Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Despre joomla

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008
Revin cu o alta problema:( :

1.am pus site-ul pe host
2.din diverse motive am hotarat sa pun o alta varianta a site-ului pe host si:
a)am redenumit index.php in altceva si in loc am pus un index.html(care continea :site-ul este offline etc etc...) (cat am mai lucrat la noua varianta)
b)din graba astazi am sters continutul folderului public_html si am urcat cu filezilla  noul site in public_html...
3.problema este ca la accesarea siteul-ui www.xxx.ro este vizibil index.html(cu continutul :site-ul este offline etc etc) dar...daca scriu www.xxx.ro/index.php apare site-ul facut in joomla....

o solutie :wallbash: ?

Edited by luk4, 05 August 2008 - 12:20.


#38
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Stergi index.html? :)

#39
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View Postluk4, on Aug 5 2008, 12:49, said:

dupa ce m-am chinuit ceva timp cu joomla(adevarul e ca sunt si la inceput) ...nu stiu daca e chiar atat de bun la orice iti trece prin cap..

Adevarul e ca joomla nu e atat de intuitiv si e oarecum complicat pentru incepatori. Din punctul meu de vedere e organizat destul de ciudat insa dupa ce te obisnuiesti n-ai probleme

Quote

1.am pus site-ul pe host
2.din diverse motive am hotarat sa pun o alta varianta a site-ului pe host si:
a)am redenumit index.php in altceva si in loc am pus un index.html(care continea :site-ul este offline etc etc...) (cat am mai lucrat la noua varianta)
b)din graba astazi am sters continutul folderului public_html si am urcat cu Filezilla noul site in public_html...
3.problema este ca la accesarea siteul-ui www.xxx.ro este vizibil index.html(cu continutul :site-ul este offline etc etc) dar...daca scriu www.xxx.ro/index.php apare site-ul facut in joomla....

Nu prea inteleg de ce e nevoie sa faci o pagina html ca sa arati ca site-ul e offline cand joomla are functionalitatea asta deja

#40
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View PostSE7EN, on Aug 5 2008, 13:51, said:

Nu prea inteleg de ce e nevoie sa faci o pagina html ca sa arati ca site-ul e offline cand joomla are functionalitatea asta deja


Sa spunem doar ca site-ul nu mai mergea deloc inainte :)
Oricum rezolvarea era foarte simpla ..trebuia doar sa sterg cache-ul browserului

@lord_ice : am sters tot din acel director deci si index.html ..de unde si nelamurirea mea de ce continua sa imi apara index.html...

#41
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Browser Cache?

#42
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View Postlord_ice, on Aug 5 2008, 15:46, said:

Browser Cache?


da,cum am dat clear a mers...

#43
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Pentru realizarea unei galerii foto pot folosi joomla? Trebuie sa am cunostinte solide de php sau geva de genul?

#44
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View PostBOGraphics, on Aug 7 2008, 23:45, said:

Pentru realizarea unei galerii foto pot folosi joomla? Trebuie sa am cunostinte solide de php sau geva de genul?

Sunt cateva galerii bune ptr Joomla ;)

#45
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

View Postlord_ice, on Aug 8 2008, 01:30, said:

Sunt cateva galerii bune ptr Joomla ;)
un link de galerie pentru joomla 1.0.x se poate? de preferinta ceva testat deja. Sau cel putin denumirea pluginului.

Edited by aleksutzu07, 08 August 2008 - 00:41.


#46
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Nu retin denumirile. Nu inteleg dc iti trebuie testat? Fiecare e diferit, fiecare are nevoie de altceva. De exemplu eu am folosit o galerie in flash ptr joomla pentru un site de constructii dar le-am testat mai pe toate atunci, si acum as lua-o de la capat, in 6 luni se schimba multe pe net ;)

#47
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Unele mai au buguri, altele sunt stabile, altele sunt foarte bine concepute. Ma gandeam ca o sa zici ceva de genu: mi-a placut pluginul x pentru ca foloseste si flash si are animatii dragute de trecere printre poze si este usor de folosit.

#48
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008
Pana la urma se pare ca am avut dreptate sa cer informatii despre siguranta unui site in joomla pentru ca aseara site-ul a fost hacked de un turc cu antipatii rusesti :mellow:

Ideea este cum a reusit..?
In ultimul timp am umblat mult la permisiunile fisierelor si desi cred ca am pus la loc toate permisiunile nu exclud posibilitatea sa fi uitat unele fisiere sau foldere pe 777.E posibil sa fi fost din cauza asta?

#49
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
La naiba, ai un modul sau o componenta nulled => ai o invitatie si mirosul de prajitura proaspata pentru pisica! Cand nu au cum sa salveze baza de date prefera copilariile lor, daca salveaza baza de date te lasa in pace 100% functional, de cele mai multe ori nu prea realizezi asta...dar cum noi suntem romani si ei nu prea inteleg limba...prefera acel mesaj idiot.

#50
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View Postlord_ice, on Aug 17 2008, 15:50, said:

La naiba, ai un modul sau o componenta nulled => ai o invitatie si mirosul de prajitura proaspata pentru pisica!

O explicatie mai simpla (pentru un incepator) sau un link unde sa citesc mai multe se poate?

Quote

Cand nu au cum sa salveze baza de date prefera copilariile lor, daca salveaza baza de date te lasa in pace 100% functional, de cele mai multe ori nu prea realizezi asta...dar cum noi suntem romani si ei nu prea inteleg limba...prefera acel mesaj idiot.

Aveam doar un mesaj pe prima pagina cu "you've been hacked etcetc"...site-ul era functional (link-urile din meniuri mergeau)....primul lucru la care m-am gandit a fost aceasta noua bresa de securitate nou aparuta la joomla:
joomla security
mai ales ca nu mai puteam folosi vechiul cont de administrator...
Cat despre folosirea bazei de date...este vorba de cateva adrese de mail si cateva poze mare lucru nu avea ce sa gaseasca ..

#51
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 07.03.2006
M-am uitat acum un pic pe cateva situri facute cu Joomla si observ ca toate folosesc structura de tabele, este by default sau poate fi schimbata?

#52
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View Postandrei_r, on Mar 18 2009, 13:00, said:

M-am uitat acum un pic pe cateva situri facute cu Joomla si observ ca toate folosesc structura de tabele, este by default sau poate fi schimbata?

Poti sa faci un site tableless fara probleme, doar ca e nevoie de template overrides, mai precis trebuie rescrisa o parte din functionalitate, ceva de genul on/off nu exista.Problema cu tabele-fara tabele e o problema falsa si e unul din miturile existente, cateva tabele nu fac absolut nici un rau, problema e cand folosesti numai tabele, atunci s-ar putea ca site-ul sa fie mai incet. Oricum de multe ori e mult mai simplu sa folosesti un tabel, tableless inseamna in general putine tabele, nu inseamna fara tabele.

Edited by SE7EN, 18 March 2009 - 13:43.


#53
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 07.03.2006
Ok, deci din ce imi spui tu trag concluzia ca "template"-urile sunt pe baza de tabele, daca vreau fara, trebuie sa refac coding-ul... asta implicand multe avand in vedere ca este totusi un CMS.

Ca si completare, cred ca tableless inseamna fara tabele pentru structura,  si nu faptul ca nu mai folosesti tabele deloc in site (ceea ce ar fi o mare prostie din multe puncte de vedere) sau faptul ca folosesti un tabel pentru structura si apoi versi liste si alte chestii.

#54
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View Postandrei_r, on Mar 18 2009, 15:14, said:

Ok, deci din ce imi spui tu trag concluzia ca "template"-urile sunt pe baza de tabele, daca vreau fara, trebuie sa refac coding-ul... asta implicand multe avand in vedere ca este totusi un CMS.

Ca si completare, cred ca tableless inseamna fara tabele pentru structura,  si nu faptul ca nu mai folosesti tabele deloc in site (ceea ce ar fi o mare prostie din multe puncte de vedere) sau faptul ca folosesti un tabel pentru structura si apoi versi liste si alte chestii.

Sunt template-uri care sunt tableless insa problema o pui gresit. Template-ul trebuie sa vina cu template-overrides care rescriu o parte din functionalitatea joomla pentru ca sa fie tableless. Asta nu inseamna ca e neaparat complicat, template-ul in sine nu are cum sa fie table/tableless ci joomla. Ultimele template-uri de la toate template clubs sunt deja tableless asa ca nu vad problema nici din punctul asta de vedere. Oricum daca template-ul tau preferat nu e tableless poti oricand folosi ca si inspiratie template overridess de la alt template, daca ai ceva experienta nu dureaza foarte mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate