Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Eliminarea probelor orale de la bac

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

Poll: Eliminarea probelor orale de la bac (112 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu eliminarea probelor orale de la bac?

  1. Da (sunt elev) (30 votes [26.79%])

    Percentage of vote: 26.79%

  2. Da (sunt profesor) (1 votes [0.89%])

    Percentage of vote: 0.89%

  3. Da (nu sunt nici elev, nici profesor) (3 votes [2.68%])

    Percentage of vote: 2.68%

  4. Nu (sunt elev) (50 votes [44.64%])

    Percentage of vote: 44.64%

  5. Nu (sunt profesor) (3 votes [2.68%])

    Percentage of vote: 2.68%

  6. Nu (nu sunt nici elev, nici profesor) (16 votes [14.29%])

    Percentage of vote: 14.29%

  7. Nu, dar notarea sa se faca cu Admis/Respins (9 votes [8.04%])

    Percentage of vote: 8.04%

Vote Guests cannot vote

#1
adrian_eftimie

adrian_eftimie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.06.2008
Eu cred cu tarie ca trebuie eliminate probele orale de la bac, sunt curios ce cred si altii.

Edited by adrian_eftimie, 28 June 2008 - 21:18.


#2
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
Crezi prost!
Eu as face toate probele orale la bac si doar cu subiecte de gandire... nimic ce s-ar fi putut invata inainte. Totul sa se bazeze pe munca elevului din cei 4 ani, pe cat a citit si pe cultura sa generala.

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 adrian_eftimie, on Jun 28 2008, 22:17, said:

Eu cred cu tarie ca trebuie eliminate probele orale de la bac, sunt curios ce cred si altii.

Motiveaza. Eu cred ca nu ar trebui scoase fiindca daca la o proba,sa zicem, engleza dai oral si zici people,profesorul n-are de unde sa stie daca in capul tau cuvantul se scrie corect sau se scrie piupal. Poate ca tu nu stii materia respectiva atat de bine in scris decat in oral.

#4
adrian_eftimie

adrian_eftimie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.06.2008

 Alex_Dum, on Jun 28 2008, 22:32, said:

Crezi prost!
Eu as face toate probele orale la bac si doar cu subiecte de gandire... nimic ce s-ar fi putut invata inainte. Totul sa se bazeze pe munca elevului din cei 4 ani, pe cat a citit si pe cultura sa generala.
tare mi-ar placea sa vad un bac oral la matematica, ar fi foarte amuzant
sunt curios ce ai face si cu materii gen istorie, geografie, biologie s.a, care sunt prin excelenta materii de tocit

 xeleron, on Jun 28 2008, 22:35, said:

Motiveaza. Eu cred ca nu ar trebui scoase fiindca daca la o proba,sa zicem, engleza dai oral si zici people,profesorul n-are de unde sa stie daca in capul tau cuvantul se scrie corect sau se scrie piupal. Poate ca tu nu stii materia respectiva atat de bine in scris decat in oral.
am spus eliminarea lor, nu inlocuirea lor cu probe scrise.

vreti motive?
-notele nu reflecta nimic si deformeaza realitatea
-notele nu se dau in functie de ce stii, ci de cheful examinatorilor, de (in)competenta lor, de bluza cu care esti imbracat, de pantofii cu care esti incaltat, de cerceii din urechi sau alte parti, de marimea sanilor, de culoarea pielii etc

vreti exemple concrete?
puteti sa intrebati in jurul vostru persoane care au sustinut in ultimii ani bacul si o sa vedeti

#5
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006

 adrian_eftimie, on Jun 28 2008, 23:02, said:

tare mi-ar placea sa vad un bac oral la matematica, ar fi foarte amuzant
sunt curios ce ai face si cu materii gen istorie, geografie, biologie s.a, care sunt prin excelenta materii de tocit

Hahaha. Ce comic esti. Cum sa fie geografia materie de tocit?!
Geografia nu poti sa o inveti fara harta deoarece implica foarte mult memoria vizuala.

ps: ai luat nota mica la bac la oral si esti ofticat?

Edited by MadMike.Mitza, 28 June 2008 - 22:08.


#6
adrian_eftimie

adrian_eftimie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.06.2008

 MadMike.Mitza, on Jun 28 2008, 23:07, said:

Hahaha. Ce comic esti. Cum sa fie geografia materie de tocit?!
Geografia nu poti sa o inveti fara harta deoarece implica foarte mult memoria vizuala.

ps: ai luat nota mica la bac la oral si esti ofticat?

poate imi explici si mie cum poti invata de pe o harta ce suprafata are judetul Iasi, ce lungime are Oltul, ce lungimi au granitele, cati locuitori are Bucurestiul, cat carbune se extrage din Valea Jiului intr-o anumita perioada de timp, ce debit are Dunarea la intrare in tara, ce temperaturi se ating in anumite zone etc

Stai linistit ca eu am luat 10 la ambele probe(si oricum am dat acum cativa ani bacul), desi am avut o mica tentativa de contrazicere cu una dintre examinatoare, insa am lasat-o in prostia ei si i-am zis ca are dreptate, desi nu avea.

#7
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006

 adrian_eftimie, on Jun 28 2008, 23:02, said:

tare mi-ar placea sa vad un bac oral la matematica, ar fi foarte amuzant
sunt curios ce ai face si cu materii gen istorie, geografie, biologie s.a, care sunt prin excelenta materii de tocit


am spus eliminarea lor, nu inlocuirea lor cu probe scrise.

vreti motive?
-notele nu reflecta nimic si deformeaza realitatea
-notele nu se dau in functie de ce stii, ci de cheful examinatorilor, de (in)competenta lor, de bluza cu care esti imbracat, de pantofii cu care esti incaltat, de cerceii din urechi sau alte parti, de marimea sanilor, de culoarea pielii etc

vreti exemple concrete?
puteti sa intrebati in jurul vostru persoane care au sustinut in ultimii ani bacul si o sa vedeti
cand o sa-mi iei tu un 10 in bac la istorie din tocit mai vorbim...sunt sute de aspecte ce trebuiesc tratate in diverse perspective... daca nu te duce capu poti sa stii tu toate enciclopediile lumii
probe orale la mate au mai fost...
oricum, eu consider ca adevarata valoare a unei persoane se vede la o proba orala.(ce-a fost la bac a fost gluma)

#8
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005
Ar fi o pare tampenie sa se elimine proba orala.E primul pas pe care-l faci . Mai incolo o sa ai de dat interviuri pentru un job .
Ce faci ? Stai ca mutu` ?
Parerea mea ...

#9
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006

 adrian_eftimie, on Jun 28 2008, 23:33, said:

poate imi explici si mie cum poti invata de pe o harta ce suprafata are judetul Iasi, ce lungime are Oltul, ce lungimi au granitele, cati locuitori are Bucurestiul, cat carbune se extrage din Valea Jiului intr-o anumita perioada de timp, ce debit are Dunarea la intrare in tara, ce temperaturi se ating in anumite zone etc

Stai linistit ca eu am luat 10 la ambele probe(si oricum am dat acum cativa ani bacul), desi am avut o mica tentativa de contrazicere cu una dintre examinatoare, insa am lasat-o in prostia ei si i-am zis ca are dreptate, desi nu avea.

Nu trebuie sa stii suprafetele judetelor.
Nu trebuie sa stii lungimile raurilor, ci doar fluviilor mari.
Nu trebuie sa stii cantitatea de carbune extrasa din Valea Jiului, cati oameni au lucrat si cat minereu a mai ramas in subsol.
Debitul Dunarii e variabil, asa ca nimeni nu iti cere sa il stii. (Anunta mai demult la radio debitele)
Nu trebuie sa stii toate temperaturile ci doar cele extreme, pe care involuntar le memorezi din cauza ca sunt iesite din comun.

#10
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

 adrian_eftimie, on Jun 28 2008, 22:17, said:

Eu cred cu tarie ca trebuie eliminate probele orale de la bac, sunt curios ce cred si altii.

crezi prost, chiar foarte prost as putea spune. la oral de ex nu poti copia, nu poate vorbi altcineva in locul tau, sa zici ca il fraudezi asa cum se mai intampla la alte probe.  ce o sa faci cand in va trebui sa mergi la un interviu ?  la facultate sunt probe orale deasemenea.

#11
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008

 adrian_eftimie, on Jun 28 2008, 22:17, said:

Eu cred cu tarie ca trebuie eliminate probele orale de la bac, sunt curios ce cred si altii.

Idem...crezi proost...ia zii cat ai luat la oral de esti asa ofticat? :console:

#12
adrian_eftimie

adrian_eftimie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.06.2008

 Alex_Dum, on Jun 28 2008, 23:34, said:

cand o sa-mi iei tu un 10 in bac la istorie din tocit mai vorbim

ai dreptate, n-am luat decat 9,80 la istorie dupa ce am inceput sa tocesc cu vreo 2 sapt inainte de bac

Quote

probe orale la mate au mai fost...
oricum, eu consider ca adevarata valoare a unei persoane se vede la o proba orala.(ce-a fost la bac a fost gluma)

pai eu la bac ma refer, nu la altceva, iar ce se da acum la probele orale de la bac e o gluma

 tracky, on Jun 28 2008, 23:39, said:

Ar fi o pare tampenie sa se elimine proba orala.E primul pas pe care-l faci . Mai incolo o sa ai de dat interviuri pentru un job .
Ce faci ? Stai ca mutu` ?
Parerea mea ...

scopul bacului este evaluarea cunostintelor dobandite in liceu, nu pregatirea pentru interviuri

 MadMike.Mitza, on Jun 28 2008, 23:59, said:

Nu trebuie sa stii suprafetele judetelor.
Nu trebuie sa stii lungimile raurilor, ci doar fluviilor mari.
Nu trebuie sa stii cantitatea de carbune extrasa din Valea Jiului, cati oameni au lucrat si cat minereu a mai ramas in subsol.
Debitul Dunarii e variabil, asa ca nimeni nu iti cere sa il stii. (Anunta mai demult la radio debitele)
Nu trebuie sa stii toate temperaturile ci doar cele extreme, pe care involuntar le memorezi din cauza ca sunt iesite din comun.
bine, fie cum zici tu, doua intrebari as mai avea:
-cati ani ai?
-care sunt fluviile alea mari, avand in vedere ca vorbeam despre Romania?


 shadowgign2, on Jun 29 2008, 00:05, said:

crezi prost, chiar foarte prost as putea spune. la oral de ex nu poti copia, nu poate vorbi altcineva in locul tau, sa zici ca il fraudezi asa cum se mai intampla la alte probe.  ce o sa faci cand in va trebui sa mergi la un interviu ?  la facultate sunt probe orale deasemenea.

pai oralul e "fraudat" din start, pentru ca nu conteaza ce stii, ci conteaza "vrajeala" pe care o ai
daca notarea la probele orale s-ar face dupa un barem clar, astfel incat fiecare elev sa ia exact atat cat merita, atunci fi sigur ca n-ar mai avea nimeni nicio obiectie, dar atata timp cat sunt elevi care iau la oral 9-10 si la scris 6-7, sau invers, atunci este clar ca sistemul are o problema

iti repet si tie ca rolul bacului nu este de a te pregati pentru interviuri, iar referitor la examenele orale de la facultati sa stii ca pana acum, in 4 ani de politehnica, n-am avut nici macar un test mic oral, daramite un examen, poate la actorie, litere etc

Edited by adrian_eftimie, 29 June 2008 - 08:04.


#13
mikiduzza

mikiduzza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2006
Pai da ce examen oral vrei la politehnica?????????? :death: :deadtongue:  
Ai putea raspunde oral din materiile pe care le faci???
Stai linistit ca licenta o dai oral  :lol:

#14
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006

 adrian_eftimie, on Jun 29 2008, 09:02, said:

ai dreptate, n-am luat decat 9,80 la istorie dupa ce am inceput sa tocesc cu vreo 2 sapt inainte de bac



pai eu la bac ma refer, nu la altceva, iar ce se da acum la probele orale de la bac e o gluma



scopul bacului este evaluarea cunostintelor dobandite in liceu, nu pregatirea pentru interviuri


bine, fie cum zici tu, doua intrebari as mai avea:
-cati ani ai?
-care sunt fluviile alea mari, avand in vedere ca vorbeam despre Romania?

Sunt major.
Nu ma refeream strict la Romania, ci la Europa. Fluvii mari: (in ordinea debitelor) Volga (Rusia), Dunarea (Romania), Peciora (Rusia), Rin (Germania), Nipru (Rusia), Vistula (Polonia), Don (Rusia).

#15
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

 adrian_eftimie, on Jun 29 2008, 09:02, said:

...
pai oralul e "fraudat" din start, pentru ca nu conteaza ce stii, ci conteaza "vrajeala" pe care o ai
daca notarea la probele orale s-ar face dupa un barem clar, astfel incat fiecare elev sa ia exact atat cat merita, atunci fi sigur ca n-ar mai avea nimeni nicio obiectie, dar atata timp cat sunt elevi care iau la oral 9-10 si la scris 6-7, sau invers, atunci este clar ca sistemul are o problema

iti repet si tie ca rolul bacului nu este de a te pregati pentru interviuri, iar referitor la examenele orale de la facultati sa stii ca pana acum, in 4 ani de politehnica, n-am avut nici macar un test mic oral, daramite un examen, poate la actorie, litere etc

Probele orale isi au rostul lor. Daca nici in ziua de azi (dupa 4 ani de politehnica) n-ai inteles care este acesta, felicitari.
Eu in 5 ani de politehnica (pe vremea cand am terminat eu era nevoie de ingineri, acum sunt doar 4 ca merge si asa) am dat cel putin 10 examene la care aveam si sustinere orala. Adica era cam asa: ora 8:00 - 11:00 proba scrisa, o ora pauza, ora 12:00 - 18:00 sustinerea orala. Copiaza in conditiile astea frate.

Pe mine altceva ma supara. Criza fortei de munca a dus la fenomenalul, fantasticul si exageratul procedeu de admitere in facultate doar pe baza mediilor din liceu si a notei la bac. Asta da prostie ce trebuie eliminata.

Edited by Memo, 29 June 2008 - 09:47.


#16
adrian_eftimie

adrian_eftimie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.06.2008

 MadMike.Mitza, on Jun 29 2008, 10:12, said:

Sunt major.
Nu ma refeream strict la Romania, ci la Europa. Fluvii mari: (in ordinea debitelor) Volga (Rusia), Dunarea (Romania), Peciora (Rusia), Rin (Germania), Nipru (Rusia), Vistula (Polonia), Don (Rusia).

bine, deci daca tu consideri ca geografia nu e materie de tocit, fie ca tine, haide totusi sa ramanem on topic

 Memo, on Jun 29 2008, 10:45, said:

Probele orale isi au rostul lor. Daca nici in ziua de azi (dupa 4 ani de politehnica) n-ai inteles care este acesta, felicitari.
Eu in 5 ani de politehnica (pe vremea cand am terminat eu era nevoie de ingineri, acum sunt doar 4 ca merge si asa) am dat cel putin 10 examene la care aveam si sustinere orala. Adica era cam asa: ora 8:00 - 11:00 proba scrisa, o ora pauza, ora 12:00 - 18:00 sustinerea orala. Copiaza in conditiile astea frate.

tu nici dupa atatia ani de scoala nu ti-ai dat seama ca se copiaza pentru ca profesorii permit?
exceptiile sunt f putine, ce-i drept acum au aparut castile alea cu magnet care nu se vad, insa alea sunt recente, desi am auzit ca unele facultati au gasit ac si de cojocul lor, de ex. la drept
ce bine ca n-am prins perioada de care zici tu

Quote

Pe mine altceva ma supara. Criza fortei de munca a dus la fenomenalul, fantasticul si exageratul procedeu de admitere in facultate doar pe baza mediilor din liceu si a notei la bac. Asta da prostie ce trebuie eliminata.

pai nici asa cu dosar nu se mai ocupa locurile, iti dai seama dc s-ar da admitere ca ar fluiera vantul prin facultati?


iata 3 posturi recente de pe un alt forum:

Quote

Iata povestea:

Fata mea era initial programata sa intre in bac la oral lb engleza joi 26.06.2008 dar intamplarea a facut (nu prea pot sa imi explic de ce) sa fie sunata astazi (25.06.2008) ca ar trebuii sa vina de urgent la centrul de examinare pentru ca "a mers mai repede".
Bine. Pana aici fie toate bune si frumoase - chiar daca nu este normal nici asa ceva - daca nu s-ar fi intamplat si urmatoarele:

Ea a intrat in sala de examinare, i-a venit randul iar unul (sau una nu stiu exact, deoarece inca nu a ajuns acasa si mentionez ca plecat la ora 14 iar acum e ora 19) dintre examinatori a parasit sala dupa doar cateva vorbe rostite urmand ca acesta care a plecat sa nu revina pana la sfarsitul examinarii.

Incredibilul s-a ivit apoi cand profesorul care a stat in sala i-a dat o nota iar cel absent a dat una mai mica.

Cum se poate asa ceva, pe ce criterii a evaluat-o acel individ?

Quote

pe mine nu m'au lasat sa'mi termin nici propozitiile..la fiecare idee ma intrerupeau,mi'au pus si intrebari care nu aveau legatura cu textul.la fel a facut si altor copii.pe unul l'a intrebat "ce poti sa spui cand te uiti la mine?" 2 nebune,in caz ca vreounul din profesorii examinatori citesc ce e aici,le urez sa aiba inima mea de acum.(9.5 am luat la engleza).am invatat tot anul,fara pregatire,am fost si la olimpiada si iata...nsite frustrate iti strica bunadispozitie si curajul pt tezele urmatoare.

am plans azi la greu..ma simt asa de..dezamagita..

Quote

La germana oral...un individ a aprobat cu "Igen"(sper ca am scris bine,daca nu,rog vorbitorii de maghiara sa ma corecteze) la o intrebare pusa de comisie...Pai voi l-ati trece?


sursa

Edited by adrian_eftimie, 29 June 2008 - 10:05.


#17
Finkregh

Finkregh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.02.2007
Ai aparut si aici :)) Foarte bine :P
Dupa cate vezi, reactiile oamenilor cu capul pe umeri, in general neimplicati direct in bacul de anul asta, sunt negative. De-asemenea nici profesorii nu sunt de-acord cu scoaterea acestor probe, pentru ca altfel vom avea niste masinarii ambulante pe strazi. Trebuie sa stii sa te exprimi, trebuie sa stii sa sustii o examinare si altfel decat reproducand ce s-a tocit inainte de examen.
In Germania, Austria etc. componenta orala este fundamentala si in timpul scolarizarii. N-ai deschis gura in timpul semestrului iei un 5 (fiind aproape cea mai mica nota acolo, se noteaza de la 1 la 6, 1 fiind cea mai mare) fara discutie. Poti sa si pici materia pentru ca nu ai capacitati de comunicare orala. Nu mai vorbesc de Abitur sau alte examene, unde din nou este extrem de importanta verificarea de acest tip.

Va mai trece multa vreme pana cand o asemenea intentie nefasta va deveni realitate in Romania. Iar atunci cand se va intampla acest lucru, vom avea confirmarea ca avem un sistem depasit.

#18
adrian_eftimie

adrian_eftimie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.06.2008

 Finkregh, on Jun 29 2008, 11:38, said:

Ai aparut si aici :)) Foarte bine :P
Dupa cate vezi, reactiile oamenilor cu capul pe umeri, in general neimplicati direct in bacul de anul asta, sunt negative. De-asemenea nici profesorii nu sunt de-acord cu scoaterea acestor probe, pentru ca altfel vom avea niste masinarii ambulante pe strazi. Trebuie sa stii sa te exprimi, trebuie sa stii sa sustii o examinare si altfel decat reproducand ce s-a tocit inainte de examen.
In Germania, Austria etc. componenta orala este fundamentala si in timpul scolarizarii. N-ai deschis gura in timpul semestrului iei un 5 (fiind aproape cea mai mica nota acolo, se noteaza de la 1 la 6, 1 fiind cea mai mare) fara discutie. Poti sa si pici materia pentru ca nu ai capacitati de comunicare orala. Nu mai vorbesc de Abitur sau alte examene, unde din nou este extrem de importanta verificarea de acest tip.

Va mai trece multa vreme pana cand o asemenea intentie nefasta va deveni realitate in Romania. Iar atunci cand se va intampla acest lucru, vom avea confirmarea ca avem un sistem depasit.

dap, am aparut si aici, ca si tine

Mai, eu nu sustin inutilitatea examinarilor orale, insa nu mi se pare corect ca destinul unei persoane sa fie influentat de incompetenta celui care-l examineaza, sau, repet, de aspect, miros etc.
Daca evaluarea s-ar face obiectiv si notele ar fi corecte, atunci fii sigur ca eu n-as mai avea nicio problema cu aceste probe orale. Dar atata timp cat notele nu se dau pe merit, eu consider ca n-ar mai trebui date deloc.

Pai si proba scrisa nu arata cat de bine stii sa te exprimi? Eu cred ca s-a depasit de mult faza cu tocitul subiectelor la romana, mai ales ca eseul, singurul dintre subiecte care putea fi tocit, nu mai valoreaza decat 30 de puncte din nota examenului.


P.S: Referitor la rezultatele sondajului, ma asteptam ca elevii sa nu vrea eliminarea probelor orale, pentru ca, sa recunoastem, majoritatea sunt de note intre 6 si 9, iar un 9-10 obtinut la o proba orala le ridica media.
Ma intereseaza mai mult ce parere au cei care au dat deja bacul

Edited by adrian_eftimie, 29 June 2008 - 11:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate