Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 

Turismul, Japonezii si Romanii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
Bogdan Paraschiv

Bogdan Paraschiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.04.2007
Astazi am auzit la un post de radio o stire care m-a debusolat. Se intitula "O intamplare mai putin obisnuita la Domul din Venetia". Pe scurt, cam asa arata faptele:

Turisti japonezi (nu s-a specificat cati si daca doar o data) in vizita la Domul din Venetia, au lasat in urma lor inscriptii pe acest monument, scriindu-si in principal numele. Se pare ca au facut acest lucru din credinta ca le va aduce noroc scriindu-si numele pe acel monument. Cam astea sunt faptele, desi in stirea respectiva au fost prezentate si reactiile generate, pe care le voi prezenta si eu putin mai incolo. Pentru moment insa vreau sa fac legatura cu al treilea element din subiectul topicului, anume romanii. Care si ei, in mare parte, au cam acelasi comportament ca turisti. Ma intristez de fiecare data cand sunt si eu in postura de turist si vad ca se intampla fapte similare din partea turistilor. Din nefericire de cele mai multe ori aflu ca acel grup de turisti sunt romani. Nu m-as fi mirat foarte tare daca as fi aflat ca japonezii aistia care au pictat Domul sunt si ei imigranti romani cu cetatenie japoneza. Un pic ma bucur ca nu a fost asa, o bucurie din aia balcanica pe care nu mi-o pot stapanii, de genul "Ia uite dom'le ca sunt si altii care fac prostii mai mari ca romanii atunci cand sunt turisti!". Pentru mine incepe sa se clarifice putin cum s-a putut ca niste japonezi, pe care ii consider printre cei mai discipliniati oameni din lume, au putut sa faca asa ceva. Probabil ca motivatia a venit din superstitia ca daca isi vor scrie numele pe Domul din Venetia le va aduce noroc. Aveam idee de faptul ca japonezii sunt destul de superstitiosi, si cred ca numai asa se poate explica fapta lor.

Daca s-ar fi intamplat cu niste romanii acelasi lucru probabil ca ar fi iesit o stire similara dar dupa aceea nu s-ar fi intamplat nimic deosebit. In cazul japonezilor s-au luat masuri, si inca unele destul de radicale. Prima reactie a venit din partea presei, anume in ziarele din Japonia s-au publicat scuze publice pentru italieni si pentru devastarea monumentului respectiv. Un prim pas excelent care a ajutat putin, dar numai asa, la nivel declarativ. Insa nu s-au oprit aici. Datorita informatiilor scrise pe monumentul respectiv, se pare ca numele si data vizitei, au putut sa identifice pe vinovati asupra carora s-au luat urmatoarele masuri: au fost trimisi inapoi sa curete mizeria facuta si, se pare ca cel putin pentru unii, au avut de suferit si la nivel profesional. Spre exemplu era dat un profesor de sport, antrenor al unei echipe sportive de elevi, care a fost dat afara. Si mai spunea stirea si despre niste studenti, care parca au fost exmatriculati. Deci au fost cat se poate de drastici, si sunt convins ca la urmatoarea ocazie similara majoritatea turistilor japonezi s-ar abtine de la a mai face orice fel de "arta" pe monumente. Este adevarat ca autoritatile japoneze au beneficiat de un ajutor imens din partea faptasilor care si-au lasat datele de identificare "la locul faptei". Probabil ca o situatie similara e greu sa se repete. Dar totusi, faptul ca a fost pedepsita, la noi chiar daca isi lasau si seria de la pasaport nimeni nu le facea nimic, spune multe despre autoritatile si poporul respectiv.

Instinctiv m-am gandit la turistii romanii, fie ei plecati in strainatate, sau in propria tara. De cate ori nu vi s-a intamplat sa vedeti o frumoasa poiana in mijlocul unei paduri racoroase plina de pet-uri de bere, gunoaie, caserole de mici si alte asemenea "nimicuri"? La fel si plajele. De aceea tin sa laud reactia Japoniei pusa intr-o astfel de situatie. Nu zic ca ar fi posibil in cazurile celelalte create de turisti romani sau de aiurea sa poti lua aceleasi masuri din simplul fapt ca nu poti sa ii identifici. Dar sa iei o masura, de orice fel, care sa limiteze sau sa preintampine acest lucru ar fi minunat.

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ca sa fi dat exmatriculat pentru ca ti-ai scris numele pe un cacat de dom, fie si el venetian, e total aiurea si exagerat. mai ales pentru ca motivul ar fi ca sint superstitiosi, adica din cauza educatiei, pentru ca nimeni n-ar fi superstitios daca nu i s-ar baga timpenii in teasta inca din copilarie

#3
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
mda... iarasi o mostra de graba a romanilor (mr. Bogdan Paraschiv in cazul de fata) de arunca cu rahat in romanica si a-i lauda pe straini - doar pentru ca sunt straini iar autorului i s-a facut sila de romanica, fara a stii in realitate ce s-a intmaplat...

Dopo l'ammonimento rivolto a sei studentesse del Gifu City College (ma la vera colpevole sarebbe soltanto una di loro) e la successiva ammissione di colpevolezza da parte di tre ragazzi del Kyoto Sangyo University, a essere pizzicato stavolta ? stato un insegnante trentenne: l'uomo ? stato subito rimosso dalla carica di allenatore di baseball della squadra dell'istituto, ma potrebbe essere addirittura licenziato in tronco.
[...]
non ha risparmiato neppure tre studenti universitari di Kyoto, scoperti la scorsa settimana come gli autori di graffiti sul Duomo di Firenze durante una recente gita: due settimane di sospensione, tante scuse, e la proposta dell'istituto di mandare i tre ragazzi scapestrati a cancellare di persona i propri scarabocchi.

http://iltirreno.rep...one=EdRegionale
sa va traduc tot?

pe scurt: sase studente au fost avertizate iar un antrenor de baseball nu mai e antrenorul echipei institutului (se mentioneaza ca ar putea fi si demis - insa nu e)... in alt caz, alti trei studenti au fost suspendati pt. doua saptamani si s-a propus timiterea lor sa curete grafitti-urile(insa nu rezulta de nicaieri ca au facuto)... articolul din La Repubblica e de ieri...

nici italienii nu fac asta cu ai lor, iar altii se mira de ce nu se intampla cu romanii ^_^

ps. nu era vorba de nici un dom din venezia ci din firenze

Edited by gtk, 02 July 2008 - 10:05.


#4
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Se numește Bazilica San Marco, nu Domul din Veneția, cu toate că dom îi acoperișul în formă de cupolă; domuri sunt numite cele din Florența sau Milano.
Sunt cretini cei care-și scriu numele și pe pomi, dar de cum pe monumente istorice frumoase.
Nu-ți fă griji că românul țăran nu prea dă banii să meargă să vadă “niște cărămizi vechi” în Italia. El preferă să meargă la mare și la munte, la distracție. Românii care merg p-acolo au ceva în cap.

#5
Bogdan Paraschiv

Bogdan Paraschiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.04.2007

View Postgtk, on Jul 2 2008, 11:04, said:

mda... iarasi o mostra de graba a romanilor (mr. Bogdan Paraschiv in cazul de fata) de arunca cu rahat in romanica si a-i lauda pe straini - doar pentru ca sunt straini iar autorului i s-a facut sila de romanica, fara a stii in realitate ce s-a intmaplat...

Dopo l'ammonimento rivolto a sei studentesse del Gifu City College (ma la vera colpevole sarebbe soltanto una di loro) e la successiva ammissione di colpevolezza da parte di tre ragazzi del Kyoto Sangyo University, a essere pizzicato stavolta ? stato un insegnante trentenne: l'uomo ? stato subito rimosso dalla carica di allenatore di baseball della squadra dell'istituto, ma potrebbe essere addirittura licenziato in tronco.
[...]
non ha risparmiato neppure tre studenti universitari di Kyoto, scoperti la scorsa settimana come gli autori di graffiti sul Duomo di Firenze durante una recente gita: due settimane di sospensione, tante scuse, e la proposta dell'istituto di mandare i tre ragazzi scapestrati a cancellare di persona i propri scarabocchi.

http://iltirreno.rep...one=EdRegionale
sa va traduc tot?

pe scurt: sase studente au fost avertizate iar un antrenor de baseball nu mai e antrenorul echipei institutului (se mentioneaza ca ar putea fi si demis - insa nu e)... in alt caz, alti trei studenti au fost suspendati pt. doua saptamani si s-a propus timiterea lor sa curete grafitti-urile(insa nu rezulta de nicaieri ca au facuto)... articolul din La Repubblica e de ieri...

nici italienii nu fac asta cu ai lor, iar altii se mira de ce nu se intampla cu romanii ^_^

ps. nu era vorba de nici un dom din venezia ci din firenze

gtk, imi cer scuze daca, datorita faptului ca am auzit stirea la radio, in masina, in timp ce conduceam, nu am reusit sa retin perfect toate detaliile. Iti multumesc pe de alta parte pentru lamuriri si sper sa o faci si in continuare, de fiecare data cand e cazul. Ca sa fiu mai exact, inainte sa scriu postul am incercat sa caut si eu stirea respectiva, atat in romana cat si in engleza, dar nu am reusit s-o gasesc pe nicaieri pe internet. Asa ca am folosit doar franturile de informatii pe care le-am putut retine. Inca o data te rog sa ma scuzi pentru acest lucru.

O alta chestiune pe care o spui tu este ca ma grabesc sa arunc cu "rahat in romanica". Poate ca ma grabesc, cred ca depinde de unghiul din care privesti. Si eu sunt la randul meu mandru ca sunt roman, si nu imi place sa fac niciodata astfel de remarci. Cu toate astea nu pot sa ignor ceea ce vad in jurul meu. Si nu poti spune ca nu ai vazut niciodata un un colt de padure care sa fi intrat in atentia gratargiilor si dupa fiecare sarbatoare mai mare, sau cateodata dupa fiecare weekend, sa fie aproape o groapa de gunoi. De fapt asta este cel mai important din ceea ce am spus eu acolo. De ce nu om fi si noi un pic mai civilizati sa ne aruncam fiecare mizeriile la cosurile de gunoi, sa admiram ceva fara sa distrugem, chiar sa incercam sa pastram cat mai mult din ceea ce exista azi ca sa poata fi admirat si de generatiile care vor veni. E pacat pentru ca cu mici exceptii (balcanice si ele sau oricum de sorginte latina) la celelalte popoare se poate. Asta nu inseamna ca nu au si ei uscaturile lor.

#6
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostBogdan Paraschiv, on Jul 2 2008, 13:09, said:

gtk, imi cer scuze daca, datorita faptului ca am auzit stirea la radio, in masina, in timp ce conduceam, nu am reusit sa retin perfect toate detaliile. Iti multumesc pe de alta parte pentru lamuriri si sper sa o faci si in continuare, de fiecare data cand e cazul. Ca sa fiu mai exact, inainte sa scriu postul am incercat sa caut si eu stirea respectiva, atat in romana cat si in engleza, dar nu am reusit s-o gasesc pe nicaieri pe internet. Asa ca am folosit doar franturile de informatii pe care le-am putut retine. Inca o data te rog sa ma scuzi pentru acest lucru.
nici o problema...

View PostBogdan Paraschiv, on Jul 2 2008, 13:09, said:

O alta chestiune pe care o spui tu este ca ma grabesc sa arunc cu "rahat in romanica". Poate ca ma grabesc, cred ca depinde de unghiul din care privesti. Si eu sunt la randul meu mandru ca sunt roman, si nu imi place sa fac niciodata astfel de remarci.
ok, poate esti, dar avand in vedere contextul discutiei si faptul ca ti-am criticat primul post, as dori sa mentionez ca EU NU SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN... sunt doar usor deranjat de un anumit "curent" potrivit caruia mai tot ce e non-romanesc (cu execptia africii, a dictaturilor, etc- se intelege)  e minunat iar romania e un mare rahat cu un milion de probleme... desi exista suficiente cazuri in care acest "curent" e perfect valabil, din pacate exista multe exemple cu valoare nula, iar romanii tind sa laude mai tot ce e strain din cauza "scarbii" de romania... cu toate ca situatia nu sta mult diferit (uneori mai rau) acolo decat in romania... putem discuta de la lucruri precum curatenie, aglomeratie sau respectarea regulilor de circulatie in europa pana la siguranta cetateanului pe strada in SUA (vs. romanica, desigur)

View PostBogdan Paraschiv, on Jul 2 2008, 13:09, said:

Cu toate astea nu pot sa ignor ceea ce vad in jurul meu. Si nu poti spune ca nu ai vazut niciodata un un colt de padure care sa fi intrat in atentia gratargiilor si dupa fiecare sarbatoare mai mare, sau cateodata dupa fiecare weekend, sa fie aproape o groapa de gunoi. De fapt asta este cel mai important din ceea ce am spus eu acolo. De ce nu om fi si noi un pic mai civilizati sa ne aruncam fiecare mizeriile la cosurile de gunoi, sa admiram ceva fara sa distrugem, chiar sa incercam sa pastram cat mai mult din ceea ce exista azi ca sa poata fi admirat si de generatiile care vor veni. E pacat pentru ca cu mici exceptii (balcanice si ele sau oricum de sorginte latina) la celelalte popoare se poate. Asta nu inseamna ca nu au si ei uscaturile lor.
pt. asta e nevoie de 2 lucruri mari si late:
1. suficiente locuri amenajate cu pubele(or whatever) suficient de mari/multe si colectate frecvent
2. "enforcing" - adica ceva "militieni' pe ici-colo care sa patruleze si sa mai dea amenzi in caz de nereguli
oricum, nu-i asta una dintre cele mai mari probleme cu care se confrunta romanica in momentul de fata....

#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007
Am vazut multi turisti japonezi la viata mea, pot sa spun ca sunt printre cei mai civilizati, si asta fara sa fac comparatie cu alte natii.

#8
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View PostBogdan Paraschiv, on Jul 2 2008, 10:01, said:


Vezi ca o englezoiaca si-a lasat fetita sa moara de foame ptr. a canta karaoke, alta straina si-a mancat copii. Dupa tine trebuie sa ma ingrozesc gandindu-ma ce ar face romanii!

Se pare ca ai ajuns atat de timorat incat daca ti-ar spune un straian ti-ai da jos pantalonii si ai sta capra ptr. simplul fapt ca esi roman.

Edited by Materium, 03 July 2008 - 17:19.


#9
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View Postgtk, on Jul 2 2008, 11:04, said:

nu era vorba de nici un dom din venezia ci din firenze
De ce zici venezia si firenze in loc de "Veneția" și "Florența"? Ca te-am vazut scriind "Londra" pe forum, nu "London".

View PostBogdan Paraschiv, on Jul 2 2008, 10:01, said:

De aceea tin sa laud reactia Japoniei pusa intr-o astfel de situatie.
Situatia Romaniei este diferita de a Japoniei. Noi vrem sa scapam de tigani si sa-i lasam sa faca ce vor in Italia, pe cand japonezii vor doar sa-i educe pe cetatenii lor. Noi vrem sa ne renegam tampitii si sa-i lasam sa fie adoptati de UE. Se mai intampla cate o rusine d-asta? MERITA, pretul e mic: facem Romania de ras dar tampitii raman departe de Romania. Stii de cati tigani a scapat Bucurestiul in ultimii ani? De muuuuuuuulti, orasul aproape ca a devenit locuibil iar asta in zone "grele" ca Pantelimonul si chiar Rahova (nu si Ferentari, din pacate, acolo nu e nimic de facut).

#10
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Când vine invazia de români sălbateci numai un glonț în țeastă îi mai poate opri :(
Nu știu cum se poate civiliza poporul ăsta, și e foarte ciudat, pentru că toate neamurile din jur stau un picuț mai bine la acest capitol.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate