Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Telefonie VoIP de la Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
527 replies to this topic

#307
georgetoader

georgetoader

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 05.06.2006
Uraaaa.

Intr-un final am reusit configurarea numarului de Clicknet VOIP pe a doua mufa Phone 2 din modemul Huawei HG655b.
Acum mai mult timp spuneam ca nu reusesc acest lucru pe modemul conectat la FTTB (chiar urmand instructiunile lui bladhaund), in conditiile in care pe Phone 1 este configurat automat numarul de fix Romtelecom.

Revin si va detaliez operatiunile care, evident, s-au dovedit mult mai simple, pana la urma.

1. se acceseaza http://192.168.1.1/h...serverbasic.asp si la Index 2 se configureaza serverul Clicknet VOIP (vezi poza)
2.apoi se merge la http://192.168.1.1/h...ip/sipbasic.asp si se sterge Index 2.
3. tot acolo se creaza un nou Account unde se introduc datele furnizate in aplicatia ClicknetVOIP online unde va accesati numarul pe care se presupune ca l-ati creat inainte (vezi poza). Pe siteul Romtelecom https://telefonievoi...login/index.php

Asta este tot. Fara alte configurari, fara batai de cap.

Ca fapt divers, va spun ca am solicitat asistenta pe Facebook si in My Account, dar nimeni de la service nu a raspuns in 3 saptamani.

Multumesc lui bladhaund pentru startul bun pe care mi l-a dat!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   28.93K   249 downloads
  • Attached File  2.jpg   24.43K   211 downloads
  • Attached File  3.jpg   26.75K   152 downloads
  • Attached File  4.jpg   11.4K   153 downloads


#308
adidre1

adidre1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.05.2010
Am un Linksys PAP2 + voceonline RTC si nu reusesc sa sun in Ro din Belgia. Pot primi apeluri dar nu pot suna (suna permanent ca un tot de ocupat).
Are cineva vreo idee care ar putea fi cauza.

Multumesc

#309
ofertacerere

ofertacerere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 19.05.2010

 adidre1, on 22nd January 2011, 22:36, said:

Am un Linksys PAP2 + voceonline RTC si nu reusesc sa sun in Ro din Belgia. Pot primi apeluri dar nu pot suna (suna permanent ca un tot de ocupat).
Are cineva vreo idee care ar putea fi cauza.

Multumesc

Pare a fi o problema de configurare vgw Linkys.

#310
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Foloseste cineva vreun client SIP pe iPhone, pe care sa-l fi testat cu VoIP-ul de la RTC ?

#311
vali4you

vali4you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.06.2007
Pentru cei care se pricep mai bine va rog daca se poate sa ma ajutati.Pe scurt ma aflu in Italia si folosesc serviciul voip postpaid de la RTC.Daca intru in interfata de pe sit pot efectua apeluri insa la o calitate foarte slaba adica aud ce spune interlocutorul insa nu prea sunt auzit.Am descarcat si instalat X-lite si am folosit toate datele furnizate de interfata RTC insa nu reusesc sa il configurez deloc.De fapt imi spune ca sunt inregistrat si autentificat insa cind incerc sa sun imi parvine un mesaj Call failed:Declined.Imi bat capul de o saptamana si nu reusesc.Va rog din suflet daca se poate o mana de ajutor .

#312
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
pune si tu un prtscreen cu configurarea xlite

#313
vali4you

vali4you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.06.2007
Am facut un printscreen pe care il atașez aici.Mentionez ca am incercat toate variantele ce configurare.Se conecteaza dar nu pot efectua apeluri.Attached File  Screenshot.jpg   236.6K   141 downloadsLa domain server am incercat toate posibilitatile iar in topology este bifat discover public ip address [STUN] iar la server address este trecuta stun.clicknet.ro.Va rog daca se poate un ajutor.Multumesc

Edited by vali4you, 03 February 2011 - 21:26.


#314
ofertacerere

ofertacerere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 19.05.2010

 vali4you, on 3rd February 2011, 21:22, said:

Am facut un printscreen pe care il atașez aici.Mentionez ca am incercat toate variantele ce configurare.Se conecteaza dar nu pot efectua apeluri. Screenshot.jpgLa domain server am incercat toate posibilitatile iar in topology este bifat discover public ip address [STUN] iar la server address este trecuta stun.clicknet.ro.Va rog daca se poate un ajutor.Multumesc


Salve,

Eu am cont de prepaid functional; iar configuratia mea este urmatoarea:

User ID (xlite) = sip-username (din softul din web)
Domain (xlite) = voipsip.clicknet.ro (probabil pt ca e prepaid)
Password (xlite) = sip-password (din softul din web)

Restul raman necompletate.

Iar la Domain Proxy, este bifat Register with domain si bifat optiunea Domain

O zi buna.

#315
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
-si eu zic la fel, la DOMAIN PROXY bifeaza doar Register with domain and recieve calls.
-daca treci printr-un router vezi cum este steata DMZ-ul.

mai putem incerca sa reroutam porturile dar sper sa-ti mearga si fara...

#316
vali4you

vali4you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.06.2007
Salve.multumesc pentru sugestii insa nu merge cu aceste setari.Eu am cont de Postpaid si nu merge cu setari care au sip trecut inainte.Oricum am trecut datele furnizate de romtelecom respectiv id si parola iar domain este clicknet.ro,fara sip nicaieri.Si inca ceva nu trec prin nici un router.Nu stiu ce sa fac ma chinui de o saptamana si nu ii dau de cap.Ma enerveaza foarte tare ca de pe xlite nu pot sa sun iar de pe sit merge .Daca aveti alte sugestii va multumesc.

#317
ofertacerere

ofertacerere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 19.05.2010

 vali4you, on 7th February 2011, 21:56, said:

Salve.multumesc pentru sugestii insa nu merge cu aceste setari.Eu am cont de Postpaid si nu merge cu setari care au sip trecut inainte.Oricum am trecut datele furnizate de romtelecom respectiv id si parola iar domain este clicknet.ro,fara sip nicaieri.Si inca ceva nu trec prin nici un router.Nu stiu ce sa fac ma chinui de o saptamana si nu ii dau de cap.Ma enerveaza foarte tare ca de pe xlite nu pot sa sun iar de pe sit merge .Daca aveti alte sugestii va multumesc.


E clar ca contul e ok, daca se poate suna de pe site. Atunci, poate fi ori vreun firewall configurat necorespunzator, sau alte setari prin xlite.

#318
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 13.03.2005

 vali4you, on 7th February 2011, 21:56, said:

Salve.multumesc pentru sugestii insa nu merge cu aceste setari.Eu am cont de Postpaid si nu merge cu setari care au sip trecut inainte.Oricum am trecut datele furnizate de romtelecom respectiv id si parola iar domain este clicknet.ro,fara sip nicaieri.Si inca ceva nu trec prin nici un router.Nu stiu ce sa fac ma chinui de o saptamana si nu ii dau de cap.Ma enerveaza foarte tare ca de pe xlite nu pot sa sun iar de pe sit merge .Daca aveti alte sugestii va multumesc.

Mergi la setari pe tab-ul de Transport, iar in loc de automatic seteaza UDP. Totodata renunta la a folosi adresa STUN clicknet - lasa pe auto-detect

#319
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Cateva intrebari de natura tehnica.

1. Numerotatia alocata utilizatorilor VoIP (prepaid/postpaid) Romtelecom este acesibila direct prin protocol SIP fara intregistrare/autentificare pe proxy SIP al Romtelecom ?
[email protected] (ex. [email protected])

Daca da:

2. Care este numerotatie alocata de catre Romtelecom pentru segmentul VoIP ?
02X XXXXXX

3. Care este adresa proxy-ului ?
voipsip.romtelecom.ro ?

4. Portul folosit este cel standard pentru SIP (5060) prin UDP ?

Mersi.

#320
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007

 Ignition, on 9th February 2011, 18:19, said:

1/2.clientii de prepay/postpay nu pot fi apelti decat prin numarul public nongeografic alocat:03733xxxxx
3:ping voipsip.clicknet.ro => ip ul
4.DA

Pentru vali4you:
Incearca ca alternativa la X-lite, un PortGo de la www.portsip.com e mai usor de configurat

Edited by val18, 10 February 2011 - 23:34.


#321
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

 Ignition, on 9th February 2011, 18:19, said:

Cateva intrebari de natura tehnica.

2. Care este numerotatie alocata de catre Romtelecom pentru segmentul VoIP ?
02X XXXXXX

Mersi.

Numerele fixe VOIP sunt de tipul 0373 3xx xxx, 0373 4xx xxx, 0373 5xx xxx
http://cosmoteromani...detail/a_id/213

#322
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
Am creat aseara contul de Voip, am pus 1E si nu pot sa sun.

Imi zice ca nu am credit si ca trebuie sa incarc daca doresc sa beneficiez de servicii taxabile. La balanta credit scrie 1.0 :huh:


 vladut_v, on 27th January 2011, 14:17, said:

Foloseste cineva vreun client SIP pe iPhone, pe care sa-l fi testat cu VoIP-ul de la RTC ?

M-ar interesa si pe mine asta.

#323
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
@val18
Vis-a-vis de nr. 3
Imi cer scuze poate intrebarea mea nu am fost suficent de clara... nu m-am referit cu pot sa aflu adresa de IP care este alocata pentru subdomeniul respectiv... asa ca o sa o reformulez :)
"voipsip.romtelecom.ro" este adresa proxy-ului SIP al Romtelecom ? Daca nu, care este adresa ?
Mersi.

@IP-XCENTRIC
Mersi.

#324
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002

 Blade, on 11th February 2011, 10:23, said:

Am creat aseara contul de Voip, am pus 1E si nu pot sa sun.

Imi zice ca nu am credit si ca trebuie sa incarc daca doresc sa beneficiez de servicii taxabile. La balanta credit scrie 1.0 :huh:




M-ar interesa si pe mine asta.


Intr-un final mi-a mers sa sun de pe site. Am instalat pe iphone o aplicatie (iSip), pe calculator X-lite. Au mers ambele acum cateva ore cand le-am instalat, iar acum nu mai merg. :(

Nu am modificat nimic la nicio aplicatie si nu pot sa initiez un apel. De primit pot sa primesc doar pe iphone, pe x-lite nu face nimic.
De pe site merge atat sa sun cat sa si primesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate