pus inca stratul de asfalt definitiv si nici marcajele.

In rest drumul se prezinta in conditii foarte bune. Mers lejer, nu faci mai mult de 2 ore.

Atentie numai la idioteniile de insule din mijlocul drumului (la toate intersectiile cu drumurile comunale au construit niste insule din beton, si daca nu le cunosti pozitia, risti ca la depasirea unui TIR sa te trezesti cu o porcarie din asta in fata, ca nu i-a dus mintea sa la presemnalizeze).
Probabil te referi la curba cea mare dintre Vladeni si Persani. Acolo intr-adevar e drumul cam naspa dar avand in vedere ca si cu drumul bun mai mult de 40 Kmph nu prea poti sa ai... e ok.
Cat despre insulite... e cea mai idioata solutie pe care au gasit-o (ma refer la cea de la "popas", cu drumul care duce spre Dumbravita).

Edited by darkangelbv, 23 January 2009 - 14:21.


#32
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
Nu stiu exact locatia unde am remarcat faptul ca nu este turnat asfaltul definitiv.
Sunt cateva portiuni in zona cu serpentine de dupa Codlea (pe directia Brasov - Sibiu).

Cat despre insulite, nu stiu la care te referi, dar sunt o multime - in special intre Fagaras si Avrig.
Am inteles ca Asociatia Transportatorilor vrea sa dea in judecata DRDP Brasov si executantul drumului pentru acesta gaselnita idioata pe motiv de periclitare a sigurantei circulatiei. Si cam au dreptate.

Dar, una peste alta, drumul este bun, se circula bine chiar exceptional comparativ cu asta-vara.

#33
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
dupa Codlea, este o benzinarie pe stanga, acolo ma refer la "popas".
Curbele respective le stiu, sunt intre vladeni si Persani (o curba cat de cat mai mica la stanga, unde sunt ceva cabane, dupa care urmeaza o curba deosebit de periculoasa la dreapta in coborare, dupa care mai urmeaza inca o curba la stanga) :) Cand am fost ultima data pe acolo era asfaltul "razuit".

Edited by darkangelbv, 23 January 2009 - 18:36.


#34
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Era si timpul sa  se faca acest drum ca e frumos si  de regula neaglomerat, daca pleci sambata sau dumnica , cum obisnuiam  la un moment dat.
Acum nu mai am treaba pe-acolo ca "mi-am dat interzis" prin zona Sinaia-Predeal-Brasov-Valea Marului-Fagaras-Sibiu...oricum, imi mut / mi-am mutat adica teatrul de operatiuni mai la Sud, la Capitala. ^_^
Si cand plec inspre Arad, e mult mai bun drumul pe Pitesti.

Edited by sanddy1964, 24 January 2009 - 16:04.


#35
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
chiar daca or termina drumul asta, atunci cind te uiti la ceas, mai repede ajungi in Sibiu prin Pitesti (de fapt pe linga, noroc cu autostrada-centura si viceversa)

#36
simandan

simandan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.04.2009
Sibiu - Fagaras =OK
Fagaras -Brasov = bunicel.                                                                                                                                              :cursing:  Acum 2 zile am venit de la Arad pe acolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate