Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Procura

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
Ma intereseaza daca o procura poate sa expire daca ea este facuta pe termen nelimitat. Sotia mea are o procura facuta acum 18 luni pentru a-i putea ridica pensia mamei ei de la posta. Surpriza a fost ca de luna viitoare nu mai poate lua pensia cu procura pentru ca s-au implinit 18 luni de la semnarea ei si, posta romana nu recunoaste o procura mai mult de 18 luni. E adevarat?
Mama ei este bolnava si nici nu mai poate sa scrie, deci exclus sa faca alta procura, ce e de facut?
Multumesc anticipat.

#2
Kyandra

Kyandra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.11.2006

 alexcs, on Jul 16 2008, 11:27, said:

Ma intereseaza daca o procura poate sa expire daca ea este facuta pe termen nelimitat. Sotia mea are o procura facuta acum 18 luni pentru a-i putea ridica pensia mamei ei de la posta. Surpriza a fost ca de luna viitoare nu mai poate lua pensia cu procura pentru ca s-au implinit 18 luni de la semnarea ei si, posta romana nu recunoaste o procura mai mult de 18 luni. E adevarat?
Mama ei este bolnava si nici nu mai poate sa scrie, deci exclus sa faca alta procura, ce e de facut?
Multumesc anticipat.
In mod normal, in cuprinsul unei procuri nu se trece si durata acesteia, deoarece, in principiu, poate fi revocata oricand. Este posibil ca posta sa aiba niste reglementari interne in acest sens, dar o procura nu are un "termen de valabilitate". Motivul pentru care autoritatile, chiar si multi notari, au rezerve in privinta unei procuri mai vechi, este insasi riscul ca ea sa fi fost revocata intre timp. Sotia dumneavoastra ar trebui sa mearga la notariatul unde a facut prima procura si sa ridice o adeverinta din care sa rezulte ca mandantul (soacra dvs.) nu a cerut revocarea procurii in cauza. (revocarea trebuie facuta la notariatul unde s-a facut si procura, pentru a fi comunicata ulterior mandatarului, de aceea notariatul respectiv ar trebui sa va poata elibera adeverinta).

#3
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
Excelent. O sa mergem la notariatul respectiv si am sa cer acea adeverinta. Am sa revin cu detalii dupa aceea. Multumesc.

#4
alinata25

alinata25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.07.2008

 alexcs, on Jul 16 2008, 07:27, said:

Ma intereseaza daca o procura poate sa expire daca ea este facuta pe termen nelimitat. Sotia mea are o procura facuta acum 18 luni pentru a-i putea ridica pensia mamei ei de la posta. Surpriza a fost ca de luna viitoare nu mai poate lua pensia cu procura pentru ca s-au implinit 18 luni de la semnarea ei si, posta romana nu recunoaste o procura mai mult de 18 luni. E adevarat?
Mama ei este bolnava si nici nu mai poate sa scrie, deci exclus sa faca alta procura, ce e de facut?
Multumesc anticipat.

pe procura se specifica...pana la indeplinirea mandatului sau pana la revocarea sa expresa...insa cele de pensii au valabilitate doar 18 luni...trebuie reinoita...daca mama nu se poate deplasa...paote sa vina notarul acasa...
eu ma inteleg bine cu notarul de pe langa calea mosilor, ala de pe ardeleni, mereu am avut mult mai putin de platit comparativ cu ceilalti notari din preajma
nu stiu cum calculeaza si ce face....daca esti interesata gasesti nr de tel pe www.suprema-lex.ro
in general trimit email inainte

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate