Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Dan Georgescu, seful arbitrului pietei telecom din Romania, a fost demis

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005
Premierul Calin Popescu-Tariceanu a semnat luni decizia de eliberare din functia de presedinte al Autoritatii Nationale pentru Reglementare in Comunicatii si Tehnologia Informatiei (ANRCTI) a lui Dan Georgescu, informeaza un comunicat de presa al Guvernului. Surse oficiale au declarat pentru HotNews.ro ca "decizia a fost luata in urma unei evaluari a activitatii institutiei".
Reprezentantii Guvernului spun ca nu a fost stabilit inca cine va lua locul lui Dan Georgescu la conducerea autoritatii nationale de reglementare in comunicatii.
"Nu a fost luata inca o decizie in privinta inlocuitorului presedintelui ANRCTI, dar cand se va face aceasta va fi anuntata public. In medie numirea unui inlocuitor dureaza maxim o saptamana, insa nu exista prin lege un termen limita pentru aceasta", au declarat pentru HotNews.ro, reprezentantii biroului de presa al Guvernului.
De partea cealalta, oficialii ANRCTI nu au dorit sa comenteze.

#2
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Cred ca nu e greu de speculat ca n-a fost de acord cu 'recomandarea' consiliului concurentei...
Aviz si celorlalti: ori dati licitatiile la cine vrem noi, ori zburati.

Sa speram ca vom mai avea angajati la stat care vor prefera sa zboare decat sa dea licitiatiile 'cui trebuie'; dar tare ma tem ca ramanem doar cu speranta...

#3
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005
Comentarii de pe site-ul cu anuntul:

"miki [anonim]

Dan Georgescu a fost demis la solicitarile UDMR intrucat acesta a fost singura persoana care s-a opus monopolizarii fortate a pietei telecomunicatiilor de catre RDS-RCS , firma detinuta de maghiarul Teszari. In curand va urma demiterea sefului OPC Iasi care a solicitat inchiderea firmai RDS-RCS .
De retinut ca RDS-RCS practica preturi de ruinare aparata fiind de alianta PNL-UDMR aflata la guvernare. Peste 50% din retelele RCS nu au autorizatii de construire pentru ca ministrul Laszlo Borbely este "roman", peste 80% din licitatiile scoase la licitatie de ministrul "roman" al comunicatiilor Karoly Borbely (coincidenta de nume, nu?.....) au fost castigate tot de aceasta firma.Pe langa tzeapa pe care o da bugetului Romaniei RCS da tzeapa si furnizorilor de programe carora nu le declara nici 50% din abonati. Spun asta pentru ca am lucrat in structurile de varf ale acestei firme si am demisionat in urma deciziei lui Teszari de a obliga toti directorii sa invete limba maghiara. Nu sunt membru PRM , dar sub masca discriminarii se ascund interese de miliarde de euro. Exemplu: RDS-RCS o afacere UDMR "

Hai Flavia...ti-am dat mingea sus,la fileu....rupei... :P

Edited by Jean Gary Diablo, 19 August 2008 - 17:10.


#4
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Nu este asa. RCS-RDS a fost reglementat acum 1 an pe fix, de atunci ANRCTI nu a avut interventii asupra lor. Lovitura aplicata RDS a fost vara tracuta.

Am auzit de dimineata si eu faza dar nu am crezut. Se vorbeste prin parculete ca omul a vrut sa propuna o noua reducere a tarifelor de interconectare la Orange si Vodafone.
RCS-RDS nu a castigat licitatii importante, au castigat prin 2004-2005.
Nu spun ca nu este si RDS implicat dar nu prea vad de ce s-a intamplat acum.

Daca nu este faza cu interconectarea este licenta. Eu am mai spus ca se pregateste cel mai mare abuz nu din Europa ci din lume. Este incredibil cum intr-un stat democratic niste jucatori sunt jucati in picioare : Zapp, Romtelecom si RCS-RDS. Prima data le-au spus ca pot sa participe indirect apoi ca nu. Oamenii au pregatit oferta, au lucrat, au platit angajati, firme de consultanta ....poate unii angajati nu au dormit nopti.....si vine unu de la Consiliul Rahatului sa ne spuna ca vezi domne....

Cum fac retea chinezii aia ? Incep sa faca traininguri cu angajatii postei ? Poate cu aia de la IT dar si aia lucreaza inca in FoxPro, nu cunosc limbi straine. Presupun ca prima data o sa-i invete chineza. Nu de alta dar m-am chinuit mult sa pot o discutie cu un chinez de la ZTE , nu ca eu sunt spec. in engleza dar ala nu putea sa pronunte.
Cate necunoscute sunt .... oricum parerea mea ca au iesit mai bine Orange, Vodafone si Cosmote, macar pe ei i-au scos de la inceput din joc, restul au muncit ca fraierii sa pregateasca ofertele.

Edited by telecomro, 19 August 2008 - 17:27.


#5
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
"Miki" o fi trecut de la RDS, de unde si-a dat demisia, la Realitatea?

Ma intreb si eu..

#6
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
"Eliberat din functie" ...ce formulare... de ce nu se foloseste termenul concediere ?

Care sunt motivele oficiale formulate de premier cu privire la concediere ?
Daca nu sunt bazate le poate ataca in justitie... cel putin asa stiu... respectivul a facut vreo declaratie cu privire la concediere ?

#7
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View Postburgher, on Aug 19 2008, 18:18, said:

"Miki" o fi trecut de la RDS, de unde si-a dat demisia, la Realitatea?

Ma intreb si eu..
La ce colectie de ineptii a insirat acolo, singurul nivel inalt la care ar fi putut lucra Miki in RCS este varful stalpului.

#8
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Un alt motiv pentru care ar fi putut zbura Georgescu: http://www.anrcti.ro.....atie MVNO.pdf

#9
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Liviu Nistoran, noul presedinte al ANRCTI

Premierul Calin Popescu Tariceanu l-a numit pe deputatul independent Liviu Nistoran in functia de presedinte al Autoritatii Nationale de Reglementare in Comunicatii si Tehnologia Informatiei (ANRCTI)

Acesta il va inlocui pe Dan Georgescu, eliberat din functie la inceputul saptamanii.

Nistoran a absolvit Universitatea Politehnica din Bucuresti si a fost directorul general al unor companii importante din telecomul romanesc, precum GlobalNet si Avenir Telecom.

http://www.zf.ro/art..._al_anrcti.html

#10
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Bine ca nu a fost angajat la o companie de telefonie mobila sau fixa.

Se speculeaza ca sotia domnului Tariceanu este consilier in Romtelecom si ca din Romtelecom a venit ordinul. Pe Hotnews s-a scris, eu inca nu cred asa ceva.

#11
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Au pus lupul paznic la stana :(
Personajul ales detine mai multe firme in domeniul telecomunicatiilor si IT...

http://www.evz.ro/ar...la-comunicatii/

Mi-e scarba de politicienii din Romania... toti care vin sunt pusi pe furtisaguri... singurul lucru pe care il pot face este un vot de blam prin neprezentarea la vot.

#12
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Si are relatii de afaceri foarte apropiate cu  Romtelecom, dar nu asta conteaza.

Urmeaza suprize de proportii !

Sunt sigura ca omul a venit sa faca treaba dar va taia in carne vie. Unii au inteles gresit concurenta si fostul presedinte a inchis ochii la niste abuzuri imense. Sunt multe de spus. O sa revin cu detalii in aceasta seara.

Edited by telecomro, 22 August 2008 - 07:16.


#13
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Liviu Nistoran, noul sef al autoritatii telecom: Este un dezechilibru evident pe piata telefoniei mobile

Liviu Nistoran, deputat independent si fost om de afaceri din domeniul telecom, a fost numit ieri de catre premierul Calin Popescu-Tariceanu in functia de presedinte al ANRCTI, arbitrul care supravegheaza o piata de 4,5 mld. euro.

Nistoran, 40 de ani, il va inlocui in functie pe Dan Georgescu, care a fost demis de primul-ministru la inceputul acestei saptamani. "Exista un dezechilibru evident de masa si de forta pe piata locala de telefonie mobila. In conditiile in care Vodafone si Orange detin circa 90% din utilizatorii din piata, stabilirea corecta a unor tarife de interconectare este vitala pentru ca ceilalti operatori sa nu fie afectati", a declarat pentru ZF Liviu Nistoran.

ANRCTI a stabilit anterior ca pana la 1 ianuarie 2009, tariful de interconectare pentru convorbirile mobile intre Vodafone si Orange sa fie de 5,03 eurocenti.

http://www.zf.ro/art...iei_mobile.html

#14
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
In ce sens vorbeste omul asta? Ca dupa cum vad eu lucrurile, singurele dezechilibre sunt la RDS si Zapp care platesc interconectare mare la toti. Deci sa inteleg ca o sa plateasca mai putin de acum incolo, sau..?

#15
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Se refera la Orange si Vodafone care au putere mult mai mare pe piata mobila.

Cine ti-a spus tie ca doar Zapp si RDS platesc tarife de interconectare mari ? ANRCTI reglementeaza tariful maxim nu au voie sa impuna tarife. Daca Romtelecom vrea sa lase minutele de la Vodafone sa treaca libere prin retea si inveres e treaba lor. Asta e doar un exemplu.

RDS si Zapp sa lase interconectarea si sa investeasca in acoperire. Nu intercontarea este principala problema.

#16
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
substrat politic (Vineri, 22 august 2008, 19:51)
n oaca [anonim]
Dl premier doreste pe final de mandat sa "liberalizeze" domeniul in telecom. Pentru a pune in aplicare :

1. Romtelecom nu e listat la bursa si nu va fi prea curand
2. RCS/RDS va fi "ajutat" sa supravietuiasca cu sprijin guvernamental
3. Orange va primi contracte cu diverse ministere
4. Cosmote va primi un spectru liber de licenta
5. Marele pierzator va fi Vodafone

etc
Pana la urma e an electoral in Romania si daca englezii nu inteleg, francezii si cu grecii in mod sigur da. Nu trebuie neglijate cercurile din jurul "cadavrului 3G "RCS/RDS-Digi!


comentariu de pe Hotnews.ro. este semnat n oaca , deci Nicolae Oaca. Omul cam are dreptate aici.

http://economie.hotn...din-romania.htm

#17
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Posttelecomro, on Aug 25 2008, 15:04, said:

comentariu de pe Hotnews.ro. este semnat n oaca , deci Nicolae Oaca. Omul cam are dreptate aici.
:lol:  Asta a fost cea mai tare faza pe care am vazut-o. Daca cineva comenteaza o stire pe un site cu nick-ul "t basescu" inseamna ca el a comentat?
Cata credulitate. Traim in Romania, sau doar ne prefacem si vrem sa parem altceva decat suntem.


Sau poate renumitul analist Oaca si-a redus marja de eroare in previziuni

Succesul relansarii CosmoRom depinde si de guvern
de Dr. Nicolae Oaca Market Watch
Luni, 30 ianuarie 2006, 0:00

Quote

2. Scenarii pe termen mediu
Viata in telefonia mobila din Romania nu va fi una usoara, iar succesul nu este garantat.

Operatorii GSM900 sunt foarte puternici (in structura actionariatului gasim cei mai mari operatori de telefonie mobila din lume: Vodafone, Orange), iar viitorul operatorului COSMOTE depinde de viteza de reactie a noului actionar, de modul lui de reactie (modelul de afacere, finantare, etc.), de implicarea guvernului in relansarea competitiei.

Pe termen mediu este de asteptat cresterea numarului utilizatorilor serviciilor de comunicatii mobile, un scenariu moderat avand in vedere 15 milioane SIM-uri vandute pana la finele anului 2009, iar altul optimist 18 milioane, conform Guide to Romanian Telecommunications.

Din pacate relansarea operatorului s-a produs cam tarziu pentru atragerea unei mase mai mari de utilizatori in 2005. Slaba acoperire, pana la mijlocul anului 2006, dar si inovatia in tarifare vor influnta atragerea de abonati in perioada imediat urmatoare, astfel ca la finele anului 2005 COSMOTE ar putea avea intre 100,000 si 200,000 utilizatori.

Presupunand investitii care sa asigure o buna si rapida acoperire, un model de afacere de success, la finele anului 2009 CosmoRom ar putea avea intre 0,7 milioane utilizatori (scenariul moderat) si 1,5 milioane utilizatori (scenariului optimist), sau cote de piata intre 4% si 8%,
conform Guide to Romanian Telecommunications.
http://www.hotnews.r...inde-guvern.htm


Eu cred ca e mai importanta stirea in sine decat comentariile referitoare la ea.

Comisia Europeana examineaza motivele demiterii sefului arbitrului pietei telecom din Romania

Comisia Europeana a atentionat intotdeauna asupra importantei independentei autoritatilor de reglementare, drept pentru care va examina cu atentie recentele evolutii pe piata telecom din Romania, incluzand aici atat motivele demiterii presedintelui ANRCTI, cat si impartialitatea acestei institutii, a declarat vineri pentru HotNews.ro, Martin Selmayr, purtatorul de cuvant al comisarului european pe telecomunicatii, Viviane Reding.

Premierul roman Calin Popescu Tariceanu a semnat luni eliberarea din functie a lui Dan Georgescu, din fruntea ANRCTI, iar miercuri a semnat decizia de numire in aceasta functie a lui Dorin-Liviu Nistoran. Potrivit declaratiei de interese postate pe site-ul Camerei Deputatilor, Nistoran este actionar in cadrul unor firme active in domeniul telecomunicatiilor, respectiv Televoice Grup, Net Com si Digital Pro.

Contactati de HotNews.ro, oficialii Comisiei Europene au tinut sa precizeze ca "nu intra in atributiile Comisiei sa comenteze asupra unei anumite numiri in fruntea unei autoritati nationale de reglementare. Totusi, la un nivel mai general, Comisia urmareste cu atentie implementarea normelor telecom din UE in toate statele membre".

Independenta ANRCTI este sub lupa Bruxelles-ului. La fel si motivele demiterii presedintelui acestei institutii


Martin Selmayr, purtator de cuvant al comisarului european pe telecomunicatii Viviane Reding, aminteste ca executivul de la Bruxelles "a insistat mereu asupra independentei autoritatilor nationale de reglementare pentru asigurarea unei reglementari eficace si corecte, in interesul competitiei si al consumatorilor. Comisia si-a exprimat clar acest punct de vedere si in schimbul de corespondenta cu autoritatile romane pe marginea proiectului de lege asupra organizarii si functionarii ANRCTI, subiect inca in dezbatere".

Oficialul european mai precizeaza ca "aceeasi atitudine a fost luata si in cazul altor state membre UE atunci cand a fost cazul si chiar a trebuit sa fie deschise proceduri de infringement impotriva Poloniei si Luxemburgului ca urmare a lipsei independentei autoritatilor nationale de reglementare".

"Comisia va examina asadar in continuare cu atentie recentele evolutii pe piata din Romania, incluzand aici motivele demiterii (n.r. fostului sef al ANRCTI, Dan Georgescu) si impartialitatea autoritatii de reglementare ANRCTI", a incheiat Martin Selmayr.

Noul sef al ANRCTI este actionar la firme de telecomunicatii partenere de afaceri cu greii telecom

Contactat de Financiarul in legatura cu faptul ca in declaratia de interese figureaza ca actionar la firme active in domeniul telecomunicatiilor, respectiv Televoice Grup, Net Com si Digital Pro, Nistoran a lasat sa se inteleaga ca nu ar intra in conflicte de interese.

?Sunt activ in industria de telecomunicatii, iar in privinta firmelor mele, doar una a intrat in conflict de interese si am cesionat actiunile?, a afirmat Nistoran.

Financiarul noteaza ca acesta a lasat sa se inteleaga ca doar Net Com, unde apare inca actionar cu 98%, ar avea afaceri in telecomunicatii, dar ca si celelalte doua firme au ca obiect de activitate telecomunicatiile. Una din firmele acestuia, Televoice Grup, are in prezent, potrivit Financiarul, contracte cu Romtelecom, UPC si RCS&RDS. Firma a avut afaceri de 7,6 milioane de lei in 2006, dar inregistreaza in ultimul an in mod constant datorii catre bugetul de stat.

Legea ANRCTI a atras sesizarea Bruxelles-ului. Basescu a trimis-o inapoi in Parlament

In noiembrie 2007, CE a avertizat Romania ca ar putea fi amendata cu cateva milioane de euro pentru incalcarea tratatului comunitar in lipsa independentei ANRCTI. Oficialii europeni precizau ca in tarile membre UE, unde statul este actionar la anumiti operatori telecom, sa fie asigurata independenta politica a autoritatii de reglementare.

Mai mult, seful statului a intors in Parlament legea de functionare a ANRCTI, pe motiv ca jandarmul pietei de telecomunicatii se va afla la mana Camerei Deputatilor, fieful PNL, potrivit unor surse care au preferat sa-si pastreze anonimatul. Motivele invocate oficial de presedinte: Camera Deputatilor nu trebuia sa fie camera decizionala pentru aceasta lege, iar controlul institutiei trebuia sa fie bicameral.

Edited by danutz1, 25 August 2008 - 22:49.


#18
KaDaVeR

KaDaVeR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 21.01.2007
televoice grup e importator de telefoane (fixe). asa ca e normal sa aibe contracte cu toti operatorii de telefonie fixa... :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate