Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cat plateste Google ptr un click...

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Karyll

Karyll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 05.01.2004
Ma intereseaza daca stie cineva cat plateste google ptr clickul facut pe un banner de-al lor (ma refer la bannere d-alea cu text negru pe fundal alb). vreau sa fac un calcul daca renteaza sau nu sa pun un banner d-asta. mersi.

#2
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
ei nu platesc neapart clickul , ci afisarile . din cate stiu eu e
0,11 centi (USD) pe afisare . si iti dau banii numai daca ai
100$ sau mai mult .

#3
Karyll

Karyll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 05.01.2004
sigur platesc la afisare si nu la click ? prietenul meu din Canada care se ocupa cu intretinerea saitului a zis ca platesc la click...  :confuzzled:

#4
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
Se plateste sigur la click.
Site-ul trebuie neaparat in limba engleza, spaniola, franceza sau alte cateva limbi insa din pacate nu si in romana.
De platit nu poate sa-ti spuna nimeni pt. ca in primul rand nu prea are voie iar in al doilea rand nu stie. Nu stie pentru ca difera foarte mult in functie de mai multe cazuri.
Daca ai site in domeniul finante-banci si ai reclama de la corporatii mai mari iar clickul vine din SUA ai sanse sa primesti si 5-6$/click. Daca ai site despre promovare web si reclama vine de la un site din romania sau moldova iar click-ul vine din romania poti sa primesti 2centi/click. Recordul cica il are un site din SUA cu vreo 40$ pe un click.

Nu ai decat sa testezi singur. Inscrierea este foarte usoara si gratuita.

#5
Karyll

Karyll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 05.01.2004
deci saitu e despre jocuri (heroes of might and magic) si limba e engleza.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Pentru webmasterii cu site-uri in lb engleza si inca cateva limbi (nu romana) exista servicul public Google Adsense

http://www.google.com/adsense

O sa incerc sa fac putina lumina.

Reclama NU este a lui google !

Exista servicul Google Adwords, unde advertiserii liciteaza anumite preturi pentru cuvintele dorite (Keywords)

Google ia banii de la Adwords si ii da la Adsense oprindu-si un procent secret.

Publisherul pune pe site codul JS de la adsense, iar un robot special ii analizeaza paginile si stabileste cuvintele cheie.

In fucntie de aceste cuvinte cheie afiseaza reclama.

Webmasterul este platit daca cineva da click pe reclama.
Pretul difera de la caz la caz.

Minimum licitat este 5 centi.

Servicul este ff. strict monitorizat impotriva fraudei, de aceea regula de aur este sa NU dai niciodata click pe reclamele de pe site-ul tau.

O rata de click ~ 1% e optim

Sub 0.5% este ineficienta, peste 2% bate la ochi.

Este un model de reclama ce tinde catre perfectiune si experienta arata ca merge.

Ca alternative mai sunt:

Intellitext
AdSonar - Overture

Serviciile au clauze de exclusivitate in ceea ce priveste reclama text.

#7
Karyll

Karyll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 05.01.2004
exact raspunsul pe care-l vroiam. mersi mult Courage.

#8
Toranaga

Toranaga

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 372
  • Înscris: 04.08.2003
Cei de la google au foarte mari probleme cu fenomenul de fraudă al serviciului adsense și adsearch, lucru susținut și de George Reyes, Chief Financial Officer la Google, miercurea trecută, la o conferință a investitorilor. Cuvintele lui:
I think something has to be done about this really, really quickly, because I think, potentially, it threatens our business model.


#9
ezechiel

ezechiel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 13.01.2004

Toranaga, on Dec 21 2004, 13:57, said:

Cei de la google au foarte mari probleme cu fenomenul de fraudă al serviciului adsense și adsearch, lucru susținut și de George Reyes, Chief Financial Officer la Google, miercurea trecută, la o conferință a investitorilor. Cuvintele lui:
I think something has to be done about this really, really quickly, because I think, potentially, it threatens our business model.

<{POST_SNAPBACK}>


problema este ca acest 'click fraud' nu este chiar frauda...iar google nu a intentat decat un singur proces intr-un astfel de caz

#10
ateul

ateul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.04.2005
Interesant ce ziceti voi si chiar daca e un post mai vechi voiam doar sa va aduc la cunostinta ca am reusit (nu ma intrebati cum) sa fiu acceptat cu un site romanesc in Google AdSense.
Ideea e ca am folosit un CMS (mambo) care are o groaza de module si componente care il fac fff interesant.
Cat de mult am adunat pana acuma? FFF putin 5$ in decurs de 2-3 luni.
Ceea ce eu voiam sa subliniez e ca site-ul e in intregime in romana (continut) .. doar CMS-ul, forum, celelalte componente si module fiind - sa zicem - procente englezesti ale site-ului meu.

Cu respect, ateul

#11
ranoo

ranoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2005

Karyll, on Dec 15 2004, 19:23, said:

Ma intereseaza daca stie cineva cat plateste google ptr clickul facut pe un banner de-al lor (ma refer la bannere d-alea cu text negru pe fundal alb). vreau sa fac un calcul daca renteaza sau nu sa pun un banner d-asta. mersi.

<{POST_SNAPBACK}>



plateste in functie de ads-urile care le ai pe site.se plateste pt click nu pt afisare

intre 0,02 $ si 15 $ .
alt lucru important probat de mine este acela ca daca ai un click pe acelasi baner de la unu din romania vei primii poate cativa centzi.daca clickul vine din america te ridici la cativa $. este lucru incercat de mine.  :P

important este sa stii care platesc asa de mult.trebuie sa faci incercari sa vezi care platesc bine.

multa bafta

#12
Sprite_t

Sprite_t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.10.2003
O rata de click ~ 1% e optim

Sub 0.5% este ineficienta, peste 2% bate la ochi.

Este un model de reclama ce tinde catre perfectiune si experienta arata ca merge.



~1% din afisari sau din vizitatorii unici inregistrati pe site?

Edited by Sprite_t, 06 June 2005 - 10:45.


#13
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Am si eu o intrebare :)
Sunt intraneturi cu cateva zeci de calculatare si un singur ip public.
Cum actioneaza google adsense in aceasta situatie?

#14
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
cookie-uri

#15
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

Sprite_t, on Jun 6 2005, 10:43, said:

~1% din afisari sau din vizitatorii unici inregistrati pe site?
Din afisari.


Intrebare noua: daca Adsense nu-i pentru .ro, Funclub cum de are asa ceva pe el?  :huh:

Attached Files



#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
mai sunt site-uri românești pe care s-a pus adsense. De ce? sau.. CUM? :w00t:

#17
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Probabil contul l-au facut pe un site in engleza (sau alta limba acceptata). Problema e ca daca incerci sa pui asa ceva iti apar doar reclame din care nu castigi nimic ("Salvati balenele", etc). Ei e mai jmecheri domne?  :confuzzled:

#18
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
Contul poti sa-l faci pe orice site in orice limba. Dar Google nu garanteaza aparitia reclamelor platite decat pe site-urile in anumite limbi. Daca ai site-ul in limba romana nu incalci nici o regula dar majoritatea reclamelor nu vor fi platite pentru ca nu afiseaza reclame de pe urma carora se castiga.
De obicei daca ai Title si Descriere cu termeni in engleza (ex:sport, filme, banner exchange, ringtones, wallpapers, hosting etc.) pot aparea si reclame platite chiar daca restul site-ului nu este in engleza.

Eu cred totusi ca in scurt timp limba romana va fi inclusa oficial si in programul Adsense.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate