Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Scolioza

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#37
cristibistrita

cristibistrita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.05.2009
buna ....si eudin pacate am  cifo scolioza si mi s-a recomandat gymnastica medicala .Dar problemele mele nu se opresc aici de circa 4 luni mi-a aparut o umflatura(la atingere este tare mi s-a spus ca sunt vertebrele cam as ceva mi s-a spus ) pe spate si am mers iar la doctor care mi-a zis sa imi fac un ct .L-am facut iar dupa ce a vazut rezulatele a spus ca am 3 vertebre fisurate din cauza unui traumatism mai vechi .Precizes am varsta de 15 ani dupa parerea mea sunt sanse de vindecare dar vazand umflatura acea mi se naruie sperantele :( .A spus ca nu am voie sa fac sporturi extreme dar eu practic breakdance si nu prea stiu deoarece imi place sportul acesta foarte mult si nu vreau sa ma las  :newblush: B)  . Impreuna cu mesajul meu atasez o poza facuta recent .

Attached Files


Edited by cristibistrita, 19 May 2009 - 19:07.


#38
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Eu inteleg ca iti place, dar fa o pauza, macar o perioada, pana se vindeca vertebrele. Nu vrei sa ajungi paralizat, nu?

#39
cristibistrita

cristibistrita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.05.2009

View Postantigen, on May 19 2009, 22:58, said:

Eu inteleg ca iti place, dar fa o pauza, macar o perioada, pana se vindeca vertebrele. Nu vrei sa ajungi paralizat, nu?
dar am facut o pauza de o luna si ceva inj care am facut masaj .Dar nu stiu daca a ajutat la ceva

#40
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Traumatismele la care este supus corpul tau in timpul breakdance-ului sunt foarte mari, o miscare gresita te poate trimite in scaunul cu rotile.
Datorita varstei si cu indrumare medicala iti mai poti salva coloana, dar daca o traumatizezi in continuare, chiar daca nu ajungi in scaun, vei ramane cu o postura vicioasa, dureri mari si varii handicapuri motorii.

#41
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Postcristibistrita, on May 19 2009, 20:07, said:

buna ....si eudin pacate am  cifo scolioza si mi s-a recomandat gymnastica medicala .Dar problemele mele nu se opresc aici de circa 4 luni mi-a aparut o umflatura(la atingere este tare mi s-a spus ca sunt vertebrele cam as ceva mi s-a spus ) pe spate si am mers iar la doctor care mi-a zis sa imi fac un ct .L-am facut iar dupa ce a vazut rezulatele a spus ca am 3 vertebre fisurate din cauza unui traumatism mai vechi .Precizes am varsta de 15 ani dupa parerea mea sunt sanse de vindecare dar vazand umflatura acea mi se naruie sperantele :( .A spus ca nu am voie sa fac sporturi extreme dar eu practic breakdance si nu prea stiu deoarece imi place sportul acesta foarte mult si nu vreau sa ma las  :newblush: B)  . Impreuna cu mesajul meu atasez o poza facuta recent .

Daca ai vertebrele fisurate,nu crezi ca ar trebui sa iei o "pauza"definitiva? Ba mai mult, daca ai cifo-scolioza nu ai voie sa faci dansuri in care miscarile sunt bruste. Tu alegi intre sanatate si breakdance .

LE: @ KCuf_dj Deja are o pozitie vicioasa. Ea se agraveaza datorita breakdance-ului. Si nu,nu are cum sa ajunga in scaun cu rotile.

Edited by crank_, 20 May 2009 - 21:51.


#42
PyXXy

PyXXy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.11.2007
Salutare! Tocmai am implinit 14 ani si am scolioza(sunt din Botosani). Am mers la doctor pe la 9 ani (prima data) si am inceput sa fac fizioterapie. In ce consta? Exercitii pentr coloana,masaj,si ceva cu laserul  :lol: (nu stiu cum se numea) iar pe la 10 ani s-a pus ceva in plus,niste perne asezate pe mine care imi provocau furnicaturi. Am facut fizioterapie de la 8 ani pana pe la 13. Nu am mai putut merge la fizioterapie deoarece aveam scoala,si spitalul era in partea cealalta de oras. Cand imi aduc aminte ma corectez (coloana). Vreau sa precizez,ca un umar este mai sus decat celalalt. Sincer nu stiu de cate grade este scolioza deoarece cand eram mic,nu intelegeam nimic,dar la aceasta varsta, am fost speriat vazand ca unii oameni purteau corset si mi s-a zis ca cineva a murit din aceasta cauza. De aceea ma intereseaza si vreau sa stiu cum pot "stopa" acest "fenomen". Tin minte ca doamna doctor care m-a consultat a spus sa merg la mare si la munte. Din pacate,in viata mea nu am fost. Credeti ca "exercitiile" pe care le practicam acolo,ar putea combate aceasta boala? Am 1.81 (inaltime)la varsta aceasta. Am practicat multe sporturi,dar cel mai mult m-a dezamagit acel sport (parkour) deoarece dupa un an,incepea sa ma doara picioarele cand ma trezeam. In fine,aceasta probleme nu mai este. Scuzati greselile gramaticale  :P (scris in graba).
Multumesc!

#43
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View PostPyXXy, on 8th June 2009, 13:22, said:

Salutare! Tocmai am implinit 14 ani si am scolioza(sunt din Botosani). Am mers la doctor pe la 9 ani (prima data) si am inceput sa fac fizioterapie. In ce consta? Exercitii pentr coloana,masaj,si ceva cu laserul  :lol: (nu stiu cum se numea) iar pe la 10 ani s-a pus ceva in plus,niste perne asezate pe mine care imi provocau furnicaturi. Am facut fizioterapie de la 8 ani pana pe la 13. Nu am mai putut merge la fizioterapie deoarece aveam scoala,si spitalul era in partea cealalta de oras. Cand imi aduc aminte ma corectez (coloana). Vreau sa precizez,ca un umar este mai sus decat celalalt. Sincer nu stiu de cate grade este scolioza deoarece cand eram mic,nu intelegeam nimic,dar la aceasta varsta, am fost speriat vazand ca unii oameni purteau corset si mi s-a zis ca cineva a murit din aceasta cauza. De aceea ma intereseaza si vreau sa stiu cum pot "stopa" acest "fenomen". Tin minte ca doamna doctor care m-a consultat a spus sa merg la mare si la munte. Din pacate,in viata mea nu am fost. Credeti ca "exercitiile" pe care le practicam acolo,ar putea combate aceasta boala? Am 1.81 (inaltime)la varsta aceasta. Am practicat multe sporturi,dar cel mai mult m-a dezamagit acel sport (parkour) deoarece dupa un an,incepea sa ma doara picioarele cand ma trezeam. In fine,aceasta probleme nu mai este. Scuzati greselile gramaticale  :P (scris in graba).
Multumesc!

Nu prea stiu despre acel laser nimic :huh: E prima data cand aud de asa ceva.Daca ai un umar mai sus decat celalalt vizibil,atunci ai peste 25-30 de grade cu siguranta.Teoretic poti "stopa" acest "fenomen" prin inot si multe exercitii facute asupra muschilor spatelui ,insa nimic si nimeni nu iti garanteaza ca se va opri evolutia.Inca nu te-ai oprit din crestere si ai sanse sa ti se agraveze. Mai consulta un medic ortoped din cand in cand..

P.S Este imposibil sa mori de la corset,nu stiu unde ai auzit tu asta :lol:

P.P.S Parkour-ul este groaznic,mai ales atunci cand ai scolioza caci te poti lovi la spate.Nu stiu la ce te-ai gandit cand ai inceput..

Edited by crank_, 10 June 2009 - 20:24.


#44
nicolicy

nicolicy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.06.2009

View Postcrank_, on 15th March 2009, 22:53, said:

Hehe..Salutare! Am revenit cu noi informatii.Se pare ca eu voi face operatia de scolioza in vara-toamna si de aceea am adunat cat de multe informatii despre ce va fi inainte,in timpul si dupa operatie.O voi face la Spitalul Rizzoli,Bologna,Italia ( http://www.ior.it/Si...s...8&IDCont=23 ) .
Daca aveti intrebari,informatii,etc ..go ahead :) !


buna,

sunt noua pe site si am inceput sa ma documentez mai mult in ceea ce priveste operatia de scolioza deoarece am si eu o astfel de problema si tind sa cred ca voi ajunge tot la operatie. crezi ca ai putea sa mi dai mai multe detalii despre ce presupune asta mai exact, cel putin cum va fi in in cazul tau; asta ca sa stiu si eu la ce sa ma astept pana ajung sa consult un medic de specialitate ;)
merci.

#45
ciumpalak

ciumpalak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 26.09.2006
Program de exercitii fizice
1. Stand cu mainile pe solduri se efectueaza rotari ale umerilor executatein ambele sensuri, de cate 10-15 ori in fiecare sens.
2. Aceeasi pozitie: ducerea bratelor prin lateral sus si lasarea capuluipe spate: revenire in pozitia initiala. Se executa de 15 ori.
3. Stand departat cu mainile pe ceafa: ducerea lenta a capului pe spatecu barbia inainte si revenire. Se repeta de 10-15 ori.
4. Stand departat: ridicarea si coborarea umerilor in ritm lent, de10-15 ori.
5. Sezand pe scaun cu spatele rezemat de spatar si mainile pe solduri:flexia capului executata lent cu inspiratie-expiratie. Se excuta de10-12 ori cu maximum de amplitudine.
6. Aceeasi pozitie: indoirea trunchiului si a gatului spre stanga siinspiratie; revenire in pozitia initiala cu expiratie si apoi spredreapta. Se executa de 10-12 ori.
7. Aceeasi pozitie: rasucirea capului si a gatului spre stanga, reveniresi se repeta spre dreapta. Se excuta de 10-12 ori.
8. Aceeasi pozitie: rotatia ampla si lenta a capului si a gatului sprestanga si dreapta. Se excuta de 5-6 ori fiecare.
9. Culcat pe spate cu bratele pe langa corp: ducerea bratelor prin inaitepeste cap, cu inclestarea degetelor si intinderea coloanei vertebrale(elongatie); revenire in pozitia initiala. Exercitiul se repeta de 10-15ori.
10. Aceeasi pozitie: rasucirea trunchiului spre stanga ajungand in culcatcu fata in jos; revenire si se executa spre dreapta. Se repeta de catecinci ori in fiecare parte.
11. Culcat cu fata in jos, cu mainile inclestate in spate: extensiacapului si a gatului, departand barbia de corp si ducerea bratelorsus-inapoi cu inspiratie profunda; revenire cu expiratie. Se excuta lentde 10-15 ori.
12. Aceeasi pozitie: rasucirea corpului si a gatului spre stanga si apoispre dreapta. Se executa alternativ de 10-12 ori.
13. Culcat cu fata in jos, mainile in dreptul umerilor: extensia capuluisi a gatului, odata cu intinderea bratelor si revenire in pozitiainitiala. Se repeta de 7-8 ori.
14. Aceeasi pozitie: rasucirea capului si a gatului spre stanga, cuinspiratie si mentinerea pozitiei 5 secunde; revenire cu expiratie sise repeta spre dreapta. Se executa de cate 5-6 ori in fiecare parte.
15. Aceeasi pozitie: rotari ale capului si gatului in ambele sensuri,timp de un minut.
16. Sezand pe scaun cu spatele rezemat de spatar: flexia capului cuducerea genunchiului stang la piept si apropierea de cap; revenirea sise executa la fel cu dreptul. Se repeta de 5-6 ori cu fiecare genunchi.
17. Stand departat cu mainile pe solduri: rasucirea capului si a gatuluispre stanga cu arcuire; revenire si se repeta spre dreapta. Se excutade 10-15 ori in ritm lent.
18. Mers prin camera cu ridicarea alternativa a cate unui genunchi lapiept cu ajutorul mainilor si apropierea capului de el, la 5 pasi. Seexecuta 1-2 minute.
19. Mers prin camera cu rasucirea trunchiului spre stanga si apoi spredreapta, la 5 pasi, cu ducerea mainilor la ceafa si rasucirea capului. Seexecuta 1-2 minute.


Luate de pe alt site... nu dau numele sa nu fac reclama  (astea ar fi pt spondiloza)


doresc cat mai multe astfel de exercitii.... eventual si poze+explicatii.... sau ORICE fel de exercitiu benefic pt spate CE SE POATE FACE ACASA .... nu prea am timp de mers la sala si stau foarte mult pe scaun :(

eventual daca aveti linkuri ce nu pot fi postate aici din diverse motive... mesaj  privat va rog

ah, si daca aveti si anti-recomandari - nu vreau sa ajung de la inconfort la dureri nasoale

mersi

Edited by ciumpalak, 01 July 2009 - 12:16.


#46
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Postnicolicy, on 30th June 2009, 15:49, said:

buna,

sunt noua pe site si am inceput sa ma documentez mai mult in ceea ce priveste operatia de scolioza deoarece am si eu o astfel de problema si tind sa cred ca voi ajunge tot la operatie. crezi ca ai putea sa mi dai mai multe detalii despre ce presupune asta mai exact, cel putin cum va fi in in cazul tau; asta ca sa stiu si eu la ce sa ma astept pana ajung sa consult un medic de specialitate ;)
merci.

In primul rand ,ai putea sa imi spui cate grade ai si ce fel de scolioza?
Operatia pe care o voi face eu costa in aplicarea unor tije cam de 20 cm acolo unde este curbura.In cazul meu,de la 55 grade voi ajunge la aproximativ 15 grade (insignificant fata de cum este acum).
Medicii mi-au dat riscuri de 0,7% sa nu reuseasca operatia. Riscurile constau in hemoragie interna, atingerea unor nervi si pierderea unui membru s.a.m.d. La operatie se face un autotransplant,asta inseamna ca "iti donezi singur sangele". Se face cam cu o luna inainte de operatie o banca de sange. Se ia sange o data la 7 zile ,cam de 4-5 ori..depinde de la persoana la persoana.In spital ,cu tot cu operatie,stai 10 zile. Costurile unei operatii incep de la 28.000 euro si ajung pana la 35.000 euro.
Ca un sfat personal : Niciodata nu mi-am imaginat ca o sa ajung la operatie. Tu alegi,ori sa ramai asa toata ziua cu riscul de a se agrava (de exemplu dupa o nastere) ,ori iti asumi riscul si faci operatia.
Mult succes si sper sa faci o alegere buna.. Sa imi raspunzi te rog la intrebarile de mai sus.

Edited by crank_, 01 July 2009 - 13:33.


#47
puntox

puntox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.03.2008
am gasit intamplator acest forum si m-am gandit  ca ma puteti ajuta si pe mine cu niste raspunsuri. de aprox 2 ani de zile imi tot pocnesc spatele( imi pun ambele maini in spate si imping pana se aude cum trosneste) in speranta  de al indrepta. de curand am dureri mari de spate cand incerc sa stau drept si am obs  ca am dobandit o cocoasa de toata frumusetea. imi puteti spune daca proasta mea tehnica de indreptare a spatelui e pericuoalsa ptr coloana?

#48
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Nu cred ca a fost cea mai buna "metoda de indreptare a cocoasei" ,dar mi-e greu sa cred ca influenteaza chiar asa in rau.Din punctul meu de vedere,nefiind medic, ma gandesc ca nu e recomandat. Incearca sa nu mai faci asta cateva zile si vezi daca durerile iti trec..

#49
lorelei34

lorelei34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.08.2009
Crank, te-ai operat? Daca da, cum te simti? Cred ca ai mare curaj..... mai ales ca stii ce riscuri sunt. As putea sa te intreb ce varsta ai si cum ai ajuns la un grad asa mare? Eu am 32 de ani si un grad de curbura de 41,2, dextro-concava. Acum un an si jumatate am facut operatie de hernie de disc la L4 si de atunci port un corset special cand stau pe scaun.... sincera sa fiu ma ajuta destul de mult... sper sa nu inainteze scolioza. Fac gimnastica medicala, fizioterapie si inot....dar e destul de greu. Sincera sa fiu nu prea mai pot sa inot decit pe spate. Daca incerc invers ma doare si operatia si coloana. Bafta si sanatate multa.

#50
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Am revenit de la operatie cu rezultate exceptionale.Toata distractia a durat 2 saptamani ,in fiecare zi de dupa operatie fiind din ce in ce mai bine. Mai multe detalii despre operatia mea pe PM

#51
G 07

G 07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2007
Am nevoie de materiale despre cifoscolioza, parte fiziologica si patologica. M-ar ajuta mult si niste radiografii scanate, investigatii, date din foi de observatie. Din pacate pe net nu se gaseste mai nimik si mai mult de o simpla clasificare nu am gasit altceva. Fac apel la toti cei care ma pot ajuta. Note de curs, orice. Multumesc anticipat.

#52
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View PostG 07, on 4th January 2010, 13:32, said:

Am nevoie de materiale despre cifoscolioza, parte fiziologica si patologica. M-ar ajuta mult si niste radiografii scanate, investigatii, date din foi de observatie. Din pacate pe net nu se gaseste mai nimik si mai mult de o simpla clasificare nu am gasit altceva. Fac apel la toti cei care ma pot ajuta. Note de curs, orice. Multumesc anticipat.
Ti-am trimis un PM :)

#53
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
S-a operat cineva recent de scolioza la dr.mihai jianu?

#54
ATAPELEA

ATAPELEA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.09.2008
baietelu meu are 3,6 ani si o scolioza de 40 grade
Va rog sa ma ajutati cu tot ceace credeti ca trebuie sa stiu sau sa fac pentru a vindeca (remedia) aceasta problema.
Ce parere aveti despre viitorul lui din cazuri asemanatoare pe care le stiti (se vindece, se trateaza, se remediaza, .......sau evolueaza negativ)

Attached Files


Edited by ATAPELEA, 10 June 2010 - 09:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate