Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Despre joomla

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008
Revin...
Am facut site-ul in joomla si l-am pus pe host dar fiind primul site mai am unele nelamuriri:
1.fisierele le-am pus in folderul public_html...
Am observat si alte foldere:public_ftp(e pentru clientul de ftp..?alt rol?) ,www(asta pentru ce este?),tmp(sunt folderele astea accesibile unui vizitator?)
Alte informatii sunt binevenite(sau macar o locatie sa citesc ceva)

2.chestii legate de siguranta siteului:ce ar trebui sa fac pentru a avea un site cat de cat protejat impotriva unui atac(intotdeauna ma preocupat acest aspect IT)

Alte informatii sau sugestii sunt binevenite...

#20
Trafficante

Trafficante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2007

View Postluk4, on Jul 31 2008, 12:56, said:

Revin...
Am facut site-ul in joomla si l-am pus pe host dar fiind primul site mai am unele nelamuriri:
1.fisierele le-am pus in folderul public_html...
Am observat si alte foldere:public_ftp(e pentru clientul de ftp..?alt rol?) ,www(asta pentru ce este?),tmp(sunt folderele astea accesibile unui vizitator?)
Alte informatii sunt binevenite(sau macar o locatie sa citesc ceva)

2.chestii legate de siguranta siteului:ce ar trebui sa fac pentru a avea un site cat de cat protejat impotriva unui atac(intotdeauna ma preocupat acest aspect IT)

Alte informatii sau sugestii sunt binevenite...

la faza asta dau si eu cu bota-n balta;)) din pacate colegii forumisti nu ti-ar sufla nimic...asta ptr ca meseria e podoaba de aur..:D

#21
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View PostTrafficante, on Aug 2 2008, 15:42, said:

la faza asta dau si eu cu bota-n balta;)) din pacate colegii forumisti nu ti-ar sufla nimic...asta ptr ca meseria e podoaba de aur..:D

Pai se pare ca va trebui sa o iau "the hard way" :weight_lift:

#22
diasomie

diasomie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 23.08.2007
Asa din mica mea experienta incerc cateva idei .Se poate sa nu fie corecte sau mult prea banale pt multi.

Public FTP este pt fisierele urcate pe server prin FTP.
In public html se urca continutul siteului ( in cazul nostru joomla ) si se instaleaza.Tot acolo operez modificarile pe fisiere ( inagini, ceva modificari la cod)
Ce am observat si nu imi explic e ca in WWW de ficare data era duplicat continutul la public HtML. NU am modificat nimic acolo si nici nu am cautat sa imi explic ce e cu folderul ala.

Drepturile la scris , citit , modificat pe foldere si fiesiere e dat de cmod XXX.   daca ai CMOD 777 pe fisier sau director e cel mai mare acces. Drepturile le stabileam cu Utilitarul de upload ( gen CUTE FTP sau Filezilla ) . Daca esti conectat la server, esti in public html si dai clik dreapta pe fisier sau dir, alegi proprieties/CMOD setezi de acolo drepturile.
Dar cea care dicteaza securitatea siteului cred eu ca e aplicatia in sine, modul cum e lucrata..Joomla, Drupal...etc

#23
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
JOOMLA este extraordinar, de curand am inceput o mica afacere facand site-uri cu Joomla. Treaba e ca are jdamii de extensii, de ex. VirtueMart, extensie de magazin virtual. A venit cu TOATE MONEZILE din lume preinstalate, are vreo 20-25 de modalitati de livrare si plata, inclusiv card, PayPal etc. etc., gestionare stoc, cos de cumparaturi, si asta este numa unul din miile de extensii :lol:

Si in primul rand cel mai important e ca in 5 minute ai site la gata, nu te mai doare de grafica, de meniuri, de frame-uri si alte bazaconii. Intr-adevar, mai are el niste bug-uri pe acolo si din cand in cand tre sa mai umblu in sursa HTML sau printr-un PHP ceva, dar per ansamblu JOOMLA RULLZ :P

#24
diasomie

diasomie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 23.08.2007
Asa e , repede ieftin si bun cu joomla

Da sa te tii daca faci site cu ceva mai multe produse...se misca ca naiba. Nu se compara pe partea de e-commerce cu drupal+ e commerce sau osc sau ubecart.    Am avut amic care si-a dat palme ca a inceput cu virtuemart vanzarea si cand s-a dezvoltat ( sute de produse) mergea ca mortul. A optat apoi pt  ubecart cu drupal. A platit templateul ca e mai greoi de customizat dar e multumit acum , la acelasi volum de produse.Si zice ca e si mai customizabil magazinul.
L-am crezut si am verificat pe forumuri. Toti afirma la fel.
Personal cred ca o sa merg pe virtuemart pt ca siteul meu nu o sa depaseasca mai mult de 200 produse Si Mi-a fost greu sa inteleg Drupalul si nu gasesc skinuri atragatoare...... MA rog sa nu dea rateuri.

#25
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Atunci imaginează-ți ce coșmar a fost pentru mine să folosesc joomla pentru un shop cu 17000 de produse :mellow:
Există situații în care nu vrei să folosești joomla, dacă ești responsabil de astfel de decizii.

#26
diasomie

diasomie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 23.08.2007

View Postsergiu_spooky, on Aug 4 2008, 09:57, said:

Atunci imaginează-ți ce coșmar a fost pentru mine să folosesc joomla pentru un shop cu 17000 de produse :mellow:
Există situații în care nu vrei să folosești joomla, dacă ești responsabil de astfel de decizii.

solutia aleasa de tine care ar fi/a fost  ?
As merge pe os commerce/ubecart/magento dar sunt greu customizabile si vreau templaturi ochioase.
Lucrez la un site cu produse medicale orientale si trebuie sa aiba un anumit look.
Doar la Joomla am gasit ceva ce se potriveste. Dar mi-e frica ca o sa moara pe pearcurs. ( nu am mii de produse cel mai optimist ajung la max 4-500)

M-am jucat cu magento si e tare tare bun dar e inceeeet de te dai cu capul de pereti.
L arestul nu reusesc sa le fac o fata comerciala in spiritul care il doresc. Arata seci.

#27
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View PostSINEKT, on Aug 4 2008, 09:40, said:

JOOMLA este extraordinar, de curand am inceput o mica afacere facand site-uri cu Joomla. Treaba e ca are jdamii de extensii, de ex. VirtueMart, extensie de magazin virtual. A venit cu TOATE MONEZILE din lume preinstalate, are vreo 20-25 de modalitati de livrare si plata, inclusiv card, PayPal etc. etc., gestionare stoc, cos de cumparaturi, si asta este numa unul din miile de extensii :lol:

Si in primul rand cel mai important e ca in 5 minute ai site la gata, nu te mai doare de grafica, de meniuri, de frame-uri si alte bazaconii. Intr-adevar, mai are el niste bug-uri pe acolo si din cand in cand tre sa mai umblu in sursa HTML sau printr-un PHP ceva, dar per ansamblu JOOMLA RULLZ :P

La faza asta eram si eu acum 3 ani   :D e mult pana iti vei da seama ca e greu sa-ti pui increderea la proiecte bune intr-un cms plin de bugg-uri de securitate (nu-s dur, ci realist). Avem o discutie cu soul4blade in threadul de anunturi, legata de responsabilitatea developerilor si ce li se poate intampla, va recomand s-o cititi. -_-

View Postsergiu_spooky, on Aug 4 2008, 09:57, said:

Atunci imaginează-?i ce co?mar a fost pentru mine să folosesc joomla pentru un shop cu 17000 de produse :mellow:
Există situa?ii în care nu vrei să folose?ti joomla, dacă e?ti responsabil de astfel de decizii.

Daca as avea 17000 de produse m-as gandi la cele patru variante de scripturi, 200+ $ , si as sta linistit lucrand doar la interfata. Ma gandesc ca la Joomla e totusi destul de riscanta treaba, mai ales daca folososesti paypal sau altceva de procesare plati online, erau niste tutoriale de joomla hacking pe net, dupa ce le-am citit i-am alocat joomlei un loc bine stabilit : low-cost projects ;)

Edited by lord_ice, 04 August 2008 - 10:24.


#28
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View Postlord_ice, on Aug 4 2008, 11:24, said:

Avem o discutie cu soul4blade in threadul de anunturi, legata de responsabilitatea developerilor si ce li se poate intampla, va recomand s-o cititi.


un link?

#29
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View Postlord_ice, on Aug 4 2008, 11:24, said:

La faza asta eram si eu acum 3 ani   :D e mult pana iti vei da seama ca e greu sa-ti pui increderea la proiecte bune intr-un cms plin de bugg-uri de securitate (nu-s dur, ci realist). Avem o discutie cu soul4blade in threadul de anunturi, legata de responsabilitatea developerilor si ce li se poate intampla, va recomand s-o cititi. -_-



Daca as avea 17000 de produse m-as gandi la cele patru variante de scripturi, 200+ $ , si as sta linistit lucrand doar la interfata. Ma gandesc ca la Joomla e totusi destul de riscanta treaba, mai ales daca folososesti paypal sau altceva de procesare plati online, erau niste tutoriale de joomla hacking pe net, dupa ce le-am citit i-am alocat joomlei un loc bine stabilit : low-cost projects ;)

E la fel de riscanta ca orice alt script, e un pic de bullshit in ce ai scris tu pentru ca nu vad relevanta. Probleme de securitate pot sa existe la orice alt script, spune-mi tu cum poti fi sigur ca un script mai complicat facut de tine nu are probleme de securitate cand e folosit doar de cativa oameni ? O data cu popularitatea vin si problemele, asta e clar, insa eu prefer un script pe care-l folosesc foarte multi oameni si care e testat din foarte multe puncte de vedere decat unul facut de cine stie ce "webmaster". Cat despre hacking joomla, ce sa-ti povestesc, e ca si la windows, cine e noob total va avea probleme, cine nu e ignorant si se informeaza cat de cat nu va avea probleme . Vad ca chestia asta cu securitate prin obscuritate prinde foarte bine la unii, dar nu se intelege faptul ca un script e cat se poate de sigur atunci cand nu e .... popular :w00t: . Nu sunt eu un fan joomla si trebuie sa recunosc ca are unele limite insa eu zic ca e foarte potrivit pentru multe site-uri. In acelasi timp e cat se poate de clar ca are sens sa folosesti joomla si virtuemart pentru un site cu mii de produse.
La problema cu securitatea se pot face cateva ajustari simple, un backup zilnic sau instala un firewall si problema e rezolvata in proportie mare. Sigur asa putem discuta insa mi se par clisee si discutii inutile, pot sa garantez ca joomla e mult mai sigur decat multe din scripturile facute "pe genunchi" de multi webmasteri
Totul se rezuma la QA, un script nu poate fi considerat sigur pana nu e testat intr-o multitudine de configuratii si folosit de foarte multi useri, daca nu cunosti problemele propriului tau script evident ca e "foarte sigur"... e obscur si sigur  :)

#30
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View PostSE7EN, on Aug 4 2008, 12:34, said:

In acelasi timp e cat se poate de clar ca are sens sa folosesti joomla si virtuemart pentru un site cu mii de produse.

nu mai pot edita asa ca specific "In acelasi timp e cat se poate de clar ca NU are sens sa folosesti joomla si virtuemart pentru un site cu mii de produse."

#31
diasomie

diasomie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 23.08.2007

View PostSE7EN, on Aug 4 2008, 13:39, said:

nu mai pot edita asa ca specific "In acelasi timp e cat se poate de clar ca NU are sens sa folosesti joomla si virtuemart pentru un site cu mii de produse."

fratilor , DAR pana la cate produse ( in mare ) ar merge bine un virtuemart.??
E clar la multe merge aiurea rau , dar multe insemnand cateva mii sau cateva zeci????? . Eu cunosc un singur caz care s-a fript la putin sub 1000 produse si a migrat la ubecart.


Poate sa raspunda cineva? Pregatesc acum un site care ar ajunge la 200 produse. Nu stiu unde sa ma indrept.
De securitate nu ma leg ca nu ma pricep.

Edited by diasomie, 04 August 2008 - 13:36.


#32
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Poti folosi linisit si virtuemart nu cred ca e problema de cateva sute de produse, poate nici de cateva mii, depinde de mai multi factori. Foloseste o extensie sef pentru ca , paradoxal, mareste viteza de incarcare a paginii, recomand sh404sef. Cand m-am referit la faptul ca nu are sens sa folosesti virtuemart pentru cateva mii de produse m-am referit la faptul ca pentru un proiect de genul asta ar trebui un script custom pentru ca poate fi mai stabil si pentru ca virtuemart mi se pare neterminat oarecum.

#33
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View PostSE7EN, on Aug 4 2008, 12:34, said:

E la fel de riscanta ca orice alt script, e un pic de bullshit in ce ai scris tu pentru ca nu vad relevanta. Probleme de securitate pot sa existe la orice alt script, spune-mi tu cum poti fi sigur ca un script mai complicat facut de tine nu are probleme de securitate cand e folosit doar de cativa oameni ?

Vorbeam strict de Joomla, eu nu am facut nici un cms si nici nu am de gand  :lol: Folosesc insa chestii cumparate ca sa am pe cine da in judecata daca sunt eu dat la randul meu ;)

Edited by lord_ice, 04 August 2008 - 21:19.


#34
edelta

edelta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.07.2008

View Postluk4, on Jul 18 2008, 15:59, said:

Stii cum as putea implementa asta?:


De asemenea mai doresc o pagina cu poll-uri(ar trebui sa existe si optiune de salvare
pentru useri :date despre useri cu poza pentru profil(fiecare sa isi uploadeze poza de profil.)
Joomla 1.5.5 este bun la orice iti trece prin cap.

#35
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Uite o afirmatie ciudata, joomla nu e bun decat ca framework pentru tot ce-ti trece prin cap. Pune-te in locul unui tip care acum intra si vede informatia ta, descarca joomla, sa zicem ca-l instaleaza, si nu are nici anunturi, nici director, nici galerie foto si ce mai are el nevoie, nu te injura? :))

#36
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View Postedelta, on Aug 4 2008, 22:25, said:

Joomla 1.5.5 este bun la orice iti trece prin cap.


dupa ce m-am chinuit ceva timp cu joomla(adevarul e ca sunt si la inceput) ...nu stiu daca e chiar atat de bun la orice iti trece prin cap..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate