Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

bilet la ordin refuzat

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
vallach

vallach

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2007
Ce pot face daca biletul la ordin emis de client a fost refuzat?
Am tot discutat cu el, insa taraganeaza la modul nesimtit (factura e din aprilie), devenind astazi chiar jegos (injuraturi, etc - desi am fost mai mult decat amabil).
Am si contract (pe spatele facturii) semnat in momentul primirii marfii.
Daca il dau in judecata in cat timp recuperez banii?

La ce alte metode pot apela?

Multumesc anticipat.

#2
Shaquilar

Shaquilar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.09.2007
Daca nu ai avocati care sa te reprezinte la proces, poti incerca si cu firme de recuperare creante.

#3
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Biletele la ordin sunt titluri executorii si se pot pune in executare direct (din cate stiu eu)

#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 Shaquilar, on Jul 12 2008, 23:37, said:

Daca nu ai avocati care sa te reprezinte la proces, poti incerca si cu firme de recuperare creante.
Da, si te duci tu la ele asa... fara vreo hotarare definitiva, titlu executoriu & shit...

 vallach, on Jul 12 2008, 22:21, said:

La ce alte metode pot apela?
Sa vedem, in primul rand, contine toate elementele de valabilitate?

- denumirea de bilet la ordin trecută în însuși textul titlului și exprimată în limba întrebuințată pentru redactarea acestui titlu;
- promisiunea necondiționată de a plăti o sumă determinată;
- arătarea scadenței;
- arătarea locului unde plata trebue făcută;
- numele aceluia căruia sau la ordinul căruia plata trebue făcută;
- arătarea datei și a locului emiterii;
- semnătura emitentului.

Singurele exceptii pot fi dreprezentate de lipsa scadentei, cand econsiderat platibil la vedere, lipsa locului emiterii, care se considera a fi aia de langa numele emitentului.

Vezi sa nu fie cumva nul. Da-mi mai multe detalii, la banca ce au zis?

#5
vallach

vallach

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2007
buna

multumesc in primul rand pentru implicare.

pe BO scrie asa: (e bilet standard, de la banca)
emis in 1 ex
stipulat LA SCADENTA
suna
lui SC XXX
reprezinta cv. fact YYY

emitent: datele

data emiterii:xxx
Locul emiterii xxx

Scadenta: xxx
Locul platii: xxx

semnat si stampilat in dreapta jos si stanga sus ( la VAZUT)

Justificarea refuzului este: LIPSA PARTIALA DISPONIBIL PREZ LA TERM

NU e nul, cum sa fie nul?

Mai aveam un BO in alb de la ei pe care l-am bagat in banca azi.
Evident ca o sa fie refuzat dar am zis sa trag toate gloantele.

#6
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Daca e o suma care sa merite efortul, nu mai intarzia sa-l dai in judecata. Personal mi s-a luat de oameni din-astia neseriosi. Eu n-as avea  atata tupeu ca ei, sa ma duc la avocat si sa-l intreb: "Auzi, am niste bani de dat, dar nu prea am chef s-o fac, cum fac sa nu-i dau?"

#7
vallach

vallach

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2007
e vorba de vreo 6000 ron.
insa, ca idee, sunt banii mei... chiar asa am ajuns, sa ma injure pe banii mei?

ceva idei? cazuri concrete? ati mai patit?

---
am intrebat la urban&asociatii ce pot face, dupa ce vin din concediu merg la ei.

Edited by vallach, 15 July 2008 - 18:10.


#8
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 vallach, on Jul 15 2008, 19:06, said:

urban&asociatii
Cred ca poti sa gasesti ceva si mai ieftin. Dar cik au succes asa ca, mai asteapta un pic. Eu zic sa iti pui juristul la treaba sa-ti formuleze un convocator la conciliere, mergi la conciliere si explica-i ca nu mai ai de gand sa astepti. Nu ezita sa ceri si niste daune... Chiar, termenul de plata a fost depasit sau nu?

#9
vallach

vallach

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2007
termenul a fost depasit de vreo 3 luni.
despre conciliere nu cred ca mai poate fi vorba, atat timp cat ma injura la telefon...
variante mai ieftine ca urban&asoc?

#10
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 vallach, on Jul 24 2008, 12:44, said:

termenul a fost depasit de vreo 3 luni.
despre conciliere nu cred ca mai poate fi vorba, atat timp cat ma injura la telefon...
variante mai ieftine ca urban&asoc?
Codul de procedura civila te obliga la conciliere prealabila. Citeste de la art. 720 indice 1, parca, scrie acolo despre cum tre' sa procedezi. Variante mai ieftine sunt diversi avocati mai ieftini. :thumbup:  Io nu ma bag ca n-am timp.

#11
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Snipest, am mai pus pe topicul deschis de Maluca Legea privind cambia si biletul la ordin. Vezi ca sunt proceduri derogatorii de la prevederile Codului de procedura civila. Citeste legea o data si iti va fi utila in profesie.

#12
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 clara_spiele, on Jul 24 2008, 13:58, said:

Snipest, am mai pus pe topicul deschis de Maluca Legea privind cambia si biletul la ordin. Vezi ca sunt proceduri derogatorii de la prevederile Codului de procedura civila. Citeste legea o data si iti va fi utila in profesie.
Shame on me! :death:

#13
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Ideea e ca biletul la ordin constituie titlu executor. Nu mai ai nevoie de un proces civil daca odata ce ai prezentat biletul la scadenta. Mergi la Judecatorie, biletul este investit cu formula executorie si te duci frumusel la executorul judecatoresc; urmeaza notificarea emitentului si procedura ulterioara, fara a mai fi nevoie de o cerere de chemare in judecata si toate frecusurile unei actiuni civile.

#14
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Fa plangere la Parchet pentru inselaciune.
Chiar daca nu e fapta, s-ar putea sa iti dea banii cand o sa vada ca e chemat sa dea cu subsemnatul.

#15
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
100 de acord cu Ortega, chiar fa urgent chestia asta! Il va speria binisor, indiferent daca dosarul va ajunge sau nu in instanta penala. Numai daca este chemat sa dea cu subsemnatul il va face sa se razgandeasca.
Ar fi bine daca l-ati reclama mai multe persoane pagubite, foarte probabil ca a dat mai multe tepe.
Apropo. biletul la ordin banuiesc ca este pe firme, ma insel?

#16
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Mergi la un executor judecatoresc. O sa mearga el sau tu la Judecatorie si o sa investeasca biletul cu titlu executoriu. Apoi urmeaza notificarea, asa cum a mai zis cineva, apoi executorul stie ce e de facut. Probabil poprire pe conturi in prima faza.

#17
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Desigur, tu alegi daca mergi intai la executorul judecatoresc, caruia ii platesti onorariul. Dupa notificare, urmeaza poprirea, important sa aiba pe ce sa puna poprire. Daca nu are un leut in cont?! Firma are activitate, vanzari, realizeaza servicii, sau ai indicii ca ai de-a face cu o firma-fantoma?
Sfatul lui Ortega a fost sa faci de urgenta o plangere pe penal pentru a-l speria pe tip. In felul asta, sunt mai multe sanse sa-si onoreze obligatiile. Nu ai nimic de pierdut, e chemat sa dea cu subsemnatul si, daca se simte cu musca pe caciula, ai un atu in fata lui.

Edited by clara_spiele, 04 August 2008 - 15:02.


#18
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
nu mai trebuie investite cu formula executorie biletele la ordin. iei legatura cu un executor si gata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate