Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Bomba fumigena

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Candea_Mihai

Candea_Mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 31.03.2008
Cum se poate face o bomba fumigena sau ceva care scoate mult fum?
Din ce?
Cum?

Edited by Candea_Mihai, 27 June 2008 - 16:06.


#2
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Din minge de ping-pong.
Se ia una bucata minge,se sparge dupa care se rupe bucatele mici (~1/1cm),se introduc toate bucatelele in folie metalica de ciocolata,se mototoleste bine si se inchide etans.Dupa care dai foc la folie cu-un chibrit.Bineinteles ca nu o sa arda deoarece e metalica,iar daca este inchisa bine,plasticul mingii de ping-pong nu o sa ia foc ci doar o sa se supraincalzeasca facand fum.

Enjoy :)

#3
dada4

dada4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttyrael, on Jun 27 2008, 18:11, said:

Din minge de ping-pong.
Se ia una bucata minge,se sparge dupa care se rupe bucatele mici (~1/1cm),se introduc toate bucatelele in folie metalica de ciocolata,se mototoleste bine si se inchide etans.Dupa care dai foc la folie cu-un chibrit.Bineinteles ca nu o sa arda deoarece e metalica,iar daca este inchisa bine,plasticul mingii de ping-pong nu o sa ia foc ci doar o sa se supraincalzeasca facand fum.

Enjoy :)
de ce ai subliniat "etans"?fumul pe unde crezi ca iese?bucatelele mici ar trebui sa aiba aprox. 1 mm.

#4
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Pai daca nu-i etans,exista riscul sa aprinzi plasticul :P Si atunci iese mai putin fum,e de la sine inteles.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
.....astea sunt amatorisme din anii '70-'80....
Incercati cu pirita (sulfura de fier); se fac lacrimogene pro din asa ceva...;)

#6
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006

View Postloock, on Jun 27 2008, 22:44, said:

.....astea sunt amatorisme din anii '70-'80....
Incercati cu pirita (sulfura de fier); se fac lacrimogene pro din asa ceva...;)
Pirita goala nu arde. Si face prea putin fum. Ce zici tu ca e fum e de fapt o ceata de acid sulfuros. Si e toxica.

Idee ok de fumigena: azotat de potasiu (sau sodiu) si zahar.

Edited by Ragnarok, 27 June 2008 - 23:16.


#7
harus_dj

harus_dj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 25.04.2006

View PostRagnarok, on Jun 28 2008, 00:15, said:

Pirita goala nu arde. Si face prea putin fum. Ce zici tu ca e fum e de fapt o ceata de acid sulfuros. Si e toxica.

Idee ok de fumigena: azotat de potasiu (sau sodiu) si zahar.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j5ddLYJ-Zkg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] la o simpla cautare.

#8
Candea_Mihai

Candea_Mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 31.03.2008
Alte idei de bomba fumigena nu mai aveti?
Eu am auzit de ceva care se face cu filme de afarat foto.

Edited by Candea_Mihai, 29 June 2008 - 17:38.


#9
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005

View Postharus_dj, on Jun 28 2008, 00:45, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j5ddLYJ-Zkg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] la o simpla cautare.

:bigeyed: Mother of all smoke bombs! :bouncey:

View PostCandea_Mihai, on Jun 29 2008, 18:37, said:

Alte idei de bomba fumigena nu mai aveti?
Eu am auzit de ceva care se face cu filme de afarat foto.

Da, se procedeaza la fel ca si cu plasticul de la bila de ping-pong.

La fel, se poate incerca si cu piesele de Rumy mai vechi, dar fumul e mai innecacios.

#10
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008
Mama goguuuuleee ce imi place semnatura ta! Creatie personala?!
Bomba cu KNO3 chiar functioneaza!Cand era vijelie am pus una mare intr-o parasuta de cca. 2 metri patrati si a lasat o dara absolut magnifica.......
Tare!(moale nu-i deloc..)

#11
q-s3r

q-s3r

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.06.2008

View PostCandea_Mihai, on Jun 27 2008, 09:06, said:

Cum se poate face o bomba fumigena sau ceva care scoate mult fum?
Din ce?
Cum?
Materialul din care se face mingea de ping-pong se numeste CELULOID !!! un material plastic destul de inflamabil fiind primul descoperit.Actual nu se mai foloseste . Optinerea acestuia nu e foarte grea. Celuloza de care tota lumea a auzit de afla in hartie in proporti de peste 50% . Celuloza reactioneaza cu acido azotic formand celuloid care este inflamabil .
     Daca dorinti o fumigena ca `lumea faceti urmatoarele: Luati unziar sau o foaie mare de hartie A4 cat mai groasa ,sau una de desene. Oscufundati intr-o solutie saturata de NH4NO3 (azotat de amoniu)  ,  apoi luati cateva lingurite de zahar si aruncati peste ea , apoi o rotiti "impaturati" cat mai bine strans si o legati cu ata , lasand-o la uscat ceteva zile depinde  (depinde de temperatura ) sau o puneti pe calorifer . Dupa ce s-a uscat i dati foc la un capat si ...veti vedea rezultatul !!!! :thum :P bup:    :coolspeak:

#12
Harababurel

Harababurel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.06.2008
Am cautat pe net, vad ca se poate obtine o solutie saturata si din apa + sare (o parte sare, 2 parti apa)

Edited by Harababurel, 26 October 2008 - 22:30.


#13
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hL3MeoPY1mI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Uitati aici un tip de fumigena cu hartie inbibata intr-o solutie de NH4NO3 (nitrat de amoniu , spus AZOT) si NaNO3 (nitrat de sodiu) avand aproape acele propietati ca si KNO3 (nitratul de potasiu) . Dupa ce solutia a intrat bine in hartie se pune la uscat , se face asa ca un cilindtru ca in videoclip si se inveleshte intr-o foliea de aluminiu . Rezultatele vor fi satisfacatoare ...

#14
dj_trick

dj_trick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2009

View Post1Q-D3xT3r, on 2nd February 2009, 20:25, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hL3MeoPY1mI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Uitati aici un tip de fumigena cu hartie inbibata intr-o solutie de NH4NO3 (nitrat de amoniu , spus AZOT) si NaNO3 (nitrat de sodiu) avand aproape acele propietati ca si KNO3 (nitratul de potasiu) . Dupa ce solutia a intrat bine in hartie se pune la uscat , se face asa ca un cilindtru ca in videoclip si se inveleshte intr-o foliea de aluminiu . Rezultatele vor fi satisfacatoare ...




Merge si cu lac uscat pus intr-o folie de aluminiu. O bucata de 5-10 cm arde pana la 30 min cu un fum destul de dens. ;)

Edited by m3th0dman, 22 December 2009 - 11:27.


#15
Reliever

Reliever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.06.2010
Fumigena cu film de aparat foto nu merge :P...intre timp am mai inventat eu una...luati vre'o 5 cutii de chibrituri, luati pucioasa de la chibrituri, faceti'o pudra, amestecati cu pasta de dinti si puneti amestecul in staniol  :thumbup:

#16
MosNicolae

MosNicolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 21.11.2011
Cu minge de ping pong merge sigur, am facut eu una mai mare, 4 ping pong - staniol bun, sa nu fie de la ciocolata ieftina(ala nu prea este staniol sanatos, arde, asta de ciocolata mai scumpa nu se aprinde, sau direct staniol de pus pe māncare, scoate nene fum, fum negru + miros de īti rupe sinusurile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate