Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Casa de lemn pe structura metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Vivianne

Vivianne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.07.2008
Nu cred ca sudeaza sau cel putin nu la fata locului.Ei pregatesc totul la ei in fabrica si doar asambleaza (prin insurubare).In doua zile e gata casa.

Casele astea despre care zici ca au 2-3 ani stii cumva cum se comporta? Ce li se poate reprosa?

#20
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
In fotografia din dreapta sunt folosite profile din tabla zincata exact ca cele pt. gips carton doar ca sunt mai mari si tabla mai groasa. Casele sunt calitativ proaste si se comporta fonic nesatisfacator. Am vizionat o astfel de casa, undeva linga Pitesti. Era finalizata, unele camere erau mobilate si din curiozitate, eu si vizitatorul de atunci am facut un efort sa sarim la etaj. Se simtea efortul pina si in pereti. Dezamagire totala, dar este o solutie de compromis pt. locuinte sociale sau alte interventii in caz de dezastre naturale. Se executa repede si santierul este uscat.

In fotografia din stinga e vb. de un schelet din profile din otel (cred ca e teava rectangulara) clasice. Interesant. Sincer, pina acum nimic nou, dar ca pe multi altii ma intereseaza detaliile. Cum se fac peretii, cum se izoleaza, cum se fixeaza, cum se trateaza anticoroziv....si nu cred ca este o constructie ieftina. Poate se executa repede, dar ieftina NU este.

#21
paulsistefy

paulsistefy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.07.2008

 punkt, on Aug 8 2008, 07:15, said:

In fotografia din dreapta sunt folosite profile din tabla zincata exact ca cele pt. gips carton doar ca sunt mai mari si tabla mai groasa. Casele sunt calitativ proaste si se comporta fonic nesatisfacator. Am vizionat o astfel de casa, undeva linga Pitesti. Era finalizata, unele camere erau mobilate si din curiozitate, eu si vizitatorul de atunci am facut un efort sa sarim la etaj. Se simtea efortul pina si in pereti. Dezamagire totala, dar este o solutie de compromis pt. locuinte sociale sau alte interventii in caz de dezastre naturale. Se executa repede si santierul este uscat.

In fotografia din stinga e vb. de un schelet din profile din otel (cred ca e teava rectangulara) clasice. Interesant. Sincer, pina acum nimic nou, dar ca pe multi altii ma intereseaza detaliile. Cum se fac peretii, cum se izoleaza, cum se fixeaza, cum se trateaza anticoroziv....si nu cred ca este o constructie ieftina. Poate se executa repede, dar ieftina NU este.

daca te gandeai la cea din stanga la costuri....intr-adevar este foarte scumpa...mai scumpa decat orice structura...nu am inteles nici pana acum de ce a acceptat acest proiect...ma rog era chestia ca daduse avansul la contract destul de mare si proiectantul i-ar fi zis ca daca nu e de acord cu proiectul pe aceste profile rectangulare nu o sa ii mai dea dosarul si nu isi va mai face casa nici in 5 ani...nu stiu exact care au fost conflictele...la sfarsit casa a iesit destul de bine dar cu niste costuri uriase....daca nu ma insel numai acea structura si cu invelitoarea ..care a fost facuta la cererea expresa a beneficiarului....(o mare,mare stupizenie,prostie,tampenie) cu ...panouri sandwich.. :death: a costat in jur de 30 000 de euroi... :thumbdown:
cam ciudata executie alta decat orice se construieste in Romania...mai ales cu placarile exterioare si interioare...
pe exterior s-a placat cu OSB de 15mm plus betonyp de 10mm  si polistiren de 10 cm...initial se dorea OSB de 25 mm si betonyp de 12mm...exagerat...
la interior vata de sticla caserata de 15 cm OSB de 15mm si gips carton...ma rog...un ghiveci amestecat..la sfarsit proiectantul le-a zis ca oricum daca faceau pe orice structura ieseau mai ieftin ...a facut-o in ambitie...nu stiu culisele acestei neintelegeri intre proiectant si benefiaciar
iar in ce priveste casa din dreapta cea din structura zincata ....nu pot sa o calific necalitativa..deoarece eu locuiesc permanent in acest tip de casa  ...in septembrie fac 4 ani...si nu am probleme nici termice si nici fonice...si de nici un alt fel..si au trecut 3-4 ierni destul de geroase...si cum am mai zis ma incalzesc cu propan.
punkt cum vezi tu aceste case referitor la placari interioare si exterioare ..cam ce crezi ca ar trebui facut ca un beneficiar sa nu preintampine probleme cu orice fel de izolatie....in conceptia ta cum ar trebui executate placarile si cu ce in cazul in care o persoana ar dori sa fac o casa pe o structura alternativa si nu pe cea clasica??

#22
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006

 paulsistefy, on Aug 7 2008, 17:19, said:

si ptr cine este curios o sa va atasez niste poze cu constructii metalice .si laminate si zincate (ptr penny's-frumos id :thumbdown: ).
ai spus "laminate sau zincate?"!!! si nu exista nici o legatura intre ele...
laminarea este un procedeu tehnologic de obtinere a profilelor, foi de tabla etc in laminor prin deformare plastica (asa-numitele profile "trase").
zincarea este un procedeu de acoperire (poate fi electrolitica sau termica). ultima este recomandata reperelor metalice care se folosesc in exterior.

si inca o chestie: sudura distruge stratul de zinc in zona de imbinare! exista niste spray-uri cu care se poate da peste sudura pentru a proteja zona impotriva coroziunii.

ma bucur ca iti place nick-ul meu!   :notangel:

#23
draculaold

draculaold

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.08.2007
Steel studs se numesc elementele de metal care inlocuiesc lemnul, de fapt toata structura de lemn e inlocuita de metal. Nu este nici o sudura implicata, totul e bazat pe taiere la dimensiuni si prindere su suruburi de tabla.
Pentru edificare, vezi linkul: http://www.rd.com/18...ticle18110.html
A se vedea toate paginile (4) Aici (Canada) sint de doua dimensiuni, 2x4 si 2x6 in inches

#24
taranul

taranul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 20.06.2004
Sau un link si mai edificator
http://www.metsec.co...ing/infill.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate