Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

retur casa de marcat fiscala

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Daca eu sunt un agent economic si am emis un bon fiscal pentru un produs vandut unui client, iar clientul doreste banii inapoi pentru ca se razgandeste in privinta produsului, cum trebuie sa procedez? Fac un bon fiscal cu aceeasi valoare, dar cu minus? Se mai pune problema reintroducerii in sistem a produsului returnat. Mentionez ca este un sistem informatic, nu un abc, in care, daca clientul aduce produsul inapoi, il pui pe raft si il revinzi. Fiscul accepta bonuri fiscale cu valori negative? TVA-ul va fi atunci tot negativ.

Am citit HOTĂRÂRE nr.479 din 18 aprilie 2003 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, dar nu prea am reusit sa gasesc o solutie.

#2
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
Bon fiscal cu valoare negativă nu se poate emite.
Pentru reintroducerea în gestiune a respectivului produs trebuie să faci un proces verba de retur client care va fi introdus în sistemul informatic pentru reîncărcarea stocurilor.
Cel mai simplu este să îi oferi clientului nemulțumit alte produse de aceeași valoare în locul celui returnat deoarece pentru a anula un bon fiscal emis trebuie să faci cerere la direcția de finanțe de care aparții, să declari care au fost motivele pentru care s-a întâmplat evenimentul etc. Nu e foarte indicat sa ai prea des asemenea discuții cu cei de la finanțe, de obicei se apelează la așa ceva când se greșește grosolan și se emit bonuri fiscale pe sume foarte mari.
Acum câțiva ani era o adevărată problema cu emiterea greșită a bonurilor fiscale în ROL pe când casa de marcat era în RON.
PS. Am văzut bonuri fiscale de zeci de miliarde și pâna la urmă s-au rezolvat.

#3
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
M-am gandit si la varianta urmatoare: bat pe casa produse, sa zicem de 10 lei, apoi bat ultimult produs, cel returnat de client, sa zicem de 9,9 lei cu minus. Astfel, va iesi un bon fiscal cu totalul de 0.01, pozitiv.

#4
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
La sume de astea derizorii nici nu se pune problema reglajelor, eu mă refeream la chestii mai serioase.
Adica retur de câteva milioane bune, retur cu valoare de peste 50% din încasările zilnice si altele asemenea.
La valori mici le poți regla în timpul zilei așa cum ai spus tu însă depinde și de clientul pe bonul căruia faci chestia asta, dacă dai peste un gică-contra te-ai scos :)
Poți să mai și uiți să scoți câte un bon și la final de zi să îți faci corecția în baza raportului X și de abia după asta să scoți raportul Z ;)
Soluții sunt destule, iar legea e destul de prost concepută în domeniul ăsta, ca mai toate în România.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate