Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

(lifestyle2000) Casă multifamilială - D+P+1+M (arhitectură clasică)

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#91
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View Postpetre69, on Feb 20 2009, 14:32, said:

5. asa zisul scartait al podelelor este eliminat automat aplicand un silicon pt lemn[liquid nails] intre grinzile de lemn si placa de osb care vine pe podea inainte de finisaje .............cost extrem de mic+ca am vazut si in tara asa ceva
Folosit indeosebi la scarile de lemn, cu evitarea zonelor unde trebuie lacuit.

PS am construit o multime de case in acest sistem iar daca te bate gandul sa-ti faci asa ceva contacteaza-ma si te pot ajuta cu sfaturi daca ai nevoie de ele
mult succes cu noua ta constructie.
Da-i un sfat lui astru cum sa faca scarile , ca saracu se chinuie cu metode "traditionale" -  rudimentare :)

PS. Cum de nu=ti faci casa de lemn , daca tot esti domeniu ?

#92
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postakinik, on Feb 20 2009, 16:50, said:

PS. Cum de nu=ti faci casa de lemn , daca tot esti domeniu ?
se vand mai greu am inteles

#93
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
cumpara jumatati de caramida pentru ca injutatatesti pierderile cel putin. La porotermu in general nu se paote sparge in jumate si sa ramana intreaga ambele parti si atunci numai o jumate o folosesti. Fa un calcul sa folosesti o caramida intreaga la fiecare jumatate necesara. Practic reduci cu cel putin jumatate pierderile si in functie de inaltimea camerei poate o sati trebuiasca si un palet de caramida eficienta normala.

#94
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Navigand pe site-ul celor de la Beodom (un constructor din serbia), am observat cateva sisteme interesante pe care ma gandesc sa le aplic si la mine (in functie si de costurile eferente):

A. Sistem de eliminare a puntilor termice la terase(logii,balcoane)deschise
Producator: Schöck ,Denumire produs: Isokorb
Sistemul reprezinta o bucata de polistiren extrudat prin interiorul caruia trec armaturile planseului, polistirenul separa betonul exterior al terasei de betonul interior al casei, eliminand puntile termice.

Exemple (sursa):
Attached File  schoeck_isokorb.jpg   75.53K   264 downloadsAttached File  schoeck_isokorb_type_k_10_7_stacked.jpg   107.07K   261 downloadsg]
Attached File  schoeck_isokorb_type_k_10_7_positioned.jpg   125.15K   213 downloadsAttached File  schoeck_isokorb_type_k_12_10_positioned.jpg   130.51K   234 downloadsd.jpg]
Attached File  schoeck_isokorb_type_k_12_10_finished.jpg   72.37K   190 downloads
Site-ul oficial Schöck UK

Avand in vedere ca pe piata din romania nu se gaseste asa ceva. Ma intreb daca se poate folosi polistiren extrudat gasit in comert prin care se vor trece armaturile. Cum credeti ca se prezinta sistemul in ceea ce priveste rezistenta? (practic sectionezi betonul in zona respectiva cu un polistiren)

As pune in aplicare asa ceva la cele 2 terase exterioare. Am evidentiat cu rosu pe planul placii peste parter, zona unde s-ar preta sistemul


B. Sistem pasiv de aerisire si ventilatie
Producator:Schiedel
Sistemul este format din blocuri de ciment (boltari) cu 2 sau 3 camere (in functie de necesitati), care asezati unii peste altii creeaza coloane de aerisire pana deasupra acoperisului, facilitand ventilatia. Sistemului i se poate adauga si recuperatoare de caldura. Fiecarei camere ii corespunde un canal de ventilatie dedicat

Poze (Sursa)
Attached File  vents1.jpg   51.96K   131 downloadsAttached File  vents2.jpg   87.15K   89 downloads
Attached File  vents3.jpg   95.15K   113 downloads
Iar pt cei care stiu un pic sarbeste, brosura sistemuluiAttached File  014_Ventilacije__2007_Q.pdf   1.78MB   56 downloads

Fiindca Schiedel Romania nu a auzit de asa ceva (cel putin asa reiese din site-ul lor), credeti ca se poate realiza acelasi sistem folosind boltari din beton gasiti la noi in comert?

Edited by lifestyle2000, 25 February 2009 - 23:20.


#95
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Hmm, ai gasit niste chestii interesante, ci cred ca utile multora daca sunt viabile.

Sistemul pasiv de aerisire intege ca functioneaza ca sistemul de evacuare al unui semineu, prin ventilatie naturala.
Dar din poza inteleg ca trebuie sa iti faci cite unu pe etaj.

#96
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

View Postlifestyle2000, on Feb 25 2009, 22:58, said:

B. Sistem pasiv de aerisire si ventilatie
Producator:Schiedel
Sistemul este format din blocuri de ciment (boltari) cu 2 sau 3 camere (in functie de necesitati), care asezati unii peste altii creeaza coloane de aerisire pana deasupra acoperisului, facilitand ventilatia. Sistemului i se poate adauga si recuperatoare de caldura. Fiecarei camere ii corespunde un canal de ventilatie dedicat..........................
Fiindca Schiedel Romania nu a auzit de asa ceva (cel putin asa reiese din site-ul lor), credeti ca se poate realiza acelasi sistem folosind boltari din beton gasiti la noi in comert?

Au auzit altii

#97
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Multumesc de pont Rdesign. Trebuie sa studiez mai bine sistemul sa vad cum functioneaza ca sincer nu prea am priceput mai bine. Ma inteb daca nu se pierde totusi foarte multa caldura prin coloana aia de aerisire, condensul nu va fi o problema , coloana fiind neizolata?

Ceva pareri despre sistemul de izolare a puntilor termice la terase exterioare, prezentat mai sus?

Edited by lifestyle2000, 26 February 2009 - 10:21.


#98
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postlifestyle2000, on Feb 25 2009, 22:58, said:

... A. Sistem de eliminare a puntilor termice la terase(logii,balcoane)deschise ...
... B. Sistem pasiv de aerisire si ventilatie ...
Foarte interesant. Astept cu nerabdare si alte pareri.

#99
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
lifestyle, nu inteleg pentru ce ai nevoie de acele tuburi de aerisire ? ai cumva bai in interiorul constructiilor , care nu permit o ventilare printr-o fereastra ?
legat de sistemul de ventilare si aerisire  , nu stiu ce sa zic , pentru mine acest sistem e o pierdere de timp si bani , caruia nu-i vad o utilitate prea mare ; il inteleg in zonele aglomerate unde exista o sursa de poluare pe care nu o poti combate , altfel e cheltuiala inutila ( e doar o parere) ;

legat de zonele cu punte termica ; acest lucru il poti "combate" usor folosind cateva bucati de bca , pe care le prevezi sub si peste calareti , fara sa fii nevoit sa amplici nu stiu ce tehnici sau materiale inovatoare ;
simplu , nu? ....de ce sa ne scarpinam cu mana stanga la urechea dreapta , fara nici un rost :)

#100
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Akinik, am geamuri la toate camerele inclusiv in bai. Eu ma gandeam sa folosesc un sistem de ventilare pasiva non-stop, mai inteligent, sa renunt astfel la clasicul deschis de geam. Cel putin in privinta baii e nasol sa tot deschizi geamul dupa fiecare dus facut sau dupa fiecare citit de ziar pe wc - se pierde foarte multa caldura, baia se raceste in totalitate.
Ideea ar fi sa implementez sistemul asta si in restul camerelor. Avantajul ar fi ca obtin o ventilare non-stop a incaperilor fara a deschide geamuri. Nu stiu insa cum se comporta sistemul in ceea ce priveste pierderile de caldura (sau recuperarea ei) si condensul.
Mi se pare aiurea sa investesti in sisteme performante de termoizolare (polistiren cat mai gros,vata, geamuri triple etc.) si sa arunci caldura, atat de scumpa si mentinuta cu efort in interiorul cladirii, pe geam in momentul aerisirii zilnice a fiecarei incaperi.

Simplu de implementat, foarte ieftin in comparatie cu alte sisteme, zero costuri de intretinere, zero electricitate consumata (se consuma curent electric doar in cazul utilizarii recuperatoarelor de caldura)

Spuneai, referitor la puntile termice, sa folosesc bca pe/sub calareti. Daca fac asta nu se va strecura beton intre cele 2 bucati de bca, rezultand exact ceea ce vrem sa combatem - o punte termica? Imi poti detalia mai pe larg solutia? (cu un desen ca pt idioti :D)

Edited by lifestyle2000, 26 February 2009 - 11:58.


#101
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View Postlifestyle2000, on Feb 26 2009, 11:51, said:

Spuneai, referitor la puntile termice, sa folosesc bca pe/sub calareti. Daca fac asta nu se va strecura beton intre cele 2 bucati de bca, rezultand exact ceea ce vrem sa combatem - o punte termica? Imi poti detalia mai pe larg solutia? (cu un desen ca pt idioti :D)

Una e sa combati o punte termica in zona buiandrugilor , stalpilor , centurilor , si alta e sa combati la o placa in consola (la balcon) . Acolo transmiterea se face altfel iar pt. combatere se poate suplimenta cu polistirenul inglobat in sapa.
Deci , punerea unor bucati de bca intre calareti si polistirenul din sapa , sunt suficiente pentru combaterea puntilor termice.
Desen, schita,detalii de executie ...roaga pe proiectant sau pe meseriasii  care iti executa casa, sa-ti dea.

#102
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postlifestyle2000, on Feb 26 2009, 11:51, said:

Akinik, am geamuri la toate camerele inclusiv in bai. Eu ma gandeam sa folosesc un sistem de ventilare pasiva non-stop, mai inteligent, sa renunt astfel la clasicul deschis de geam. Cel putin in privinta baii e nasol sa tot deschizi geamul dupa fiecare dus facut sau dupa fiecare citit de ziar pe wc - se pierde foarte multa caldura, baia se raceste in totalitate.
Ideea ar fi sa implementez sistemul asta si in restul camerelor. Avantajul ar fi ca obtin o ventilare non-stop a incaperilor fara a deschide geamuri.
Ce doresti sa faci nu este practic si nici economic . Pentru a avea o aerisire permanenta , in mod normal ar trebui sa ai si o " priza " de aer , un loc pe unde sa traga aer ... Daca pui si ventilatii la toata casa , nu vei reusi decit sa faci un mare " curent " . Pt bai este suficient sa prevezi o aerisire permanta , eventual cu ventilator . La bucatarie iti trebuie iti trebuie o ventilatie permanenta neobturabila si o priza de aer ( eventual ), adica o aerisire la max 50 cm de podea . Acest tip de aerisire este asumat cu pierderi deoarece intra aer rece in casa . Daca vrei un sistem performant de aerisire ar trebui una cu recuperare de caldura .
E adevarat ca o izolatie exagerata nu rezolva partea de economie deoarece ai  pierderi mari prin aerisirea clasica .
E adevarat ca daca ti un geam deschis la baie , se va face frig , mai ales daca centrala este comandata de un simplu cronotermostat . Solutia ar fi o automatizare mai complexa .

#103
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Daca mi se permite, dau un copy/paste de pe site-ul www.consumredus.ro

Orice casa are nevoie de o ventilatie adecvata, care prin schimbul de aer intre interior si exterior sa se elimine mirosurile neplacute, umiditatea, substante poluante, care prin acumulare in casa pot cauza probleme de sanatate. In plus, o umiditate crescuta poate deteriora peretii, subsolul, finisajele unei case.

Sisteme de Ventilatie

    *    Ventilatie naturala : o miscare necontrolata intre aerul exterior si interior prin micile fisuri din pereti (infiltratie) sau prin ferestre si usi; este modalitatea clasica de a improspata aerul ambiant. Insa o casa cu incalzire si racire centralizata poate primi aerul din exterior doar prin infiltratie, care depinde de temperatura, vant, izolatia casei. De exemplu intr-o clima cu temperatura medie o casa duce mare lipsa de ventilatie, de eliminare a agentilor poluanti din aerul ambiental, mai ales daca exista comunicari cu garajul, subsolul.
    *    Ventilatia controlata a intregii case : se realizeaza printr-o instalatie care permite circulatia aerului.
    *    Ventilatoare plasate in bucatarie si baie, pentru a elimina agentii poluantii imediat dupa formarea lor. Ele pot coexista cu ventilatia naturala sau cu cea centralizata.

Ventilatia centralizata poate fi de 3 feluri :
        De evacuare : cand instalatia scoate aerul din casa
        De aprovizionare : cand instalatia introduce aer in casa
        Echilibrata : scoate si introduce cantitati egale de aer
      
    Ventilatia de evacuare depresurizeaza interiorul casei, astfel aerul va iesi din casa si prin orificii de ventilatie speciala aerul exterior va intra. Instalatia presupune existenta unui ventilator central legat la un sistem de evacuare si la conducte de aer din fiecare camera. Acest sistem este aplicabil in zonele cu clima rece. In zonele calde si umede, diferenta de presiune determina si vaporii sa intre in casa, iar prin condens sa afecteze in timp structura de rezistenta si peretii. Dezavantajul consta in faptul ca in aceeasi masura ca si aerul pot fi introduse in casa substante poluante,noxe de la seminee si centrale termice, praf din spatii inchise ca uscatoarele, garaje, poduri.
  
    Ventilatia de aprovizionare presurizeaza interiorul casei si prin instalatie forteaza aerul din exterior sa patrunda in casa si aerul din interior va iesi prin ventilatoare. Acest sistem controleaza mai bine si substantele ce intra in casa prin dezumidificatoare, filtre de polen si praf. Este indicat in zonele cu clima calda si medie; iarna aerul cald din casa se poate pierde si daca este umed, poate aparea condens in pereti, pod sau alte zone reci ale casei. Pentru a evita diferentele mari de temperatura din timpul iernii, este indicat ca cele 2 tipuri de aer sa se amestece sau sa se instaleze si un sistem de incalzire a aerului la intrarea in casa (aceasta va creste costurile).
  
    Ventilatia echilibrata nu modifica presiunea din interiorul casei, ci face schimburi egale de aer intre inetrior si exterior. Este indicata pentru orice tip de clima. Este formata din 2 ventilatoare si 2 instalatii (de aprovizionare pentru spatiile locuite mai mult timp ca dormitoare, sufragerii si de evacuare pentru bai si bucatarii).
    Ventilatia echilibrata cu recuperarea caldurii are o piesa adaugata la sistemul anterior care permite sa : se transfere caldura de la aerul evacuat la cel proaspat introdus in timpul iernii si vice versa in timpul verii, ceea ce scade considerabil costurile incalzirii sau racirii aerului. Este indicat in zone cu ierni si veri extreme, pentru ca recuperarea caldurii se produce cu consum mare de electricitate, care nu este rentabil in zone unde diferenta de temperatura nu este mare.

Deci, pentru cei care nu inteleg scopul, repet prima propozitie: Orice casa are nevoie de o ventilatie adecvata, care prin schimbul de aer intre interior si exterior sa se elimine mirosurile neplacute, umiditatea, substante poluante, care prin acumulare in casa pot cauza probleme de sanatate. In plus, o umiditate crescuta poate deteriora peretii, subsolul, finisajele unei case.

Edited by forumeanu, 26 February 2009 - 17:30.


#104
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View Postforumeanu, on Feb 26 2009, 17:27, said:

Deci, pentru cei care nu inteleg scopul, repet prima propozitie: Orice casa are nevoie de o ventilatie adecvata, care prin schimbul de aer intre interior si exterior sa se elimine mirosurile neplacute, umiditatea, substante poluante, care prin acumulare in casa pot cauza probleme de sanatate. In plus, o umiditate crescuta poate deteriora peretii, subsolul, finisajele unei case.

Frumos pentru concluzie , dar solutiile erau importante de dat si care  e cea mai avantajoasa ?

#105
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
asta vreu si eu sa aflu :)
Daca eram in domeniu, veneam direct cu solutia :)

Dar sunt in cautare de astfel de solutii. Nu stiu altii, dar eu, care am la ora actuala peretii din BCA, dublat de polistiren de 10, geamuri termopane, ma simt ca in cutie etansa.
Aerisirile de seara, de dimineata, de pranz pe care le fac zilnic nu sunt suficiente pentru a aerisi suficient camera. Vara, inainte de culcare opresc AC-ul. Si dimineata e sauna. Iarna, ma trezesc diminetile cu aerul foarte uscat in camera.
Ca sa nu mai spunem de alte mirosuri ce apar in timpul noptii prin lipsa de aerisire :)
Deci eu simt nevoia de un sistem de aerisire.

#106
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
nu mi zic nimic da cei prea mult strica. Prea multa ventilatie duce la curent in casa si implict disconfort. Pe unde iese aerul in anumite cazuri si intra deci nui neaparat prea bun sistemul.Tot geamul ramane solutia( parerea  mea).

#107
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Oameni buni! Sistemul "nemaiauzit", "nemaipomenit" de care tot vorbiți... îl aveți în apartamentele voastre (în bucătărie și în băi)! :idea:
Nu este o problemă că nu cunoașteți acest lucru, dar măcar cei care se laudă că sînt în domeniu ar trebui să știe acest lucru. ;)

Edited by raduk, 26 February 2009 - 20:56.


#108
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
adica ventilatie naturala amenajata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate