Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

o foarte mare problema va rog din suflet cine stie.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
ysmayl

ysmayl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.07.2005
Salut la toata lumea. Am o problema pentru mine cel putin foarte grava. Tocmai astazi mi sa instalat pe masina de la firma un GPS Tracker . Model Scada mai exact ca sa intelega mai multe persoane cel din linkul urmator :http://www.scada.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=94
Partea prosta este ca fara masina sunt ca si mort ma poate urmari seful meu oriunde ma duc si la orice ora . Ideea este un felul urmator cum fac sa nu mai vada "respectiva" persoana unde sunt decat atunci cand doresc eu sa vada. Am cautat pe internet tot felul de soluti pentru asa ceva dar fara succes. Care ma puteti ajuta in problema asta as ramane dator o viata in treaga. Va multumesc cu multa stima si respect.

#2
th3_n3xt_d00r

th3_n3xt_d00r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.04.2007

 ysmayl, on Jul 9 2008, 12:37, said:

Salut la toata lumea. Am o problema pentru mine cel putin foarte grava. Tocmai astazi mi sa instalat pe masina de la firma un GPS Tracker . Model Scada mai exact ca sa intelega mai multe persoane cel din linkul urmator :http://www.scada.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=94
Partea prosta este ca fara masina sunt ca si mort ma poate urmari seful meu oriunde ma duc si la orice ora . Ideea este un felul urmator cum fac sa nu mai vada "respectiva" persoana unde sunt decat atunci cand doresc eu sa vada. Am cautat pe internet tot felul de soluti pentru asa ceva dar fara succes. Care ma puteti ajuta in problema asta as ramane dator o viata in treaga. Va multumesc cu multa stima si respect.


cauta gps si scoate mufele din el :P posibil sa fie sub scaune :-?? sau ce fel de oprire a monitorizarii vrei tu ?

#3
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 08.03.2007

 th3_n3xt_d00r, on Jul 11 2008, 01:32, said:

cauta gps si scoate mufele din el :P posibil sa fie sub scaune :-?? sau ce fel de oprire a monitorizarii vrei tu ?

Mhm, si seful nu o sa se intrebe niciodata de ce nu functioneaza jucaria....right.

/marmota

#4
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Call him Ishmael. :lol:

#5
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 ysmayl, on Jul 9 2008, 22:37, said:

Da-ti demisia si, atunci cand vrei sa stie fostul tau sef unde esti, da-i un telefon.

#6
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Nu cred ca e posibil . Ar trebui ca satelitul de GPS sa trimita mereu aceeasi pozitie pentru cateva minute sau zeci de minute astfel incat tu sa poti sa-ti faci treaba ceea ce ...
Mai e o treaba : te intreaba de ce ai stat atat intr-un loc ... :))

P.S. : doboara satelitii de GPS :D

Edited by genius, 13 July 2008 - 10:09.


#7
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 29.05.2006
Poate o solutie ar fi sa il dai jos de pe masina pe perioadele cand vrei sa nu stie. Dar sa fie functional si arate locatia unde se afla si ar trebui sa fie...

#8
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 08.03.2007

 Klasse, on Jul 13 2008, 11:18, said:

Poate o solutie ar fi sa il dai jos de pe masina pe perioadele cand vrei sa nu stie. Dar sa fie functional si arate locatia unde se afla si ar trebui sa fie...

Se vede ca nu ai vazut vreunul instalat. Instalarea (si implicit demontarea) se face destul de greu, trebuie sa demontezi o gramada de plastice din masina si sa deconectezi o gramada de fire, dupa aceea sa le pui la loc. Sa nu mai vorbim de faptul ca de obicei conectorii de antene si de alimentare se sigileaza. In plus, exista alarme care se activeaza cand tai alimentarea, si tot nu iti faci treaba, pentru ca nu o sa bata numarul de kilometri de pe bord cu cel inregistrat de echipament.

/pisoiu

Edited by pisoiu2, 13 July 2008 - 10:26.


#9
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 05.04.2006

 ysmayl, on Jul 9 2008, 22:37, said:

... ma poate urmari seful meu oriunde ma duc si la orice ora...

Pe tine nu te poate urmari. Urmareste doar masina. Pentru asta a si cumparat echipamentul.

#10
drabisan

drabisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.04.2006
E simplu...o folie de aluminiu, din cele pentru gatit...
Ambalezi frumos antena si s-a rezolvat!

Sa nu spui ca nu stii unde e antena...ca atunci esti poet!

#11
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 08.03.2007

 drabisan, on Jul 13 2008, 14:52, said:

E simplu...o folie de aluminiu, din cele pentru gatit...
Ambalezi frumos antena si s-a rezolvat!

Sa nu spui ca nu stii unde e antena...ca atunci esti poet!

Stimabile, pricepe ca ecranarea antenei GPS se vede in dispecerat, si nu e o rezolvare de durata. Echipamentul ala trebuie sa raporteze pozitii valide, oriunde s-ar afla, fie ca merge, fie ca sta pe loc.

/pisoiu

#12
darius_monitor

darius_monitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 10.10.2007
Daca ai stii unde este montat ai putea sa il acoperi cu staniol.Nu trece semnalul prin el.

#13
Pret

Pret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 09.02.2004
S-ar putea sa fi nevoit sa fi un roman cinstit. Stiu... e greu... e impotriva educatiei noastre... dar asta-i piesa.

#14
Sergheiq

Sergheiq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 23.01.2006
Si ce ii zice sefului? Ca a fost in tunel? :D Ma intreb de ce i-a pus GPS Tracker... poate pentru ca facea prea multe drumuri in interes personal? Poate toata lumea isi rezolva si problemele personale, dar acum ce sa mai faci? Nu vad cum ar putea sa scape neprins :). Oricum succes....

#15
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 08.03.2007

 darius_monitor, on Jul 15 2008, 12:32, said:

Daca ai stii unde este montat ai putea sa il acoperi cu staniol.Nu trece semnalul prin el.

Parca vorbesc cu peretii. Ai citit ce am scris mai sus de post-ul tau??

/pisoiu

#16
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Nu stiu exact cum functioneaza acel sistem, dar e perfect legal sa stii ce model se foloseste.

Eu nu cred ca el poate emite spre satelit.

Eu cred ca e un banal GPS legat de GSM (ceva gen telefon). Deci daca nu ai acoperire GSM nici asta nu ar trebui sa merga. Ar trebui calculat si costul de trafic de date prin GSM si nu cred ca actualizarea pozitiei se face continuu.

O antena GSM o descopri usor cu un radio care face zgomt laga antena, doar cand ea emite si asa mai departe.

Ar putea insa sa memoreze traseul si sa-l trimita cand are semnal GSM.

Ai putea sa pui intreg sistemul intr-o alta masina, dar alimentat continuu, sa nu i se intreupa alimtarea, si va aparea ca masina e parcata.

Dar e aprope imposibil si dificil, si isi pot da seama daca ai gresit ceva la demontarea sistemul si poate se reseteaza.

Edited by Gurban_Dan, 01 September 2008 - 01:05.


#17
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

 ysmayl, on Jul 9 2008, 22:37, said:

Salut la toata lumea. Am o problema pentru mine cel putin foarte grava. Tocmai astazi mi sa instalat pe masina de la firma un GPS Tracker . Model Scada mai exact ca sa intelega mai multe persoane cel din linkul urmator :http://www.scada.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=94
Partea prosta este ca fara masina sunt ca si mort ma poate urmari seful meu oriunde ma duc si la orice ora . Ideea este un felul urmator cum fac sa nu mai vada "respectiva" persoana unde sunt decat atunci cand doresc eu sa vada. Am cautat pe internet tot felul de soluti pentru asa ceva dar fara succes. Care ma puteti ajuta in problema asta as ramane dator o viata in treaga. Va multumesc cu multa stima si respect.

cred ca mai simplu ar fi sa-ti iei o masina decat sa-ti bati capul cum sa-ti fraieresti seful

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate