Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Softuri de scriere si problema scriere

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Vorbeam o data cu Mir despre programele de ars cd-uri si el zicea ca nu e bine sa-ti instalezi mai mult de un program.
Eu acum folosesc WinOnCd-ul. As vrea sa-mi bag si Nero si as vrea sa stiu si parerile voastre. Cu argumente, bineinteles.

A doua problema ar fi ca mi se intampla ca la unele cd-uri care le-am scris si le-am lasat deschise si mai am suficient loc pe ele (20, 30 MB) sa nu mai pot scrie. Imi zice ca-i read only. Eu stiu sigur ca nu le-am inchis. In general la cdurile cu filme mai gasesc o subtitrare dupa ce-l trag si nu mai pot sa o bag pe cd. Tocmai in ideea asta-l las deschis.
Am un Yamaha 8/4/24 si folosesc WinOnCd-ul, cum spuneam mai sus.
Astept pareri.
Mersi.

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Inainte de XP era problema aceea si doar pe W9X, era o problema complexa datorata ASPI Layer, acum in sistemele NT nu mai exista.

Poti pune cate softuri vrei si acestea n-o sa se mai certe pe drepturile la device si cu ce drivere s-o faca, caci asta faceau mai demult.

Eu le-am avut la test pe toate deodata, NERO, Easy CD, Clone CD, Blind Write, NTI CD-Maker, CDR-Win 5.02. Toate merg fara probleme, dar nu folosesc decat Nero, este tot ce ai nevoie.

WinOnCD poate sa mai faca mizerii dar pe XP, chestia cu neinchisul CD-ului cred ca e o problema de la writer, Yamaha 8,4,24 sunt "nefericite".
Alte CD-uri scrie sa scrie multisesion?

Greets,
Speedo

#3
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Daca ai liber doar 20-30 de MB, nu mai are unde sa scrie si Lead-In & Lead-Out pentru sesiune.

#4
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Deci sa recapitulam: eu am Win98 SE, si nici nu am de gand sa pun XP asa de curand. Pot sa pun mai multe programe de scriere?
Dj Lion: am si alte cduri cu 10 MB liberi si am scris o subtitrare in spatiul asta, care are doar max. 100k. Nu pot sa cred, lead in si lead out sa aiba 20, 20MB. Nu, nu se poate. Deci pe unele mai scrie pe altele nu.
Si luand-o in alta ordine de idei, cand ii dau append cd ar trebui sa-mi incarce sesiunea si dupa aia cand o sa vreau sa mai scriu, sa-mi zica ca nu mai am loc, nu?
Dar repet am mai multe cduri cu aprox. 20M liberi (unu chiar 50) si pe unele mai scrie si pe altele nu. Toate insa nu sunt inchise cdurile.

#5
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
De ce? nu te satisface WinOnCd??? Am bagat nero ...de nevoie ...aveam XP...acum am gasit update la winoncd pentru XP si am sters nero!!!

#6
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
La WinOnCD nu știi niciodată în cât timp îți scrie un CD... :rolleyes:

#7
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

La WinOnCD nu știi niciodată în cât timp îți scrie un CD...
Trebuie sa te contrazic, nu este asa :nu:

Quote

De ce? nu te satisface WinOnCd???
Nu in totalitate. Una dintre chestiile pe care le are Nero este overburningul.

#8
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
și WinOnCD 5.0 știe OVERBURNING ! dar nu-ți afișează cu exactitate la final cât timp a durat înregistrarea !!!!!!!!!!! Deci nu vei știi niciodată dacă a scris la 32x sau la 40x un disc

#9
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Hawkie
și WinOnCD 5.0 știe OVERBURNING ! dar nu-ți afișează cu exactitate la final cât timp a durat înregistrarea !!!!!!!!!!! Deci nu vei știi niciodată dacă a scris la 32x sau la 40x un disc
Aha, am inteles. Eu am ver.3.8. Zi-mi si mie ce mai stie in plus ver. 5.0 de ver.3.8.

#10
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Hawkie si eu sint interesat de 5.0

#11
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Adică în ce sens ești interesat ? Nu sunt expert în WinOnCD deoarece eu folosesc mai mult Nero

#12
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Adica ce are in plus fata de 3.8.....

#13
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
dupa parerea mea, daca ai scris partial un cd cu un soft, si vrei sa mai adaugi ceva, ar fi bine sa scrii cu acelasi soft.

lead in si lead out maninca daca nu ma insel cam 5-6 Mb.

oricum, problema ta e ciudata, mai ales ca si eu uneori nu am reusit sa mai scriu date intr-un spatiu teoretic suficient...

#14
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

dupa parerea mea, daca ai scris partial un cd cu un soft, si vrei sa mai adaugi ceva, ar fi bine sa scrii cu acelasi soft.
Intotdeauna am folosit WinOnCd-ul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate