Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 

Stabilirea nivelului emisiilor poluante......

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
mrpigos

mrpigos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.02.2008
Citeam undeva ca stabilirea nivelului emisiilor poluante de RAR costa  500 euro. E adevarat?

#2
thomycc

thomycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.06.2006
eu stiu "din auzite" ca e undeva la 3000  ron... exagerat...

#3
banatica

banatica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.06.2008

View Postmrpigos, on Jun 30 2008, 11:20, said:

Citeam undeva ca stabilirea nivelului emisiilor poluante de RAR costa  500 euro. E adevarat?

Aprox 2500 de lei, dar daca iti faci omologarea acum ti-l trece automat in CIV la acelasi pret (285 lei).De vreo 10 zile se intampla asta.
Oricum, din cate stiu, o sa poti sa-ti platesti noua taxa acceptand un nivel de CO2 impus de ei, adica asemanator cu ce stiu ei de la o alta masina , acelasi model, aceeasi vechime.
Si din cate am auzit noua taxa o s-o poti plati de prin 20 iulie, ca cica n-au softul necesar.  :rolleyes:

#4
mrpigos

mrpigos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.02.2008
dar de ce dracu mai trebuie facuta si asta daca in talon scrie negru pe alb, Euro 2 ? :D

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,106
  • Înscris: 24.02.2006
pentru ca taxa auto se calculeaza atat in functie de norma de poluare, cat si de cantitatea de CO2 emisa :P

#6
mrpigos

mrpigos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.02.2008
PLATI - Taxa speciala de prima inmatriculare a fost inlocuita, de astazi, cu cea de poluare auto. Noua taxa este mai mica pentru autovehiculele second-hand si mai mare pentru cele noi.

Plata se va face in functie de emisiile de CO2 in cazul masinilor noi si second-hand ale caror motoare indeplinesc standardele Euro 4 sau Euro 3. In cazul celorlalte automobile, cu tipuri diferite de poluare, se vor lua in calcul emisiile de noxe inscrise in cartea masinii.

deci ?:)

#7
pralea2002

pralea2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.04.2005
trebuie sa mergi cu copii dupa Brief,carte identitate autoturism,buletin + Anexa 2 completata + cerere de restituire a taxei.
Ei o sa o inregistreze si o sa-ti de un raspuns in termen de 15 zile.
daca cumva nu ai Emisia de noxe trecuta in carte atunci trebuie sa mergi la RAR ca sa o treaca.Asta mai costa 100 RON.

smile.gif))))))

#8
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postpralea2002, on Jul 1 2008, 14:43, said:

trebuie sa mergi cu copii dupa Brief,carte identitate autoturism,buletin + Anexa 2 completata + cerere de restituire a taxei.
Ei o sa o inregistreze si o sa-ti de un raspuns in termen de 15 zile.
daca cumva nu ai Emisia de noxe trecuta in carte atunci trebuie sa mergi la RAR ca sa o treaca.Asta mai costa 100 RON.

smile.gif))))))
da, vestea buna e ca  de maine nu tre sa mergi cu masina si ca nu tre sa faci programare la RAR, pt a trece co2-ul.Mergi doar cu actele.
NU stiu cum e faza cu filtrul de particule, ca si ala trebuie evidentiat cumva.Sau stiu si alea ca daca e diesel euro4 are DPF...?

Edited by sanddy1964, 01 July 2008 - 14:27.


#9
pralea2002

pralea2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.04.2005
update : dureaza 3 zile de la depunerea actelor pana iti dau un calcul estimativ a taxei apoi trimit toate actele laBucuresti si mai dureaza 15 zile pana le primesti inapoi.In total 18 zile - LUCRATOARE (adica o luna)

#10
banatica

banatica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.06.2008
Azi RAR-ul a trecut in CIV-uri emisia de CO2 in functie de ce era pe actul strain(gen brief, certificat de conformitate, etc).Daca pe actul strain nu era trecuta, solicitau de la bucuresti , cu ajutorul numarului de omologare aceasta valoarea emisiei.
Totul costa 25 de lei, si era facuta pe loc.Normal iti trebuie programare pentru "Modificari in CIV".Nu este necesara prezenta autovehiculului.
Probleme mai mari exsita la masinile noi, la care omologarea a fost de tip, nu individual (adica CIV-uri facute de catre producator), unde RAR-ul nu poate efectua modificari in CIV pentru ca n-au facut ei CIV-ul ! Nu stiu ce va fi pana la urma cu asta.
De asemena, ieri dupa-masa a fost trimisa o circulara de la bucuresti catre serviciile din tara care le interzicea sa mai accepte dosare care aveau achitata vechea taxa ! Asa ca pentru cei care ati platit-o inainte de 01.07.2008,si n-ati depus dosarul de inmatriculare la politie, apar probleme, pentru ca teoretic n-ai cum nici sa platesti diferenta pentru ca pana acum banii erau varsati in contul trezeoreriei bugetului de stat, iar acum taxa merge direct la ministerul mediului !
Ramane de vazut daca se va face ceva, ca din cate am inteles dealerii din Romania sunt innebuniti, sute de clienti nemultumiti, etc.
Taxa POATE FI ACHITATA de azi, doar ca difera procedura.Trebuie facuta o cerere la finante prin care sa-i rogi frumos sa-ti calculeze taxa, la care anexezi o copie CIV, copie dupa traducerea actului strain de inmatriculare, copie dupa acel act, copie CI si astepti ... sa-ti trimita un calcul facut de mintile luminate de la finante,sa-ti zica cat ai de plata (de parca nu exista calculator pentru asta deja).Apoi te prezinti cu hartia aia la casierie si o achiti.Toata afacerea dureaza cateva zile.

Ca de obicei, orice schimbare birocratica in Romania creaza haos, si ca de obicei institutiile sunt prinse in offside....

#11
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 03.04.2006
Deci;

Mie imi expira certificatul de autenticitate pe data de 13 iulie 2008, ce se intampla daca eu nu reusesc sa platesc taxa de prima inmatriculare pana atunci, trebuie sa mai merg inco odata cu masina pentru a-mi scoate din nou certificat de autenticitate ?

Cum ramane cu CO2 ? Daca eu am facut RAR'ul acum aproap 2 luni asta inseamna ca nu am trecut in CIV emisele de CO2? si trebuie sa merg din nou la RAR ?

(Masina are EURO 4)

Daca mi-am luat deja odata nr rosii, mai pot sa-mi i-au inca odata nr rosii ?

#12
banatica

banatica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.06.2008

View Postdaniel21, on Jul 1 2008, 20:12, said:

Deci;

Mie imi expira certificatul de autenticitate pe data de 13 iulie 2008, ce se intampla daca eu nu reusesc sa platesc taxa de prima inmatriculare pana atunci, trebuie sa mai merg inco odata cu masina pentru a-mi scoate din nou certificat de autenticitate ?

Cum ramane cu CO2 ? Daca eu am facut RAR'ul acum aproap 2 luni asta inseamna ca nu am trecut in CIV emisele de CO2? si trebuie sa merg din nou la RAR ?

(Masina are EURO 4)

Daca mi-am luat deja odata nr rosii, mai pot sa-mi i-au inca odata nr rosii ?


Da, trebuie sa mergi iarasi la RAR cu masina, sa-ti refaci nota de autenticitate si sa-ti treaca CO2-ul in carte.
Numerele provizorii se acorda pentru a-ti face formalitatile necesare inmatricularii.A doua oara iti dau numere rosii doar daca ai taxa platita, si impunerea la primarie. (e un cerc vicios ridicol, nu poti face aia ca depinde de celalata, celalata depinde de aia).In cazul tau, n-ai sa primesti inca un rand de numere.Singura solutie : platforma.

#13
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 03.04.2006

View Postbanatica, on Jul 1 2008, 23:44, said:

Da, trebuie sa mergi iarasi la RAR cu masina, sa-ti refaci nota de autenticitate si sa-ti treaca CO2-ul in carte.
Numerele provizorii se acorda pentru a-ti face formalitatile necesare inmatricularii.A doua oara iti dau numere rosii doar daca ai taxa platita, si impunerea la primarie. (e un cerc vicios ridicol, nu poti face aia ca depinde de celalata, celalata depinde de aia).In cazul tau, n-ai sa primesti inca un rand de numere.Singura solutie : platforma.


Am fost dimineata la ANAF sa-mi platesc taxa de prima inmatriculare si "normal" ca nu mi-au acceptat actele pentru ca nu am  trecut in CIV emisile de CARBON, desi eu am facut tot ceea ce trebuia facut la RAR din data de 13 mai. Asa ca singura solutie este sa merg din nou la RAR sa-mi treaca emisile de carbon. Din cate am inteles eu emisile au inceput sa se treaca in CIV abia de ieri, asa dar toti cei care au maini euro 3 sau euro 4 si au deja RAR'ul facut inainte de 1 iulie va trebuii sa mergeti din nou la RAR pentru a va trece emisile in CIV, alti bani, alt timp pierdut, alta bataie de joc.

Pana cand oare vom fi batjocura incompetentilor de la ANAF ?

#14
thomycc

thomycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.06.2006
bun.. si eu care am un euro3 tot asa cu civ vechi dar neinmatriculat? ce fac? trebuie sa merg acuma iar la rar pt emisii? si pana la urma cat costa? doar modificarea in civ-ul vechi sau cat? mersi

#15
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 03.04.2006

View Postthomycc, on Jul 2 2008, 12:54, said:

bun.. si eu care am un euro3 tot asa cu civ vechi dar neinmatriculat? ce fac? trebuie sa merg acuma iar la rar pt emisii? si pana la urma cat costa? doar modificarea in civ-ul vechi sau cat? mersi

Da trebuie sa mergi din nou la RAR. Pretul este de 25 Lei.

#16
thomycc

thomycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.06.2006

View Postdaniel21, on Jul 2 2008, 13:03, said:

Da trebuie sa mergi din nou la RAR. Pretul este de 25 Lei.


ok, sa zicem ca-mi convine pretul dar mai ales ca se face pe loc... dar ce nu e ok... de ce trebuie sa merg sa-mi scrie emisile? eu nu le-am trecut sau cum ? nu mi se pare corect... si pe deasupra... daca tot eu nu le-au trecut, de ce trebuie sa platesc pt ca ei nu le-au trecut... nu prea e normal... dar ce sa ma mai mire..

#17
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 03.04.2006

View Postthomycc, on Jul 2 2008, 13:11, said:

ok, sa zicem ca-mi convine pretul dar mai ales ca se face pe loc... dar ce nu e ok... de ce trebuie sa merg sa-mi scrie emisile? eu nu le-am trecut sau cum ? nu mi se pare corect... si pe deasupra... daca tot eu nu le-au trecut, de ce trebuie sa platesc pt ca ei nu le-au trecut... nu prea e normal... dar ce sa ma mai mire..

Spune-mi si mie un lucru normal din tara asta !!!
La mine situatia este si mai grava daca nu reusesc sa imi scriu masina saptamana viitoare imi expira certificatul de autenticitate si pentru a face altul singura solutie este sa merg cu masina la RAR pe platforma. (minim 5 milioane).

Din pacate noi platim pentru prostia si incompetenta lor.

#18
thomycc

thomycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.06.2006

View Postdaniel21, on Jul 2 2008, 13:54, said:

Spune-mi si mie un lucru normal din tara asta !!!
La mine situatia este si mai grava daca nu reusesc sa imi scriu masina saptamana viitoare imi expira certificatul de autenticitate si pentru a face altul singura solutie este sa merg cu masina la RAR pe platforma. (minim 5 milioane).

Din pacate noi platim pentru prostia si incompetenta lor.


si eu am la o masina certificatu de autentificitate expirat... asa ca v-a trebui sa o duc si eu la rar.... si apropo... stii ce mi-a spus DL. functionar platit din banii nostrii de la inmatriculari Targu Mures... cand i-am spus ca imi exprira nr rosi si n-am cum sa o duc la RAR si aia mi-au facut programare de abia peste 3 saptamani... "Ai auzit de trailer?" ... poftim ... asta mi-a raspuns smecherul....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate