Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum focalizez pe hiperfocala?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 calexe, on 22nd July 2008, 23:27, said:

Eu procedez asa: Mi-am bagat tabelele de calcul a hiperfocalei intr-un miniexcel, in telefonul mobil, si pot afla pe teren H pentru o anumita combinatie de focala / diafragma. Ca sa nu calculez de fiecare data, chiar daca formula nu e prea complicata.
exista programe pe mobil care fac asta, pentru Windows Mobile exista aici: http://home.comcast.net/~jonsachs/

Vedeti Dof.exe si Expose.exe. Foarte utile.

Dar mi-am printat tabelele coresp. focalelor mele pe niste hartiute cat portofelul pe care le si tin acolo in permanenta.

#20
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Nu degeaba iti spui tu "glumetu". Noua ne recomanzi WMob si tu folosesti tablite :)

Da, asa e ai, dreptate, exista si de WMob si cine are telefonul adecvat le va folosi bineinteles acele programe, sunt mult mai comode in utilizare decat tabelele miniExcel. Eu sunt inca pe Nokia6300 (nu are WMob, stie numai Java), si nu am in plan sa-l schimb prea curand. Cand mi-am facut prima data tabelele in miniExcel eram pe un mobil de pe vremea lui Decebal (care stia totusi Java). Tabelele le utilizam mai mult pentru DoF, dar se afisa si hiperfocala, ca tot trebuia calculata.

Intre timp pentru DoF eu am gasit o metoda rapida de calcul si nu mai folosesc tabele. In general pot estima DoF cvasi-instantaneu atunci cand doresc sa o fac. Vedeti aici.

Edited by calexe, 08 November 2009 - 19:14.


#21
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 calexe, on 8th November 2009, 19:13, said:

Nu degeaba iti spui tu "glumetu". Noua ne recomanzi WMob si tu folosesti tablite :)

Da, asa e ai, dreptate, exista si de WMob si cine are telefonul adecvat le va folosi bineinteles acele programe, sunt mult mai comode in utilizare decat tabelele miniExcel. Eu sunt inca pe Nokia6300 (nu are WMob, stie numai Java), si nu am in plan sa-l schimb prea curand. Cand mi-am facut prima data tabelele in miniExcel eram pe un mobil de pe vremea lui Decebal (care stia totusi Java). Tabelele le utilizam mai mult pentru DoF, dar se afisa si hiperfocala, ca tot trebuia calculata.

Intre timp pentru DoF eu am gasit o metoda rapida de calcul si nu mai folosesc tabele. In general pot estima DoF cvasi-instantaneu atunci cand doresc sa o fac. Vedeti aici.
:lol: :lol: :lol:  

da' nu-s deloc inconsistent, e vorba de o metoda de back-up :) Imi iau si telefonul, si tabelele dupa mine. Cand nu am timp, deschid doar portfofelul, cand am timp scot stylus-ul si butonez in programel.  ;)

#22
geo13star2000

geo13star2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 26.04.2007
Programul dat anterior de Endri, pentru symbian, nu mi-a mers pe Nokia N70, in schimb acesta merge:
http://jc.tools.free...r_Download.html.

#23
deathstalker

deathstalker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.12.2013
In legatura cu acest topic (chiar daca ultimul mesaj este de acum aproape 4 ani), gasesc utile aplicatiile pentru telefoane android

- DOF Calculator
si
- Smart Tools - care printre multe alte masuratori, masoara si distante, inaltimi, etc , deci problema ruletei si a batului e rezolvata :)

Edited by deathstalker, 21 December 2013 - 23:24.


#24
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Calculul DoF e de mult rezolvat chiar si fara programe pe smartphone. Calcul cvasi-instant, din cap. Vezi aici. Totul e sa stii sa inmultesti rapid cu 10 si cu 1 ;)

Edited by calexe, 22 December 2013 - 07:53.


#25
deathstalker

deathstalker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.12.2013
Multumesc pentru link

#26
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
De cateva zile rascolesc internetul si nu sunt sigur daca am inteles ce-i distanta hyperfocala.
Deci sa le luam pe rand:
1. Distanta hyperfocala este planul cel mai clar din DOF si se schimba in functie de deschiderea diafragmeii si distanta focala (scuzati formularea Posted Image). Corect?
2. Am cautat pe net un calculator pentru distanta hyperfocala la senzorul care ma intereseaza (micro 4/3) si am facut acest tabel Attached File  Immagine.png   276.72K   19 downloads. Aici vine si nelamurirea mea. Cat de corect este acest tabel avand in vedere faptul ca camera nu e un DSLR, ci o compacta(panasonic lx100), iar senzorul nu e folosit in intregime? Schimba ceva acest lucru?
3. Afecteaza cu ceva durata de viata a camerei/obiectivului faptul ca se foloseste in exces deschiderea cea mai mica?

 SouzaRocha, on 14 iulie 2008 - 21:22, said:

Daca tot suntem arheologi, nu da informatii atat de eronate. Asta e cea mai mare ineptie pe care am auzit-o in ultima vreme. Vine un novice aici, vede ce ai scris, trage numai la f/22 si peste trei luni afla ce inseamna difractia cand merge cu obiectivul in service.


#27
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009

 Tritonal, on 02 septembrie 2015 - 21:14, said:


1. Distanta hyperfocala este planul cel mai clar din DOF si se schimba in functie de deschiderea diafragmeii si distanta focala (scuzati formulareaCorect?
Nu! :) Planul cel mai clar din DoF este chiar planul de focalizare! Distanta hiperfocala este distanta la care poti face clarul pentru a avea DoF maxim pentru o anumita diafragma si focala.

 Tritonal, on 02 septembrie 2015 - 21:14, said:

2. Am cautat pe net un calculator pentru distanta hyperfocala la senzorul care ma intereseaza (micro 4/3) si am facut acest tabel Aici vine si nelamurirea mea. Cat de corect este acest tabel avand in vedere faptul ca camera nu e un DSLR, ci o compacta(panasonic lx100), iar senzorul nu e folosit in intregime? Schimba ceva acest lucru?
De ce n-ar fi folosit in intregime senzorul?


 Tritonal, on 02 septembrie 2015 - 21:14, said:

3. Afecteaza cu ceva durata de viata a camerei/obiectivului faptul ca se foloseste in exces deschiderea cea mai mica?
Nu am auzit de asa ceva! Ideea e ca folosirea unei diafragme foarte mici duce la aparitia fenomenului de difractie care reduce calitatea imaginii.

Edited by DannyMC, 03 September 2015 - 07:12.


#28
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
De ce n-ar fi folosit in intregime senzorul?

Pentru a permite fotografierea multi-aspect.
Attached File  1_1.png   25.81K   13 downloads

#29
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 Tritonal, on 02 septembrie 2015 - 21:14, said:

De cateva zile rascolesc internetul si nu sunt sigur daca am inteles ce-i distanta hyperfocala.
Deci sa le luam pe rand:
1. Distanta hyperfocala este planul cel mai clar din DOF si se schimba in functie de deschiderea diafragmeii si distanta focala (scuzati formularea Posted Image). Corect?
2. Am cautat pe net un calculator pentru distanta hyperfocala la senzorul care ma intereseaza (micro 4/3) si am facut acest tabel Immagine.png. Aici vine si nelamurirea mea. Cat de corect este acest tabel avand in vedere faptul ca camera nu e un DSLR, ci o compacta(panasonic lx100), iar senzorul nu e folosit in intregime? Schimba ceva acest lucru?
3. Afecteaza cu ceva durata de viata a camerei/obiectivului faptul ca se foloseste in exces deschiderea cea mai mica?
1. Distanta hiperfocala este distanta la care ar trebui sa se afla planul focalizat  astfel incat si infinitul sa fie destul de clar.
2. Se senzorii four-thirds cercul de confuzie este 0,015 mm. Aici ai ecuatiile: http://www.dofmaster...equations.html. Iti trebuie sa pui c=0.015 mm. Vezi ca toate trebuie sa le pui in unitati de masura comparabile (de obicei mm ca si f si c sunt in mm) si vei avea rezultatele in acele unitati.
3. Nu. Afecteaza semnificativ calitatea pozelor. Pe senzorul tau nu trece de f/8 decat daca n-ai ce face. f/11 este pentru urgente.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate