Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Casa de lemn pe structura metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Vivianne

Vivianne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.07.2008
Va salut!

Dupa multe cautari si framantari am cumparat acest teren la Cernica si ne-am hotarat sa facem cu niste cunostinte din Tg.Mures o casa de lemn pe structura metalica.Terenul are o deschidere de 15,2m, lung de 60m, putin in panta si o frumoasa panorama inspre lac.Am decis sa facem o asemenea constructie deoarece am vazut unele gata destul de cochete.Ne-a influentat si timpul de executie mai scurt si pretul de cost mai mic.Insa cosntructorii nefiind de-aici va trebui sa gasim noi constructori pentru fundatie si amenajare teren (zid de sprijin) iar dupa ce monteaza ei casa "la rosu" o vom finisa cu echipe de pe-aici.Incerc sa postez poze cu proiectul si cu terenul.Cine a mai construit ceva similar?Imi puteti recomanda constructori pentru fundatie si zid de sprijin?
Suntem la etapa in care urmeaza sa primim certificatul de urbanism.Stie cineva cat dureaza obtinerea avizelor in zona asta?Mi-as fi dorit mult sa ridicam casa in toamna asta.

#2
Doris-Pepe

Doris-Pepe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.05.2008

 Vivianne, on Aug 5 2008, 17:19, said:

Va salut!

Dupa multe cautari si framantari am cumparat acest teren la Cernica si ne-am hotarat sa facem cu niste cunostinte din Tg.Mures o casa de lemn pe structura metalica.Terenul are o deschidere de 15,2m, lung de 60m, putin in panta si o frumoasa panorama inspre lac.Am decis sa facem o asemenea constructie deoarece am vazut unele gata destul de cochete.Ne-a influentat si timpul de executie mai scurt si pretul de cost mai mic.Insa cosntructorii nefiind de-aici va trebui sa gasim noi constructori pentru fundatie si amenajare teren (zid de sprijin) iar dupa ce monteaza ei casa "la rosu" o vom finisa cu echipe de pe-aici.Incerc sa postez poze cu proiectul si cu terenul.Cine a mai construit ceva similar?Imi puteti recomanda constructori pentru fundatie si zid de sprijin?
Suntem la etapa in care urmeaza sa primim certificatul de urbanism.Stie cineva cat dureaza obtinerea avizelor in zona asta?Mi-as fi dorit mult sa ridicam casa in toamna asta.

Bine ai venit!!!!Echipa gasiti, dar sa aveti mare grija,sa le verificati alte constructii,si sa stabiliti de la inceput cum platiti bani, nicidecum in avans.Casa se ridica repede, dar dupa vin multe altele.Multa bafta!! si multa rabdare!!!

#3
Vivianne

Vivianne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.07.2008

 Doris-Pepe, on Aug 6 2008, 07:25, said:

Bine ai venit!!!!Echipa gasiti, dar sa aveti mare grija,sa le verificati alte constructii,si sa stabiliti de la inceput cum platiti bani, nicidecum in avans.Casa se ridica repede, dar dupa vin multe altele.Multa bafta!! si multa rabdare!!!


Merci mult, Doris! Am vazut ca voi ati facut nu demult fundatia.Sunteti multumiti de echipa? Cum ati gasit-o?

#4
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 Vivianne, on Aug 6 2008, 15:25, said:

Merci mult, Doris! Am vazut ca voi ati facut nu demult fundatia.Sunteti multumiti de echipa? Cum ati gasit-o?

casa e pe lemn sau pe structura metalica? ca nu inteleg titlul jurnalului.

#5
paulsistefy

paulsistefy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.07.2008

 MirelaLucia, on Aug 6 2008, 15:40, said:

casa e pe lemn sau pe structura metalica? ca nu inteleg titlul jurnalului.

in prima faza nici eu nu am inteles...dar probabil are structura metalica si opteaza ptr placari exterior-interior cu OSB si s-a facut confuzia. ca este de lemn pe acea structura....
si eu am casa pe structura metalica...si sunt foarte multumit de ea ...mai ales in conditiile in care eu o incalzesc cu propan.....am mai atasat pe un topic ca as vrea sa construiesc o alta casa mai mare ...aceasta are 75 mp fara dependinte (garaj ,magazie,bucatarie de vara  si o mica veranda la intrarea in casa)...si cred ca tot pe aceeasi structura as vrea sa o fac....cam 150-180mp pe un singur nivel ...
dar mai este ceva timp pana atunci...cred ca la primavara..
succces si ai grija cu cine iti faci structura...ce fel de structura metalica ai?

#6
Vivianne

Vivianne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.07.2008
Da, este de OSB asa cum spui pe structura de otel dar si aceste tipuri de constructii sunt clasificate tot la "case de lemn".
Casa ta este de locuit Paul sau de vacanta? Sunt curioasa cum se comporta peste iarna o casa din asta. Eu am vazut mai multe case la gata dar abia atunci se mutau beneficiarii, asa ca nu cunosc nici o parere despre cum e sa locuiesti in ea.Constructorii ii stiu de mult, se pricep la constructii metalice.
M-a incantat si proiectul ca se potriveste ca o manusa necesitatilor noastre.

#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Interesant. Lemn cu metal e ciudat. Sunt tare curios cum se rezolva detaliile. Asteptam continuitate :) .

#8
Vivianne

Vivianne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.07.2008
De ce "ciudat"? Din pdv al rezistentei sau al coeficientului termic diferit?

#9
Doris-Pepe

Doris-Pepe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.05.2008

 Vivianne, on Aug 6 2008, 16:25, said:

Merci mult, Doris! Am vazut ca voi ati facut nu demult fundatia.Sunteti multumiti de echipa? Cum ati gasit-o?

Cu placere. Cu prima echipa cred ca ai citit ce si cum s-a intamplat.A doua echipa ne-a recomandat-o cunostinta.Partea urata cu a doua echipa e ca am platit avans de inceput 1500 euro, si mereu am stat stresati ca poate se intampla ceva rau.Pana acum totul a decurs normal, si suntem aproape de finalizarea la rosu.Noi l-am contactat pe D-l constructor, iar el a adus echipa pe santier.De muncitori suntem tare multumiti,dar de d-l respectiv.... nu l-as recomanda mai departe, pt ca nu e parolist, isi lasa oameni fara bani de mancare, si ii intarzie mult cu salariile.Asta e singura chestie care ma deranjeaza, dar ne apropiem de final,finisajele le vom face cu altcineva.

#10
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Vivianne, on Aug 7 2008, 10:31, said:

De ce "ciudat"? Din pdv al rezistentei sau al coeficientului termic diferit?
ca sistem constructiv.

#11
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 punkt, on Aug 7 2008, 12:17, said:

ca sistem constructiv.


eu zic ca daca tot faci structura pe metal, de ce nu faci umplutura cu BCA  in loc de lemn. lemnul se izoleaza greu la exterior, placile alea de OSB trebuie izolate bine si intre ele, apoi la interior nu lasi lemnul la vedere, trebuie tencuit, nu merg multe materiale de finisaje pe lemn direct, iar ce merg sunt mai scumpe.

Eu una nu m-as complica cu lemn la o asemena structura de metal.

#12
paulsistefy

paulsistefy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.07.2008
nu cred ca foloseste lemnul ca placare exterioara ...cum a zis si ea este vb de OSB...nu are nimic dar ma intereseaza ce fel de structura metalica folosesti...laminata sau zincata?
pe parcurs poate iti si atasez niste poze cu casa mea pe structura metalica...din pacate la montajul panourilor metalice...eram plecat din tara....si in 7 zile imi placasera deja interior -exterior si nu am apucat sa fac fotografii cu casuta mea ...dar iti trimit tot pe aceeasi structura alte fotografii de la alte case....si de la casuta mea placari si finisaje
daca te intereseaza ceva anume astept intrebari...cu ce pot sa te ajut te voi ajuta...acum sunt la birou si nu am poze dar diseara o sa iti atasez cateva...
spor la treaba...

#13
Vivianne

Vivianne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.07.2008
Stalpii sunt rectangulari din otel.Daca te pricepi pot sa-ti trimit PM memoriul tehnic justificativ.De fapt am sa incerc sa il postez si aici ca nu contine date despre constructor.

Uite si proiectul.Ce mi-a placut e sufrageria mare si spatiul de la mezanin care comunica cu parterul si e suficent de mare sa-mi amenajez un birou deschis.

Attached Files



#14
Vivianne

Vivianne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.07.2008

 Vivianne, on Aug 8 2008, 02:57, said:

Stalpii sunt rectangulari din otel.Daca te pricepi pot sa-ti trimit PM memoriul tehnic justificativ.De fapt am sa incerc sa il postez si aici ca nu contine date despre constructor.

Uite si proiectul.Ce mi-a placut e sufrageria mare si spatiul de la mezanin care comunica cu parterul si e suficent de mare sa-mi amenajez un birou deschis.

Attached Files



#15
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
auzi, nu poti sa le scanezi invers, sa nu ne sucim gaturile pe aici :)?

Edited by MirelaLucia, 07 August 2008 - 15:09.


#16
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006

 paulsistefy, on Aug 7 2008, 09:14, said:

nu are nimic dar ma intereseaza ce fel de structura metalica folosesti...laminata sau zincata?
:surprise:

#17
Vivianne

Vivianne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.07.2008
:rolleyes: Mansarda e bine, parterul l-am refacut.
Scuze!

Terenul...

Attached Files



#18
paulsistefy

paulsistefy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.07.2008
cam evaziv memoriul...s-a axat mai mult pe structura respectiva si pe normative...nu a dat detalii despre placari interioare sau exterioare ...este vb de profile laminate sa ai grija cu ce le sudeaza ....ca am vazut multi "constructori" care sudau structura cu aparatul electric ....faceau hale ziceau ca merge ...ca nu are incarcatura ....blablabla....si nu mai zic ca foloseau supertit fin de 2,5mm..... :death: ..dar ,ma rog asta este..
si ptr cine este curios o sa va atasez niste poze cu constructii metalice .si laminate si zincate (ptr penny's-frumos id :thumbdown: )..astept concluzii si pareri .....amandoua casele sunt terminate de 2-3 ani...

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate