Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

CASA MORGANA

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View PostLED, on Jul 3 2008, 21:20, said:

Scuze, am calculat aiurea. Nu mi-am dat seama ca trebuie sa cedeze integral. Dar asta numai in cazul in care se alege cu parcela de la drumul public. Altfel ruda recalcitranta ar trebui sa ii garanteze accesul...daca se inteleg. E cu cantec.
Eu nu inteleg ce calcule faceti voi aici.

E clar ca interesele sunt diferite (unul vrea sa vanda, celalalt sa construiasca), dar exista si un interes comun: sa se piarda cat mai putini bani, respectiv teren. Iesirea din indiviziune pare solutia cea mai logica si amplasarea terenului cu suprafata mai mica la strada duce evident la cele mai mici pierderi. E clar ca daca ruda cu mai mult teren nu accepta aceasta idee el nu poate vinde suprafata ce-i revine masurand de la strada fara sa cedeze din suprafata respectiva dreptul de servitute. Pe acest motiv tu poti oricand bloca vanzarea in formula asta.

Daca va intelegeti la o impartire (logica) cu terenul mai mic la srtada, ramane apoi sa va intelegeti cum distribuiti pierderea: 50-50 sau proportional cu suprafata detinuta de fiecare. Bineinteles ca pentru cel cu mai mult teren e mai convenabil 50-50, dar si asa suprafata de teren care ti-ar ramane ar fi cam de 582mp (considerand dimensiunile specificate la inceput, adica 16x171 terenul, 650mp suprafata mai mica si 2086mp suprafata mai mare, adica 16x171-650), iar rudei cu terenul mai mare 2019mp. Daca va intelegeti pe sistemul proportional ai ramane cu 616mp si el cu 1978mp. Dreptu-i ca in varianta 50-50 se pierde cel mai putin teren (normal, fiindca in final va trebui sa ramai cu o suprafata mai mica, deci lungime drumului de servitute va fi si ea mai mica).

582mp pentru o casa si restul de frumuseturi despre care vorbeai la inceput e foarte suficient. Succes la negocieri!

#20
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Deocamdata am stabilit cu celalalt coproprietar sa mergem saptamana viitoare la o firma de cadastru, pentru a demara procedurile de intabulare. Sper sa facem macar pasul asta... Si dupa ce facem intabularea, o sa-i propun sa impartim (teoretic) terenul, ca sa vedem ce vrea fiecare dintre noi. Poate totusi ne intelegem amiabil. Dumnezeu e mare ! ;)

#21
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

View Postnegociator, on Jul 4 2008, 17:26, said:

Deocamdata am stabilit cu celalalt coproprietar sa mergem saptamana viitoare la o firma de cadastru, pentru a demara procedurile de intabulare. Sper sa facem macar pasul asta... Si dupa ce facem intabularea, o sa-i propun sa impartim (teoretic) terenul, ca sa vedem ce vrea fiecare dintre noi. Poate totusi ne intelegem amiabil. Dumnezeu e mare ! ;)
incearca, inainte de a ajunge la firma de cadastru, sa vb cu copropietarul referitor la impartire. asa poate ai sansa sa imparti acum . un argument ar fi ca e o singura plata. mult mai mica pt amandoi, mai ales pt el. asta dacat daca intai se face cadastru pt tot si apoi alt cadastru pt impartire. economie de bani si timp. asa s-a facut la terenul pe care l-am cumparat. un singur cadastru pt 2 propietati. practic doua dosare care impreuna dadeau parcela intreaga. pe urma fiecare isi face intabularea pe parcela sa. incearca! succes!

#22
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

View Postmarian.bazavan, on Jul 4 2008, 17:44, said:

incearca, inainte de a ajunge la firma de cadastru, sa vb cu copropietarul referitor la impartire. asa poate ai sansa sa imparti acum . un argument ar fi ca e o singura plata. mult mai mica pt amandoi, mai ales pt el. asta dacat daca intai se face cadastru pt tot si apoi alt cadastru pt impartire. economie de bani si timp. asa s-a facut la terenul pe care l-am cumparat. un singur cadastru pt 2 propietati. practic doua dosare care impreuna dadeau parcela intreaga. pe urma fiecare isi face intabularea pe parcela sa. incearca! succes!

Deci ordinea cronologica ar fi asa:
Pasul 1 : discut cu coproprietarul si cadem de acord (verbal) asupra modului in care sa impartim terenul, si facm noi o schita de impartire a terenului, pe hartie.
Pasul 2: mergem la firma de cadastru si le spunem de la bun inceput ca noi ne-am inteles cum sa impartim terenul si le cerem la firma sa faca cadastrul pentru cele doua terenuri, separat.
Am inteles corect ?

Si daca am inteles corect, ce imi recomanzi - sa apelez totusi la un inginer geodez sau la un arhitect ca sa ne spuna variantele de impartire a terenului, sau pur si simplu sa ne dam cu parerea noi doi (eu cu coproprietarul ) ?

Edited by negociator, 04 July 2008 - 17:38.


#23
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

View Postnegociator, on Jul 4 2008, 18:35, said:

Deci ordinea cronologica ar fi asa:
Pasul 1 : discut cu coproprietarul si cadem de acord (verbal) asupra modului in care sa impartim terenul, si facm noi o schita de impartire a terenului, pe hartie.
Pasul 2: mergem la firma de cadastru si le spunem de la bun inceput ca noi ne-am inteles cum sa impartim terenul si le cerem la firma sa faca cadastrul pentru cele doua terenuri, separat.
Am inteles corect ?

Si daca am inteles corect, ce imi recomanzi - sa apelez totusi la un inginer geodez sau la un arhitect ca sa ne spuna variantele de impartire a terenului, sau pur si simplu sa ne dam cu parerea noi doi (eu cu coproprietarul ) ?
ai inteles perfect! dar impartirea o faceti voi. atentie la drumul de servitute! cum ziceau si ceilalti forumisti pledeaza ca bucata ta de teren sa fie la strada. ii argumantezi ca asa pierde mai putin teren, deci ramane cu mai mult. drumul de servitute in functie de suprafata. cheltuielile tot asa.

#24
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

View Postmarian.bazavan, on Jul 4 2008, 19:29, said:

ai inteles perfect! dar impartirea o faceti voi. atentie la drumul de servitute! cum ziceau si ceilalti forumisti pledeaza ca bucata ta de teren sa fie la strada. ii argumantezi ca asa pierde mai putin teren, deci ramane cu mai mult. drumul de servitute in functie de suprafata. cheltuielile tot asa.

Am inteles... dar mai e o problema, despre care n-am apucat sa vorbesc aici.
Dupa cum probabil stiti, statul doreste sa largeasca soseaua de centura a Capitalei. Proiectul largirii deja a inceput. Pentru a fi posibila largirea, a inceput si o campanie de exproprieri. O serie de proprietari de terenuri de pe soseaua de centura au pierdut bucati de teren din terenurile lor (bucati pe care le-a luat statul). Eu nu stiu, ACUM, daca statul nu a luat si din terenul nostru. Am inteles ca voi sti cu siguranta acest lucru DOAR dupa ce facem intabularea terenului. Deci abia dupa ce facem intabularea, vom sti cat teren am pierdut. Acuma... daca eu impart de pe acum terenul cu celalalt coproprietar, si imi aleg bucata de teren de la strada, e posibil sa aflu ulterior ca statul a luat teren de la strada, adica eu sa fiu pagubit. Ar fi mai corect ca paguba (adica bucata de teren pe care o ia statul) sa fie de la ambii coproprietari. Adica noi doi sa impartim intre noi (in proportia de 3/4 - 1/4 ) DOAR terenul ramas dupa ce a luat statul ce a vrut sa ia. Ce parere aveti ?

#25
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

View Postnegociator, on Jul 4 2008, 20:07, said:

Am inteles... dar mai e o problema, despre care n-am apucat sa vorbesc aici.
Dupa cum probabil stiti, statul doreste sa largeasca soseaua de centura a Capitalei. Proiectul largirii deja a inceput. Pentru a fi posibila largirea, a inceput si o campanie de exproprieri. O serie de proprietari de terenuri de pe soseaua de centura au pierdut bucati de teren din terenurile lor (bucati pe care le-a luat statul). Eu nu stiu, ACUM, daca statul nu a luat si din terenul nostru. Am inteles ca voi sti cu siguranta acest lucru DOAR dupa ce facem intabularea terenului. Deci abia dupa ce facem intabularea, vom sti cat teren am pierdut. Acuma... daca eu impart de pe acum terenul cu celalalt coproprietar, si imi aleg bucata de teren de la strada, e posibil sa aflu ulterior ca statul a luat teren de la strada, adica eu sa fiu pagubit. Ar fi mai corect ca paguba (adica bucata de teren pe care o ia statul) sa fie de la ambii coproprietari. Adica noi doi sa impartim intre noi (in proportia de 3/4 - 1/4 ) DOAR terenul ramas dupa ce a luat statul ce a vrut sa ia. Ce parere aveti ?
prin firma de cadastru cu care o sa lucrezi poti obtine informatia daca s-a luat din teren si cat. pe urma vb cu copropietarul si impartiti ce a ramas. cei de la firma stiu sigur cum sa faca. de unde iau informatiile. tot ei fac planurile cadastrale cu noile dimensiuni si cu cat a luat statul. trebuie sa stiti cat a luat pt a sti cat aveti de luat, bani! bani pe care-i impartiti.

#26
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

View Postmarian.bazavan, on Jul 4 2008, 20:36, said:

prin firma de cadastru cu care o sa lucrezi poti obtine informatia daca s-a luat din teren si cat. pe urma vb cu copropietarul si impartiti ce a ramas. cei de la firma stiu sigur cum sa faca. de unde iau informatiile. tot ei fac planurile cadastrale cu noile dimensiuni si cu cat a luat statul. trebuie sa stiti cat a luat pt a sti cat aveti de luat, bani! bani pe care-i impartiti.


Si impartirea terenului ramas, intre mine si celalalt coproprietar, se face tot pe baza unei schite facute de firma de cadastru? Sau pur si simplu facem noi doi (eu si calalalt coproprietar) o schita si mergem cu ea la notar ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate