Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Ce facultate particulara de drept din Bucuresti sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
o9idius

o9idius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2008
Buna ziua.
Va scriu pentru ca am nevoie de ajutor de la cineva care este cu mult mai informat decat mine in domeniul dreptului in general si al facultatilor particulare de drept bucurestene in special. Sper sa primesc ajutor din partea dumneavoastra in a face cea mai buna alegere.

Pe scurt, intrebarea mea este care din facultatile de drept particulare din Bucuresti sa o aleg pt a o urma? Contextul este acesta: nu ma intereseaza sa profesez ca avocat, ci doresc sa ma folosesc de cunostintele acumulate in activitatea anteprenoriala pe care o desfasor si o voi desfasura si, eventual, in cariera politica pe care mi-o pregatesc de ceva vreme. Acestea, cumulate cu alte cateva motive personale, ma indeamna sa urmez o facultate de drept. Asa ca imi doresc o facultate particulara in care sa am de la cine sa invat, si la ale caror cursuri sa nu fie neaparata nevoie sa particip in totalitate. In acelasi timp, nu imi doresc sa ajung intr-o facultate gen Spiru Haret, unde am inteles ca examenele sunt niste grile pe care oricum le ai la dispozitie cu mult inainte de examen. Vreau o facultate "pe bune", chiar daca e particulara. Pana acum mi-a fost recomandata Titu Maiorescu. Ce parere aveti, e cea mai buna alegere in situatia data?

Astept cu nerabdare si interes raspunsurile dumneavoastra.

Cu stima,
Ovidiu

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 o9idius, on Jul 11 2008, 15:04, said:

Buna ziua.
Va scriu pentru ca am nevoie de ajutor de la cineva care este cu mult mai informat decat mine in domeniul dreptului in general si al facultatilor particulare de drept bucurestene in special. Sper sa primesc ajutor din partea dumneavoastra in a face cea mai buna alegere.

Pe scurt, intrebarea mea este care din facultatile de drept particulare din Bucuresti sa o aleg pt a o urma? Contextul este acesta: nu ma intereseaza sa profesez ca avocat, ci doresc sa ma folosesc de cunostintele acumulate in activitatea anteprenoriala pe care o desfasor si o voi desfasura si, eventual, in cariera politica pe care mi-o pregatesc de ceva vreme. Acestea, cumulate cu alte cateva motive personale, ma indeamna sa urmez o facultate de drept. Asa ca imi doresc o facultate particulara in care sa am de la cine sa invat, si la ale caror cursuri sa nu fie neaparata nevoie sa particip in totalitate. In acelasi timp, nu imi doresc sa ajung intr-o facultate gen Spiru Haret, unde am inteles ca examenele sunt niste grile pe care oricum le ai la dispozitie cu mult inainte de examen. Vreau o facultate "pe bune", chiar daca e particulara. Pana acum mi-a fost recomandata Titu Maiorescu. Ce parere aveti, e cea mai buna alegere in situatia data?

Astept cu nerabdare si interes raspunsurile dumneavoastra.

Cu stima,
Ovidiu
Titulescu, singura particulara la care si pici. Dar daca tot vrei sa ramai cu ceva in cap, DIN FACULTATE, mergi tata la stat...

#3
Kyandra

Kyandra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.11.2006
Cred ca daca vrei CU ADEVARAT sa inveti, o poti face la orice facultate... E adevarat ca multe din facultatile particulare ofera conditii de studiu mult superioare celor de la "stat", insa acum, cand "particularele" dau examenele de licenta "la ele in ograda", e greu sa-ti dai cu parerea. Pana prin 2001 faceai facultatea la particulara si dadeai licenta la stat sau la Academia de Politie: acolo se vedea diferenta (care facultate avea mai multi licentiati, notele cele mai mari...etc.) Acum, mai ca ajungi sa alegi facultatea care ti-e mai aproape de casa :P  Din spirit de "clan", o sa zic Universitatea Romano-Americana, dar precizez ca recomandarea o fac pe ce stiu ca era acolo inainte de 2001 :lol:  Succes!!!

#4
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Pai daca nu vrei sa profesezi niciodata in domeniul juridic (nici ca avocat, nici ca notar, nici ca executor judecatoresc, nici ca magistrat... ) atunci nu vad ce de ai nevoie de o diploma universitara in acest domeniu. Daca vrei doar sa ai anumite cunostinte in domeniu, poti sa-ti cumperi carti de specialitate, sau poti merge sa audiezi cursurile unor profesori universitari de la orice facultate. Nu cred ca vei fi dat afara din sala ! ;)

#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 negociator, on Jul 17 2008, 17:22, said:

Pai daca nu vrei sa profesezi niciodata in domeniul juridic (nici ca avocat, nici ca notar, nici ca executor judecatoresc, nici ca magistrat... ) atunci nu vad ce de ai nevoie de o diploma universitara in acest domeniu. Daca vrei doar sa ai anumite cunostinte in domeniu, poti sa-ti cumperi carti de specialitate, sau poti merge sa audiezi cursurile unor profesori universitari de la orice facultate. Nu cred ca vei fi dat afara din sala ! ;)
Nu ramai cu nimic in cap asa. In plus, dreptul e mai mult decat teorie. Tre' sa studiezze si jurisprudenta, in facultate mai faci si practica etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate