Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Problema cu NT4.0

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Am o mica problema sper eu micuta. Am incercat sa curat registri cu RegCleaner si cred ca am sters prea mult din ei. Mai precis, pc-ul merge bine cu o singura exceptie: nu se mai inchide definitiv. Dupa ce inchide ferestrele si programele ramane in ultima faza cand pe ecran apare "Is now safe tu turn..." si nu se mai intampla nimic. Atunci apesi pe buton si se opreste. Mentionez ca nu pot sa il reinstalez pentru ca e pc-ul de la birou si nu am posibilitatea sa umblu chiar asa in amanunt. Altfel.....
Se poate remedia cumva? Ma poate ajuta cineva?

#2
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001
... pai programu' asta nu face si el un back-up la ce sterge din registrii ??? ( verifica si tu chestia asta in directorul unde l-ai instalat ) ... daca gasesti sifieru' ( probabil ceva in genu' xxx_ultima_data_de_rulare_xxx.reg ) da-i un dublu-click pe el si inregistrarile sterse ar tb sa fie din nou in registri ...
... daca nu reusesti asa ... spune si incerc sa ajung la un NT 4.0 sa vad efectiv cum ai putea rezolva chestia asta ...
... next time, incearca RegClean, de la Microsoft ... pe care il rulezi de 2 ori consecutiv :drac: :D :D :D

Cretze :cya:

#3
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Mi-a placut RegCleaner pentru ca acolo imi arata numele fiecarui program, firma care la facut......totul foarte clar. Altfel, nu ma prea descurc prin registri. Stiu ca am instalat odata RegClean dar arata cam la fel cu modul in care sunt prezentati registri cand tastezi regedit. Asta-i motivul pentru care am optat pentru RegCleaner. Cred ca am interpretat altfel vreun registru si l-am sters. Sa ma uit sa vad cum e cu restore-ul. Ar trebui sa fie ceva. Sper sa nu ma fi apucat curatenia intr-atat incat sa fi sters si asta.

#4
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001
... nu stiu ce RegClean ai avut tu ... insa asta de care zic eu este un simplu dialog cu 2 butoane care stie sa-ti curete registrii si nimic mai mult ... nu te intreaba nimic, nu-ti arata nimic .... un link catre el este AICI .... si arata cam asa :

Attached Files



#5
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Daca este NT4, si vrei sa-l inchizi solutia este :

Desfaci service pack-ul 6, cu optiunea /x si il extragi intr-un director. In el exista un fisier hal.dll.softex. pe care il pui in WINNT/SYSTEM32.

Vechiul fisier hal.dll, il redenumesti, iar Softex-ul il faci hal.dll

In bios, Power Management-ul si ACPI - Active

In registrii, HKLM/software/microsoft/windowsnt/curentversion/winlogon
cheia Powerdownaftershutdown - 1

Sistemul va face shutdown ...

EP

#6
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Il incerc acum. Sa vedem ce iese. Apropo, vad ca si tu esti tot din Bucuresti. Om fi cumva si vecini?

#7
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Sorry, Cretze! Cu RegClean nu merge. Face aceeasi chestie. Sa incerc cealalta varianta.

#8
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001
... man ... eu am recomandat RegClean-ul in loc de RegCleaner, nu am zis ca ti-ar rezolva problema ... pt chestia asta din urma ti-am zis sa te uiti dupa ceve fisiere de backup la RegCleaner ... apropo, ai gasit ceva fisiere de backup ???

Cretze :cya:

#9
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Am gasit, dar din cate ma pricep(?) eu, nu mi s-a parut nimic interesant care sa aiba legatura cu sistemul. Acum incercam sa fac manevra spusa de EndLess dar as avea cateva intrebari inainte. Asta ca sa fiu sigur ca nu busesc sistemul. E de la birou si nu as vrea sa pierd documentele de aici.
Iar in ceea ce priveste cele recomandate de EndLess, ce inseamna chestia aia cu /x, apoi, in ServicePack6 am gasit si un fisier hal.dll pe langa hal.dll.softex. Si cum il redenumesc pe cel vechi? Pot sa il scot de acolo? Cretze, daca mai esti pe aici, poate vorbim cumva, daca vrei. E mai complicat prin pc.

#10
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
(baga gaze Apollo, ca ce zice Endless_P merge, si sper ca ai ATX power supply ca altfel n-ai nici o sansa)
- nu se buleste nimic. (daca faci exact ce-a zis el)
... si ca sa raspund eu la intrebarea ta:
/X eXtrage fisierele din ServicePack intr-un diroctor temporar fara sa le si instaleze.
... o mica adaugare la solutia lu' Endless_P:
- daca cheia PowerdownAfterShutdown nu exista trebuie sa o adaugi si sa o setezi: 1

#11
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
... oops, am uitat sa scriu cum il redenumesti si cum il muti pe hal.dll:

C:> cd %systemroot%system32
C:WINNTsystem32> rename hal.dll hal.old
C:WINNTsystem32> copy g:i386hal.dll.softex hal.dll

(daca ai sistem multiprocesor foloseste halmps.dll.softex in loc de hal.dll.softex)

#12
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Pt. k0n@d si nu numai:
Am si eu aceeasi problema in Win 2000 (nu se mai reseteaza si nici nu se inchide normal, ci doar de la buton). E valabil tot ce ai spus si pt. Win 2000?

#13
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Well, problemele in cazul W2000, sunt in principal legate de incompatibilitati. Daca sistemul tau a facut shutdown si restart, probabil ca va mai face.

Uite AICI explicatiile la problema ta, si diverse rezolvari.

O alta solutie este sa discuti cu Bibicu, care este expert in 2000

EP

#14
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by ram
Pt. k0n@d si nu numai:
Am si eu aceeasi problema in Win 2000 (nu se mai reseteaza si nici nu se inchide normal, ci doar de la buton). E valabil tot ce ai spus si pt. Win 2000?

In general win2000 lucreaza cu acpi. Daca ai o placa de baza mai veche, s-ar putea sa trebuiasca sa faci un upgrade de bios ca sa iti mearga acpi cum trebuie. Dar atentie: dupa ce ai facut upgrade de bios, in general trebuie sa si reinstalezi win2000! :(

Alte probleme care mai pot fi e sa ai ceva componente care nu sint compatibile cu acpi, in special placi isa (sunet, retea...)

Mie din w98 mi se inchidea calculatorul, din win2000 nu. Si asta dupa ce am facut un upgrade de bios pentru acpi plus reinstalare win2000. Problema era... o placa de retea pe isa. Am schimbat-o cu una pci si gata!

#15
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Am incercat si manevrele respective dar ii da restart. Ce sa fac?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate