Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

bilet la ordin refuzat

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View Postortega, on Jul 26 2008, 13:05, said:

Fa plangere la Parchet pentru inselaciune.
Chiar daca nu e fapta, s-ar putea sa iti dea banii cand o sa vada ca e chemat sa dea cu subsemnatul.
NUP din Secretariat. :)

#20
sebi_ssc

sebi_ssc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.03.2007
Biletul la ordin daca nu este AVALIZAT in nume propriu este frectie la piciorul de lemn. Imi pare rau sa-ti spun dar nu mai ai nimit de facut , cu toate plangerile tale. Omul este profesionist ce dracu. Pe viitor fii mai atent sa nu mai primesti bilete la ordin daca nu sunt avalizate. De ce nu ai luat cec?
Cu firmele de recuperare nu o sa faci nimic , probabil o sa mai cheltui niste bani , dar nimic altceva.

Incearca cu niste ...Baieti.

Scrie si tu numele firmei Tepuitoare sa stim si noi........cine stie.

#21
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
In fine, singura solutie este o plangere la Parchet.

#22
onamero

onamero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.09.2008
Cea mai buna modalitate de a actiona este sa mergi la biroul unui executor judecatoresc.

Eu nu inteleg de ce nu te-ai dus la banca la are el cont sa iti incasezi biletul la ordin. banca nu poate refuza la plata un bilet la ordin valabil emis (in afara de cazul cand nu are niciun ban in cont).

Daca el isi retrage totii banii din cont atunci poti merge linistit la un avocat pentru a face o plangere penala pentru inselaciune.

De regula, un avocat ar incepe cu o notificare a creditorul prin care ii arata consecintele la care se expune - raportare la Centrala Incidentelor de Plati, consecinte penale etc.

Din pacate a trecut termul prin care ai fi putut cere o somatie de plata.

Sper sa te fi ajutat un pic

#23
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
am deschis si eu un topic identic in urma cu cateva luni, sa va spun faza la care am ajuns.
B.O.-ul investit cu procedura executorie l-am trimis cu o cerere de executare unui executor judecatoresc din Targu Mures. Au facut demersurile de proprie a conturilor si s-au deplasat la fata locului. Clientul care a refuzat plata refuza in continuare efectuarea platii si motiveaza ca "marfa vanduta e de proasta calitate" desi asigur garantie la schim. Am trimis o instiintare prin care i-am comunicat sa returneze pe cheltuiala lor marva ramasa in stoc si am sa renunt la pretentii. Ei nu au dat niciun raspuns, saptamana viitoare trebuie sa sun executorul ca sa aflu exact ce s-a intamplat, a facut executarea sau teparii vor face ceva...

#24
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Sunt intr-o situatie asemanantoare:

Contractul spune ca jumatate din valoarea sa mi se vireaza la momentul depunerii proiectului (definantare) si jumatate la afisarea rezultatului pozitiv (proiectaprobat).

La momentul depuneriiproiectului (30 oct) m-a rugat verbal sa il mai astept, i-am spus ca pentru asta vreau BO alb, mi-a dat - moment din care nu a mai dat niciun fel de semn de viata (eu nu as putea dormi noaptea sa stiu ca am emis un BO semnat). L-am sunat de 10-15 ori DE FIECARE DATA EU si m-a tot amanat.

I-am bagat BO moment in care m-a sunat disperat ca el ce face, ca intra in CIP si nu mai poate obtine nu stiu ce credit promis de banca din care spunea ca ia banii sa ma plateasca. A dat refuz. Am continuat dupa un timp sa il sun, l-am mai sunat de alte 10 ori, ba imi spunea nevasta-sa ca e plecat din tara, ba il vedeau apropiati ai mei pe strada in orasul lui - deci nevasta-sa mintise si alte dintr-astea. I-am trimis pe 2x ianuarie somatie ca daca pana la 15 februarie nu am suma in cont apelez la un executor ceea ce am sa si fac pe 16 februarie (l-am asteptat mult prea mult si am nevoie de banii respectivi - reprezinta traiul lejer al firmei pe 2-3 luni).

Intrebarea 1: El nu are bunuri decat in leasing (ceva cuptoare pentru patiserii si frigidere pentru alimentare) INSA are un pamant pe firma. Se baga peste pamant, sau daca nu are bani de unde il forteaza sa mi-i palteasca?

Apoi, prin contract s-a obligat sa plateasca a doua jumatate la momentul aprobariiproiectului. Acum rezulatul respectiv pozitiv este pe cale sa apara.
Intrebarea 2: cum il determin sa imi dea si jumatatea a doua de de bani, cea de la momentul afisarii rezultatului? Probabil la implementareea projektului oricum renunta, deci n-ar mai avea niciun interes sa plateasca. Pe de alta parte eu am facut eforturi importante (in valoare de ambele sume datorate de catre el la un loc) si nu am primit niciun leu. Raspunsul ar fi trimiterea in judecata? .....sau imprietenirea, obtrinerea unui alt BO si repetarea primului episod?

Edited by StGermain, 03 February 2009 - 13:28.


#25
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
ce ai mai facut? ai inceput executarea? vezi sa nu ti-o ia altii inainte si sa nu mai ai ce sa-i iei.

#26
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Important e ca firma sa detina un leu in cont pentru ca executarea sa aiba un sens. Daca ai de-a face cu un tepar, executorul face demersurile legale, iar creditorul ramane cu ochii in soare.

#27
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

View Postclara_spiele, on Mar 8 2009, 21:37, said:

Important e ca firma sa detina un leu in cont pentru ca executarea sa aiba un sens. Daca ai de-a face cu un tepar, executorul face demersurile legale, iar creditorul ramane cu ochii in soare.

nu e adevarat. debitoarea poate sa aiba conturile goale. important e sa aiba debitori pe care-i poti popri sau/si bunuri pe care sa le poti executa.

#28
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

View Postr@zvan, on Mar 8 2009, 23:18, said:

nu e adevarat. debitoarea poate sa aiba conturile goale. important e sa aiba debitori pe care-i poti popri sau/si bunuri pe care sa le poti executa.
Bun si are debitori pe care ii poti popri si/sau bunuri pe care le poti executa?
Poate nu m-am exprimat clar. Reiau intrebarea: e o firma cu activitate (avand comenzi profit, active, bani in banca, debitori) sau o firma fantoma?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate