Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

probleme mp3-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
geomind

geomind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.05.2005
De cateva zile nu mai pot asculta nici un mp3. Nici pe winamp, desi l-am reinstalat, nici pe media player.
Curios este ca sunetul merge ok pe posturile tv online, cd-uri cu track-uri, tv-tuner, avi etc. Problema apare doar la mp3-uri !!!

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,434
  • Înscris: 08.12.2006
Ai instalat/dezinstalat vreun codec pack? Daca e instalat, dezinstaleaza-l si reinstaleaza Windows Media Player, astfel se vor reinstala/repara codecurile.

#3
geomind

geomind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.05.2005
Am incercat.

Mai mult, am scos de tot placa de sunet si am incercat cu cea onboard. La fel se aude.

Mai ciudat este ca pot asculta mp3-uri de pe CD dar nu si cele de pe hard. Acestea se aud cu intreruperi si cu cresteri si scaderi de viteza. Aceleasi mp3-uri mutate pe alt PC merg fara problema.

Edited by geomind, 12 July 2008 - 10:47.


#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,434
  • Înscris: 08.12.2006
:huh:
N-am pățit, și nu-mi dau seama ce poate fi.
Ai încercat o defragmentare? (zic și eu... presupun că o scanare cu un antivirus serios ai făcut)

#5
geomind

geomind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.05.2005
Defragmentarea nu a ajutat la nimic.
Azi am descoperit din intamplare ca fisierele *.mid merg fara probleme.
Ce nu inteleg este de ce toate programele care pot reda mp3 au acelasi simptom: winamp, win media player, audacity... pana si  XnView  :)
Nu am instalate codec pack-uri. Doar Winampul cum vine el de la mama lui. Pe care de altfel tocmai l-am reinstalat.

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,434
  • Înscris: 08.12.2006
Ai instalat/dezinstalat ceva când a apărut chestia asta? Un system restore la o dată anterioară problemei ai încercat?
Start >  Run, dxdiag > Enter, vezi ce-ți spune la teste la sunet
Încearcă și aici: http://www.microsoft...;displaylang=en

PS Chiar n-am nici o idee de unde vine buba :console:

#7
geomind

geomind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.05.2005
Multumesc ANTINARI pentru suport. Restore am incercat dar nu ajuta. Nu am facut instalari in ultima vreme.

Desi mai sus am spus ca mp3-urile mutate pe alt calculator sunt OK, nu este asa. Astazi am mutat pe un alt calculator un director cu zece melodii pe care stiu ca nu le-am mai ascultat de luni bune.
Spre surprinderea mea am constatat:
- in winamp arata numele melodiei, afiseaza 0 kbps; 0Hz si nu se aude absolut nimic
- aceleasi melodii in win media player sunt afisate dar indiferent pe care dau clic, cursorul de selectie trece prin toate si se opreste la ultima pe care o si reda !??? In acelasi timp incearca sa se lege la net. Adresa afisata este:
http://isvbr.net...........locatia pe disc si alte alea.....

Se pare ca este un virus de mp3-uri. Dar cum a ajuns si in al doilea calculator? Fisierele nu au data modificata. Poarta chiar ele virusul? Toate????

A mai patit cineva asa ceva?

Ca antivirus am NOD32 dar acesta nu zice nimic.

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,434
  • Înscris: 08.12.2006
Teoretic (și se pare că și practic) un virus se poate atașa la orice...

PS când am spus "antivirus serios" nu mă refeream la nod32, da asta e opinia mea personală...

#9
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
geomind, se pare ca ai un virus care se ataseaza mp3-urilor. Trimite-mi te rog un mp3 atasat intr-o arhiva prin PM.

Apoi descarca arhiva aceasta: http://rapidshare.co...MP3Fix.rar.html, extrage continutul intr-un folder si in acelasi folder muta mp3-urile infectate, sau sa zicem doar 10 pentru inceput.
Ruleaza apoi FS-Mp3Fix.exe si urmeaza instructiunile. Programul va crea mp3-urile "curate" atasand la denumirea initiala "-FS" la sfarsit.
Succes!

#10
geomind

geomind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.05.2005
Excelent remediu. MULTUMESC !!!
Sper sa foloseasca si altora.
Nu stiu insa sursa infectiei.
BitDefender online nu a simtit nimic cand l-am rulat.

#11
marinik@

marinik@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2006
Si eu am avut aceeasi problema... am reinstalat windows si apoi nu au mai mers mp3-urile... am rezolvat asta datorita voua! se pare ca era un virus... Multumesc!


View Postpykko, on Jul 15 2008, 09:35, said:

geomind, se pare ca ai un virus care se ataseaza mp3-urilor. Trimite-mi te rog un mp3 atasat intr-o arhiva prin PM.

Apoi descarca arhiva aceasta: http://rapidshare.co...MP3Fix.rar.html, extrage continutul intr-un folder si in acelasi folder muta mp3-urile infectate, sau sa zicem doar 10 pentru inceput.
Ruleaza apoi FS-Mp3Fix.exe si urmeaza instructiunile. Programul va crea mp3-urile "curate" atasand la denumirea initiala "-FS" la sfarsit.
Succes!
Multumesc! EVRIKA!!!

Edited by antinari, 21 July 2008 - 11:04.
am scos un quote, nu era necesar


#12
geomind

geomind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.05.2005
Alte observatii interesante:

1   In urma unei scanari online, AVAST-ul a fost printre putinele antivirusuri care au vazut fisierele ca fiind infetate.
Ciudat este ca instaland antivirusul AVAST free am avut surpriza sa zica ca fisierele sunt OK ?!!!

2   Dupa cum era de asteptat, fisierele mp3 virusate au dimensiunea mai mare decat copia lor de pe CD.

3   In urma unei recomandari citite undeva pe forum, am instalat VLC si am avut surpriza ca mp3-urila sa se auda perfect pe acest player. Ce sa inteleg de aici?

#13
valentin1977

valentin1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.03.2008
am și eu aceeași problemă și chestia e că am vreo 30 giga de muzică adunată de-a lungul anilor. Este vorba de un virus, Troian, Downloader.WMA.GetCodec.d depistat de kaspersky și Downloader-UA.h depistat de Mcafee. Din păcate nici unul din acești antiviruși nu oferă și obțiunea "clean". Cu mp3 fix, se aud piesele dar problema este că nu mai pot fi redate de pe diapozitive portabile gen USB sau mp3 disc. Dacă are cineva o soluție aștept să văd.

#14
punk@ro

punk@ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.04.2007
la mine a functionat perfect pe iRIVER LPlayer
folosind softuletzul indicat - FS-MP3Fix - s-a remediat aceeasi problema, si pe harddisk si folosind MP3 playerul portabil

vedeti: http://forum.softped...howtopic=480805

despre exact acelasi lucru

multumiri Pykko si Antinari !!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate