Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

maslin

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
feli_vfm

feli_vfm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 05.06.2008
mi-as dori sa am un maslin un curte. prima varianta care mi-a venit in minte e sa iau niste masline giants de la kaufland si sa le pun samburii in ghivece, sa le ud zilnic si sa astept sa vad daca mi se vor face copacei si apoi sa-i scot in curte. care e probabilitatea sa se intample asa ceva?

#2
dringo

dringo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.02.2008

 feli_vfm, on Aug 14 2008, 13:07, said:

mi-as dori sa am un maslin un curte. prima varianta care mi-a venit in minte e sa iau niste masline giants de la kaufland si sa le pun samburii in ghivece, sa le ud zilnic si sa astept sa vad daca mi se vor face copacei si apoi sa-i scot in curte. care e probabilitatea sa se intample asa ceva?

de ce ai vrea sa ai un maslin in curte?

#3
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
@feli, mai bine cumperi un copacel mic de maslin decat sa te chinui cu samburi. Ajungi sa imbatranesti pana reusesti sa formezi un copacel de maslin din sambure.
@dringo, nu e nevoie sa citezi un mesaj anterior, atunci cand postare ta apare imediat dupa acela... E absolut evident ca nu raspunzi altcuiva, mai ales ca acela era si singurul mesaj din topic.

#4
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
sansa ca o simburele unei masline conservate in ulei [de saramura nu discutam, nu?] sa incolteasca e f. mica pt ca:
- de regula fructele/legumele pt consum sint tratate termic si/sau chimic, pentru a le conserva si a le proteja de mucegaiuri si/sau insecte. tratamentul afecteaza mai intotdeauna capacitatea de germinare a semintei.
- semintele de maslin germineaza lent. germinarea dureaza cam 2 luni, dar in conditii naturale procentul de germinare e de cca 2-3%
- aplicind proceduri profesionale [scarificare si stratificare, tratamente cu stimulatori], procentul creste, dar procedura implica si folosirea unei cantitati mari de seminte si cheltuielile de rigoare.
Asa ca eu zic:
- daca ai chef de experiente, ia citi simburi de masline vrei, de la mai multe branduri/soiuri, spala-i bine, usuca-i, tine-i 2 luni in frigider pe raftul de sus, apoi in aprilie pune-le in pamint si vezi prin iunie-iulie daca iese ceva.
- daca chiar vrei un maslin, vezi pe la firmele mari, am vazut anula asta unul in timisoara cred cu 30 ron. da ma indoiesc ca o sa creasca in curte, pt ca din cite stiu eu nu rezista la inghet.

#5
alphred

alphred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.10.2003
un proverb grecesc spune ca cel care planteaza o livada de maslini nu o sa se bucure de ea, nici el nici copii lui. abia nepotii. dupa circa 60 de ani ajung sa rodeasca. durata de viata cam 2000 de ani.

#6
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
Nu ai sanse din samburi.
Maslinele sunt foarte amare in copac, pentru a le scoate amareala se trateaza cu soda caustica, sunt si alte solutii radicale care majoritatea distrug puterea de germinare a samburelui.Ai 2-3% sanse. Poti sa obtii planta din crenguta de maslin, cu hormoni de radacini si pusa in turba.

#7
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Din ce am aflat si eu folosind cunostiintele amicului nostru comun "gogu"  ;) : Maslinul se inmulteste prin:
1. Butasi - usurinta cu care maslinul se înmulteste pe cale vegetativa a fost si unul din motivele pentru care a atras atentia omului. Peste tot, aceasta metoda este cea mai des folosita. De exemplu, în Spania, se pun la înradacinat butasi destul de mari: maslinii se taie destul de mult, pe timpul iernii radacina se acopera bine cu o movila de pamânt si frunzis, iar butasii se taie vara. La cele mai multe soiuri, butasii se taie de pe ramuri de 3-4 ani.
2. Lastarii tineri - sunt pur si simplu puieti de maslin care cresc în mod natural în jurul pomului. (ca si la gutui si altii...) Ei pot fi scosi din locul respectiv, cu tot cu radacina si mutati oriunde în alta parte.
Stie cineva daca exista soiuri mai rezistente, aclimatizate sub -10, -15 grade Celsius ?.... Mai multe am aflat si eu de aici...

Edited by lache, 06 July 2009 - 10:42.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Mai bine vezi prin magazine ca se gasesc la ghiveci. Acum vre-o 2 saptamani am vazut si eu in Orhideea. pe la 30-40 Ron.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt curios daca o sa reusesc sa "prind" si eu un maslin.
Am adus cateva ramurele din Grecia si un am pus-o in pamant si restul intr-un borcan, cu apa.
2 vad ca rezista - cea din pamant si una din cel puse in apa. Sa vedem cat timp...

#10
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pune-i si un pet in cap celui pus in pamant.

#11
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
poate si un pic de radistim l-ar ajuta, ca am inteles ca e una dintre plantele incapatinate la inradacinat

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Poate, dar acum e prea tarziu sa incerc sa fac rost, si nu cred ca merita ptr 2 maslini...
Am incercat o chestie cu decoct de salcie care zic unii pe forumuri ca ar avea efect.
Daca nu o sa am succes, la anul cred ca imi aduc unul gata prins, ca nu vreau decat un soi anume, care nu se vinde pe la noi, sau niste ramuri mai groase.

Edited by eiffel, 29 July 2010 - 13:22.


#13
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
[quote name='eiffel' date='29th July 2010, 14:21' post='8567009']
pana la urma s-a prins maslinul? saptamana asta am luat si eu o crenguta din grecia si nu stiu cum sa fac mai bine: s-o pun in apa sau direct in ghiveci cu pamant; deocamdata sunt incurcata si ma uit la creanga care nu este infipta nicaieri - am pus-o intr-o vaza fara apa

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Nu. S-au uscat toate crengutele. Cea pusa in pamant a tinut mai mult - cam 2 saptamani.

Trebuie o creanga cu un diametru de 15-25mm si o lungime de 23-30 cm ca sa existe ceva sanse.

#15
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
[quote name='eiffel' date='5th October 2010, 14:27' post='8886637']
mersi, voi incerca in pamant - daca se prinde iti dau si tie

#16
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Am vreo șansă să țin în viață un copăcel de vreo 50 cm, într-o încăpere care primește lumină artificială 5-6 ore pe zi, iar lumină naturală deloc (deloc, deloc)?

Edited by antigen, 13 October 2010 - 15:21.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Slabe sanse. Mai ales ca si iluminatul ala e cam putin.

#18
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Of, mulțumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate