Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 

Cum am ajuns sa facem poze

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
33 răspunsuri în acest subiect

#19
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.554
  • Înscris: 15.04.2004

mr.fred, on Nov 25 2004, 09:33, said:

stati asa. am gasit.
pentru cei care vor sa devina profesionisti: http://www.okazii.ro...p3?LotID=611289

<{POST_SNAPBACK}>


Da' un Smena digital nu exista???

#20
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.036
  • Înscris: 18.08.2004

mr.fred, on Nov 25 2004, 09:33, said:

stati asa. am gasit.
pentru cei care vor sa devina profesionisti: http://www.okazii.ro...p3?LotID=611289

<{POST_SNAPBACK}>


Da dar pentru asta: "Are si husa de piele groasa pt protectie (lumina+soc)si bareta de dus pe umar ca o geanta." merita toti banii.

Daca e sa-mi mai iau un Lomo mi-as lua un LC-A ... am vazut la un amic ce poate camera asta si am ramas impresionat, sincer ... oricum ochiul si nu aparatul conteaza ... dar asa, d'amorul artei :D

THE LOMO CAMERA - The legendary LOMO Kompakt Automat LC-A is a small, black, aromatic, robust, precise and fully automatic snapshot camera made in St. Petersburg, Russia. And this original LOMO 35mm Camera GOT Professor Radionov's ABSOLUTELY INCREDIBLE LENS: for razor-sharp images, highly light sensitive, 32mm wide-angle. This beady little eye sees everything and makes colors radiate.
Camera Type
Miniature scale camera with automatic exposure program.
Lens
Minitar 1 photographic lens
focal length: 32mm
luminous intensity: f/2.8
aperture settings: 2.8-16
focusing range: from 0.8m to infinity
Shutter
shutter speeds from 1/500 to 2 minutes
x-type synchronization with flash bulb at 1/60 shutter speed
Film to be used
standard 35mm film: 12, 24 or 36 exposures from 25-400 ASA light sensitivity
Dimensions
107mm x 68mm x 43.5mm
Weight
250 grams

Fișiere atașate



#21
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.036
  • Înscris: 18.08.2004

arty, on Nov 25 2004, 04:09, said:

baga un oki, 10skycrest.com

simplist, eficient...

<{POST_SNAPBACK}>


... frumoase case ... banuiesc ca si foarte scumpe ... si foarte corect facute imaginile ... dar un site cu lucrari/proiecte personale nu ai? sau macar un portofoliu on-line?

#22
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001

nanashu, on Nov 25 2004, 02:48, said:

... frumoase case ... banuiesc ca si foarte scumpe ... si foarte corect facute imaginile ... dar un site cu lucrari/proiecte personale nu ai? sau macar un portofoliu on-line?

<{POST_SNAPBACK}>

casa aia (e doar una) a fost 16Mil. S'a vandut. Am executat pozele (1DS, 16-35L parca), proiectul (floorplan) 360 Images si website. A fost si un printjob asociat, add'uri in DreamHomes, OCRegister si LA Times, Coperta la "Space" etc. au avut buget total la marketing peste 55k. Am mai facut acolo 8 Skycrest si 16 Skycrest, site'urile au expirat... erau oarecum la fel.

Sunt printre cele mai "artistice" ce le am... daca se poate spune asha... am si altele similare, mii, practic sunt f lipsite de valoare artistica, sunt insa foarte bune pt scopul dat.

Pe partea de products, same stuff, facem mai mult electronic crap pt warehouses uriashe, nu avem timp de parfumuri, ceasuri sau alte care iau timp mult si se plateshte the same. daca vrei sa vezi exemple, baga okii pe galeriile de la newegg.com, cam 50% din ce e acolo e facut la mine. curand, va fi si un big improvement, pe concept nou si cu 360 objects, etc... blah.

#23
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.160
  • Înscris: 21.04.2004
I

pana pe la 6-7-8 ani (nu mai tin minte) am avut un vecin la etaju 9 (eu stateam la 7) care era fotograf. avea tot ce-i trebuie unui fotograf din anii 80. si mai tot timpul eram calare pe la el prin laborator sa-l asist. mi-a dat si un aparat de jucarie cu care "pozam".

s-a mutat.

II

pe la 11 ani a luat tata un CMENA 8M din bazar de la rusi. cel mai tare aparat. numai filme alb negru. nu stiam prea multe de expuneri, diafragme, pete de difuzie, campuri de profunzime,  eu ma luam dupa soare. pozele erau developate la un nene de prin oras. la toate chefurile eu eram cu aparatu in mana. cand mergeam la tara si se mai inchingea o masa dinaia cu multe sarmale, friptane, muuuuuuuuuuuuuuuuuulte prajituri (chiar foarte multe. cu o mana bagam prajituri in gura si cu alta pozam), muuuuuult vin pentru aia mari si suc de soc pentru aia mici ca mine, eu eram pozarul familiei.
tin minte ca ieseau ok (apreciere facuta la varsta aia). multe poze cred ca si acum mai exista. chiar am sa le caut :)
vre-o doi ani mai tarziu, tata l-a scapat din mana.

s-a stricat.

III

vre-o cativa ani mai tarziu au luat ai mei un skina (tot din bazar, tot de la rusi). tot pozarul familiei.

s-a stricat si asta.

ceva timp dupa skina un Canon P/S. blitz incorporat, quartz date. nebunie curata. ala mai e si acum in dulap la ai mei.

pauza.

IV

am intrat la facultate. dupa 1 an de chefuri, betii, betii, betii, betii, betii, betii, betii, betii am lasat-o si m-am apucat de alta. Matematica.
dupa alti doi ani chefuri, betii (observati ca acum au fost mai putine betii) am lasat-o si pe doamna matematica.
m-am apucat de alta, m-am angajat, mi-am dat demisia, m-am angajat iar si intr-o zi mircea si-a luat un Pentax. mai precis acum 2 ani.
Pentax MZ-10.
ala a fost momentul WOW.  
imediat ce am avut contact cu pentachele am innebunit.
ma mai lasa mirciulica sa fac un cadru, doua... pana in august 2003 la stuffstock cand mi l-a lasat de sambata seara pana luni.
am stricat doua filme. mi-au iesit niste chestii chiar dragute. atunci de abia ma prindeam si eu ce e cu timpu de expunere si de ce diafragma e notata asa aiurea pe obiectiv. auzi tu. 22 e cea mai mica. ce tampiti.
apoi am citit tot ce am putut de pe net ( ca de intrebat nu aveam pe cine).
intre timp tatal meu s-a intors in tara cu un Olympus Superzoom 120. (in traducere libera un point and shot cu zoom 38-120, masurare matrix si spot si 5 moduri de fotografiere, 3 moduri de flash.) pe care l-am infiat in decembrie anul trecut.  nu am facut prea multe poze cu el.
prin februarie-martie am facut rost de un Praktica VLC2 cu Pentacon 50/1.8, o luna mai tarziu am mai cumparat un Pentacon 200/4.
m-am mai imprumutat de aparatul lui mircea mai faceam cu ale mele....
in tot timpul asta am devorat tot ce am gasit pe net.
multe dintre filme nu le-am scos nici acum, stau in sertar asteptand o alocare de buget.  majoritatea filmelor scoase le-am scos doar pe index.
vrand un forum de specialitate am intrat pe digitalworld unde m-am sictirit imediat de ipocrizia lor. am aflat niste informatii, am descoperit ca baietii sunt cam limitati, mi-am bagat ceva prin gura lui Mir si am ajuns aici.
si am gasit cam ce cautam (intr-o oarecare masura). o gasca destul de intreaga la minte cu care sa socialize, si sa ies la pozat.

prin aprilie am avut o experienta misto cu Freelancer. m-am dus sa vad de ce sunt in stare. stiind cat de bun sunt in materie, nu am vrut sa fiu nesimtit si m-am cazat in brasov la un prieten. m-am dus pe banii mei. freelancer mi-a dat baterii pentru aparat si vre-o 11 filme.
m-am dus cu Pentaxu ala cu care am fost si de capu meu la raliul onestiului, si am mai facut rost de un pentax 70-210.
timpul a fost de partea mea (fuckit).
aparatu masura 1/50 cel mult 1/90. experienta ioc.....va imaginati ce a iesit.

in fine. intre timp am mai crescut....

in astia 2 ani am privit fotografia din atatea unghiuri ca ma doare capu.
m-am saturat de citit, si de privit, si de studiat diferite rahaturi de poze din reviste, carti, situri.....
urmeaza digitalu. pana atunci refuz sa fac poze.

acum fac un test. mai am in aparat 5 cadre. ies cu el de multe ori si nu imi propun sa le fac decat pe alea. sa stau sa ma holbez mai mult la subiect.
dracu stie ce iese, ca mai am alea 5 cadre de 2 saptamani.

#24
oandrei

oandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 09.01.2004
Salut!

    Ma inscriu si eu in tipologia generala (majoritara) de pe forum... "tata avea ..."  

A avut la inceput un Rolleiflex (cred ca asa se scrie... din ala cu cadre mai mari, de trageai filmul cu manivela!!).. nu stiu ce s-a intimplat cu el...

Primul aparat cu care am facut poze a fost unu rusesc omolog lui Smena (uni ziceau ca ar fi avut obiectivul mai bun) - Snajka cred ca se citeste. Facea 72 de cadre. Mai functioneaza inca.

Apoi si-a luat taica-miu un Zenit. Pe asta mi-l dadea (cu stringere de inima) doar la ocazii...  Asta nu mai functioneaza...

Asta se intimpla cind eram la scoala generala. De developat, le developam acasa (in baie), agatate pozele cu cirlige de rufe...

La liceu am uitat de pozat.

Am intrat la facultate, si ne/am format o gasca cu care bateam muntii cu rucsacii in spate. Vazind frumusetile de aici, mi-am adus aminte ca stiam sa fac si poze o data. Am gasit niste carti prin biblioteca lui taica-miu si mi-am readus aminte chestiile tehnice (diafragama, timpi de expunere....). Mi-am luat un Olympus IS 300 (vroiam un aparat mai compact, dar care sa ofere si din facilitatile unui SLR - de fapt chiar era Single Lens Reflex dar... nu-i puteai schimba obiectivul)...

Dupa ce au inceput sa se mai diversifice oferta de digitale (si implicit sa se mai ieftineasca) am decis ca IS-ul meu e cam mare si mi-am luat aparatul pe care il folosesc si acum Olympus C760UZ.

Numai ca acu a aparut si fi-miu si timp pentru pasiune a ramas mai putin...
Da creste el.

Bafta!

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.800
  • Înscris: 13.06.2004
Eu unul vroiam să am aparat foto de pe la vreo 5 ani. Minunea s-a întâmplat pe la 13 sau 14 ani, când am primit cadou un "Minolta" FS 35 (mai am aparatul, dar e stricat). Deși era doar un compact, din cauza vârstei și a lipsei de experineță mă consideram deja un mare fotograf și mă întrebam la ce Dumnzeu îți trebuie un ditamai aparatul (adică unul semi/profesional) când ai totul la o apăsatre de buton. Pe urmă a urmat un "Ricoh", tot compact (și pe ăsta îl mai am - a supraviețuit unei căzături de la 2 m din biblotecă, dar nu fără urmări).
Primul aparat mai performant cu care am făcut poze a fost un "Zorki" 4 din 1961 - moștenire de familie - și pe ăsta îl mai am; cu el a început declinul compactelor. A urmat apoi un "Canon" Canonet, tot moștenire de familie și tot din 1961 (și pe ăsta îl mai am), iar, apoi, cu ajoturul unei rude am pus mâna pe un "Minolta" X700. Am mai făcut ceva poze cu compactul ("Ricoh"), pentru că din lipsă de experință nu știam cum stă cu profunzimea de câmp (era la o decernare de diplome), dar au pozele au ieșit execrabile... De atunci am jurat să nu mai folosesc un compact, cel puțin nu unul pe film  :nonobad:
Edit: "tunul" de pe "Minolta" (are 35-200 mm) îi face pe mulți să creadă că-s de la vre-un ziar, ceea ce uneori îmi crează probleme...  :death:

Editat de djl, 02 august 2006 - 00:38.


#26
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004
topicuri vechi, de la "lumea cealalta".
le inviem?
fie, mai ales ca eu la vremea aia l-am sarit pe asta:

eu am inceput ca "aia mari", cum zicea mr.fred: cu smena lu' tata, care oricum o cumparase pentru noi, copiii.
un stift de aparat caruia ii port o profunda consideratie, pentru ca datorita lui am invatat ca exista o strinsa relatie intre din (lumea zice iso, astazi), diafragma si timp.
tot datorita lui am invatat ce e aceea eroare de paralaxa (inchipuiti-va cum sunau astea 3 cuvinte in gura unui pusti de 10-12 ani ... :) )
aparatul acela, primul, a "murit" de mult, acum il am pe al treilea exemplar si chiar imi propuneam intr-o vreme sa mai bag un film in el si sa regasesc "feelingul" de altadata.
developari in baie, alergat dupa hirtie si substante intr-o vreme cind le gaseai numai cind si cind si numai la "magazinul mare"...

in timp, smene-le mele le-am "amestecat" cu niscai fed-uri si zenit-uri de imprumut. daca fed-urile mi s-au parut groaznice (mai ales modul de a face clarul prin telemetrie), zenit-ul ajunsese un fel de obsesie, atit de mult imi doream unul.

am ajuns sa imi iau un batrin zenit e, marcat cu moskva '80, de abia pe la inceputul anilor '90, din primele mele salarii.
58/2-ul de pe el m-a stinjenit cumplit, noroc cu un amic dispus sa renunte la o cosina 35/3.8.
am carat zenitul si cosina prin jumate din muntii mari ai tarii, la mare, pe "afara"... si am citeva albume cu satisfactii fotografice de pe urma lor.

dupa zenit, am apucat sa pun mina pe o praktica mtl5 cu pentacon 50/1.8 - daca aparatul mi s-a parut asa si asa, obiectivul ala m-a zguduit.
in materie de body, zguduirea a avut loc cind am cunoscut pentaxul mz50 al unui prieten. cred ca de atunci am devenit fan pentax.

cind au aparut digitalele, evident ca am inceput sa imi doresc sa scap de chinul developarii filmelor. de fapt de vesnicele frecusuri cu laboratoarele foto.
"sapunierele" nu m-au convins, canonul S1IS mi-a placut si nu prea... un timp am visat la o minolta z3, dar mi-a trecut destul de repede.

chitit pe slr, am avut sansa sa imi pot aduce din sua un canon 300d kit.
desi ca aparat nu imi place deloc (si pentaxul *ist ds poarta o parte din vina), incerc sa ii invat chichitele. nu stiu ce progrese am facut, a trecut anul de cind il am si inca experimentez.
e drept, nu mai am timpul liber de altadata, imi ramine destul de putin pentru fotografie.

am mai pus mina, mai mult sau mai putin, pe destule alte aparate, sapuniere sau slr, pe film sau digitale,  (dar pe nici un fel de nikon :( ), insa cele de mai sus au avut un anume impact asupra mea.

pentru viitor ... nu tind catre canon 20...30...5d si L-uri, ci m-as multumi cu vizorul decent si stabilizarea din pentaxul k100d.

Editat de Taxon, 02 august 2006 - 10:56.


#27
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.751
  • Înscris: 01.12.2001
hihi...eu ma gandesc daca ai nostri copii vor spune....tata avea un 30d/200d/etc vechi antic si vai de mama lui.... :D

#28
mirciusx

mirciusx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 199
  • Înscris: 11.01.2007
Frumos topic...pacat ca nu se mai tine, l am citit de sus pana jos! Minunat...si au trecut 2 ani de la ultimul reply, ce sa zic 4, de la ceva mai multa activitate:)

#29
Atena_atenne

Atena_atenne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 03.09.2008
da, frumos topic, poate ne hotaram sa ne amintim de inceputuri :)

#30
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.130
  • Înscris: 29.06.2005
Daca tot l-ati redus la viata............
Acu`.....`nspe ani...aaa, daca ma gandesc mai bine `jde ani.... am prins microbu` fotografiei jucandu-ma cu aparatele alea de fotografiat de plastic ce stropeau cu apa la apasarea pe buton.
Pe la 13 ani am facut un efort (toti banii mei produsi cu uratu`) si am cumparat prima mea "scula", un Smena 8 -  a costat exact 305 lei(ceausisti).Apoi carti de fotografie de la biblioteca (pe atunci nu era internet), filme OR WO alb negru sau chiar rusesti, din alea fara carcasa. A urmat achizitia a 2 tavi si revelator/fixator.A urmat statu` cu degetele in revelator pe intuneric.
1 an dupa, din nou banii de la colindat am luat aparat de marit UPA. 1250 lei.Tot ceausisti. Hartie fotografica.Evident nu gaseai solutii, nu gaseai filme, nu gaseai hartie.Cand prindeam, stateam frumos la rand si faceam stocuri.
Pe la 15 ani - primii bani castigati din poze la un banchet.Au urmat bani castigati din foto la aniversari si banchete.
Au aparut laboratoarele automatizate care mi-au luat painea de la gura.
Am luat un fed3...apoi un zenit. A urmat un aparat foto cu controale electronice (nu mai stiu ce marca), care s-a defectat rapid.Electronic, normal.Am jurat ca n-o sa mai folosesc aparate electronice.
Acu` vreo 6 ani mi-am incalcat juramantu`.Am luat un nikon 885(parca).Nu s-a mai stricat, ba mai mult, in 2004 am primit o mentiune orange.Am vandut-o, si am luat un Olympus e20.Cu ala am facut o poza pentru care am primit un Pentax *istDS. Au urmat investitii in sistemul pentax, tentatia de-a castiga mai mult din foto.
Cand am inceput sa castig....am trecut la Canon.Oferte mai usor de gasit.

Acum castig 90.000 euro/an din fotografie si cred ca la anu` depasesc 140.000.












































































Sa nu-mi spuneti ca chiar ati crezut ca se poate castiga atat din foto in Romania....... :P

#31
Fishhh

Fishhh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 540
  • Înscris: 24.06.2008
Eu am 15 ani juma si acum cateva luni am castigat un Nikon D60 la NG (la o tragere la sort).

O fi vreun semn ? -_- ;)

#32
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 917
  • Înscris: 17.06.2007
pai, uploadeaza ;)

#33
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.512
  • Înscris: 03.07.2006

View Postflorinel, on Sep 4 2008, 14:39, said:

Acum castig 90.000 euro/an din fotografie si cred ca la anu` depasesc 140.000.




Sa nu-mi spuneti ca chiar ati crezut ca se poate castiga atat din foto in Romania....... :P



Vai de mine, mi-a stat inima-n loc...Sa nu mai faci glume d-astea... :confuzzled:
:kisstogether:

PS: Si ca sa nu fiu total of topic, acu' 1,5 ani mi-am luat un telefon cu camera (SE K750i, o bijuterie, si acum il am), mi-a placut ideea de a face poze, apoi am gasit de imprumut un A530 pe care l-am intors pe toate partile si dupa juma' de an mi-am luat D40 pe care il venerez (cu obiectiv de kit cu tot). End of story.

Editat de Ribozom, 07 septembrie 2008 - 00:32.


#34
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 25.05.2005
paaaaai ... sa postez si io

primul contact l-am avut cu un aparat pe film [ nu mai stiu ce era ] pe care l-am desfacut in bucati si l-am pus la loc si pozat prin casa si majoratul sorei [ eu aveam 13 ani atunci ]

apoi pauza ... m-am apucat de modelare 3d si am incetat cochetatul cu foto

apoi am mai tot imprumutat aparate de la prieteni / ba faceam cand prindeam aparate si stresam lumea pe messenger sa mi le trimita urgent

spre sfarsitul lui 2006 vine vremea primului aparat, dragul de fuji 5600 care o sa-mi raman in suflet pentru totdeauna. cu el am aflat ce vroiam exact de la un aparat digital. ca participant la evenimentele de muzica electronica de prin buc m-am hotarat sa le si pozez, gratis evident, din dorinta de a pastra amintiri ale atmosferei si a arata si altora care nu au putut ajunge.

2007 , 1 octombre... vandut fuji 5600 cu tot ce aveam la el [ trepied lentila de wide acumulatori geanta, TOT ] si achizitionat kit 300d SH
lucrand la ziar pe atunci, din banii de salariu mi-am luat un 430ex pe care am invatat sa-l declansez din mana pentru ca niciodata nu mi-a convenit lumina directa si nici cea bounced nu m-a pasionat si nici trigger radio/wireless nu aveam... si asa m-am apucat de evenimente

apoi datorita primei iubiri si anume modelarea 3d si pasiunea pentru detaliul pe care-l puteam scoate, si faptul ca puteam pune eu lumina cum o vroiam m-am gandit la mai multe blitzuri ... am aflat de strobist.com, mi-am luat trigger radio, si de atunci tot cumpar blitzuri si altele

2008, Iulie, achizitionat 40d si desigur inca niste blitzuri

Editat de dreadboy, 14 septembrie 2008 - 21:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate