Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Sa construim o casa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2999 replies to this topic

#91
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Am mai spus undeva pe aici parca ...
Socrul meu este autorizat (toata stima pentru el, dupa 50 de ani s-a apucat sa invete singur autocad-ul pe care il stapaneste acum la perfectie) asa ca nu este nici o problema. Sper ca autorizatiile sa le obtin mai usor deoarece casa mi-am luat-o langa Pitesti, la Stefanesti, care tocmai a fost declarat oras :P
Mi-a spus si el ca il pot face si fara autorizatii dar e mai bine sa fiu acoperit.
Tocmai am vorbit cu sotia mea si mi-a spus ca are cine sa ne ajute, avem un arhitect care se poate ocupa fara probleme de asta. Dupa ce aflu de ce autorizatii am nevoie si cat timp dureaza obtinerea lor o sa le postez si aici, poate mai este cineva interesat de aceste lucruri.

Edited by Cristist50, 08 May 2005 - 13:39.


#92
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

Cristist50, on May 8 2005, 13:37, said:

Am mai spus undeva pe aici parca ...
Socrul meu este autorizat (toata stima pentru el, dupa 50 de ani s-a apucat sa invete singur autocad-ul pe care il stapaneste acum la perfectie) asa ca nu este nici o problema. Sper ca autorizatiile sa le obtin mai usor deoarece casa mi-am luat-o langa Pitesti, la Stefanesti, care tocmai a fost declarat oras :P
Mi-a spus si el ca il pot face si fara autorizatii dar e mai bine sa fiu acoperit.
Tocmai am vorbit cu sotia mea si mi-a spus ca are cine sa ne ajute, avem un arhitect care se poate ocupa fara probleme de asta. Dupa ce aflu de ce autorizatii am nevoie si cat timp dureaza obtinerea lor o sa le postez si aici, poate mai este cineva interesat de aceste lucruri.

<{POST_SNAPBACK}>

oricum, verifica-l si cere-i dovada ca a depus documentati pentru autorizatii, de multe ori zic ca da, dar nu au facut nimic.
eu am probleme acum cu un tip care pacaleste vreo 6 clienti de vreo 3 luni si nu a depus nici macar pentru urbanism..

ps: salutari socrului tau, in cazul asta, e beton tipul. :D

#93
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Pai fara autorizatii nici nu vreau sa ma apuc de constructie.
Multumesc, o sa ii transmit. :)

#94
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

Ne poate da cineva detalii despre preturi referitoare la: manopera pentru turnat fundatia si placa, zidarie, astereala, batut tabla pe casa, tencuit var/ipsos, instalatii (gaze, apa, electricitate), finisaje? Dar sa fie la obiect si nu pretul zonei asa cum se tot vehiculeaza.
Din pacate, nu poti scapa de "pretul zonei".. una e in Bucuresti, altceva e in Brasov, Galati, Timisoara.. sint zone unde anumite materiale sint mai facil de procurat (lemnul la munte, nisipul la mare etc) iar in ce priveste manopera, depinde foarte mult de "bunastarea" zonei/localitatii respective.. si mai depinde si de raportul cerere/oferta, evident.

Quote

in tm nu te mai lasa cu garduri inalte, ci vor sa se vada casa de la strada, asa ca ai si niste constrangeri estetice
mda, mai nou conteaza planul de urbanism al orasului, respectiv al zonei unde-ti construiesti casa. in functie de asta, ti se poate impune regimul de inaltime al casei (doar parter, sau doar P+1 etc), tipul de arhitectura/finisaj (intr-o zona istorica treuie sa te integrezi acelui stil, la fel intr-o zona foarte moderna ca si conceptie arhitecturala), aspectul/inaltimea gardului etc.
Daca mergi prin Baneasa, gardurile par ale unor cazemate!.. intr-o zona rezidentiala privata, pot fi impuse niste gardulete de juma' de metru (cum sint prin filmele americane). Probabil ca in autorizatie se vor mentiona si aceste aspecte..

#95
Mecmar

Mecmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.05.2005
Perfect adevarat in ceea ce priveste procurarea materialelor. o zona de munte este avantajata, in timp ce una de la ses este mai vitrega din acest punct de vedere. De acord si cu zona; una este sa construiesti in baneasa si alta este in Ferentari, insa aceasta este tot o speculatie si nicidecum o scara valorica.
    Daca chem o firma din Bucuresti, imi cere scurt fara multe explicatii 300E/mp. Daca fac intelegerea cu un particular tot din Bucuresti imi cere pentru 65-70 mp, 190 mil. Si daca aduc un bun meserias dintr-o zona rurala, amaratul acela care poate fi un meserias deosebit de priceput, in mod sigur va cere un tarif cu mult mai mic.  Pai fir-ar el sa fie de mp, nu toti au acelasi metru?

#96
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

Mecmar, on May 8 2005, 18:07, said:

Perfect adevarat in ceea ce priveste procurarea materialelor. o zona de munte este avantajata, in timp ce una de la ses este mai vitrega din acest punct de vedere. De acord si cu zona; una este sa construiesti in baneasa si alta este in Ferentari, insa aceasta este tot o speculatie si nicidecum o scara valorica.
    Daca chem o firma din Bucuresti, imi cere scurt fara multe explicatii 300E/mp. Daca fac intelegerea cu un particular tot din Bucuresti imi cere pentru 65-70 mp, 190 mil. Si daca aduc un bun meserias dintr-o zona rurala, amaratul acela care poate fi un meserias deosebit de priceput, in mod sigur va cere un tarif cu mult mai mic.  Pai fir-ar el sa fie de mp, nu toti au acelasi metru?

<{POST_SNAPBACK}>

fiecare are alte cheltuieli.
in zona banatului lucreaza foarte multe echipe de bistriteni sau maramureseni, care iti iau doar manopera, cam 7-8000 euro la o casa de 200 mp, lucreaza repede si bine si nu trebuie sa stai dupa ei.
dezavantajul e ca tb sa le gasesti de dormit, sa le aduci mancare si sa transporti materialele, dar sunt cinstiti si nu prea fura la meteriale.
daca o firma de buc iti ia 300 euro/mp e ok, depinde pentru ce stadii de executie.
si, mai ales, la ce calitate lucreaza.
in tm iesi la cheie cam cu 400 cu firma si 300-350 in regie proprie, depinde cat de bun esti sa obtii discount la materiale de constructie.

#97
Mecmar

Mecmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.05.2005

zen, on May 8 2005, 20:36, said:

fiecare are alte cheltuieli.
in tm iesi la cheie cam cu 400 cu firma si 300-350 in regie proprie, depinde cat de bun esti sa obtii discount la materiale de constructie.

<{POST_SNAPBACK}>


    Am o parere cu totul si cu totul deosebita despre zona Ardealului cu precadere pentru TIMISOARA. Ca sa fiu un pic off topic, microbistii trebuie sa-si plece fruncea in fata celor de la Timisoara. F E L I C I T A R I!

    Maramuresenii lucreaza si bine sunt si corecti, insa este problema cazarii lor, a hranei si daca faci un calcul sumar si le aduni si acestea costa bani.
    Calitatea celor din Bucuresti (nu generalizez, dar in mare parte) este indoielnica din multe puncte de vedere.
    In cursul acestei saptamani am antamat discutii in regie proprie cu mai multi mesteri si am sa va tin la curent cu rezultatul discutiilor. Pana acum unul mi-a cerut 190 mil. pentru: ridicare la rosu, acoperis si pus tabla, polistiren pe o suprafata de 50 mp, dat glet si cam atat. Nu mi-a inspirat incredere si  i-am spus la buna vedere.

#98
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

Mecmar, on May 9 2005, 08:51, said:

Am o parere cu totul si cu totul deosebita despre zona Ardealului cu precadere pentru TIMISOARA. Ca sa fiu un pic off topic, microbistii trebuie sa-si plece fruncea in fata celor de la Timisoara. F E L I C I T A R I!

    Maramuresenii lucreaza si bine sunt si corecti, insa este problema cazarii lor, a hranei si daca faci un calcul sumar si le aduni si acestea costa bani.
    Calitatea celor din Bucuresti (nu generalizez, dar in mare parte) este indoielnica din multe puncte de vedere.
    In cursul acestei saptamani am antamat discutii in regie proprie cu mai multi mesteri si am sa va tin la curent cu rezultatul discutiilor. Pana acum unul mi-a cerut 190 mil. pentru: ridicare la rosu, acoperis si pus tabla, polistiren pe o suprafata de 50 mp, dat glet si cam atat. Nu mi-a inspirat incredere si  i-am spus la buna vedere.

<{POST_SNAPBACK}>



tabla?
sper ca nu de aia zincata, macar sa fie lindab sau echivalent..

#99
Mecmar

Mecmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.05.2005

zen, on May 9 2005, 10:04, said:

    Sincer cred ca din aia zincata este, de unde atata banet pentru Lindab? Ar fi fost frumos. Am pe casa veche tabla pusa de vreo 15 ani si no problem. sunt multumit de ea.

#100
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

Cristist50, on May 8 2005, 13:37, said:

Am mai spus undeva pe aici parca ...
Socrul meu este autorizat (toata stima pentru el, dupa 50 de ani s-a apucat sa invete singur autocad-ul pe care il stapaneste acum la perfectie) asa ca nu este nici o problema. Sper ca autorizatiile sa le obtin mai usor deoarece casa mi-am luat-o langa Pitesti, la Stefanesti, care tocmai a fost declarat oras :P
Mi-a spus si el ca il pot face si fara autorizatii dar e mai bine sa fiu acoperit.
Tocmai am vorbit cu sotia mea si mi-a spus ca are cine sa ne ajute, avem un arhitect care se poate ocupa fara probleme de asta. Dupa ce aflu de ce autorizatii am nevoie si cat timp dureaza obtinerea lor o sa le postez si aici, poate mai este cineva interesat de aceste lucruri.

<{POST_SNAPBACK}>



Pentru autorizatia de construire ai nevoie de aceeasi documentatie ca si in cazul unei case:
1. Piese scrise (memoriu arhitectura, memoriu rezistenta, studiu geo, faze determinante, extras CF, CU).
2. Piese desenate (ridicare totografica, plan imprejmuire, fatada, plan fundatii, detalii fundatii, plan racord drum).

#101
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
o intrebare pentru domnii arhitecti/ingineri constructori : sa zicem ca lemnul pentru mine nu ar fi o problema (nu am gater in curte pentru cine este interesat :) ) , la ora actuala ce sfaturi imi puteti da pentru constructia unei case din lemn si acoperita cu lindab?
nu ma intereseaza subsol , structura este simpla
P: sufragerie,bucatarie,baie,camara.
E:3 dormitoare si baie
eventual un mic beci cu acces din exterior.
stiu ca lemnul pune probleme cu tratare,uscare,eliminare paraziti samd dar pentru mine confortul psihic conteaza f mult.
multumesc anticipat

#102
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003

Mecmar, on May 9 2005, 08:51, said:

acoperis si pus tabla, ...

<{POST_SNAPBACK}>


pentru buget redus recomand varianta cu ondulin. daca se doreste si izolare termica a podului, intre capriori, sub ondulin se poate pune foarte bine si cu rezultate vata minerala.

elimini necesitatea scandurii pentru astereala, ondulinul avand un pret sensibil egal cu tabla.

Edited by as xxl, 11 May 2005 - 12:05.


#103
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
ca sa construiesti in tm:
OBLIGAÞII LEGALE ALE BENEFICIARULUI

Să nu înceapă lucrările înainte de obținerea Autorizației de Construire;
Să angajeze un executant care are un responsabil tehnic cu execuția, atestat în
condițiile HG 925/1995 și care să verifice și să avizeze fișele și proiectele tehnologice de execuție ale lucrărilor, procedurile de realizare a lucrărilor, planurile de verificare a execuției, proiectele de organizare a execuției lucrărilor, precum și programele de realizare a construcției ;
Să asigure urmărirea execuțției lucrărilor de către un diriginte inspector= de șantier
atestat legal, angajat în acest scop ;
Să solicite, la recepția lucrărilor, predarea de către executant a « Cărții Tehnice a
Construcției » și să asigure pe parcursul existenței construcției urmărirea curentă a acesteia în conformitate cu prevederile Hotârârii Guvernului nr.766/97.Se menționează că în sensul acestui act normativ categoria de importanță a construției este « C » ;
Să anunțe Inspecția de Stat în Construcții Lucrări Publice și Amenajarea Teritoriului,
înainte de începerea lucrărilor pentru luarea în evidență și de asemenea să pună la dispoziția acesteia « Programul de control al execuției lucrărilor »
Să asigure recepția lucrărilor la terminarea acestora conform prevederilor HG
273/94.

#104
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

inginerum, on May 10 2005, 21:57, said:

o intrebare pentru domnii arhitecti/ingineri constructori : sa zicem ca lemnul pentru mine nu ar fi o problema (nu am gater in curte pentru cine este interesat :) ) , la ora actuala ce sfaturi imi puteti da pentru constructia unei case din lemn si acoperita cu lindab?
nu ma intereseaza subsol , structura este simpla
P: sufragerie,bucatarie,baie,camara.
E:3 dormitoare si baie
eventual un mic beci cu acces din exterior.
stiu ca lemnul pune probleme cu tratare,uscare,eliminare paraziti samd dar pentru mine confortul psihic conteaza f mult.
multumesc anticipat

<{POST_SNAPBACK}>


pai ce sfaturi ai nevoie?

#105
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003

zen, on May 11 2005, 22:35, said:

pai ce sfaturi ai nevoie?

<{POST_SNAPBACK}>


ma intereseaza gradul de izolare termica in comparatie cu solutiile moderne , rezistenta in timp a grinzilor , samd
practic daca se merita in conditiile actuale sa se construiasca casa din lemn sau nu.

#106
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
nu am absolut deloc experienta in ceea ce priveste constructia unei case integral din lemn.
dar, daca te ajuta am sa iti prezint succint cateva din caracteristicile lemnului, asa cum le mai tin eu minte din cursuri.

lemnul are o rezistenta relativa comparabila cu cea a otelului. adica daca ar fi sa faci un raport rezistenta/masa, ai iesi cam la fel.

efecte nocive asupra lemnului:

- animale : furnici, carii, etc. pot fi combatute prin tratarea acestuia
- vegetale : ciperci, mucegaiurim, etc. idem

e bine de tinut minte ca lemnul putrezeste doar in conditii de alternanta a starilor uscat-umed. odata declansat procesul de putrezire, acesta este ireversibil si progresiv. astfel un lemn la care a inceput aces proces trebui imediat indepartat si inlocuit din structura.

conductivitatea termica si fonica a lemnului este scazuta, el fiind un foarte bun izolator.

lemnul, chiar si tratat este combustibil. din cate stiu toate tratamentela anti-foc nu au decat efectul de intarziere a ignitiei.

oriunde lemnul este incastrat in materiale care absorb/retin umezeala (fundatii, calcane, centuri acesta trebuie protejat la putrezire. aceasta protectie se face cu substante speciale (vezi traversele de cale ferata). bune rezultate mai da si bitumul diluat cu motorina.

ca idee, am vazut case facute de meseriasi de multa vreme morti la care lemnaraia se prezenta foarte bine. curiozitatea m-a indemnat sa studiez cauza si am observat ca lemnul, in zonele de contact cu zidaria fusese ars .

la un curs, am aflat cum ca cladirea "Casa Armatei" - cea de pe calea Victoriei, sta bine mersi si acum la peste 100 de ani de la ridicarea ei pe fundatie din talpici din lemn de salcam. si asta te cam pune pe ganduri, nu?

parerea mea:
daca vrei casa de vacanta, merita sa incerci. pentru casa destinata traiului de zi cu zi ... hmmm

Edited by as xxl, 13 May 2005 - 23:22.


#107
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

as xxl, on May 13 2005, 23:20, said:

la un curs, am aflat cum ca cladirea "Casa Armatei" - cea de pe calea Victoriei, sta bine mersi si acum la peste 100 de ani de la ridicarea ei pe fundatie din talpici din lemn de salcam. si asta te cam pune pe ganduri, nu?

<{POST_SNAPBACK}>


sa iti spun si de ce :
probabil solul era mlastinos si trebuia pus ceva dedesubt care sa reziste in contact cu apa. lemnul de salcam, complet scufundat in apa, devine cam ca piatra de tare.
de aia ziceam eu ca erau mai destepti ca noi azi, iti inchipui ce betoane de 5 m se toarna azi ca sa faci aceeasi chestie?

tot centrul timisoarei  e cladit asa, pe stalpi de stejar.

edit: @inginerum am un proiect de agropensiune din lemn in curs de executie, o sa iti dau detalii, dar cand o sa am un pic de timp. oricum, e o mare bataie de cap

Edited by zen, 14 May 2005 - 21:03.


#108
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
ideea este ca eu sunt din campulung moldovenesc , sunt mutat in iasi din 96.acum stau la bloc  :cursing: si imi doresc o casa, pentru ca la casa am crescut si stiu ce inseamna.

pamantul este pe "vine" si logic urmeaza casa.

problema cea mai mare este cea a ignifugarii , a tratamentului antidaunatori si a prevenirii putrezirii.
in zona mea natala , de fapt cred ca peste tot la munte, sunt case care au zeci de ani si nu prezinta probleme asa cum prezinta multe case moderne construite din caramida samd.

vreau sa stiu daca pot aparea chestii de care nu am habar , si poate nici constructorii mei (oricare ar fie ei) nu stiu.

ma refer la aspecte de genul baie ,care bineinteles trebuie facuta din caramida sau alt material asemanator. cum se face imbinarea corecta dintre costructia din lemn si caramida astfel sa existe o rigiditate mecanica.

contactul intre fundatie si primele grinzi este alta problema.la campulung am vazut ca intre beton si prima grinda se toara bitum, iar grinda este tratata prin ardere aparenta cu lampa cu benzina.(practic se face cred un fel de carbonizare)

ideea finala este ca atunci cand voi face casa vreau sa pot sa ii supraveghez pe mesteri ca sa nu am surprize neplacute.
de partea de instalatii ma ocup eu pentru ca in domeniul asta activez si imi place meseria asta asa ca aici nu vor fi probleme.

singurul aspect este cel al constructie mecanice, tencuit , acoperis.
cum este mai corect pentru exteriorul casei de exemplu.sunt case la mine in zona care in exterior au pastrat doar grinzile si barnele originale din constructie, prelucrate artistic si dupa asta date cu lacuri speciale.prezinta acest mod de lucru o garantie impotriva intemperiilor?
in interior as merge pe lemn natur in camera de zi si hol iar in dormitoare cu rigips si vata minerala intre el si lemn.

am vazut ca pentru exterior exista acele solutii cu polisteren expandat (daca asa se cheama materialul).acel polistiren peste care se aplica tencuiala cu plasa din fibra de sticla , oare nu opreste "respiratia" lemnului ?

cam astea sunt ideile de baza pentru ca vreau sa stiu in ce directie ma duc.
repet, imi doresc lemn din 2 motive.confort psihic si financiar  B)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate