Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Frica de hoți

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
Am o rudă apropiată care de ceva vreme se teme de hoți mai rău ca de orice altceva. Închide ușa de la apartament cu 3 chei și pune și lanțul ăla la ușă, își ceartă membrii familiei (copii, soț) pentru orice chestie nepusă la locul ei și nu de puține ori le-a dat lecții declarând furate obiecte pe care ea le-a ascuns (pe care le-a dat înapoi după o predică de genul : dacă ți le lua altcineva? etc.). nu vreau să-mi imaginez cum e să rămâi fără telefon mobil vreo două zile pentru simplul motiv că l-ai lăsat pe masă în sufragerie :confuzzled: .
Mă chinui de câteva zile să găsesc o explicație logică pentru toate ăstea: e televizorul (știrile de la ora 5) și mass-media vinovată de toate aceste probleme fiindcă bate mereu monedă pe cazuri de gen sau respectiva are o problemă de sănătate (mentală)? ce sfaturi i-aș putea da, fiindcă în ultima vreme s-a cam nasolit treaba.
Știu că pare hilar ceea ce-am povestit, dar întâmplător ... nu e deloc :mellow:

#2
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Paranoia?

#3
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
paranoia paranoia, dar cum se tratează?

#4
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Cred ca are si un nume boala asta, la fel ca orice alta fobie.

Este o boala psihologica si trebuie mers la psiholog.
Iti dai seama ca frica ei e ceva invatat, conditionat. Probabil nu recunoaste ca are o fobie, spune ca e ceva rational si motivat de realitate, in nici un caz nu-si va da seama de la ce provine cu adevarat.

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Blackhawk, on Jun 20 2008, 17:07, said:

Cred ca are si un nume boala asta, la fel ca orice alta fobie.

Este o boala psihologica si trebuie mers la psiholog.
Iti dai seama ca frica ei e ceva invatat, conditionat. Probabil nu recunoaste ca are o fobie, spune ca e ceva rational si motivat de realitate, in nici un caz nu-si va da seama de la ce provine cu adevarat.

Cleptofobie

#6
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005

 Blackhawk, on Jun 20 2008, 17:07, said:

Cred ca are si un nume boala asta, la fel ca orice alta fobie.

Este o boala psihologica si trebuie mers la psiholog.
Iti dai seama ca frica ei e ceva invatat, conditionat. Probabil nu recunoaste ca are o fobie, spune ca e ceva rational si motivat de realitate, in nici un caz nu-si va da seama de la ce provine cu adevarat.
ai dreptate. acum urmează însă partea mai tricky: cum o conving(em) că are o problemă și că trebuie tratată :confuzzled: ? fiindcă are un temperament vulcanic :fear:

#7
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007
Primul pas ar fi sa nu se mai uite la stirile de la ora 17 ( mai ales daca are un caracter mai slab ).Cand vezi tot ce se intampla , putin cate putin te afecteaza.
Al doilea pas ar fi ca cineva sa lase noaptea usa incuiata doar o data, fara lant si cand ruda ta se trezeste cineva sa ii spune "uite vezi, nu s-a intamplat nimic", sa faceti exact opusul a ce face ea.Poate ca pare ceva banal, dar altceva nu stiu.Trebuie sa ii demonstrezi ca nu e dracul chiar asa de negru.

#8
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

 danok007, on Jun 20 2008, 17:43, said:

Al doilea pas ar fi ca cineva sa lase noaptea usa incuiata doar o data, fara lant si cand ruda ta se trezeste cineva sa ii spune "uite vezi, nu s-a intamplat nimic", sa faceti exact opusul a ce face ea.Poate ca pare ceva banal, dar altceva nu stiu.Trebuie sa ii demonstrezi ca nu e dracul chiar asa de negru.

Avand in vedere ceea ce a scris despre ea, eu nu as recomanda sa faca asta.

Ruda ta sufera de anxietate. Nu cumva mai are si alte fobii in afara de cea de hoti? Sau mai exista o posibilitate: nu se teme de hoti pe cat vrea de fapt sa isi arate autoritatea si toate sa fie facute dupa cum spune ea

#9
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
O alta solutie ar fi sa-i faceti si voi aceleasi "farse" pe care vi le face ea, cu furatul lucrurilor. Poate asa isi da seama de ridicolul situatiei.

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Zi-i sa isi mute tot aurul de sub saltea, intr-o caseta la banca.
Brusc va fi mai relaxata.

#11
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005

 danok007, on Jun 20 2008, 17:43, said:

Primul pas ar fi sa nu se mai uite la stirile de la ora 17 ( mai ales daca are un caracter mai slab ).Cand vezi tot ce se intampla , putin cate putin te afecteaza.
Al doilea pas ar fi ca cineva sa lase noaptea usa incuiata doar o data, fara lant si cand ruda ta se trezeste cineva sa ii spune "uite vezi, nu s-a intamplat nimic", sa faceti exact opusul a ce face ea.Poate ca pare ceva banal, dar altceva nu stiu.Trebuie sa ii demonstrezi ca nu e dracul chiar asa de negru.
nu vrei să știi cum face când vede că o încuietoare nu-i închisă :rolleyes: . nu de puține ori a făcut scandal mare de tot pe chestia asta. eu i-am recomandat să se caute, dar nu vrea :mellow:

 aaalexandraaa, on Jun 20 2008, 18:27, said:

Avand in vedere ceea ce a scris despre ea, eu nu as recomanda sa faca asta.

Ruda ta sufera de anxietate. Nu cumva mai are si alte fobii in afara de cea de hoti? Sau mai exista o posibilitate: nu se teme de hoti pe cat vrea de fapt sa isi arate autoritatea si toate sa fie facute dupa cum spune ea
sincer să fiu, suferă de mai multe: vrea să știe tot ce mișcă (iar ca să vă faceți o idee despre ce vorbesc vă rog să vă amintiți de reclama aia la pensii private, cu moșnegii ăia de fac cu rândul la spionatul vecinilor pe vizor, și-a făcut un obicei zilnic de a urmări contoarul de gaze sau de curent pentru "a nu o trage ăștia-n piept", calculează consumul fiecărui aparat în parte și nu de puține ori face baie pe întuneric. ghicești/ghiciți de ce? mai sunt, dar nu-mi aduc eu acum exact aminte.
să știi că s-ar putea să fie și ce-ai zis tu despre autoritate, însă având în vedere temperamentul ei, e destul de ușor să-i facă pe alții să facă cum vrea ea.

 Mig VWFan, on Jun 20 2008, 19:58, said:

O alta solutie ar fi sa-i faceti si voi aceleasi "farse" pe care vi le face ea, cu furatul lucrurilor. Poate asa isi da seama de ridicolul situatiei.
așa mă gândeam și eu și eventual, să uit o bună perioadă de timp să-i înapoiez lucrurile. da' dacă se duce a nebună la Poliție? c-o cred în stare!

 don_dannielo, on Jun 20 2008, 20:01, said:

Zi-i sa isi mute tot aurul de sub saltea, intr-o caseta la banca.
Brusc va fi mai relaxata.
bunurile ei de valoare sunt : mașina, televizorul, un calculator, un telefon și alte obiecte de uz caznic. nimic prea valoros.

#12
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Mie imi suna a paranoia si a lipsa de ocupatie

#13
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005

 aaalexandraaa, on Jun 20 2008, 20:28, said:

Mie imi suna a paranoia si a lipsa de ocupatie

dacă era după mine, punea de mult mâna pe niște fire dezizolate :rolleyes: , da' nu vreau s-o am pe conștiință.
deci, soluțiile propuse de voi sunt : psiholog (nu se duce acolo nici dacă pui ceară pe ea, dar mă gândesc eu și-ai mei la vreo strategie s-o convingem) și lecții de viață în același fel în care ne face ea zile fripte (vezi chestia obiectele furate pentru o perioadă de timp, care din păcate poate degenera). altceva?

#14
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 A.Faith, on Jun 20 2008, 13:10, said:

Am o rudă apropiată care de ceva vreme se teme de hoți mai rău ca de orice altceva. Închide ușa de la apartament cu 3 chei și pune și lanțul ăla la ușă, își ceartă membrii familiei (copii, soț) pentru orice chestie nepusă la locul ei și nu de puține ori le-a dat lecții declarând furate obiecte pe care ea le-a ascuns (pe care le-a dat înapoi după o predică de genul : dacă ți le lua altcineva? etc.). nu vreau să-mi imaginez cum e să rămâi fără telefon mobil vreo două zile pentru simplul motiv că l-ai lăsat pe masă în sufragerie :confuzzled: .
Mă chinui de câteva zile să găsesc o explicație logică pentru toate ăstea: e televizorul (știrile de la ora 5) și mass-media vinovată de toate aceste probleme fiindcă bate mereu monedă pe cazuri de gen sau respectiva are o problemă de sănătate (mentală)? ce sfaturi i-aș putea da, fiindcă în ultima vreme s-a cam nasolit treaba.
Știu că pare hilar ceea ce-am povestit, dar întâmplător ... nu e deloc :mellow:
Am impresia ca ruda asta a ta este cam batrana. Probabil si necasatorita/divortata/vaduva :-? .
Acu pe bune, ce se intampla daca totusi o atentionezai sa nu iti mai aplice "lectii de viata" care te lasa fara obiectele din posesie cateva zile? Nu poti sa o pui la punct?

LE. Pe mine personal m-ar durea la bashcheti de sanatatea ei mintala, ca e problema ei. Ideea e sa te respecte. Chiar ticnita fiind. Daca nu e foarte foarte ticnita, cred ca poti sa "teach her some manners".

Edited by nile, 20 June 2008 - 19:41.


#15
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Solutia pe care o propun eu este sa ii gasiti preocupari mai interesate, si eventual ceva prin care sa se simta utila. Sa simta ca are un rol important in casa. Dar asta sa ii manance timp si concentrare.

#16
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 danok007, on Jun 20 2008, 17:43, said:

Primul pas ar fi sa nu se mai uite la stirile de la ora 17 ( mai ales daca are un caracter mai slab ).Cand vezi tot ce se intampla , putin cate putin te afecteaza.
Mey, nu vreau sa fiu rau, dar da-o incolo de treaba. Tot ce e defect in mintea unui om e din cauza TV-ului, Computer-ului, "anturajului", ocupatiei etc.
Un om normal se poate uita toata viata stirile de la ora 5, sa joace cele mai violenta/handicapate jocuri pe computer, sa aiba toti prietenii "viciati", sa lucreze cu hoti/criminali etc si sa nu aiba nimic.
Toate defectele omului, atat fizice cat si psihice sunt programate genetic, iar conditiile de crestere/dezvoltare din prima parte a vietii i le scot la iveala sau nu.

Din pacate nu e la mintea oricui sa ajute o persoana cu afectiuni "vizibile" si deranjante, in asa fel incat ii si dauneaza propriei persoane.
La noi nu exista cultura psihologului, mai bine sa ramana toti personaje frustrate/complexate/etc. o tara plina de nebuni, dar stim noi mai bine, nu ne lasam prostiti.

Edited by Blackhawk, 21 June 2008 - 22:56.


#17
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

 Blackhawk, on Jun 21 2008, 23:49, said:

Mey, nu vreau sa fiu rau, dar da-o incolo de treaba. Tot ce e defect in mintea unui om e din cauza TV-ului, Computer-ului, "anturajului", ocupatiei etc.
Un om normal se poate uita toata viata stirile de la ora 5, sa joace cele mai violenta/handicapate jocuri pe computer, sa aiba toti prietenii "viciati", sa lucreze cu hoti/criminali etc si sa nu aiba nimic.

Blackhawk, unii oameni sunt mai influentabili, sau mai dispusi sa creada anumite lucruri, pentru ca se potriveste cu imagnea lor despre lume si ca atare pare credibil. Daca o femeie (mai in vasta banuiesc, desi nu s-a mentionat) traieste cu imaginea ca lumea este un loc extrem de periculos, este bine sa inlaturi factorii care ii confirma si reconfirma aceasta idee, si sa ii aduci dovezi ca nu intotdeauna lumea este un loc periculos, sa existe un echilibru. Orice om oarecum influentabil care se uita zilnic la stirile de la ora 17, isi va forma intr-un anume timp ideea ca in jurul lui se petrec numai catastrofe, si e ceva absolut normal, nu inseamna ca omul este "anormal", doar influentabil

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate