Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Sa ne hranim sanatos

- - - - -
  • Please log in to reply
266 replies to this topic

#217
igraine

igraine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 08.03.2006
@Teos: Eram curioasa, nu duci dorul pestelui sau esti alergic doar la celelalte feluri de carne?

Cat despre omega 3 din plante: e posibil, dar nu iti da impresia de dieta "nesuplimentata" intrucat nu ai manca respectivele plante la o masa normala. Poate am eu o fixatie cu asta :D

Pentru slabit dar mentinut in forma este important a nu neglija proteinele, intrucat masa musculara trebuie intretinuta, asta insemnand aport proteic suficient (oricare ar fi sursa...) + miscare. In rest, cata vreme caloriile raman limitate, chiar nu trebuie capatat riduri pentru "carbohidrati? sau grasimi? sau nici de unele?". Si apropo, nu colesterolul din alimente il creste pe cel LDL din sange (un amarat de ou are 70% din DZR de colesterol, de exemplu...), ci grasimile saturate, in special cele de origine animala, din care organismul isi fabrica singur. Ma indoiesc ca vreo persoana care nu e la regim superrestrictiv poate capata o astfel de deficienta. Ah, si stiati ca... un piept de pui fiert fara piele are 50% DZR colesterol in timp ce un pahar de lapte *integral*  8%? :D

#218
teo4teos

teo4teos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 16.09.2007

View PostKdefthog, on Feb 28 2009, 23:21, said:

Teos nu ai nevoie de colesterol din produse animale, corpul isi fabrica propriul colesterol in cantitati suficiente, poate alti steroli din plante da, s-au dovedit a fi benefici omului. Nici macar nu te-ai uitat pe fisierele alea, habar n-ai ce-i acolo. Si nu am strans deloc cureaua, am mancat mai mult decat pentru a ma simti satul.


pai, si de ce nu ai face economie de energie si sa il iei gata facut (daca tot exista) si sa chinui organismul sa il faca singur (mai ales ca nu e masina de facut hormoni sexuali, procesele biochimice pana la colesterol sunt destul de complicate, si de la colesterol mai urmeaza aditii si restructurari importante pana la produsele finite)?? Doar pentru ca ai o problema cu produsele de origine animala? Pana la urma e corpul tau si tu personal faci ce vrei cu el, dar nu poti sa spui ca nu ai nevoie de colesterol. Nu ai nevoie de exces, e adevarat. Si majoritatea oamenilor care nu au grija de cantitatile de carne din alimentatie, si de grasimea din acestea au exces. Dar poate fi si o chestie pur metabolica si fabricarea in exces a colesterolului sa fie un defect, mai ales daca nu e urmata si de convertirea lui in hormonii sexuali cu pricina.

Sterolii din plante sunt buni, dar asta nu inseamna ca sunt colesterol. Si organismul nu poate folosi orice ca sa creeze orice, are si el niste cai metabolice destul de complexe si destul de permisive, dar nu e fabrica...si functioneaza pe baza de energie, multa energie...

Nu, nu m-am uitat. Trebuia sa ma uit ca sa imi dau seama ca , colesterolul nu e rau decat in exces? Sau ca dieta ta e de slabit, cand chiar tu spui asta: "Eu am slabit cam 1kg pe saptamana, acum in ultima saptamana am dat aproape 2kg jos pentru ca am reusit sa alerg 7zile a cate 30-35 de minute. Vom vedea cat de greu voi da jos celelalte kg.". Ce mai era de verificat?

Ai mancat mai mult si ai slabit? Facand sport doar 35 de minute alea? Ce intelegi prin mai mult? Mai mult cantitativ poate, ca intr-adevar daca mananci rosii si castraveti ca sa te saturi trebuie sa mananci cateva kilograme ca sa ajungi la caloriile pe care ti le-ar da 100 g de carne :D Atunci poti sa spui ca ai mancat mai mult ca sa ajungi sa te saturi si ca ai mai si slabit...Daca vrei sa faci o comparatie corecta foloseste kilocaloriile, si atunci sunt sigur ca nu ai cum sa mananci mai mult si sa slabesti...


@adybmw

Quote

Am ras cand am citit asta cu cozile, ca mi-am adus aminte cum era! Oricum, inainte de 1989 se facea mult sport pt ca asa puteai pleca peste hotare, sa vezi altceva decat Romania, sau sa ramai pe acolo. Altfel nu aveai nici o sansa ca om de rand. Acum sportul preferat este privitul la tv cu bere si popcorn laugh.gif
Cat priveste restaurantele, daca adopti un stil de viata sanatos, nu prea ai ce manca, iar alea care au ceva, sunt destul de scumpe. Plus de asta se fumeaza si nu poti manca in fum de tigara. Cel putin eu. In tarile civilizate nu vezi ca se fumeaza in locurile publice si desi e si la noi legea, nu se respecta. De fapt la noi nu se respecta nimic, scara valorilor e cu susul in jos. In fine.

da, pai de asta s-au inventat salile de fitness, programele de antrenamente, o gramada de aparate de chinuit muschii... :D

Cat despre restaurante, crede-ma, stiu bine ce inseamna sa te duci la un restaurant si literalmente sa nu ai ce comanda..


Quote

Sa nu crezi ca mananc gandaci sau mai stiu eu ce. Se pot manca legume la plita incinsa, sau daca ai wok(tigaia aia cu margini inalte si fund gros) iti poti face diferite combinatii de mancaruri cum ar fi pui cu ananas sau pui cu ciuperci si morcov plus telina, etc. Sunt multe combinatii cu piept de pui, sotia e experta in prepararea stilului chinezesc. Au ei niste sosuri speciale care se pun in mancare, iuti. Oricum, sunt foarte diferiti in gandire si stil de viata fata de noi, d-aia au ajuns unde au ajuns. Ai ce invata de la ei.
Stilul de viata sanatos, combinat cu sportul te fac sa nu mai bei alcool. Eu am renuntat definitiv la spirtoase acum 3 ani. Iar daca acum 4-5 ani puteam bea linistit cel putin o sticla de vin fara probleme, acum dupa un pahar deja ma ia ameteala. Organismul singur se regleaza daca ai stil de viata sanatos, si nu-ti mai permite sa-ti bati joc de el.
Am sa caut si eu curcuma, sper sa-l gasesc prin supermarket.
Menta cu cartofi suna bine, am sa incerc si combinatia asta.

ee, nici nu ma gandeam ca mananci gandaci, doar ca nu sunt asa fan bucatarie chinezeasca. Saracii mananca mult orez, dar ceilalti mananca destul de multa carne, preparat in fel si chip, cu denumiri ciudate (furnici in copac??o, doamne!) si au si ei problemele lor. In primul rand mananca foarte dulce, prea dulce pentru gusturile mele. Imi place si mie radacina de bambus de exemplu de la ei. Si cum prepara orezul. Dar ei au o constitutie putin diferita si nu se ingrasa foarte usor. Asta nu inseamna ca nu au si ei bolile lor...

Nu stiu daca nu beau alcool de la stilul de viata sanatos sau un stil de viata sanatos inseamna de fapt chiar si sa bei cu moderatie. Nu cred ca salata de rosii m-ar impiedica sa ma fac crita cu un gin sau eu mai stiu ce dupa aia  :D  


Quote

Teos, e foarte bine ca mergi pe jos, asta inseamna ca nu ai probleme cu muschii inferiori, sunt antrenati. Dar mai sunt si muschii superiori, care trebuie antrenati si astia, cozile la lapte si carne au disparut si ce te faci acum?
Pana una alta, cerealele astea a lui kdefthog sunt foarte bune. Adica sunt consistente si trece mai mult timp pana incepe stomacul sa ghiortaie, fata de alimentatia cu numai fructe. Merg alternate cu fructe, din cand in cand. Poate ca trebuie si cereale organismului cand stabilizezi greutatea. Oricum ramane sa experimentez in continuare.
Kdefthog, am sa ma uit pe link-urile postate sa vad ce si cum.
Multumesc frumos tuturor pentru ajutorul acordat si pt ca m-ati suportat smile.gif
Va doresc sanatate maxima!

Pai pentru muschii de deasupra s-a inventat ping pong-ul, badminton-ul, voleiul... :P
Pai cerealele sunt foarte bune, nu sunt ale lui kdeftdog, si cred ca nu mai e cazul ca cineva sa mai spuna asta sau sa mai sustina cazul cerealelor. Cu iaurt sunt super (ca lapte dulce nu pot manca eu..dar am prieteni care seara baga un lapte dulce cu fulgi de porumb si stafide si o lingurita de miere, in special iarna...cica e beton!)

Orice om trebuie sa manance cereale (si nu sub forma de paine sau mamaliga...) si seminte, nuci, alune. Indiferent de varsta, sex, regim alimentar, stil de viata. Astea nu numai ca nu au contraindicatii ( ma rog, daca nu ai alergie la alune, la gluten, etc..) dar chiar sunt foarte indicate pentru un regim de viata sanatos.

Exista si alternativa musli, care are si cereale si fructe uscate. Fiind pe baza de germeni de grau sau ovaz pentru mine e greu sa mananc asa ceva (ar trebui sa astept sa se inmoaie in iaurt ore in sir) dar imi place sa "fur" fructele uscate din punga de musli din care mananca restul lumii din casa :D


A, si sa stii ca la inaltimea ta si 100 de kg e mult. Ca sa fii in limita maxima trebuie sa ai cam 85. Pentru tine insa, dupa ce ai avut 130 si la o anumita varsta, cred ca si 90 e ok. Dar ma rog, mai bine 100 decat 105 :D Mai bine slabesti incet si sigur decat brusc si apoi sa o iei de la capat. In cazul asta probabil ca oboseala nu e de la lipsa alimentatiei cu glucide complexe si nici efortul fizic prea mare. Ci e probabil un prag psihologic si metabolic peste care trebuie musai sa treci fara sa cedezi sau sa te culci pe o ureche. E exact momentul in care trebuie sa te asiguri ca lucrurile vor merge inainte si nu vei ceda in fata tentatiei. Pentru asta poate ca sfatul ca gimnastica pe care o faci sa nu fie brusca si intensa pe perioade scurte ci sa faci mai degraba cateva ore dar mai lent e cel mai bun (cred ca horia a zis asta...). Pentru ca bruscarea metabolica a organismului si apoi pauza poate creea niste dezechilibre, si e adevarat, chiar tendinta de a face depozite pentru viitoarele reprize de efort intens. Imparte-ti orele de gimnastica chiar pe  perioada mai mare de timp, chiar intre dimineata si seara daca poti, astfel ca organismul sa se obisnuiasca cu ideea de efort, de consum dar constant si fara excese. Asa te asiguri ca si psihic ai capacitatea de a merge mai departe fara sa spui la un moment dat: stii ceva, nu mai pot , sunt obosit mort! Gata!

Decizia e a ta, dar asta este sfatul meu!

@igraine

Quote

Eram curioasa, nu duci dorul pestelui sau esti alergic doar la celelalte feluri de carne?

Nu sunt alergic la nimic, am doar intolerante la lapte dulce si proteine animale. (Alergia este o reactie a sistemului imunitar, intoleranta este un defect metabolic).
Cu pestele nu stiu exact care e problema cu mine, nu il suport absolut deloc, nici mirosul, nici gustul. Nu pot sa mananc, abia daca pot sa stau langa cineva care mananca peste la aceeasi masa cu mine. Sunt cazuri e adevarat cand nu am o astfel de problema, atunci cand pestele e chiar foarte bine facut, condimentat, cu lamaie, etc (la pastrav si la cod am observat asta...) in restaurant, unde nu simt mirosul de peste crud sau prajit. Chiar si la supermarket daca trec prin zona cu peste fug mancand pamantul ca sa nu dau la rate ca femeile gravide :D

Deci, in acest context, nu imi e dor de peste, oricum am mancat doar de cateva ori in viata, cand eram foarte foarte mic (familia mea este inebunita dupa peste si iti dai seama ca ma obligau sa mananc ca e bun si ma ajuta sa cresc mare....)

Quote

Cat despre omega 3 din plante: e posibil, dar nu iti da impresia de dieta "nesuplimentata" intrucat nu ai manca respectivele plante la o masa normala. Poate am eu o fixatie cu asta

Pentru slabit dar mentinut in forma este important a nu neglija proteinele, intrucat masa musculara trebuie intretinuta, asta insemnand aport proteic suficient (oricare ar fi sursa...) + miscare. In rest, cata vreme caloriile raman limitate, chiar nu trebuie capatat riduri pentru "carbohidrati? sau grasimi? sau nici de unele?". Si apropo, nu colesterolul din alimente il creste pe cel LDL din sange (un amarat de ou are 70% din DZR de colesterol, de exemplu...), ci grasimile saturate, in special cele de origine animala, din care organismul isi fabrica singur. Ma indoiesc ca vreo persoana care nu e la regim superrestrictiv poate capata o astfel de deficienta. Ah, si stiati ca... un piept de pui fiert fara piele are 50% DZR colesterol in timp ce un pahar de lapte *integral* 8%?

Nu am probleme cu acizii grasi, mi-am facut analize, toate bune. Fiind obligat sa mananc mai mult vegetale, ajung sa mananc destul de des plante sau nuci care sa aiba acizii grasi respectivi, fiindca mananc destul de diversificat, zic eu.

EE, pai amaratul de ou se numeste "bomba cu colesterol" in jargonul nutritionistilor... Insa el nu e nociv decat daca deja ai colesterol prea mult si ai o alimentatie cu multe grasimi saturate. Atunci excesul peste exces dauneaza grav ..arterelor. Daca nu ai probleme cu grasimea (trebuie sa fie cam 30% din corp) si nici cu colesterolul efectiv (pot fi disfunctii metabolice care sa iti creze colesterol in exces desi tu sa fii slab mort..) , colesterolul dintr-o alimentatie echilibrata nu e absolut nicio problema, ba dimpotriva, e necesar (au am trigliceride 10, 4 cand 10 e minimum normal; si 30,5% grasime cu grasime viscerala de numai 3%). Foarte bine dupa toate standardele, dar pentru asta trebuie sa mananc oua si branza la greu.

Nu poti sa faci deficienta de colesterol, dar poti avea dezechilibre hormonale...

#219
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postadybmw, on Mar 1 2009, 12:28, said:

Horia si eu sunt cam ca tine. Am 185 cm si 105 kg. Mai am o mica ramasita sa-i zicem de strat adipos in jurul taliei. D-asta vreau sa ajung cam la 100-102 kg, o consider o greutate buna pt mine.
La barbati, datorita specificului hormonal, apare un depozit adipos intre peritoneu si muschii abdominali - deci nu sub piele - grasime care popular se mai numeste si osanza. Nu prea ai ce sa-i faci - se depune acolo cam in jurul varstei de 40 de ani si are specific hormonal tot asa cum la femei se depune grasimea pe coapse si pe solduri. De-asta majoritatea barbatilor peste 40 de ani incep sa poarte cureaua pe sub burta... E foarte greu sa scapi de ea. Ar trebui un regim de Auschwitz si mers zilnic pe jos vreo 12-13 km... Daca ai o viata cat de cat sedentara, slaba speranta. Tot ce poti face este sa fortifici muschii abdominali care sa "mascheze" aceasta grasime abdominala.

Acu', sa vedem ce spune si cantarul minune, desi nu cred ca e vreo sfaraiala cu el. Ala e facut pt oamenii care sunt "standard' ca sa zic asa. Asa si dupa IMC sunt obez. Asa rad cand vad asta... :)

Calculul  greutatii optime numai dupa o formula care face referire la inaltime este foarte scolastic si rupt de realitate. Ar trebui luate in calcul: latimea umerilor, grosimea femurului, grosimea humerusului si a articulatiilor palmare si plantare, volumul toracic, volumul bazinului etc. Exista mari diferente intre rase - de ex. un negru din savana si un muntean din Bavaria ...

Cat despre legumele si zarzavaturile obtinute din sere, de unde sa iau altele? Altele nu exista. Acum ce fac, nu mananc salate iarna ca sunt din sere?

Vroiam sa spun ca de-aia apare astenia de primavara, chiar daca mananci zarzavaturi de sera. Ar merita suplimentat cu ceva sucuri naturale - facute la storcator.

Speranta de viata la asiatici e mult mai mare ca a noastra. Atentie, nu am spus italieni, spanioli etc. Si oricum, la ce populatie au ei, cred ca ii bat pe toti la speranta de viata.
Mai ales fiindca nu se imbuiba. Asiaticii au avut intotdeauna undeva in constiinta rasei anumite perioade de foamete ... Insularii au cea mai mare speranta de viata - unii zic ca-i din cauza dietei marine

Dar sa mananci carne procesata termic in fiecare zi nu e bine.
N-am prea luat in seama dietele bazate pe grupele de sange, dar studiindu-le mai bine am ajuns la concluzia ca sunt foarte la obiect. De exemplu pentru mine (grupa 0), carnea rosie este alimentul cel mai usor de digerat.


#220
magda911

magda911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 31.08.2008

View Postadybmw, on Feb 26 2009, 21:37, said:

Mda, exact ce spuneam. Pana acum a dat rezultate stilul de a ma hrani fara carbohidrati, dar se pare ca ajungand aproape de greutatea optima se cam schimba datele problemei.
Amonra, carbohidrati bag, dupa cum ai spus din fructe, legume, fasole etc. Cantitatile pana acum au fost bune, pt ca au dat rezultate. Fainoasele, laptele, prajiturile, placintele sunt nocive organismului si consum foarte, foarte rar.
Inca nu am inceput sa ard(cred) din masa musculara, pt ca mai am un depozit micut de grasime in jurul trunchiului. Dar in acelasi timp e posibil sa inceapa procesul, daca astea or fi semnele. Nu stiu, d-aia intreb si eu.
De mancat inainte de antrenament nu este indicat si oricum nu pot, pt ca daca mananc nu mai pot alerga. Mancarea dupa, intotdeauna. Oricum ai sa observi ca facand sport, pofta de a manca se reduce.
Nu este o dieta, este un mod de viata, dieta este pe o perioada definita de timp si care nu da rezultate, pe cand modul de viata este pana inchizi ochii.
Ca sfat mai mult decat prietenesc, iti recomand sa renunti treptat la mancarurile gatite. Nu fac bine deloc organismului. Am trecut prin asa ceva si crede-ma ca stiu ce spun. Mananca alimentele in starea lor cat mai naturala, cat mai putin procesate termic si combina-le optim intre ele. Ai sa vezi schimbari majore in viata ta si a familiei tale. Crede-ma, o spun din proprie experienta, nu din carti!
laptele este nociv organismului? de ce??

ps, si inca ceva ! ajutati-ma cu un sfat ! nu pot scapa de dependenta de dulciuri, in rest nu prea am pofte ! glicemia 79. si alte analize super ok

#221
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmagda911, on Mar 1 2009, 18:03, said:

laptele este nociv organismului? de ce??
Citeste tot topicul despre lapte si o sa-ti dai seama cat de nociv este
ps, si inca ceva ! ajutati-ma cu un sfat ! nu pot scapa de dependenta de dulciuri, in rest nu prea am pofte ! glicemia 79. si alte analize super ok
Ce inseamna "dependenta" de dulciuri ? Daca nu mananci zilnic dulciuri te duci sa dai la oameni in cap pe strada ?!? Sau nu poti dormi noaptea, ai transpiratii reci si convulsii ?!? Fa-ma sa inteleg: "cat" esti de dependenta de dulciuri ?


#222
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007

View Postmagda911, on Mar 1 2009, 18:03, said:

laptele este nociv organismului? de ce??

ps, si inca ceva ! ajutati-ma cu un sfat ! nu pot scapa de dependenta de dulciuri, in rest nu prea am pofte ! glicemia 79. si alte analize super ok
M-am exprimat gresit, laptele uht, superpasteurizat si superprocesat nu face bine organismului.
Laptele natural, asa baut simplu nu stiu ce sa zic. Parerile sunt impartite. Eu consider ca nu face bine organismului. Bine, cum spunea si horia, dintre un pahar de lapte si un hamburger prefer laptele. Dar dintre un pahar de lapte si o salata verde prefer salata. Alegerea e a fiecaruia...
Cat de despre dependenta de dulciuri si in general orice dependenta, poti scapa prin sport. La mine a functionat, la tine nu stiu, incearca. Oricum, iti trebuie foarte multa vointa. Cand ai pofta de dulce, mananca miere. La mine a mers, in sensul ca daca mananc miere nu-mi mai trebuie dulciuri deloc.
Succes!


Horia, numai cu abdomene nu slabesti in veci. Pot sa fac 7000 de abdomene, daca nu respect un regim de viata sanatos, combinat cu alergare, inot etc nu obtin nimic. Daca ai facut haltere stii bine despre ce vorbesc. Nu e greu sa scapi de burta, greu e sa faci sa nu mai fie burta, adica sa te mentii dupa ce ai dat burta jos.
Teos, daca e sa ma iau dupa carti, ar trebui sa am 85-90 kg. Dar studiile sunt facute pt oameni normali. Eu fac parte din categoria grea, gen rugbisti, halterofili, hocheisti etc. Pt astia ar trebui facute alte tabele. :)
P.S.
La cereale m-am referit la alea de la sanovita, cu fructe in ele, de care kdefthog a pomenit. Sincer, mi-as dori sa fie seful fabricii...daca nu chiar o fi. :)
Ai dreptate despre slabit, daca in 3 ani sa dai 25 kg nu e incet si sigur...ca sa nu mai zic si ca am mai pus si putina masa musculara.
Nu vezi ca acum e trendy e sa dai cat mai mult in timp cat mai scurt? :lol:

#223
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postadybmw, on Mar 1 2009, 20:11, said:

Horia, numai cu abdomene nu slabesti in veci. Pot sa fac 7000 de abdomene, daca nu respect un regim de viata sanatos, combinat cu alergare, inot etc nu obtin nimic. Daca ai facut haltere stii bine despre ce vorbesc. Nu e greu sa scapi de burta, greu e sa faci sa nu mai fie burta, adica sa te mentii dupa ce ai dat burta jos.
Teos, daca e sa ma iau dupa carti, ar trebui sa am 85-90 kg. Dar studiile sunt facute pt oameni normali. Eu fac parte din categoria grea, gen rugbisti, halterofili, hocheisti etc. Pt astia ar trebui facute alte tabele. :)
P.S.
La cereale m-am referit la alea de la sanovita, cu fructe in ele, de care kdefthog a pomenit. Sincer, mi-as dori sa fie seful fabricii...daca nu chiar o fi. :)
Ai dreptate despre slabit, daca in 3 ani sa dai 25 kg nu e incet si sigur...ca sa nu mai zic si ca am mai pus si putina masa musculara.
Nu vezi ca acum e trendy e sa dai cat mai mult in timp cat mai scurt? :lol:

Parerea mea este ca daca nu creezi un deficit de calorii in sensul la ce mananci si la ce consumi nu are importanta ce faci. Daca te uiti pe link-urile alea cu experimentele facute si ce s-a consumat iti poti crea o alimentatie cat mai apropiata, ma refer compozitia de baza carbohidrati/proteine/grasimi. Astfel poti sa mananci mai mult decat suficient, dar sa arzi grasimi, ideea fiind sa nu mananci grasimi, decat strictul necesar, care este foarte mic.

#224
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostKdefthog, on Mar 1 2009, 20:36, said:

Parerea mea este ca daca nu creezi un deficit de calorii in sensul la ce mananci si la ce consumi nu are importanta ce faci.
... poti sa mananci mai mult decat suficient, dar sa arzi grasimi, ideea fiind sa nu mananci grasimi, decat strictul necesar, care este foarte mic.
Adevarat.
Totodata trebuie sa consumi suficienti carbohidrati, necesari pentru a arde grasimile. O sa ma intrebati cum vine asta ? Nutritionistii au o vorba: "lipidele ard in focul glucidelor". Asta vrea sa spuna ca atunci cand organismul are nevoie de energie, arde o anumita cantitate de glucide impreuna cu o alta cantitate de lipide. Daca exista o carenta de glucide in organism, acesta va folosi numai lipide pentru producerea energiei, cu observatia ca arderea lipidelor nu este una completa - nu se termina numai prin dioxid de carbon, apa si energie - ci mai rezulta si ceva corpi cetonici. Asadar, arderea lipidelor este o "ardere incompleta". Problema este ca acesti corpi cetonici sunt foarte toxici pentru ficat si rinichi, ca si pentru celelalte tesuturi. Sindromul determinat de formarea corpilor cetonici si acumularea lor in sange poarta numele de "cetoza" sau "acetonemie".
Acesta este unul din riscurile slabirilor bruste, cu diete "criminale", care au in vedere scaparea de numeroase kilograme in timp foarte scurt - la vedete, manechine etc. De aceea, glucidele foarte concentrate - gen miere de albine - in cantitati mici, bineinteles, pot fi foarte benefice pentru arderea sustinuta a grasimilor.
Pe de alta parte, exista chiar alimente care pentru a fi digerate necesita o mare cantitate de energie, deci apare astfel un consum energetic fara a te "speti" la sala ... de exemplu cerealele nedecorticate, vegetalele cu multe fibre - gen varza dulce etc.

#225
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Posthoria66, on Mar 1 2009, 20:57, said:

Adevarat.
Totodata trebuie sa consumi suficienti carbohidrati, necesari pentru a arde grasimile. O sa ma intrebati cum vine asta ? Nutritionistii au o vorba: "lipidele ard in focul glucidelor". Asta vrea sa spuna ca atunci cand organismul are nevoie de energie, arde o anumita cantitate de glucide impreuna cu o alta cantitate de lipide. Daca exista o carenta de glucide in organism, acesta va folosi numai lipide pentru producerea energiei, cu observatia ca arderea lipidelor nu este una completa - nu se termina numai prin dioxid de carbon, apa si energie - ci mai rezulta si ceva corpi cetonici. Asadar, arderea lipidelor este o "ardere incompleta". Problema este ca acesti corpi cetonici sunt foarte toxici pentru ficat si rinichi, ca si pentru celelalte tesuturi. Sindromul determinat de formarea corpilor cetonici si acumularea lor in sange poarta numele de "cetoza" sau "acetonemie".
Acesta este unul din riscurile slabirilor bruste, cu diete "criminale", care au in vedere scaparea de numeroase kilograme in timp foarte scurt - la vedete, manechine etc. De aceea, glucidele foarte concentrate - gen miere de albine - in cantitati mici, bineinteles, pot fi foarte benefice pentru arderea sustinuta a grasimilor.
Pe de alta parte, exista chiar alimente care pentru a fi digerate necesita o mare cantitate de energie, deci apare astfel un consum energetic fara a te "speti" la sala ... de exemplu cerealele nedecorticate, vegetalele cu multe fibre - gen varza dulce etc.

Yup, de acord. In sfarsit ceva ce-mi gadila placut urechea! Si care ar fi acea formula, procentaj etc. de carbohidrati/grasimi/proteine tinand cont de constitutia persoanei, sexul, varsta etc.? Cred ca tine mai mult de masa musculara raportata la grasimile din corp decat caracteristicile enumerate anterior.

#226
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostKdefthog, on Mar 1 2009, 23:09, said:

... Si care ar fi acea formula, procentaj etc. de carbohidrati/grasimi/proteine tinand cont de constitutia persoanei, sexul, varsta etc.? Cred ca tine mai mult de masa musculara raportata la grasimile din corp ...
Nu. Tine in general de cat de rapide sunt arderile. Iar astea tin de varsta, sex si mai ales de ce fel de efort presteaza in general persoana respectiva. Pentru ca la un efort foarte intens - pe o perioada relativ scurta (sprint, inot crawl, tenis etc.) organismul tinde sa arda majoritar glucide, lasand depozitele adipoase mai putin afectate. Atunci cand se presteaza un efort de mai mica amplitudine, dar indelungat (mers pe jos, turism montan, ciclism de loisir - nu de performanta, inot brass etc.), organismul sesizeaza si nu "intra in panica", nu "se repede" sa consume numai glucide (necesarul de energie pe care il deceleaza este mai mic) si consuma si din rezervele adipoase, pe care le introduce in reactiile biochimice de ardere ale glucidelor.
Daca as putea sa fac o comparatie putin fortata (scuzati...), organismul se poate comporta si ca un motor pe benzina, dar si ca un diesel - in functie de ce ii ceri. Cand executi brusc un efort sustinut si intens - se comporta ca un benzinar si face apel la moleculele cu arderea cea mai rapida - glucidele. cand o iei treptat, cu un efort de mica amplitudine, dar pe o perioada lunga de timp - se comporta cam ca un diesel, aruncand in procesul de ardere si lipide, pe langa glucide.
Acum, fiecare in functie de cum isi "invata" organismul, va avea un metabolism care arde mai multe sau mai putine lipide.
Pe de alta parte, tine si de alimentatia individului. De exemplu eschimosii (ca tot vorbiram mai inainte de ei ...) ard in special lipide. Asa s-a structurat metabolismul lor. Un negru african din savana arde in principal glucide. Dar n-ai sa vezi niciodata un eschimos campion la sprint, pe cand africani... o multime.

#227
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Foarte corect, d-aia daca alergi 10 min nu se intampla nimic. Adica nu incepi sa arzi din adipoase.
Cat despre africani, astia sunt de 2 tipuri. Unii kenieni si etiopieni, gen Gebrselassie care sunt de rezistenta si anduranta, campioni mondiali la 5000 si 10000 m, iar altii sunt gen Carl Lewis sau mai actualul Usain Bolt, niste pantere care alearga 10m sub o secunda! Bine, sprinterii sunt jamaicani, americani etc, descendenti ai africanilor. Dar africani get beget campioni mondiali la 100m nu cred sa fi vazut vreodata...

#228
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Nu sunt de acord cu voi. Uite aici ce se consuma si in ce conditii. Din ce zice ala acolo se folosesc carbohidratii si grasimile, chiar si proteine, pentru a genera energia necesara. Un raport  mai mare la inceput in favoarea carbohidratilor, iar la un efort indelungat se inverseaza raportul. La atleti e invers, se ard intai mai mult grasimi pentru a pastra rezervele de carbohidrati din corp intacte. Si totul se leaga de cat de atletica este persoana adica cati cat tesut muscular si adipos are.

Acolo persoana respectiva mai si precizeaza cam ce alimentatie ar trebuie sa ai ca sa arzi cat mai multe grasimi adica sa slabesti cat mai mult cu putinta.

#229
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Kdefthog, cu tot respectul, cand am inceput sa alerg din ce in ce mai mult ca timp, a inceput si stratul adipos sa se subtieze mai repede! Nu prea ma pricep eu la tabele si termeni medicali, dar din experienta pot afirma cele scrise mai sus.

#230
teo4teos

teo4teos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 16.09.2007

View Postadybmw, on Mar 1 2009, 20:11, said:

Teos, daca e sa ma iau dupa carti, ar trebui sa am 85-90 kg. Dar studiile sunt facute pt oameni normali. Eu fac parte din categoria grea, gen rugbisti, halterofili, hocheisti etc. Pt astia ar trebui facute alte tabele. :)
P.S.
La cereale m-am referit la alea de la sanovita, cu fructe in ele, de care kdefthog a pomenit. Sincer, mi-as dori sa fie seful fabricii...daca nu chiar o fi. :)
Ai dreptate despre slabit, daca in 3 ani sa dai 25 kg nu e incet si sigur...ca sa nu mai zic si ca am mai pus si putina masa musculara.
Nu vezi ca acum e trendy e sa dai cat mai mult in timp cat mai scurt? :lol:


Cartile ale asunt facute cu un scop...ele spun dimensiunile normalitatii statistice ale conformatiei corporale. Ca pentru tine o femeie la 1,70 si 60 de kilograme poate parea slaba moarta si tie iti plac alea cu "forme" e ok, nimic de zis. ca la luptatorii de summo e clar ca obezitatea e depasita demult, e clar, nimeni nu comenteaza. ca halterofilii sunt toti indesati si dezvoltati pe orizontala (cu muschi si grasime), foarte frumos. dar tu , din cate am inteles, nu esti sportiv de performanta, ci ai facut candva, demult, cativa ani. Ceea ce nu iti da dreptul de a intra in categoria "alt fel de oameni" decat daca asa vrei tu sau asa iti place tie. De aceea am si zis ca poti ajunge la 90, dupa o varsta si un episod de obezitate e chiar ok, e chiar super. Asta nu inseamna ca e normal in general, ci ca in situatia data ar fi totusi un mare pas inainte spre normalitate.

Categoria grea de sportivi inseamna oameni care au muschi mult peste "normalul" omului de rand. Daca au grasime peste "normalul" obisnuit nu sunt sportivi grei ci doar oameni obezi, indiferent daca au fost sau nu sportivi. De aceea e bbun cantarul ala minune, ca iti spune adevarul despre greutatea ta, si anume din ce e compusa. Un barbat "greu" se poate pacali usor ca "e numai muschi si fibra". Dar raportul de grasime din greutatea lui il poate da de gol. Si oricum normalitatea data de indicele de masa corporala are o marja destul de mare, 85 de kg era limita de sus pentru inaltimea ta. Si chiar daca te consideri un sportiv de performanta fost, 20 de kg peste greutatea normala pentru inaltimea ta nu te scuteste de problemele pe care le genereaza preobezitatea si obezitatea, nu te scuteste de bolile cardio, de oboseala, de riscul crescut de diabet, varice, etc. Iar indicele ala asta arata, nu e un indice de frumusete sau de oameni normali sau diferiti, ci doar o modalitate  de a arata riscurile de comorbiditati asociate unei greutati corporale in functie de inaltime. Iar indicele asta si plica de grasime de pe burta (adipozitatea centrala) au valoare de diagnostic in cazul obezitatii.

@horia

Quote

Nu. Tine in general de cat de rapide sunt arderile. Iar astea tin de varsta, sex si mai ales de ce fel de efort presteaza in general persoana respectiva. Pentru ca la un efort foarte intens - pe o perioada relativ scurta (sprint, inot crawl, tenis etc.) organismul tinde sa arda majoritar glucide, lasand depozitele adipoase mai putin afectate. Atunci cand se presteaza un efort de mai mica amplitudine, dar indelungat (mers pe jos, turism montan, ciclism de loisir - nu de performanta, inot brass etc.), organismul sesizeaza si nu "intra in panica", nu "se repede" sa consume numai glucide (necesarul de energie pe care il deceleaza este mai mic) si consuma si din rezervele adipoase, pe care le introduce in reactiile biochimice de ardere ale glucidelor.

Nu. La orice efort ( scurt, lung, intens sau nu) organismul incepe sa arda glucide. la mersul pe jos sau la turism montan, la inot sau sprint, organismul incepe intotdeauna sa arda glucide. Muschii functioneaza pe baza de glucide, iar grasimile stau linistite si cuminti in depozitele de pe burta. Doar cand se termina glucidele disponibile atunci organismul incepe sa lucreze din depozite, mai intai glicogenul si apoi lipidele de pe burtica. Iar pentru asta efortul trebuie sa fie de obicei fie foarte intens dar sustinut suficient de mult timp (caz in care arderea este anaeroba, rezulta acid lactic, febra musculara si daca organismul nu e obisnuit cu aciditatea mare, poate cadea lat), fie moderat dar o perioada foarte mare de timp  (5-6 ore de mers pe jos, urcat pe munte, mers cu bicicleta lejer ..dar fara sa mananci nimic intre timp, fara sa aduci aport de glucide disponibile imediat...). Bineinteles ca organismul are sistemele lui de reglare dar nu acceseaza depozitele decat in caz de nevoie reala. Ai vazut vreodata nebuni care au alergat mai mult decat i-au tinut curelele si au lesinat cand li s-a terminat glucida si li s-a taiat si oxigenul?? (creierul, muschii vegetativi care iti mentin respiratia, bataile inimii functioneaza tot cu glucide..).
Daca efortul pe care il faci e destul de moderat atunci dai organismului timp ca atunci cand s-a terminat glucida sa inceapa sa solubilizeze grasimile si sa le transforme in glucide, pentru a sustine miscarea muschilor in continuare, fara sa te doara...

Edited by teo4teos, 02 March 2009 - 21:34.


#231
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostKdefthog, on Mar 2 2009, 17:06, said:

Nu sunt de acord cu voi. ...
Un raport  mai mare la inceput in favoarea carbohidratilor, iar la un efort indelungat se inverseaza raportul. La atleti e invers, se ard intai mai mult grasimi pentru a pastra rezervele de carbohidrati din corp intacte.

Daca citesti mai pe indelete, iata ce zice nenea (citat din sursa ta): if a mixed meal is consumed, FAT oxidation will be lowered because FAT is last place in the oxidative hierarchy.

Mai departe: Just as physical health is determined by long term exercise and nutrition habits, the body's daily oxidative withdrawal from its energy bank is determined by the amounts of endogenous macronutrients available for oxidation.


View Postteo4teos, on Mar 2 2009, 21:33, said:

@horia

Nu. La orice efort ( scurt, lung, intens sau nu) organismul incepe sa arda glucide. la mersul pe jos sau la turism montan, la inot sau sprint, organismul incepe intotdeauna sa arda glucide. ...
Doar cand se termina glucidele disponibile atunci organismul incepe sa lucreze din depozite, mai intai glicogenul si apoi lipidele de pe burtica.
Glicogenul este un (poli)glucid disponibil ...

Exact asta spuneam si eu. Ca daca faci un efort intens, dar de scurta durata, se consuma glucide. la efort prelungit, se consuma lipide. Si aia "vegetativi" sunt nervi, nu muschi. Iar lipidele nu sunt "solubilizate si transformate in glucide" ci sunt folosite ca materie prima pentru generarea de energie in miofibrile. Sunt utilizate ca atare. De aceea spuneam ca "arderea" lor nu este completa, si ca apar corpii cetonici. Pentru ca daca erau transformate in glucide si dupa aceea "arse", nu mai apareau corpii cetonici ...

#232
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Teos, nu am ce sa comentez, ai perfecta dreptate. Joia viitoare sunt programat la "cantarul minune". Daca si ala zice ca tine, atunci inseamna ca sunt beat si ma duc sa ma culc :lol: Probabil ca 85-90 ar trebui sa fie greutatea mea ideala. Nici nu vreau sa ma gandesc ce conditie fizica voi avea atunci :)
Horia explica si tu mai pe intelesul nostru, cum a explicat teos, ca nu toata lumea sta cu dictionarul de medicina sa traduca miofibrilele si corpii cetonici. :lol:
P.S.
Deci, d-aia nu e bine sa mananci nimic inainte de efort! Ajunge numai apa. Daca mananci, atunci arzi la glucide la greu si pana se termina ele ca sa incepi sa arzi glicogenul si apoi lipidele se termina si benzina...

#233
teo4teos

teo4teos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 16.09.2007

View Posthoria66, on Mar 3 2009, 00:01, said:

Exact asta spuneam si eu. Ca daca faci un efort intens, dar de scurta durata, se consuma glucide. la efort prelungit, se consuma lipide. Si aia "vegetativi" sunt nervi, nu muschi. Iar lipidele nu sunt "solubilizate si transformate in glucide" ci sunt folosite ca materie prima pentru generarea de energie in miofibrile. Sunt utilizate ca atare. De aceea spuneam ca "arderea" lor nu este completa, si ca apar corpii cetonici. Pentru ca daca erau transformate in glucide si dupa aceea "arse", nu mai apareau corpii cetonici ...


Nu cred ca spuneai acelasi lucru.
"organismul sesizeaza si nu "intra in panica", nu "se repede" sa consume numai glucide (necesarul de energie pe care il deceleaza este mai mic) si consuma si din rezervele adipoase, pe care le introduce in reactiile biochimice de ardere ale glucidelor. "

Eu spuneam ca mai intai consuma glucidele disponibile (din sange, din muschi, dar cele libere) si abia apoi recurge la depozite: mai intai de glicogen (o fi el un poliglucid disponibil, adica e acolo la dispozitia organismului, dar este totusi un depozit de glucide, cu metabolism specific, si nu se recurge la el daca exista glucide libere si disponibile imediat in sange..). Abia apoi, se recurge la lipide.  (apropo, e clar ca eschimosii cu o dieta aproape exclusiv lipidica depoziteaza si consuma lipide, iar africanii, ai ales kenienii, care au si o constitutie specifica, avand o dieta bogata in glucide si avand si depozite de glucide folosesc mai intai glucidele. Nu pentru ca asa s-a "structurat" metabolismul lor ci pentru ca metabolismul foloseste ce are la dspozitie. Fac pariu ca daca iei un copil de eschimos si ii dai o dieta de african s-ar putea ca teoria ta sa fie un pic zdruncinata si organismul lui sa inceapa cu glucidele si nu cu lipidele...)


Dar daca vrei sa intram in detalii despre cai catabolice, facem si asta, desi nu asta era intentia mea...

Muschii au capacitatea de a folosi ca sursa de energie glucidele, lipidele si proteinele (aminoacizii). Insa le folosesc in principiu in ordinea asta, tocmai datorita vitezei de reactie.

Dintr-o molecula de gl$$a muschiul obtine foarte usor si foarte repede cam 30 de molecule de ATP (de fapt asta inseamna energie, ATP) (ma rog, daca imi aduc aminte bine calculele erau ceva de genul 3 molecule de gl$$a rezulta vreo 114 molecule ATP). Este procesul cel mai rapid de obtinere a energiei (nu si cel mai eficient insa) si se numeste glicoliza. In mediu aerob (miscare lenta in care organismul are timp sa aduca destul oxigen la celule)  se formeaza piruvat. Daca efortul e intens atunci oxidarea nu mai are loc, se formeaza lactat care acidifica sangele (datorita hidrogenului liber) si care da durerile musculare. Oricum, produsele astea de catabolism intra in ciclul Cori si refac gl$$a. Uneori procesele astea de catabolism si gluconeogeneza au loc in acelasi timp, bineinteles in locuri separate (in mitocondrii respectiv ficat).

Sprintul, efortul intens, pe perioade scurte se fac aproape exclusiv pe seama glicolizei. Tragi tare o perioada, se termina glucida, ai lesinat si stai pe bara sa iti revii.

Daca efortul se prelungeste dar nu a fost foarte foarte intens (daca se termina glucida definitiv organismul nu are cum sa puna in miscare alte cai metabolice care functioneaza tot cu energie si chiar cu implicarea unor glucide...esti lesinat si la revedere) atunci intra in arena trigliceridele. Asta se poate face pe doua cai: cel mai adesea prin beta oxidare rezultand acetil colina A (sau mai departe succinil colina A) care intra in ciclul Krebs si se creaza ATP (sau GTP) plus alte produse metabolice importante (NADH, FADH, etc). Important este ca dintr-un triglicerid ies cam 144 de molecule de ATP, dupa toate reactiile cu pricina.
ESte o metoda eficienta dar mai greoaie implicand o gramada de reactii, substante de transport si mecanisme de reglare.

A doua modalitate este ca trigliceridele sa se hidrolizeze la acizi grasi si glicerol, iar glicerolul sa mearga frumos la ficat unde sa fie convertita in gl$$a, prin procesul care se numeste gluconeogeneza. Iar gl$$a face energie, prin procesul de mai sus (tot ciclul Krebs) care este destul de rapid.

In ultima instanta chiar si proteinele pot fi sursa de energie, ele fiind taiate de catre proteaze pana la aminoacizi, care sunt convertiti la acetil colina A care intra in ciclul Krebs si care duc la generarea de ATP.

Astea fiind importantele cai catabolice ale organismului uman implicate in efortul fizic, e clar ca lucrurile nu sunt delimitate cu negru si alb. Toate substaturile energetice conlucreaza, uneori chiar in acelsi timp, si chiar in acelasi timp cu refacerea moleculelor initiale. pentru cei care nu inteleg prea mult mecanismele astea metabolice incercam sa fac o prezentare pe romaneste a ordinii in care se consuma materiile prime in efort in functie de intensitatea si durata acestuia. De aia spuneam ca glucidele sunt consumate primele in orice tip de efort, cu precadere in cel intens pe durata scurta in care nu se ajunge la depozite de lipide, dar si in cel lent, foarte lent pe durata lunga (plimbare in parc). Pentru ca daca efortul este foarte mic, muschiul nesimtind nicio presiune organismul are timp sa consume glucide si sa le si refaca si sa le introduca inapoi in malaxor fara sa deranjeze grasimea de pe burtica. In schimb daca efortul este moderat si de lunga durata/sedinta (si constant ca durata de timp / viata sau perioade mari de viata) atunci catabolismul  greoi al lipidelor se pune in functiune si grasimea de pe burtica incepe sa se dizolve incet -incet si vizibil.

Daca faci doar un efort disperat intr-o zi (alergi 5 ore de nebun) organismul nu stie ce vrei sa faci si recurge la cea mai usoara cale de a obtine energie rapida. Daca obisnuiesti organismul cu un anumit efort zilnic, el va sti ce il asteapta (ca nu vei alerga 10 minute si apoi te lasi pagubas) si va accesa calea metabolica cea mai eficienta pentru efortul care stie ca va urma (organismul si metabolismul chiar invata sa stii..).


@ adybmw

Quote

Teos, nu am ce sa comentez, ai perfecta dreptate. Joia viitoare sunt programat la "cantarul minune". Daca si ala zice ca tine, atunci inseamna ca sunt beat si ma duc sa ma culc laugh.gif Probabil ca 85-90 ar trebui sa fie greutatea mea ideala. Nici nu vreau sa ma gandesc ce conditie fizica voi avea atunci smile.gif
Horia explica si tu mai pe intelesul nostru, cum a explicat teos, ca nu toata lumea sta cu dictionarul de medicina sa traduca miofibrilele si corpii cetonici.
P.S.
Deci, d-aia nu e bine sa mananci nimic inainte de efort! Ajunge numai apa. Daca mananci, atunci arzi la glucide la greu si pana se termina ele ca sa incepi sa arzi glicogenul si apoi lipidele se termina si benzina...

Pai daca nu arati ca Swartzy in Terminatorul sau eu stiu ce culturist celebru probabil ca am dreptate :D
Nu stiu daca ve ajunge la greutatea normala, nu stiu daca poti, daca ai alte afectiuni ce pot contraindica totusi un efort prea mare, daca metabolismul o sa iti dea voie pana la urma (dupa ce a fost obisnuit intr-un anume fel..), dar important este sa stii cum ar trebui sa fii si sa iti stabilesti un target acceptabil si pentru tine si din punct de vedere al sanatatii. Nu trebuie nici sa te arunci in cap ca nu ai 85 sau de ce nu, 75 de kg  :lol: si sa fii nemultumit for ever ca nu ai greutatea ideala, nici sa te culci pe o ureche ca tu esti ma "greu", mai "altfel" si la tine asa e perfect. Trebuie sa stii ce si cum si in cunostinta de cauza, date fiind circumstantele propriei constitutii, greutati, propriului stil de viata, posibilitatilor financiare, de timp (familie, serviciu, etc...ca presupun ca daca ai fi single, multimilionar in dolari si cu tot timpul din lume la dispozitie altfel ar fi lucrurile pentru tine acum, nu?) etc. sa iti stabilesti un target cu care sa fii multumit, tu personal, si sa te tii de el. Am observat ca o mare problema la cei care slabesc este sa mentina o anumita greutate cativa ani. E relativ usor sa slabesti intr-un efort concertat de cativa ani (3-5 sa zicem) dar apoi cand o lasi mai moale si spui ca acum esti ok e foarte greu sa te mentii exact asa, chiar cu suisurile si coborasurile specifie, de anotimp, de concediu, etc.

Stabileste o greutate ideala pentru tine, 100 sau chiar 90 daca poti, daca nu si mai jos, ajungi la ea si incearca sa te mentii exact asa 2-3 ani. Astfel obisnuiesti organismul, metabolismul cu un nou standard de alimentatie, efort, stil de viata iar el incepe sa isi stabileasca foarte clar caile metabolice, obiceiurile, ritmicitatile. Dupa asta abia, daca mai poti si mai vrei, poti sa reiei o noua runda de slabire, urmarind un nou target. Dincate stiu eu este cea mai buna modalitate de a slabi inteligent, incet si in care si organismul sa fie in concordanta cu dorintele tale. Altfel, un efort de 7 ani de slabit continuu (slabit inseamna tras mereu de organism, existand mereu un dezechilibru intre alimentatie si efort) poate duce la un moment dat la o saturare si psihica, dar si fizica  si sa nu mai poti slabi nici macar 100 de grame, ba dimpotriva sa incepi sa iei in greutate, cu toate ca faci efort la fel de  mult. Asta pentru ca organismul invata sa compenseze niste neajunsuri si nu o face neaparat in sensul in care vrei tu.


Parerea mea...

P.S. Da, si de asta, dar nu numai. Daca digestia e in toi in timp ce alergi tu, energia se imparte intre efortul muscular si efortul digestiv. Si atunci si benzina din muschi se termina mai repede, si nici digestia nu e facuta cum trebuie, existand posibilitatea si sa stagneze o perioada iar asta nu e bine pentru stomac. Plus ca adrenalina  poate inhiba de tot digestia...

#234
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postteo4teos, on Mar 3 2009, 15:04, said:

Fac pariu ca daca iei un copil de eschimos si ii dai o dieta de african s-ar putea ca teoria ta sa fie un pic zdruncinata si organismul lui sa inceapa cu glucidele si nu cu lipidele...)

Eu n-as prea face asa, pariu ... pe burtica micutului eschimos. Stii ca mai exista si mecanismele acelea ... de aclimatizare si adaptare ... care la inceput cam decimeaza indivizii - cel putin o parte din ei. Eu m-as cam indoi ca un copil eschimos ar fi in stare sa digere cantitatea aia fenomenala de fructe si legume proaspete si fermentescibile ... poate daca il tii o saptamana in Africa si inapoi o luna in Groenlanda sau Canada si iar in Africa ... si tot asa.

Dar daca vrei sa intram in detalii despre cai catabolice, facem si asta, desi nu asta era intentia mea...

Dragul meu Teos4teos, le-ai zis ca din carte ! Nici eu nu le nimeream asa de bine. Stii, dupa vreo 20 de ani de practica, mai uiti din teorie (cu toate ca tii minte principiile). Nici eu nu vroiam sa ne "bagam" in cai catabolice, nu de alta, dar plictisim toti userii. Eu ma exprimam asa .... "organismul se repede sa arda ...etc" ca sa inteleaga asa intr-un mod mod imagistic, toata lumea.

Ceea ce vroiam sa spun - si tu m-ai inteles, este ca degeaba faci un efort foarte intens o jumatate de ora pe zi - daca vrei sa arzi lipide. Mult mai indicat este sa faci eforturi moderate, pe o durata mai mare de timp. Cum ar fi de ex. mers pe munte un weekend intreg ...


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate