Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Cum focalizez pe hiperfocala?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
draxl

draxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 04.11.2007
Salut.
M-am prins in cele din urma cum sta treaba cu distanta hiperfocala, cum se calculeaza, mi-am facut un chart cu diafragmele si distantele pt nikon 18-55mm, dar am o problema banala. Cum focalizez la distanta hiperfocala, sa zicem 1,45m (pt 18mm f11) daca nu am nici un marcaj pe obiectiv si nici un reper la distanta aia? ce fac, vin ruleta dupa mine, masor, infig un bat si focalizez pe ala?:D Cum se face treaba asta in teren? Voi cum procedati cand trageti un peisaj?

PS. V-as ruga sa treceti peste comicul involuntar al situatiei descrise (daca exista) si sa-mi impartasiti putin din experienta voastra (daca aveti).

#2
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 draxl, on Jul 11 2008, 12:07, said:

Salut.
M-am prins in cele din urma cum sta treaba cu distanta hiperfocala, cum se calculeaza, mi-am facut un chart cu diafragmele si distantele pt nikon 18-55mm, dar am o problema banala. Cum focalizez la distanta hiperfocala, sa zicem 1,45m (pt 18mm f11) daca nu am nici un marcaj pe obiectiv si nici un reper la distanta aia? ce fac, vin ruleta dupa mine, masor, infig un bat si focalizez pe ala?:D Cum se face treaba asta in teren? Voi cum procedati cand trageti un peisaj?

PS. V-as ruga sa treceti peste comicul involuntar al situatiei descrise (daca exista) si sa-mi impartasiti putin din experienta voastra (daca aveti).
din pacate pt tine, cam asta e singura solutie ... cel putin pana incepi sa prinzi treaba ochiometric.

#3
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

 shobi, on Jul 11 2008, 12:09, said:

din pacate pt tine, cam asta e singura solutie ... cel putin pana incepi sa prinzi treaba ochiometric.
Sau folosind AF-Lock, focalizezi pe un obiect la aproximativ distanta respectiva, blochezi focalizarea si recompui cadrul.
Cu ruleta se face treaba asta la diafragme foarte deschise (1.4, 1.8, 2 etc) :P

Edited by Ixtl, 11 July 2008 - 11:21.


#4
Loox

Loox

    obraz fin. şmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

 draxl, on Jul 11 2008, 12:07, said:

Cum se face treaba asta in teren? Voi cum procedati cand trageti un peisaj?

18-55 Nikon...greu cu focus manual. N-ai autofocus? Eu inchid la f8 si "pac". Chestia asta cu hiperfocala mi se pare oarecum inutila de cand s-a inventat autofocus-ul si punctele de focus... Parerea mea. De n00b.

#5
roland79

roland79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.02.2007
Daca ai Canon, poti folosi si modul A-DEP.

#6
scorpio3

scorpio3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 11.10.2007
Logic vorbind, la deschiderea cea mai mica a diafragmei ar trebui sa fie imaginea cel mai "sharp". Fara nici un calcul.
Ziceai ca faci niste teste si pui rezultatele aici. Astept;)

#7
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

 scorpio3, on Jul 13 2008, 02:36, said:

Logic vorbind, la deschiderea cea mai mica a diafragmei ar trebui sa fie imaginea cel mai "sharp". Fara nici un calcul.
Ziceai ca faci niste teste si pui rezultatele aici. Astept;)


Si uite asa ai raspuns la un topic mort din 2005 ...Vad ca si initiatorul e banat.

Edited by mrdobanda, 13 July 2008 - 04:00.


#8
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007

 scorpio3, on Jul 13 2008, 02:36, said:

Logic vorbind, la deschiderea cea mai mica a diafragmei ar trebui sa fie imaginea cel mai "sharp". Fara nici un calcul.
Ziceai ca faci niste teste si pui rezultatele aici. Astept;)


Daca tot suntem arheologi, nu da informatii atat de eronate. Asta e cea mai mare ineptie pe care am auzit-o in ultima vreme. Vine un novice aici, vede ce ai scris, trage numai la f/22 si peste trei luni afla ce inseamna difractia cand merge cu obiectivul in service.

#9
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Eu nu inteleg de ce lumea "dezgroapa" topicuri. Au aparut intre timp o gramada de topicuri in care se discuta pe larg chestiunea si altele.

#10
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 Loox, on Jul 11 2008, 12:20, said:

18-55 Nikon...greu cu focus manual. N-ai autofocus? Eu inchid la f8 si "pac". Chestia asta cu hiperfocala mi se pare oarecum inutila de cand s-a inventat autofocus-ul si punctele de focus... Parerea mea. De n00b.

Nu are legatura cu AF!!!

Pentru draxl:
Eu procedez asa: Mi-am bagat tabelele de calcul a hiperfocalei intr-un miniexcel, in telefonul mobil, si pot afla pe teren H pentru o anumita combinatie de focala / diafragma. Ca sa nu calculez de fiecare data, chiar daca formula nu e prea complicata. Banuiesc ca aplicatia e sa iei un subiect in apropiere - o floare, iar fundalul (de ex. muntele, la infinit) sa fie totusi clar. In exemplul tau H = 1,45m (mie imi da 1,49m, dar nu conteaza). DOF va fi de la 0,72m la infinit. Adica te vei aseza la cca. 0,7-0,8m fata de subiect si vei focaliza pe ceva la cca. 1,45m. Imposibil sa nu gasesti un "ceva" la cca. 1,5m de tine, pe care sa focalizezi, tu fiind la cca. 0,7 - 0,8m fata de subiect, apoi faci AF Lock. Distante mici se pot aproxima ochiometric. Sau folosesti o rigla. "Rigla" mea e lungimea de la cot la varful degetelor = cca. 50cm.
Efectul e mai spectculos cu cat diafragma e mai mica, pentru ca si H va fi mai mica. Pe exemplul tau, la f/22 rezulta H = 0,75m. Subiectul poate fi la 37cm, fundalul va fi clar, dar perspectiva va fi mai exagerata, efectul fiind amplificat. De asemenea, la focale mai scurte H va fi mai mic - dar pentru asta iti trebuie un obiectiv nou (si scump!).

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 calexe, on Jul 22 2008, 17:27, said:

Nu are legatura cu AF!!!

Pentru draxl:
Eu procedez asa: Mi-am bagat tabelele de calcul a hiperfocalei intr-un miniexcel, in telefonul mobil, si pot afla pe teren H pentru o anumita combinatie de focala / diafragma. Ca sa nu calculez de fiecare data, chiar daca formula nu e prea complicata. Banuiesc ca aplicatia e sa iei un subiect in apropiere - o floare, iar fundalul (de ex. muntele, la infinit) sa fie totusi clar. In exemplul tau H = 1,45m (mie imi da 1,49m, dar nu conteaza). DOF va fi de la 0,72m la infinit. Adica te vei aseza la cca. 0,7-0,8m fata de subiect si vei focaliza pe ceva la cca. 1,45m. Imposibil sa nu gasesti un "ceva" la cca. 1,5m de tine, pe care sa focalizezi, tu fiind la cca. 0,7 - 0,8m fata de subiect, apoi faci AF Lock. Distante mici se pot aproxima ochiometric. Sau folosesti o rigla. "Rigla" mea e lungimea de la cot la varful degetelor = cca. 50cm.
Efectul e mai spectculos cu cat diafragma e mai mica, pentru ca si H va fi mai mica. Pe exemplul tau, la f/22 rezulta H = 0,75m. Subiectul poate fi la 37cm, fundalul va fi clar, dar perspectiva va fi mai exagerata, efectul fiind amplificat. De asemenea, la focale mai scurte H va fi mai mic - dar pentru asta iti trebuie un obiectiv nou (si scump!).

Sau si mai simplu folositi aparate P&S care la aceleasi deschideri (F/2.8 de exemplu) au DOF echivalent unui obiectiv DSLR inchis cu 4-5 trepte . :P

Edited by SuperDuper, 23 July 2008 - 02:23.


#12
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

 draxl, on Jul 11 2008, 12:07, said:

...Cum focalizez la distanta hiperfocala, sa zicem 1,45m (pt 18mm f11) daca nu am nici un marcaj pe obiectiv si nici un reper la distanta aia? ce fac, vin ruleta dupa mine, masor, infig un bat si focalizez pe ala?:D Cum se face treaba asta in teren? Voi cum procedati cand trageti un peisaj?
...

Eu cam asa procedez, e drept ca nu pentru peisaj (si nu cu AF-uri) ;) http://www.markushar...al-distanc.html

#13
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 SuperDuper, on Jul 23 2008, 03:22, said:

Sau si mai simplu folositi aparate P&S care la aceleasi deschideri (F/2.8 de exemplu) au DOF echivalent unui obiectiv DSLR inchis cu 4-5 trepte . :P

Corect.
Numai ca pozele de efect de acest gen ies numai cu spranagulare. Eu nu prea am vazut P&S cu focala sub 20mm echivalent Full Format. Cu P&S rezulta o imagine plata, fara nimic spectaculos in ea. Dar tehnic corecta.

#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Este drept, P&S cu 28mm echiv FF sunt rare dar exista. Si nici cu DSLR-ul format DX sau APS-C nu prea cobori usor (ieftin) la 20mm echivalent FF.

#15
bester

bester

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 18.02.2007

 calexe, on 23rd July 2008, 00:27, said:

Mi-am bagat tabelele de calcul a hiperfocalei intr-un miniexcel, in telefonul mobil, ....

Si mai simplu pentru cei cu telefoane pe care ruleaza Symbian: kmk_DoF - aplicatie nativa symbian care calculeaza hiperfocale, dof, etc... face diverse grafice. Aici e site-ul.

Am gasit-o dupa ce m-am chinuit si eu ceva timp cu excel-uri pe mobil.

#16
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
"I use the age-old field-based method of focusing at a point a third of the way up from the bottom of the camera's viewfinder frame. It's a very practical solution, which rarely lets me down" ... asa am citit, la un moment dat,  intr-o carte despre fotografia de peisaj. De atunci folosesc si eu metoda asta, fara alte complicatii ... asta bineinteles dupa ce am dat o gramada de bani si pe asa ceva

http://www.expoimagi...-of-Field_Guide

:)

#17
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
ha? si pe romaneste?

#18
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Zice ca focalizeaza la o treime in sus de la marginea inferioara a vizorului.  :D Ma simt ca Irina Margareta Nistor.  :lol: fuck you - zice sa te ia naiba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate