Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vanzare\cumaprare internet

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
Nu stiu daca am postat bine dar as vrea daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.
Un prieten jucandu-se pe internet,a postat pe un site un produs spre vanzare.A gasit un cumparator,dar acestuia nu ia trimis decat coletul gol in valoare de 44 lei.Cumparatorul are numar  de telefon de abonamen al acetui prieten,deci daca se duce la politie ii afla adresa.Cumparatorul spune ca daca prietenul meu nu i trimite produsul,se opreste la politie.Intrebarea este daca politia poate sai faca ceva acestui prieten.

Edited by dfani511, 26 August 2008 - 20:17.


#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
acest "prieten" e un hot.
indiferent de ce anunt postezi, cand te hotarasti sa trimiti un colet gol, te faci vinovat de inselatorie.
politia poate sa-l bage la bulau multi ani, sper, sa se invete minte

#3
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Despre ce produs e vorba?

#4
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postdfani511, on Aug 26 2008, 20:16, said:

Nu stiu daca am postat bine dar as vrea daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.
Un prieten jucandu-se pe internet,a postat pe un site un produs spre vanzare.A gasit un cumparator,dar acestuia nu ia trimis decat coletul gol in valoare de 44 lei.Cumparatorul are numar  de telefon de abonamen al acetui prieten,deci daca se duce la politie ii afla adresa.Cumparatorul spune ca daca prietenul meu nu i trimite produsul,se opreste la politie.Intrebarea este daca politia poate sai faca ceva acestui prieten.

  Da, pentru inselatorie si frauda. Ramane ca cel inselat sa faca plingere la politie, asta daca nu a facut-o pina acuma, si este posibil sa primesti si tu "o mica atentie" din partea organelor daca se dovedeste ca ai luat cunostinta de fapta prietenului tau (tainuire ) si daca se va constata ca l-ai facilitat invreu-n fel.
   Se poate afla adresa dupa nr de tel, mai ales daca este abonament,se va lua legatura cu furnizorul de telefonie.
   Daca victima a trimis vre-o suma,e clar ca totul nu se va opri aici el trebuie sa recupereze paguba,si un sfat bun ar fi sa-i restituie suma cat mai repede cu...scuzele de rigoare.Ai vrea sa fii in locul victimei ? eu cred ca nu.

#5
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
Poi este vorba despre o placa DDram de 512 MB ram,si pr acesta inca nu a ridicat bani de la posta,daca nui ridica,posta ii trimite inapoi cumparatorului?

Edited by dfani511, 26 August 2008 - 20:57.


#6
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
sa-i trimita un ram stricat

#7
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
Poi daca ii trimit ram stricat poate zice nush ce..

#8
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
sper sa-i dea vreo 2-3 luni de bulau , cand il bagi in apa apoi sa se scufunde..

asta e ce sper eu , da' nu cred ca o sa se intample asta..cred ca o sa l puna sa-i dea banii inapoi omului + eventuale cheltuieli + dosar +  o mama de bataie cu simt de raspundere de la cumparator.


LE: hahaha , prietenul ala se pare ca esti tu ..
deci , mai bine sa nu-i trimiti nimic in schimbul banilor , decat un ram stricat ..sa nu se supere..nu ? :))))
sper s-o iei bine amice !

Edited by Campers, 26 August 2008 - 21:15.


#9
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
Nus eu!

#10
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postdfani511, on Aug 26 2008, 20:56, said:

Poi este vorba despre o placa DDram de 512 MB ram,si pr acesta inca nu a ridicat bani de la posta,daca nui ridica,posta ii trimite inapoi cumparatorului?

   Daca nu a ridicat suma.e ceva mai bine pt el,(daca este exp pe adresa ta)Sa meargi la postas sa-i specifici ca suma trimisa nu poate fi ridicata de destinatar,altfel mai sta prin posta,numai stiu exact dar e un termen, asa incat sa fie returnata expeditorului,la care evident el v-a plati o taxa in plus.
  Ar putea face asta prietenul tau.

#11
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Trimiti si spui ca l-a stricat placa lui de baza.

#12
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
Poi si daca este minor are ce sai faca politia?

#13
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Depinde. Daca are >16 ani, da.

Edited by Rules_suck, 27 August 2008 - 00:59.


#14
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
poi are 15

#15
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
si a sunat azi la oficiu postal din orasul acela,care serveste strada lui si or zis aia ca n-au primit nici o reclamatie cu vreun colet gol.Deci nu are chitanta ca coletul era gol de la posta.

Edited by dfani511, 27 August 2008 - 10:42.


#16
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Pai, care e legatura cu reclamatia la posta?! Vrei sa zici ca aia de la posta au furat produsul din colet?! N-as prea crede.
Eu zic sa nu va mai jucati cu asa ceva. Chiar daca e minor, tot exista consecinte legale.
Iar pentru 44 de lei... Spune sa ia banii si sa-i trimita imediat inapoi omului, prin mandat postal. Bineinteles, spune-i sa si vorbeasca inainte cu respectivul, sa-i spuna ca a fost o neintelegere si i-a trimis banii inapoi !!!
Cel mai bine este cu vorba buna, daca berbecul vrea sa pastreze 44 de lei si sa dea teapa pentru o suma asa mica, sa fie sanatos, sa se pregateasca de consecinte.

#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
rules suck iar aiureaza in stilul lui caracteristic

minorul cu varsta intre 14 si 16 ani raspunde bine mersi in fata legii daca se dovedest c-a avut discernamant la momentul producerii faptei, element care este prezent de la o posta in speta in cauza

asa ca la 15 ani, prietenul tau o sa si-o ia grupa mare. prost sa fie ala sa nu se duca la politie

Edited by spare-me, 27 August 2008 - 10:51.


#18
toxicvibes

toxicvibes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2006
exact din cauza asta tara noastra este vazuta asa. Nu exista pedeapsa destul de mare pentru asemenea tigani. 5 ani i-as da direct.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate