Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Venit realizat din tranzactii valutare speculative (Forex)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Alex0726

Alex0726

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2006
Buna ziua.

De ceva timp realizez profit folosind platforma Forex a unui broker inregistrat in Cipru.
Lucrez de acasa, folosindu-ma de serverele lui, cu banii mei depozitati in conturile lui din Cipru.

Profitul pe care-l realizez imi este virat la cerere prin transfer bancar, in Romania.

Intrebarea mea, si va rog sa-mi raspunda doar cei care chiar stiu despre ce vorbesc, este: Cum imi platesc impozitul la stat?

Personal, de fiecare data cand primesc bani, tranfer in alt cont 16% din bani, pentru impozit.

Dar am citit pe diferite forum-uri ca ar trebui sa platesc doar 10%, sau ca din moment ce activitatea nu se desfasoara pe serverele romanesti n-ar trebui sa platesc nimic.

Deci... vreau sa dau bani la stat, dar nimeni, nici cei de la fisc nu stiu cati bani sa-mi ceara.
Si apoi, eu cum le arat ca atatia bani am primit in realitate? Ma duc cu extrasul bancar? Sau cu raportul de la broker care e o simpla pagina web, cu istoricul tranzactiilor?

Poate are cineva idee pe aici sa ma lamureasca si pe mine.

Multumesc.

#2
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Eu zic sa infiintezi o firma offshore (de ex in USA, Delaware, cost-cam 1500EUR) si sa-ti deschizi un cont in Romania,unde iti va fi virat profitul, din care nu trebuie s aplatesti impozit. Pe termen lung, in functie sigur si de profit, se va rascumpara offshorul

#3
asandulesam

asandulesam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.06.2012
Salut,
Am o intrebare: daca eu intr-un an obtin profit intr-un cont de tranzactionare forex dar nu retrag nimic, trebuie sa mai platesc impozit de 16% pe acest profit?

#4
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Impozitul este pe profit, nu pe retragere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate