Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casatorie in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
si in turcia 2 straini se pot casatori. uite conditiile care trebuiesc indeplinite:
http://www.allaboutt..._foreigners.htm

#20
nick_style

nick_style

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 14.12.2007
Buna,eu sunt Nicu si sunt f interesat de aces subiect.I-am propus logodnicei mele sa ne casatorim in alta tara in loc sa ne casatorim aici si a facem asa zisa nunta si e de acord cu mine ceea ce m-a bucurat f tare.Am ales aceasta optiune pt ca: sa faci aici o nunta trebuie sa te pregatesti cu un an inainte,deci pregatiri de un an pt. o singura seara plua ca noi sunten cam singuri mama ei loc. la tara si tatal ei a murit cand ea avea 2 ani ,mama mea loc la tara de 10 ani si tatal meu a murit anul trecut.Deci trebuie sa ne descurcam singuri si plecarea intr-un concediu in alta tara si sa ne casatorim e cea mai buna idee.
  Am citit aici ce s-a scris dar pana la urma nu am un raspuns clar exact ce ne trebuie sa ne putem casatori in alta tara.Pana la anu la vara vreau sa rezolv totul si sa am toate actele pregatite.Va rog sa-mi spuneti exact ce acte trebuie sau daca exista vreo agentie care se ocupa cu asa ceva.Merci fain.:)

#21
whisssper

whisssper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.12.2007

 nick_style, on 17th June 2009, 12:36, said:

Buna,eu sunt Nicu si sunt f interesat de aces subiect.I-am propus logodnicei mele sa ne casatorim in alta tara in loc sa ne casatorim aici si a facem asa zisa nunta si e de acord cu mine ceea ce m-a bucurat f tare.Am ales aceasta optiune pt ca: sa faci aici o nunta trebuie sa te pregatesti cu un an inainte,deci pregatiri de un an pt. o singura seara plua ca noi sunten cam singuri mama ei loc. la tara si tatal ei a murit cand ea avea 2 ani ,mama mea loc la tara de 10 ani si tatal meu a murit anul trecut.Deci trebuie sa ne descurcam singuri si plecarea intr-un concediu in alta tara si sa ne casatorim e cea mai buna idee.
  Am citit aici ce s-a scris dar pana la urma nu am un raspuns clar exact ce ne trebuie sa ne putem casatori in alta tara.Pana la anu la vara vreau sa rezolv totul si sa am toate actele pregatite.Va rog sa-mi spuneti exact ce acte trebuie sau daca exista vreo agentie care se ocupa cu asa ceva.Merci fain.:)
Trebuuie sa suni la ambasada sau consulat sa vorbesti daca vor sa te casatoreasca in priincipiu este aceeasi lege ca si aici si aceleasi acte si termen de 10 zile pt cerere cert medicale valabile declaratia de celibat poti sa o dai acolo sau o iei de aici de la primarie o sa incerce sa te refuze trebuie sa le spui ca nu au voie daca stai mai mult poti depune cererea direct cu nr de inregistrare si nu mai au ce sa faca daca nu vrei sa apelezi la autoritatile romane tot aceleasi acte dar traduse si legalizate in limba oficiala a ststului respectiv e bine sa iei un consilier marital daca nu ai timp sa umbli pe acolo . Documenteaza-te si ai sa vezi ca se poate eu asa am facut si a mers Deci se poate eu am putut mai depinde si de legislatia tarii respective la turci si greci merge sigur Testat de mine la Turci

Incheierea unei casatorii la Ambasada Romaniei

Doriti sa va casatoriti la Ambasada?

Ambasadorul poate incheia casatorii atat intre doi cetateni romani, cat si intre un cetatean roman si un cetatean strain, daca legea statului acelui cetatean nu se opune. Oficierea casatoriei va avea loc dupa trecerea unui termen de 10 zile de la data depunerii cererii insotite de celelalte acte mentionate in cele ce urmeaza.

Incheierea casatoriei intre doi cetateni romani

Pentru a se putea casatori la Ambasada, cetatenii romani trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

- barbatul sa fi implinit varsta de 18 ani, iar femeia sa fi implinit varsta de 16 ani;
- sa nu fie deja casatoriti;
- sa prezinte documente de identitate valabile (pasapoarte sau carti de identitate).

Acte necesare :

1. Declaratia de casatorie (11.5.c), semnata de viitorii soti la sediul Ambasadei. Din declaratie rezulta: vointa de a se casatori; faptul ca indeplinesc cerintele prevazute de art. 4-10 din Codul familiei, cu privire la indeplinirea conditiilor de fond si lipsa impedimentelor la casatorie; declaratia ca au luat cunostinta reciproc de starea lor de sanatate; numele purtat in timpul casatoriei;

2. Pasapoartele sau cartile de identitate valabile, originale si fotocopii;

3. Certificatele de nastere, originale si fotocopii;

4. Declaratie scrisa personal, semnata la sediul Ambasadei privind situatia casatoriilor anterioare, insotita, cand este cazul, de:
- copia sentintei de divort sau a hotararii de anulare a unei casatorii anterioare, definitiva si irevocabila;
- certificatul de deces al fostului sot;
- certificatul de casatorie anterior, cu mentiunea desfacerii casatoriei;

5. Certificate medicale (prenuptiale), originale, in care sa se precizeze daca viitorii soti sunt sau nu apti pentru a incheia casatoria; aceste certificate sunt valabile 14 zile de la data emiterii.

N.B. Actele prezentate de solicitanti care sunt redactate intr-o limba straina este necesar sa fie insotite de traducerea corespunzatoare in limba romana, efectuata de un traducator autorizat, legalizata de un notar si, daca este facuta intr-o tara a Uniunii Europene, prevazuta cu apostila Conventiei de la Haga (in Luxemburg eliberata de Ministerul Afacerilor Externe, in Germania de Ministerul de interne de Land, in Franta de Prefectura etc). Traducerea se poate de asemenea efectua direct la Ambasada. Pentru traducere, taxa consulara este de 40 euro/pag, iar legalizarea traducerii este de 30 euro pentru fiecare document.

#22
abre12

abre12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.03.2010
Buna!

As vrea sa te intreb de unde sti ca nu pot fi inregistrate casatoriile din Vegas?  E o sursa sigura? Eu si logodnicul meu avem planificata nunta la Vegas in vara asta si e prima oara cand aud ca nu se pot inregistra certificatele de casatorie in Romania.

Multumesc

#23
casatorie

casatorie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2013

 amber_onyx, on 06 august 2008 - 15:21, said:

Buna,

Eu tocmai m-am casatorit in vacanta in Creta pe 30 iulie si atat eu cat si sotul meu suntem romani.
Ca sa ne fie mai usor am angajat un wedding planner de acolo sa ne ajute cu actele9ca in rest am fost doar noi 2).
Ce aveti nevoie : certificat de nastere in format international -apostilat , dupa care se traduce se legalizeaza si se supralegalizeaza+ adeverinta de celibat care sa ateste ca nu sunteti casatoriti care se ia de la primaria orasului in care va aflati.Si cu adeverinta se procedeaza legal.Noi am dus actele la o firma din bucuresti care se ocupa de apostilari, traduceri etc si au umblat ei totul pt noi iar in 3 zile am avut actele gata.
Am trimis actele wedding plannerului de acolo si ea s-a ocupat de toate formalitatile si ne-a programat pe 30 iulie.
noi am ajuns pe 26 in Creta si pe 28 ne-am dus la primarie sa mai semnam cate ceva- insotiti de WP care ne si traducea iar pe data de 30 dupa plaja de dimineata ne-am dus la 12 la primarie, am semnat , iar la 7.30 pm am facut si p ceremonie frumoasa pe plaja.
Wedding plannerul a fost cam scump totusi 1250 euro....dar a meritat

S-a mai casatorit cineva in Grecia? Sau in Europa? Ma refer la cetateni romani cu domiciliul in Romania.

 amber_onyx, on 06 august 2008 - 15:21, said:

Buna,

Eu tocmai m-am casatorit in vacanta in Creta pe 30 iulie si atat eu cat si sotul meu suntem romani.
Ca sa ne fie mai usor am angajat un wedding planner de acolo sa ne ajute cu actele9ca in rest am fost doar noi 2).
Ce aveti nevoie : certificat de nastere in format international -apostilat , dupa care se traduce se legalizeaza si se supralegalizeaza+ adeverinta de celibat care sa ateste ca nu sunteti casatoriti care se ia de la primaria orasului in care va aflati.Si cu adeverinta se procedeaza legal.Noi am dus actele la o firma din bucuresti care se ocupa de apostilari, traduceri etc si au umblat ei totul pt noi iar in 3 zile am avut actele gata.
Am trimis actele wedding plannerului de acolo si ea s-a ocupat de toate formalitatile si ne-a programat pe 30 iulie.
noi am ajuns pe 26 in Creta si pe 28 ne-am dus la primarie sa mai semnam cate ceva- insotiti de WP care ne si traducea iar pe data de 30 dupa plaja de dimineata ne-am dus la 12 la primarie, am semnat , iar la 7.30 pm am facut si p ceremonie frumoasa pe plaja.
Wedding plannerul a fost cam scump totusi 1250 euro....dar a meritat
Ati luat legatuta cu cei de la ambasada?
Mie mi-au spus ca nu este posibil decat daca unul din cei doi este rezident in Grecia

#24
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Daca suntem inregistrati si locuim in Germania putem sa ne casatorim la consulat ?

#25
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 bbogdanmircea, on 29 decembrie 2015 - 12:57, said:

Daca suntem inregistrati si locuim in Germania putem sa ne casatorim la consulat ?
Dai un telefon si afli...

Generalkonsulat,  Legionsweg 14, 53117 Bonn, Telefon:0228 6838111

#26
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Stiu o pereche: ea cetatean german si roman, el indian rezident in SUA si Danemarca i-a primit cu bratele deschise, restul strambau din nas.

Edited by atupi, 15 January 2016 - 00:45.


#27
bise88

bise88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.06.2018
Amber_onyx - Casa de piatra !

Si noi vrem sa procedam la fel, cununie civila in Grecia.
Ma poti ajuta cu mai multe detalii ? In esenta ar fi destul un contact pentru Weding Plannerul cu care ati colaborat.

Edited by Barboso, 21 June 2018 - 23:19.
Pt date de contact exista PM.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate