Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Gene Hackman a renuntat la actorie

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Actorul american, cîștigător a două premii Oscar, considerat unul dintre cei mai talentați actori ai generației sale, a declarat într-un interviu că a renunțat la actorie, urmînd să se dedice exclusiv scrisului. Gene Hackman, în vîrstă de 78 de ani, printre ale cărui filme se numără „Filiera Franceză” și „Necruțătorul”, care nu a mai jucat într-un film de patru ani, spune că s-a reinventat ca scriitor. Gene Hackman și scriitorul Daniel Lenihan au publicat recent cel de-al treilea roman al lor, un thriller din timpul războiului civil, intitulat ”Escape from Andersonville”.

„Nu am organizat nicio conferință de presă pentru a-mi anunța retragerea, dar da, am renunțat la actorie. Mi s-a spus în ultimii ani să nu zic asta, în cazul în care ar fi apărut vreu rol minunat, dar nu mai vreau cu adevărat să joc”, a declarat starul american. Întrebat dacă îi lipsește jocul, veteranul actor a răspuns că îi place scrisul pentru că îi place singurătatea. „În anumite puncte este similar actoriei, dar este mai personal și simt că am mai mult control asupra a ceea ce încerc să spun și să fac. Nu știu dacă îmi place scrisul mai mult decît actoria, este pur și simplu diferit. Îl găsesc relaxant și încurajator”. Partenerul său de scris, Daniel Lenihan, spune că inițial a fost surprins de faptul că actorul este interesat de acest domeniu și de faptul că scrie atît de bine. Gene Hackman a mai adăugat că următoarea sa carte va fi, probabil, tot un roman istoric.

În spatele deciziei marelui actor de a renunța la actorie sînt și problemele sale de sănătate. În ultimii ani, Gene Hackman a suferit mai multe operații pe cord.
Sursa
Ultimul rol al lui Gene Hackman a fost cel din Superman II The Richard Donner Cut (2006). O mare pierdere pentru ecranul american, de neuitat rolul lui Popeye din Filiera franceza sau cel al lui Lex Luthor din seria "Superman".  :(

Edited by duculeana, 06 June 2008 - 18:40.


#2
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Ducule, pe asta nici macar nu l-ai mai asteptat sa moara. :) Ce ai vrea sa zicem? R.I.P? Omul a facut toate filmele care trebuiau facute, are si el dreptul la un pic de odihna. Omul are 78 de ani, ce vrei? Sa isi dea ortul popii pe platou? Si actorii se pensioneaza, nu-i asa?

PS - Mi s-a zbarlit putin parul din cap cand am auzit ca il iei cu "problemele cardiace". Sper ca nu-i monitorizezi pulsul cu ganduri necurate, nu-i asa?

#3
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostKoShiMin, on Jun 7 2008, 00:06, said:

Ducule, pe asta nici macar nu l-ai mai asteptat sa moara. :) Ce ai vrea sa zicem? R.I.P? Omul a facut toate filmele care trebuiau facute, are si el dreptul la un pic de odihna. Omul are 78 de ani, ce vrei? Sa isi dea ortul popii pe platou? Si actorii se pensioneaza, nu-i asa?

PS - Mi s-a zbarlit putin parul din cap cand am auzit ca il iei cu "problemele cardiace". Sper ca nu-i monitorizezi pulsul cu ganduri necurate, nu-i asa?
Nu-si da nici un ortu' popii pe platou, stai linistit! Poate n-ai auzit de Kirk Douglas sau de Ernest Borgnine, actori care au jucat pana la 90 de ani si inca mai traiesc... :w00t: Sau binecunoscutul Colombo (Peter Falk), trecut si el de 80 de ani etc...
Si unde m-ai auzit tu pe mine ca "l-am luat cu probleme cardiace"? :wacko: Tu nu te uiti ca am citat un articol?  :console:

#4
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Nu te fa ca nu m-ai inteles. Vruiam sa spun ca ai un stil aparte de a deschide topicuri despre actori care au dat coltul sau sunt pe cale sa-l dea. L-am vazut pe Peter O' Toole jucand bine-mersi la 74 de ani in The Tudors. Si mai are niste proiecte in lucru. Eu n-am zis ca Hackman s-a retras intr-un scaun cu rotile. Unii continua sa joace, altii prefera sa se retraga si sa se bucure de o batranete linistita. Nu vad care e stirea in toata povestea asta. Si de ce l-ai ales tocmai pe Hackman? Mai sunt si altii care nu mai joaca si isi cheltuie banii castigati intr-o cariera de-o viata. Faptul extraordinar e ca unii mai joaca si la 70-80 de ani, nu ca altii se retrag la batranete.

Aluzia la faptul ca te preocupa "problemele cardiace" ale tipului era mai mult decat transparenta, nici pe asta nu ai inteles-o? Intr-un topic din aceeasi categorie, numarai/estimai (tot din "surse") cate luni mai are de trait Swayze. Chiar daca omul ala e bolnav rau, e de prost gust sa faci estimari de genul asta sau sa amintesti macar de ele.
In ce-l priveste pe Hackman, ce te-ai astepta sa aiba la peste 70 de ani, probleme cu acneea?!?

Acum inchei si mai explic o data.: m-am deranjat sa postez, deoarece eu fac parte dintre cei carora nu le plac topicurile cu "a murit X" sau "Y are cancer" sau... care sunt deschise (in special de tine, din pacate) imediat ce stirile apar pe internet. Am ales sa nici nu le mai citesc, dar simplul fapt ca titlul imi sare in ochi in lista cu "new topics" e foarte deranjant. Nu e neaparat ceva rau sa anunti si sa deplangi moartea unui mare om atunci cand aceasta se produce, decesul unui actor care ti-a placut intotdeauna, dar e cel putin ciudat cand mereu aceeasi si aceeasi persoana face anunturile astea fara sa scape pe nimeni, de parca ar fi cioclul de serviciu de pe SP. Ce naiba sa intelegemnoi? Ca toti actorii care iti plac tie mor pe capete? Ca tie iti plac marii actori numai atunci cand mor? Vorbeai de Kirk Douglas si de Peter Falk ca lucreaza in continuare. De ce nu deschizi topicuri despre ei cand sunt in viata si fac filme daca iti place asa mult de ei si ii respecti?! Ca sunt sigur ca atunci cand vor trece in nefiinta, am sa ma impiedic vreau-nu vreau de un topic "A murit Colombo!" deschis de duculeana. O zi buna iti doresc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate