Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

(lifestyle2000) Casă multifamilială - D+P+1+M (arhitectură clasică)

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#73
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
Ai mai multe extrase de fier. Le pui pe toate deoparte si incepi sa-ti faci un tabel.
Incepi cu OB-ul de 6 de 8 de 10. La sfarsit aduni kg pe fiecare diametru in parte si-lcomanzi la kg la colaci. Aici e simplu. Nu uita sa adaugi cei 5% pierderi.
Apoi dupa ce te-ai incalzit incepi sa faci alt tabel pentru pc. Aduni tot fierul pe diametre. de la 6 pana la 16-20 cat iti iese tie din extras.
Apoi vei avea niste cantitati totale pe diametre. Fiecarui diametru ii corespunde o greutate specifica.
5     0.15
6     0.22
8     0.39
10     0.62
12     0.89
13     1.05
14     1.21
15     1.39
16     1.58
18     2.00
19    2.23
20     2.47
22     2.98
24     3.55
25     3.85
30     5.55

De exemplu daca iti ies 2500 kg PC de 12 ai
2500 x 0.89 = 2225 ml de pc de 12 x pierderea de 5% = 2336 ml.
Daca il cumperi la bare de 12 m ai de cumparat 2336/12 = 195 bare

Uite ti-am facut un tabel in excel, unde vezi rosu in fata ochilor introduci sumele pe tipuri si dimensiuni.
Sper ca intelegi de data asta. ^_^

Sunt abia trezit din somn. La mine acum incepe ziua de lucru :lol:

Attached Files


Edited by Astrul, 20 February 2009 - 02:22.


#74
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
:OK: Astrule esti mare ......... multumesc mult, am priceput.
Nu ai atasat excelul

Edited by lifestyle2000, 20 February 2009 - 02:18.


#75
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Greutatea specifica de pe hartie e diferita de cea de la  magazin! te duci acolo si le zici ca vrei 1000kg de fi12 PC52=700m din desene si ei iti spun ca : sa stiti ca noi avem urmatorul tabel cu greut pe ml, care nu corespunde cu ce aveti Dvs...si in loc de 700de metri vei lua 680 de metri. B)

#76
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Eu nu stiu cum aveti voi scris in planurile de rezistenta sau in necesarul de fier dar la mine cantitatile sunt date in ML.
Adica am pe diamentre in excel nr de ml pe care ii inmultesc cu stasul de kg/ml si aflu cate kg am in total pe fiecare diamentru si dc vreau sa impart la 12 aflu cate bare la 12 m am in acel total.

De ex pt PC12 am total 2225 ml care inseamna de fapt 2225 ml*0.89 kg/ml=1980.25 kg. Dc ma duc sa cumpar fierul la bara trebuie sa iau 225 ml/12 =186 bare.

Hai ca o sa fac o poza la o pagina din necesarul meu de materiale ca sa va puteti face o idee de cum se calculeaza.


Atasez o copie dupa o pagina din extrasul meu de fier ca sa va faceti o idee despre cum sunt centralizate cantitatile pe lungimi si apoi totalul facut pe kg.

Attached Files



#77
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
extrasul de armatura,asa se face, numai ca acum se face totul pe calc si nu de mana.
ideea e ca daca iei la bara de 12 m ia si tu un pic mai mult in plus;in momentul in care fasonezi fierul te poti trezi ca raman capete si nu ai unde sa le pui.

#78
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Da Claudia, extrasul se face pe calculator cum si proiectul de rezistenta tot asa se face insa structuristul meu de moda veche mi-a dat totul facut numai de mana de a fost chin pe bietii muncitori sa citeasca planurile.
F adevarat ca iti raman capete nefolosite si de aceea exista acea recomandare de 5-10% pierderi. Eu capetele de fier le-am mai bagat la armarea trotuarului dar tot mi-a mai ramas ceva prin curte.

#79
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

View Postroandre, on Feb 20 2009, 10:26, said:

Da Claudia, extrasul se face pe calculator cum si proiectul de rezistenta tot asa se face insa structuristul meu de moda veche mi-a dat totul facut numai de mana de a fost chin pe bietii muncitori sa citeasca planurile.
F adevarat ca iti raman capete nefolosite si de aceea exista acea recomandare de 5-10% pierderi. Eu capetele de fier le-am mai bagat la armarea trotuarului dar tot mi-a mai ramas ceva prin curte.


Ideea e sa fie facut cum trebuie, nu conteaza la urma urmei ca e de mana sau la calc.
Super daca le-ai gasit utilitatea.
Spor,

#80
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Sper si eu sa fie corecte extrasele, cel putin fierul si betonul, sa nu comand aiurea. La caramida a dat-o in bara, a bagat cu 35% mai multa. Recomanda MirelaLucia unui user mai demult sa cumpere cu 30% mai putina caramida decat are dat in extras - E o regula ca structuristii sa bage in extrase cu 35% mai multa caramida decat necesarul real? Am vazut ca mai toti raman cu paleti de caramida pe santier. Nu cred ca volumul pierderilor ajung la 35%

Edited by lifestyle2000, 20 February 2009 - 11:26.


#81
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

View Postlifestyle2000, on Feb 20 2009, 11:26, said:

Sper si eu sa fie corecte extrasele, cel putin fierul si betonul, sa nu comand aiurea. La caramida a dat-o in bara, a bagat cu 35% mai multa. Recomanda MirelaLucia unui user mai demult sa cumpere cu 30% mai putina caramida decat are dat in extras - E o regula ca structuristii sa bage in extrase cu 35% mai multa caramida decat necesarul real? Am vazut ca mai toti raman cu paleti de caramida pe santier. Nu cred ca volumul pierderilor ajung la 35%


probabil cand fac necesarul nu scad golurile de ferestre,usi si  mai adauga un 5-10% pierderile.
35%este deja prea mult.

#82
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Explicatia este alta...cel putin in cazul meu asa a fost. Necesarul dat este cel de zidarie din caramida si nu necesarul de caramida!
Oricum, ia mai putina caramida ca la asta nu am vazut asa cresteri f mari de preturi si se gaseste pe toate drumurile in caz ca iti mai trebuie sa completezi la final.

#83
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
In tabelul pe care vi l-am prezentat se face transformarea direct din kg in nr. de bare cumparate luand in calcul si pierderile tehnologice de 5%.
Daca sunt date in extras armaturile in ml atunci se inmulteste cu 5% pierderi si se imparte la 12 si se afla nr. de bare.
Ce spune sanddy e altceva. E vorba de pretul la fier. De exemplu, caz concret, daca te duci la Baduc pretul la fier este per kg, nu la bara asa cum il gasesti in multe parti.
OB-ul il cumperi la kg dar la PC trebuie facuta transformarea.
De exemplu cand cumperi OB de 8, sa zicem ca iti ies din calcule 1000 ml, tu inmultesti 1000x0,395 => 395 kg de OB de 8
Dar cand cumperi PC de 8 le spui direct ca ai nevoie de 1000 ml, atunci ei inmultesc 1000x0,4 => 400 kg PC de 8 deci acelasi fier, aceeasi greutate dar platesti cu 5 kg mai mult.

Cand vrei sa calculezi necesarul de caramida trebuie sa elimini rostul de mortar. Asa ca in loc sa calculezi cubajul, calculezi nr. de randuri de caramida.
De exemplu, ai un perete de 30 cm lung de 20 m. Ai peretele pana in centura de 2,5 m. Calculezi 10 randuri x 0,238 x 0,30 x 20m = 14.28 mc
Daca ai calcula normal ti-ar da 20 x 0,3 x 2,5 = 15 mc
Deci diferenta nu este chiar asa de mare. Intotdeauna se scad golurile si buiandrugii. De acolo ies diferentele astea catastrofale. Proiectanii nu prea pierd timpul cu antemasuratorile.
Le fac cam in graba si fara simt de responsabilitate. D-aia spun eu ca trebuie facut un deviz cum trebuie de catre un constructor. La fata locului un constructor are mai multe eperienta in necesar de materiale decat un proiectant. Daca se cumpara si jumatati de caramida, pierderile se reduc semnificativ, plus ca lucrarea iese mai aspectuos.

Edited by Astrul, 20 February 2009 - 13:00.


#84
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Cum am calculat eu caramida:
Am ziduri de 12 m lungime, iar inaltimea bruta a camerei e de 2,87 (golul dintre plansee), inaltimea utila dupa finisaje ajunge la 2,8.

Am calculat :
1200 cm lungime zid / 25 cm lungime pth 30 = 48 buc de porotherm la un rand de zidarie (12m lungime)
10 randuri x 25 cm inaltimea pth-ului (inclusiv rostul) = 250 cm + 37cm centura = 2,87 m inaltimea unui etaj
10 randuri x 48 buc pth pe rand = 480 buc pth la un zid lung de 12 m si inalt de 2,5 m
Din totalul asta de 480 buc, am calculat si scazut fiecare gol de geam, usa, stalpi, samburi etc. si mi-a rezultat un numar de caramizi real
La stalpii si samburii din zidarie am scazut cate o caramida pt fiecare rand, deci 10 caramizi in total pt fiecare sambure/stalp

Am facut calculul asta pentru fiecare perete in parte, am adunat numarul de caramizi necesar pt fiecare perete, apoi rezultatul l-am impartit la 80 (nr. de caramizi intr-un palet) si am aflat ceea ce ma interesa - total paleti.

Eu cred ca e mai complicat sa calculezi la m3 din moment ce tu cumperi paleti intregi.

Daca e sa iau si caramizi jumatati, la cat ar trebui sa estimezi pierderile?

Edited by lifestyle2000, 20 February 2009 - 13:12.


#85
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
Vezi ca inaltimea PTH e 238. 12 mm este rostul de mortar.
Pai nu pune pierderi. Mai cumperi la sfarsit un palet daca nu ti-au ajuns.

#86
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
Daca e sa iau si caramizi jumatati, la cat ar trebui sa estimezi pierderile? nu te complica.faci o mare prostie.
ia caramida intreaga.

#87
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
Cand dai pe jumatate un PTH jumatatea ramasa se face bucatele. Asta daca n-o tai la joagar si-ti ia juma de ora per caramida. Jumatatile le calculezi foarte simplu.
Inmultesti nr de stalpi cu 10 randuri 5 pe o parte, 5 pe alta, pe fiecare etaj in parte si gata socoteala. Asta daca toti stalpii sunt noduri de 2 pereti. Daca sunt 3 sau unul sau sunt stalpi izolati iei in calcul diferit. 5x3 sau 5x1 sau deloc.

#88
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostAstrul, on Feb 20 2009, 13:22, said:

Cand dai pe jumatate un PTH jumatatea ramasa se face bucatele.
La mine ca am sa zicem 22 de stalpi, ar veni din calculul asta un nr de caramizi sparte destul de mare!
De ordinul sutelor bune! Unde sa pui asa material? Platesti camion ca sa ti-l ia ca moloz de pe teren. Plus ca zidarul  lucreaza mai usor.

Quote

Daca e sa iau si caramizi jumatati, la cat ar trebui sa estimezi pierderile? nu te complica.faci o mare prostie
Da, asa e, nu e bine sa se complice.

Dupa cum vad eu, e greu de ales.

#89
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Dupa ce am trecut prin asta si am vazut ce pierdere am avut la caramida pt ca nu am putut folosi jumatati de caramida (la PHT de 25 nu exista si jumatati de caramida) eu as recomanda sa se cumpere/foloseasca asa ceva. Dc s-ar taia cu flexul pe santier ar fi alta viata dar nici un zidar nu sta sa faca asta ci da de 2-3 ori cu ciocanul in ea si dc ii ramane o parte asa cum ii trebuie, pe cealalta nu-l intereseaza dc o arunca.

#90
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Eu am in total 28 de stalpi/samburi + geamuri la greu (26 dupa ultimul recensamant :D) . Daca stau baietii sa sparga caramizi intregi pt fiecare stalp/sambure/geam cred ca rezulta o pierdere foarte mare. Cred ca in situatia mea ar fi indicat sa cumpar jumatati. As cheltui mai multi bani pe caramizi intregi pt spart decat pe jumatati.

Edited by lifestyle2000, 20 February 2009 - 14:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate