Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

maslin

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 antigen, on 13th October 2010, 16:21, said:

Am vreo șansă să țin în viață un copăcel de vreo 50 cm, într-o încăpere care primește lumină artificială 5-6 ore pe zi, iar lumină naturală deloc (deloc, deloc)?


Sunt niste bercuri speciale care suplinesc lumina natural si mai exista si niste tuburi de neon, dar nu la fel de eficiente, dar timpul trebuie crescut la 10-12 ore.
Sa mai sap si-ti zic pe unde le gasesti.

#20
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Erasmusico  :kisstogether:

#21
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 trestie-de-balta, on 13th October 2010, 17:02, said:

Sunt niste bercuri speciale


Da, sunt becuri cu sodiu si le gasiti sub denumirea de becuri HPS.
Aici e un articol despre becurile astea.
http://www.google.ro...fWeQ1onNzL-EPuA

Sunt ceva mai scumpe, cateva zeci sau sute de ron, dar sunt singurele care suplinesc lumina solara.

#22
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 diorama, on 13th October 2010, 16:17, said:

Erasmusico  :kisstogether:
:kisstogether: înapoi! Fix în dreptul geamului meu, la vreo 2 m, începe un fel de deal, de vreo 4 m înălțime, iar deasupra dealului e un gard de încă vreo 3 m. Tot timpul e ca noaptea în cameră. Vreau și eu un suflețel de care să am grijă, că mi-e dor de pisică de mor!

 trestie-de-balta, on 13th October 2010, 19:58, said:

Da, sunt becuri cu sodiu si le gasiti sub denumirea de becuri HPS.
Aici e un articol despre becurile astea.
http://www.google.ro...fWeQ1onNzL-EPuA

Sunt ceva mai scumpe, cateva zeci sau sute de ron, dar sunt singurele care suplinesc lumina solara.
Mulțumesc, trestie, dar sunt destul de scumpe. Cred că-mi iau o ferigă! :)

#23
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ia-ti o Sansevieria, e foarte putin pretentioasa cu lumina (am vazut niste ghivece imense care stateau cu 0 lumina naturala, cand si cand ceva neon si prosperau).

#24
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Mulțumesc pentru sfat, anknic! N-arată rău!

Și scuze de off-topic!  :newblush:

Edited by antigen, 15 October 2010 - 09:11.


#25
bedboi66

bedboi66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.07.2008
Pot posta aici o oferta pentru puieti de maslin ?
Daca nu, unde o pot face ?

#26
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Poti posta aici oferta ta (daca e a ta, bineinteles). Daca e doar un site descoperit de tine si vrei sa faci un bine doritorilor facandu-l public, se accepta si aici, atata vreme cat stiu ca nu e vorba de o reclama insistenta.

Edited by diorama, 01 November 2010 - 20:37.


#27
bedboi66

bedboi66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.07.2008

 feli_vfm, on 14th August 2008, 11:07, said:

mi-as dori sa am un maslin un curte. prima varianta care mi-a venit in minte e sa iau niste masline giants de la kaufland si sa le pun samburii in ghivece, sa le ud zilnic si sa astept sa vad daca mi se vor face copacei si apoi sa-i scot in curte. care e probabilitatea sa se intample asa ceva?
Aduc eu la Buzau peste vreo saptamana

#28
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
ai pm bedboi66

#29
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Pentru cine nu stie: maslinul face fructe bune de halit de abia dupa 15 ani. Daca vrei sa cumperi un maslin matur, inseamna sa cumperi un "copacel" cu un ghiveci inalt de un metru si un diametru cam cat o lungime de Dacie. Nu incape decat un copac pe o masina de transport, iar masinile au un fel de macara pe ea. Patronul meu, un grec, a plantat un deal intreg cu maslini tineri, apoi si-a dat seama ca nu o sa apuce sa traiasca sa obtina rod de la ei, si i-a smuls pe toti si a bagat direct dintr-astia mari, maturi. Idiotul! Plm, imi luam un bloc in Constanta de banii aia.  ;) Apropo, vreau si eu un maslin ... mai ieftin (dar nu din seminte de masline de alimentara, ca alea sunt tratate prin fierbere, etc...si moare repede).

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

dar nu din seminte de masline de alimentara, ca alea sunt tratate prin fierbere, etc...si moare repede
Chiar si netratate sansa ca sa iasa un maslin dintr-un sambure e sub 1/1000.

#31
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
eu am vazut la bricostore cu 52 lei , pare " adult " dupa cum se prezinta dar e crescut in genul bonsai - vas larg si putin adanc , trunchiul este rasucit si arata ca un copac in miniatura , are max 60 cm si legat de trunchi este o sticluta cu ulei de masline .
pretul este in functie de inaltime de la 52 ,; 95 ;140 lei .
sticluta aia de ulei ar insemna ca sunt dintre cei care fac masline , sau sunt ornamentali si sticluta e asa... cadou ? n-ai pe cine intreba acolo .
am vazut insa pe un site despre gradini , 2 maslini destul de subtiri si inalti adusi din italia care au facut fructe . chiar si ghiveciul era extrem de mic pentru inaltimea copacului .

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil sticluta aia e doar de reclama. Sa sublinieze faptul ca e un maslin.
Nu stiu sa existe maslini ornamentali si ne-ornamentali. Poate poti spune ca sunt ornamentali, intrucat nefiind in mediul lor natural ii cumperi practic ptr ornament. Dar masline fac oricum.

Quote

Pentru cine nu stie: maslinul face fructe bune de halit de abia dupa 15 ani.
Eu din cat stiu, sunt bune oricum. Daca le tratezi. Ca altfel sunt otrava curata. Exceptand soiul de masline in Thassos, care al coacere isi pierd amareala, toate celelalte trebuiesc tratate ptr a deveni consumabile.
Doar ca foarte putine pana pe la 15 ani sau peste - depinde si de soi. Deci o plantatie , cum zici tu acolo nu devine rentabila decat dupa 15-20 de ani.

#33
eugenius2009

eugenius2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.01.2009
Am cumparat un maslin pui din Metro si l-am plantat, dupa 2 ani e destul de mare dar nu stiu daca il pot planta in curte (in Timisoara). Ce se intampla cu el iarna ? Dar nici in ghiveci nu il mai prea pot lasa ca e marisor

 bedboi66, on 1st November 2010, 08:28, said:

Pot posta aici o oferta pentru puieti de maslin ?
Daca nu, unde o pot face ?

Am cumparat un maslin pui din Metro si l-am plantat, dupa 2 ani e destul de mare dar nu stiu daca il pot planta in curte (in Timisoara). Ce se intampla cu el iarna ? Dar nici in ghiveci nu il mai prea pot lasa ca e marisor

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu te-as sfatui. Mai bine cauti un ghiveci mai mare, daca tu crezi ca e cazul. Desi eu n-as prea crede.
La greci am vazut destui maslini - si la 1,5 m in "ghiveci" - cutie de ulei de masline de 5litri...

#35
pfmol

pfmol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.03.2009

 eiffel, on 19th November 2010, 10:22, said:

Chiar si netratate sansa ca sa iasa un maslin dintr-un sambure e sub 1/1000.
eu am reusit performanta sa am un pui de maslin,am pus 5 samburi,a iesit doar unul dupa un an de la plantare

#36
linxo

linxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 12.11.2009
Eu am adus unul din Spania, avea aproape 2 m cu ghiveci, era plin de masline cand l-am cumparat cu 12 euro...asta in septembrie 2010.I-am schimbat ghiveciul si dupa ce l-am bagat in casa in octombrie au inceput sa ii cada frunzele. Desi pare absolut uscat, in iarna i-a crescut o creanga plina de frunze, mult mai jos decat coroana lui. Am si o cana plina cu samburi, dar nu am pus niciunul in pamant sa vad daca incolteste.
Am cumparat si un maslin lde 1.8 m din Spania, care a pierdut multe frunze dupa ce l-am bagat in casa, dar dupa ce l-am mutat intr-o camera ceva mai rece a facut cateva frunze si vreo 4 serii de flori. A avut si un fruct care a cazut destul de repede.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate