Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Totul despre TURCIA 2

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7278 replies to this topic

#19
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007

 helis62, on Aug 27 2008, 15:57, said:

Peste o saptamana plec la Kusadasi , am bilete la hotel Prelude. Imi poate da cineva informatii despre el?
Eu am fost in iulie la Prelude. E un hotel situat destul de departe de centrul orasului, pe plaja Long Beach. A fost okay
Attached File  HPIM0531.JPG   1.57MB   209 downloads
Attached File  HPIM0639.JPG   1.39MB   168 downloads
Attached File  HPIM0640.JPG   1.51MB   136 downloads
Attached File  HPIM0651.JPG   1.5MB   225 downloads

Attached Files


Edited by monique_all, 27 August 2008 - 15:28.


#20
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 helis62, on Aug 27 2008, 15:57, said:

Peste o saptamana plec la Kusadasi , am bilete la hotel Prelude. Imi poate da cineva informatii despre el?
e un hotel curat, situat la long beach, plaja de nisip, insa din cite stiu eu nu are animatie

#21
jarrivetm

jarrivetm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.05.2007
Cred ca despre sosele si trasee prin Bulgaria trebuie povestit separat, la fel cred ca trebuie separata Turcia pe zone turistice.  Ca sa citesti ce te intereseaza (anul asta m-a interesat ANTALYA) a trebuit sa parcurg zeci de pagini in care se abereaza, se plang romanii ca au primit pe bani putini servicii proaste in tot felul de statiuni si hoteluri obscure.

Eu am ales hotelul delphin diva premiere lara pt ca am gasit o descriere detaliata facuta in iulie de Andox ( si cornelB parca are un comment clar). Cred ca nu am ales gresit, delphin diva este ceea ce ni se potriveste(plecam pe 29.08).Recent am vb si cu altii care au fost acolo si au confirmat cele postate de cei doi.

Edited by jarrivetm, 27 August 2008 - 17:55.


#22
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
HOTEL DELPHIN DIVA PRIMIERE www.delphindiva.com a fost in vara anul 2008 un hotel cu turisti fffffffffffffffff multumiti, eu am stat in acest hotel in aprilie si recomand total acest hotel

#23
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

 jarrivetm, on Aug 27 2008, 18:52, said:

Cred ca despre sosele si trasee prin Bulgaria trebuie povestit separat, la fel cred ca trebuie separata Turcia pe zone turistice.  Ca sa citesti ce te intereseaza (anul asta m-a interesat ANTALYA) a trebuit sa parcurg zeci de pagini in care se abereaza, se plang romanii ca au primit pe bani putini servicii proaste in tot felul de statiuni si hoteluri obscure.

Eu am ales hotelul delphin diva premiere lara pt ca am gasit o descriere detaliata facuta in iulie de Andox ( si cornelB parca are un comment clar). Cred ca nu am ales gresit, delphin diva este ceea ce ni se potriveste(plecam pe 29.08).Recent am vb si cu altii care au fost acolo si au confirmat cele postate de cei doi.


pe langa acest topic despre turcia există topic dedicat antalyei, unul pt kusadasi, unul pentru drumul spre turcia cu masina, unul pentru drumul spre turcia cu avionul.

Edited by criss_65, 27 August 2008 - 21:01.


#24
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ce imi recomandati si mie pe la 600 euro/persoana pentru 2+2 persoane de aproximativ 30 de ani, fara copii. Inclusiv transport asigurat.

Ce imi doresc:
- plaja cu nisip (adica fara pietre/bolovani) si spatioasa
- fara mosi si rusi (hai ca rusii ii mai accept)
- cu posibilitati de distractie: cluburi, sporuri acvatice/extreme/etc.,
- piscine cu tobogane pentru adulti
- hotel curat si mancare OK in special salate

As vrea raspuns rapid.
Merci!

enjoy,
Mtz

#25
relu58

relu58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 12.06.2007

 eutuel, on Aug 27 2008, 16:06, said:

Salut!!!
Aseara am ajuns in Romania asta dupa ce mi-am petrecut cea mai urata vacanta din viata mea.
Incep a va prezenta hotelul de 3* din Canakkale(nu retin numele),
Nu ne lasa in ceata, RETINE numele, este important pentru altii, altfel intelegem ca supararea ta ESTE TOTALA.
Ai fost la UN HOTEL in Canakkale si generalizezi, nici macar nu ”te obosesti” sa retii numele.
Nu iti bati joc de Canakkale, nu iti bati joc de Turcia, ITI BATI JOC DE FORUM, pt ca nu te obosesti sa retii nume, ai avut o vacanta urata.

#26
dcreno2007

dcreno2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 20.05.2008

 silvia71, on Aug 27 2008, 16:09, said:

Nu am timp sa selectez ! Asa ca voi posta acum cateva foto , apoi voi reveni inclusiv cu explicatii .
Ce vreau sa mai spun este doar ca cei ce vor veni zilele acestea incoace trebuie sa se pregateasca sufleteste  :) de calduri foarte mari ! Cei de la hotel spuneau ca suntem intr-unele dintre cele mai calde zile de pana acum ale verii ...

silvia, pls, ce este cladirea aia gen casa poporului care se vede in fundal
tks

#27
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007

 dcreno2007, on Aug 27 2008, 22:53, said:

silvia, pls, ce este cladirea aia gen casa poporului care se vede in fundal
tks

:D Nu-i nicio Casa Poporului acolo  :)  Este un grup compact de blocuri de locuinte , din localitatea ce se afla in apropiere .
Insa , daca tot glumim si ne gandim la Casa poporului , este ``una`` aici ,hotelul de langa Dinler -Utopia World ,care arata bestial dar si este , am inteles chiar deosebit (precum si pretul pe masura lui :) )

#28
bebe28

bebe28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.08.2008

 silvia71, on Aug 27 2008, 23:14, said:

:D Nu-i nicio Casa Poporului acolo  :)  Este un grup compact de blocuri de locuinte , din localitatea ce se afla in apropiere .
Insa , daca tot glumim si ne gandim la Casa poporului , este ``una`` aici ,hotelul de langa Dinler -Utopia World ,care arata bestial dar si este , am inteles chiar deosebit (precum si pretul pe masura lui :) )


cine merge la inceputul lui octombrie la kusadasi ?
de la mangalia pe unde este mai bine sa trec vama ? pe la edirne su kirklareki?
feribotul de la canakale este permanent?
exista banca sau schimb valutar la granita turca?
noi suntem 2 familii cu 2 masini si mergem la aquafantasy.
stie cineva cum e acolo?
daca facem o pauza de o noapte unde ne recomandati?
sau ce ora de plecare din romania ne recomandati pt a ajunge in dimineta  zilei de 3 oct. la kusadasi?

Edited by bebe28, 28 August 2008 - 03:12.


#29
doru35

doru35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.08.2005
Ne-am intors sambata de la Hotelul Delphin De Luxe, din Alanya. A fost super bine. Anul trecut am fost la Papillon Ayscha..cam la aceeasi bani dar la Dephin a fost mult mai bine.
Sucuri naturale fresh, atat la masa cat si la baruri, te serveai singur din frigidere, bauturi din import, dar nu la toate barurile, bere la sticla de cateva tipuri, doar cu vinurile stateau ceva mai prost, calitativ vorbind.
Curatenia in camera super, la fel si serviciile. Piscina relax, fara deranj, liniste...Musica live in fiecare seara de la orele 22, se dansa, asta inafara de disco...
Miniclubul super, Luna parc cu trenulet, masinute, roata etc...locuri de joaca bine amenajate.
Plaja cu pietricele..dar este amenajat pontonul si poti intra in mare fara probleme..apa destul de adanca...la 2 m de mal deja trebuia sa stii sa innoti...
Transferul de la aeroport a hotel a durat o ora si jumatate...e distanta mai mare, dar am facut doar o  oprire..anul trecut pana in Belek am facut cam o ora desi e foarte aproape, fiindca a avut opriri la mai multe hoteluri.
As mai fi mers aici si la anul dar din pacate pentru copii peste 7 ani se cam plateste..asa ca va trebui sa ma reorientez.
Inca un lucru pe care l-am constatat....cum a inceput perioada in care preturile erau mai mici...cum au mai inceput si unele reduceri la feluri de mancare....animatori mai putini...etc..asta banuiesc ca e valabil cam peste tot...
Recomand acest hotel fara nici o retinere...
Cine mai are intrebari ii stau la dispozitie

#30
scuter

scuter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.05.2008

 bebe28, on Aug 28 2008, 03:56, said:

cine merge la inceputul lui octombrie la kusadasi ?
de la mangalia pe unde este mai bine sa trec vama ? pe la edirne su kirklareki?
la kirklareki (de fapt derekoy e vama) in iulie se lucra la greu, e drum forestier vreo 5 km, dar ai varianta hamzabeyli.
e mai aproape decat edirne (kapikule) si nici nu e foarte aglomerata.

feribotul de la canakale este permanent?
din cate stiu eu undeva intre 03-05 dimineata nu circula
exista banca sau schimb valutar la granita turca?
eu nu am vazut nici in hamzabeyli la dus, nici in kapikule-derekoy la intors
noi suntem 2 familii cu 2 masini si mergem la aquafantasy.
stie cineva cum e acolo?
daca e sa il citez pe dulau (rott) in hotelurile din Turcia dai nimic primesti nimic.
tu cum ai dat mult ca am impresia ca e unul din cele mai scumpe din Kusadasi, ar trebui sa primesti pe masura.
iti spune el mai multe ca se pricepe. apropo, cand te intorci sa nu zici ca nu ti-a placut,
ca-ti sare in cap sigur si te va considera taran cum a zis de unu de critica un hotel rixos :-)

daca facem o pauza de o noapte unde ne recomandati?
toata lumea recomanda canakkale, eu as zice sa mai trageti 100km pana la kucukkuyu.
din kucukkuyu a doua zi drumul de inca 330km o sa ti se para plimbare de dupa-amiza.
dar ai grija ca inainte de kucukkuyu urci si cobori un munte, serpentine, destul de stramt
deci daca esti obosit cand ajungi in canakkale incearca sa te cazezi acolo

sau ce ora de plecare din romania ne recomandati pt a ajunge in dimineta  zilei de 3 oct. la kusadasi?
eu am plecat din kusadasi la 08 dimineata si am ajuns in mangalia la 01.30 noaptea.
asta cu vreo 3 pauze de 1/2 ore + trecut feribot si luat masa eceabat - 1 ora si 1/2
problema a fost ca m-au rupt dupa 12 ore noaptea serpentinele pe faleza bulgareasca.
Deci fa si tu un calcul invers si vezi ce ora te aranjeaza, drumul in general iti ia cam 16-18 ore.


#31
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
@scuter : rixos premium belek e cel mai bun hotel de pe litoralul turciei, neoficial e sapte stele, e de un lux decadent iar ciobanu' ala behaia ca de ce nu il cazeaza pe el la 9 dim cind a ajuns el acolo, iar ziua de cazare peste tot pe planeta incepe dupa ora 14.00 in romania cgiar dupa ora 18, si mai zicea ca a gasit o pata de cafea pe mocheta ! intr un cuvint un asemenea om se numeste : CIOBAN; oricum nimeni din neamu' lui nu mai statuse in asemena hotel de la maimuta la pentium 8, vorba lu' bebeca, daca rixos e 3 stele vera din kusadasi nu exista !

#32
scuter

scuter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.05.2008

 rottweiler2007, on Aug 28 2008, 09:59, said:

... daca rixos e 3 stele vera din kusadasi nu exista !

rott prietene, eu doar avertizam omu' nu ziceam ca nu ai dreptate, dar imi place ca imi dai mie dreptate.
deci matematic vorbind, adaugam 2 si rixos e de 5 stele iar Vera Le Prince Ada de 2 stele (si-mi permit sa adaug de 2 lei),
exact ce ziceam in posturile mele din Vacanta in Turcia 1.

#33
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
@BEBE28 : nu iti recomand kusadasi in octombrie , hotelul ales de tine, AQUAFANTASY,  este un hotel cu servicii foarte bune numai ca in octmbrie in kusadasi e cam racorica iar apa din piscinele alea va fi rece  si atunci nu vad logica de ce sa iei parc acvatic ? mai bine din mangalia te indrepti catre antalya si acolo vei aveam cam 40 de grade si poti folosi toboganele hotelului si piscinele iar apa marii este foarte calda

#34
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

 rottweiler2007, on Aug 28 2008, 10:44, said:

@BEBE28 : nu iti recomand kusadasi in octombrie , hotelul ales de tine, AQUAFANTASY,  este un hotel cu servicii foarte bune numai ca in octmbrie in kusadasi e cam racorica iar apa din piscinele alea va fi rece  si atunci nu vad logica de ce sa iei parc acvatic ? mai bine din mangalia te indrepti catre antalya si acolo vei aveam cam 40 de grade si poti folosi toboganele hotelului si piscinele iar apa marii este foarte calda


Adica tu vrei sa spui ca in Antalya mai e sezon in octombrie?? ca se poate face baie in mare? ca piscinele exterioare mai sint deschise?
Intreb pentru ca habar nu am. Practic, pina prin ce data se mai poate face baie in mare?

#35
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 Paperotzi, on Aug 28 2008, 11:09, said:

Adica tu vrei sa spui ca in Antalya mai e sezon in octombrie?? ca se poate face baie in mare? ca piscinele exterioare mai sint deschise?
Intreb pentru ca habar nu am. Practic, pina prin ce data se mai poate face baie in mare?
anul trecut pe 7 octombrie in antalya la ora 23.00 erau 30 de grade iar la prinz pe plaja termometrul arata 45 grade

#36
Flory23

Flory23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.08.2008

 rottweiler2007, on Aug 28 2008, 11:17, said:

anul trecut pe 7 octombrie in antalya la ora 23.00 erau 30 de grade iar la prinz pe plaja termometrul arata 45 grade

Ai idee la jumatatea lu' septembrie cum e in general prin Kusadasi vremea? Se poate face baie ?
Am auzit ca acum e super cald pe acolo....iar peste 2 saptamani numai bine ca se face "acceptabil" (m-am gandit eu)....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate