Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Sovata

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#1
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007
Salut! Vreau sa merg vara asta la Sovata si as vrea sa stiu de la cine a fost de curand (macar anul trecut) ce conditii de cazare sunt, sa zicem la 2 stele, ce hotel sau pensiune(vila) sunt de preferat, pe unde se poate manca bine si cam ce e de vizitat prin Sovata si imprejurimi.

#2
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
daca te duci la sovata obligatoriu e mai greu de gasit ceva ieftin
daca te duci doar la plimbare recomand praidul sau korundul
da detalii, ce vrei sa faci pe acolo si ce anume cauti/te intereseaza
eu in ultimii ani am colindat ceva prin zona...

#3
lenci

lenci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 13.03.2007

 d-ardeleanu, on Jun 5 2008, 14:51, said:

daca te duci la sovata obligatoriu e mai greu de gasit ceva ieftin
daca te duci doar la plimbare recomand praidul sau korundul
da detalii, ce vrei sa faci pe acolo si ce anume cauti/te intereseaza
eu in ultimii ani am colindat ceva prin zona...

si pe mine m-ar interesa ceva informatii ca ajung saptamana urmatoare pe acolo.
cam ce se poate face acolo in 2-3 zile, in afara de lacul  Ursu?
pe net am vazut mai multe hoteluri Danubius mi se pare scump dar Faget si Bradul au preturi mai acceptabile. Exista ceva mai convenabil?

#4
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

 d-ardeleanu, on Jun 5 2008, 14:51, said:

daca te duci la sovata obligatoriu e mai greu de gasit ceva ieftin
daca te duci doar la plimbare recomand praidul sau korundul
da detalii, ce vrei sa faci pe acolo si ce anume cauti/te intereseaza
eu in ultimii ani am colindat ceva prin zona...
Vreau sa ma cazez intr-un loc, in cazul asta sovata si sa ma plimb prin zona. De-aia intrebasem ce e de vazut prin jurul Sovatei. Inteleg ca pot sa merg la Praid, la Korund, dar ma intereseaza si relieful, peisajele, etc. In primul rand ma intereseaza toate obiectivele la care se poate ajunge cu masina  :P .
@ienci:  Am gasit eu ceva, www.casaromantic.ro, cica 130 ron cu mic dejun. Uita-te pe site, arata bine.

Edited by loopoo, 06 June 2008 - 06:57.


#5
lenci

lenci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 13.03.2007
arata bine intr-adevar dar mi se pare putin cam departe, o sa iau ceva mai in centru pentru ca stau doar 2 zile pe acolo

#6
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
deci cazarea cea mai buna dupa mine ar fi tot la acel centru de pregatire care nu cred sa fie plin acum - asa rezolvi si masa foarte usor ;cazare se gaseste si la particulari- au o gramada de camere in vile iar pretul este clar negociabil zic eu intre 50-100 ron;  
de vizitat sau de plimbat prin zona:
-daca vii pe brasov-sibiu treci prin sighisoara cu cetatea binecunoscuta;
-bisercile unguresti- catolice din odorheiu secuiesc, cristuru sec. si cea romaneasca- ortodoxa din sovata mnerita vazute;
- padurea de langa sovata (plina de sare)are carari marcate ce inconjoara statiunea;
- lacurile de langa sovata, pe linga ursul mai sunt 2-3 cu apa mai calda dar sarata si unul cu apa dulce - sunt marcaje si spre ele si aproape de mers pe jos;
- la korund zeci de ateliere de ceramica si artizanat cu produse originale sau aduse din ungaria;
- la praid salina uriasa si strandul termal de langa - excelent!
- zona este cu relief de dealuri si munti iar privelisti frumoase sunt peste tot si mai ales spre gheorghieni din praid cca 15 km - zona platoului bucin parca ii zice;
- eu prefer sa stau in praid de acum inainte - preturi mai mici la cazare, liniste mai multa si strandul excelent dupa ce stau in salina cateva ore cu familia (sa nu mai racim iarna - verificat
!)
cam asta e in mare ce imi amintesc acum...

#7
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007
[quote name='d-ardeleanu' date='Jun 6 2008, 12:09' post='4695047']
deci cazarea cea mai buna dupa mine ar fi tot la acel centru de pregatire care nu cred sa fie plin acum - asa rezolvi si masa foarte usor ;cazare se gaseste si la particulari- au o gramada de camere in vile iar pretul este clar negociabil zic eu intre 50-100 ron;  
de vizitat sau de plimbat prin zona:
-daca vii pe brasov-sibiu treci prin sighisoara cu cetatea binecunoscuta;
-bisercile unguresti- catolice din odorheiu secuiesc, cristuru sec. si cea romaneasca- ortodoxa din sovata mnerita vazute;
- padurea de langa sovata (plina de sare)are carari marcate ce inconjoara statiunea;
- lacurile de langa sovata, pe linga ursul mai sunt 2-3 cu apa mai calda dar sarata si unul cu apa dulce - sunt marcaje si spre ele si aproape de mers pe jos;
- la korund zeci de ateliere de ceramica si artizanat cu produse originale sau aduse din ungaria;
- la praid salina uriasa si strandul termal de langa - excelent!
- zona este cu relief de dealuri si munti iar privelisti frumoase sunt peste tot si mai ales spre gheorghieni din praid cca 15 km - zona platoului bucin parca ii zice;
- eu prefer sa stau in praid de acum inainte - preturi mai mici la cazare, liniste mai multa si strandul excelent dupa ce stau in salina cateva ore cu familia (sa nu mai racim iarna - verificat
!)
cam asta e in mare ce imi amintesc acum...
Merci mult pentru descriere!

#8
karmina

karmina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.05.2008
Vrem sa mergem in august la sovata, dar am vrea camping. Ma poate ajuta cineva cu ceva detalii recente?

#9
stad

stad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.03.2006

 karmina, on Jul 22 2008, 21:58, said:

Vrem sa mergem in august la sovata, dar am vrea camping. Ma poate ajuta cineva cu ceva detalii recente?

Exact asta doresc si eu, camping la casute in Sovata. Pe site-ul sovata-cazare.ro am gasit informatiile necesare.

#10
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 22.02.2008
de vreo 7 ani merg in fiecare an la sovata. saptamana viitoare plec din nou.  :thumbup:  pentru camping puteti alege campingul "Stana de vale" situat la iesirea din sovata spre partia de schi. are casute insa puteti sta si cu cortul. despre restaurante va recomand "stana de vale- doi brazi' situat tot in aceeasi zona ca si campingul. hoteluri sunt foarte multe, la fel si pensiuni si cred ca se gasesc locuri chiar si fara rezervare.

despre atractii: Lacul si strandul Ursu ( evitati standul Alunis chiar daca intrarea e mai ieftina), biserica "schimbarea la fata" din statiune, plimbarea pe alei in jurul lacului unde puteti vedea si muntele de sare. in rest multe posibilitati de drumetii.

#11
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007
M-am intors acum o luna de la Sovata, dar de putoare ce sunt :D am tot amanat sa scriu despre locurile pe care le-am intalnit. Sa incep cu inceputul, fireste.
Am stat la pensiunea "Casa Romantic", situata la 3 kilometri de centrul Sovatei, pe o strada perpendiculara pe soseaua spre Reghin. Am stat 12 nopti, iar pretul a fost 115 lei pentru o camera dubla, cu mic dejun pentru 2 persoane inclus. Acesta era cu bufet suedez - fiecare isi lua doar ce vrea sa manance, iti puteai face si o cafea la Espresso daca doreai. Mentionez ca pentru durate mici de sedere tarifele erau mai mari: 130-140 lei. Familia Mihu sunt niste oameni foarte primitori, ce nici nu te agaseaza cu prezenta lor, dar nici nu te lasa "ne-bagat in seama". Intr-un cuvant, e o pensiune pe care o recomand tuturor celor care vor o vacanta in Sovata. Cam atat despre cazare.
Despre locuri de vizitat, sunt destule. Principala atractie a Sovatei, dupa mine, este lacul Ursu. Are numeroase leacuri pentru afectiuni ginecologice, de aceea cred ca este si atat de plin in sezon. Tariful e de 15 lei pe zi, cu mentiunea ca intre orele 13-15 nu poti intra in apa pentru ca trebuie lasat sa se produca acel efect "heliotermic", adica incalzirea apei de la suprafata, efect ce asigura calitatea continuua a acestei ape (mai multe detalii pe "Gogu"  :D ). Fata de alte statiuni ce au ramas partial, sau aproape total, in paragina, intreaga baza de tratament, hotelurile de pe timpul lui Ceausescu, cat si Lacul Ursu sunt in administrarea "Danubius Hotels", grup maghiar, din cate mi-am dat seama. E de preferat asa, decat sa se duca de rapa baze de tratament intregi, ca in multe alte statiuni balneoclimaterice din tara. In prelungirea lacului Ursu sunt si alte lacuri, mai mult sau mai putin saline Alunis, Verde, etc., unele si cu namol.
Nu ratati, daca mergeti in Sovata, Kurtos Kalacs. Cel mai bun era facut la o rulota, undeva vis-a-vis de bazarul din statiune.Bineinteles nici Langos-ul nu e de lepadat.  Despre locuri cu mancare, am mancat in multe locuri. Familia Mihu, cea la care am fost cazati, detine o pizzerie langa strand, Pizza Diri. Acolo am mancat pizza foarte buna. Am mai mancat foarte bine si la terasa Transilvania, portii foarte mari, preturi cam ca in Bucuresti, dar macar nu te fura nimeni la nota, si nici nu se uita urat la tine.
Cea mai mare perioada in care am fost la strand am petrecut-o la Praid, la 6 km de centrul Sovatei, in Jud. Harghita, deja. Acolo e strand cu apa sarata, intrarea fiind 10 lei, iar un sejlong, 5 lei. Acolo nu prea ai alte variante de mancare, decat micii de la strand, 1,5 ron. Mai sunt si alte restaurante in Praid, dar noi nu le-am vizitat.
Tin neaparat sa descriu si o probelma care ii framant pe multi, cea a etnicilor maghiari, mai precis a secuilor din aceasta zona. In Sovata, dupa ultimul recensamant, locuiesc 92% maghiari (secui). Ca o prima si importanta concluzie, eu ca roman neaos, as fi preferat sa invat ungureste si sa raman in acele zone, decat sa revin in Bucuresti. Nicaieri, dar absolut nicaieri, la nici o terasa, sub nici o forma, nu m-am simtit discriminat pe motivul ca sunt roman. La restaurant, niciodata nu a fost adusa comanda dupa criterii etnice, niciodata nu a fost servit un ungur, sa zicem, daca a comandat dupa mine. Ba, mai mult, nu prea sunt obisnuiti cu bacsisul, dimpotriva, tin sa iti dea restul pana la ultimul banut, iar abia apoi, daca doresti sa lasi ceva, bine, daca nu, nu.  In general sunt fete tinere, toate numai un zambet.La Praid, cand am comandat niste mici, prima data am asteptat ceva. Imi pierdusem un pic rabdarea, dar fusesem anuntat ca va dura un pic mai mult .Am fost atent  sa vad daca altcineva e servit inaintea mea, dar acest lucru nu s-a intamplat. Ba mai mult, la sfarsit, cand am platit, am lasat un bacsis mic, 1,5-2 lei, iar a doua zi, cand am comandat din nou mici, tanti care-i facea nu stia cum sa-i certe mai tare pe cei de la gratar ,ca sa-i faca mai repede. Tanti cred ca tinuse minte micul bacsis . Educatie mult superioara noua romanilor, mi-e rusine sa recunosc, dar asta-i adevarul, avem de invatat de la maghiari destule lucruri.Oriunde te duceai sa cumperi ceva, daca se intampla sa te intrebe in ungureste si sa raspunzi in romaneste, continuau si ei tot in romaneste. La restaurant, te intrebau ce doresti tot in doua limbi. Si toate astea in conditiile in care secuii sunt majoritari de departe . E adevarat, statul in care traiesc se cheama Romania, dar ei sunt acolo cam de 1000 de ani, asa ca nu trebuie neaparat sa-i romanizam cu forta, pentru ca , repet, avem ce invata de la ei, si , desi, romanii sunt muuult mai putini, toti secuii sunt cei ce "trebuie" sa stie romaneste. Poate toate acestea se intampla pentru ca noi am fost totusi intr-o zona turistica, si pentru ca banul, nu-i asa, nu are etnie. Dar in nici un caz nu mi s-a intamplat, ca in binecunoscutele povesti, sa nu fiu servit pe motiv ca secuii n-ar vorbi si romaneste.
Intr-un cuvant, Sovata e o zona in care m-as mai intoarce. Imi pare cumva rau ca n-am reusit s-ajungem si pana la Tg. Mures, si nici Sighisoara n-am vizitat-o, desi ne propusesem asta la intoarcere. N-am mai facut-o din cauza drumului lung ce ne astepta si am renuntat. Dar nu scapa ea Sighisoara nevizitata!
Celor care vor sa viziteze Sovata sper ca le sunt de folos cu acest post, iar daca sunt intrebari sau comentarii, le astept cu placere.

#12
maktweet

maktweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 03.07.2008
@loopoo
Ai idee cam ce altitudine e acolo? Sunt munti, sunt dealuri, cum este?
Daca merg acolo, gasesc vreun munte, ceva, de "cucerit"?
Sunt paduri, ceva, foioase, conifere?
Te intreb la modul serios, eu ma relaxez cel mai bine acolo unde gasesc un munte pe care sa urc si vreo padure unde sa respir aer curat, nu praf si gaze de la masini, ca in Bucuresti.
Multumesc anticipat pentru informatii.
A, si niste poze, ceva?.... ;)

#13
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

 maktweet, on Sep 11 2008, 11:22, said:

@loopoo
Ai idee cam ce altitudine e acolo? Sunt munti, sunt dealuri, cum este?
Daca merg acolo, gasesc vreun munte, ceva, de "cucerit"?
Sunt paduri, ceva, foioase, conifere?
Te intreb la modul serios, eu ma relaxez cel mai bine acolo unde gasesc un munte pe care sa urc si vreo padure unde sa respir aer curat, nu praf si gaze de la masini, ca in Bucuresti.
Multumesc anticipat pentru informatii.
A, si niste poze, ceva?.... ;)
E zona de deal... nu e ca la Voineasa...din pacate. O sa pun si poze, mai pe seara.

#14
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006
Sustin cele spuse de loopoo
Eu mi-am facut in Sovata un revelion, acum 2 ani, la hotel Faget: hotel ceausist de2*, nerenovat, am plecat acolo cu asteptari minime, dat fiind si pretul f avantajos la acea vreme (pachet cu demipensiune).
In schimb, am fost f placut impresionati: desi hotelul arata de parca te intorsesei in timp in anii '70-'80, era f curat, f cald in camere si..surpriza! atit micul dejun cit si prinzul/cina erau bufet suedez! Cu f multe feluri de mincare, toate bune, indestulatoare si gustoase, iar serviciile erau grozave: cum se termina un produs pe mese, imediat se sesiza un ospatar sa mai aduca, aveai nevoie de ceva, imediat erai servit, etc.
Masa de revelion si cina festiva de a doua zi nu au fost bufet, dar mincare multa, buna si gustoasa.
Am avut de asemenea surpriza placuta sa constat ca acolo toata lumea era amabila: desi intre ei vorbeau ungureste, asta nu era deranjant atita timp cit tie ti se adresau in romaneste si erau f amabili...chiar toti: ospatari, receptionere, vinzatoarele de la magazine.
Imi amintesc o faza: am intrat intr-un magazin si vinzatoarea era cocotata pe o scara sa aseze niste rafturi. Am asteptat circa 30 de sec, a coborit, si-a cerut scuze ca m-a lasat sa astept si m-a intrebat ce doresc  :rolleyes:
Na de vezi asa ceva in Bucuresti!
Am fost la piscina la Danubius, cel renovat, fostul Sovata. Desi atunci avea 3*, arata grozav:totul schimbat, baza de tratament noua, basca tot felul de variante de wellness, o piscina normala, una cu apa termala sarata la 37 grade, un jacuzzi, sauna. Si intrucit am avut inspiratia sa mergem la piscina pe data de 01.01 pe la 11, imaginati-va ca eram cam singuri  :coolspeak:
Fiind iarna, n-am putut face mare lucru: o zi la Praid, o zi prin imprejurimi, o zi la Sighisoara, cam atit.
Din cite stiu eu intre 19-21 sept e la Praid Festivalul sarmalelor. Imi propun de vreo 3 ani sa ajung pe acolo, dar nu-mi reuseste...macar ma consolez cind o arata la TV.
Care ajungeti pe acolo, poate povestiti !

#15
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

 Chloe, on Sep 11 2008, 17:55, said:

Sustin cele spuse de loopoo
Eu mi-am facut in Sovata un revelion, acum 2 ani, la hotel Faget: hotel ceausist de2*, nerenovat, am plecat acolo cu asteptari minime, dat fiind si pretul f avantajos la acea vreme (pachet cu demipensiune).
In schimb, am fost f placut impresionati: desi hotelul arata de parca te intorsesei in timp in anii '70-'80, era f curat, f cald in camere si..surpriza! atit micul dejun cit si prinzul/cina erau bufet suedez! Cu f multe feluri de mincare, toate bune, indestulatoare si gustoase, iar serviciile erau grozave: cum se termina un produs pe mese, imediat se sesiza un ospatar sa mai aduca, aveai nevoie de ceva, imediat erai servit, etc.
Masa de revelion si cina festiva de a doua zi nu au fost bufet, dar mincare multa, buna si gustoasa.
Am avut de asemenea surpriza placuta sa constat ca acolo toata lumea era amabila: desi intre ei vorbeau ungureste, asta nu era deranjant atita timp cit tie ti se adresau in romaneste si erau f amabili...chiar toti: ospatari, receptionere, vinzatoarele de la magazine.
Imi amintesc o faza: am intrat intr-un magazin si vinzatoarea era cocotata pe o scara sa aseze niste rafturi. Am asteptat circa 30 de sec, a coborit, si-a cerut scuze ca m-a lasat sa astept si m-a intrebat ce doresc  :rolleyes:
Na de vezi asa ceva in Bucuresti!
Am fost la piscina la Danubius, cel renovat, fostul Sovata. Desi atunci avea 3*, arata grozav:totul schimbat, baza de tratament noua, basca tot felul de variante de wellness, o piscina normala, una cu apa termala sarata la 37 grade, un jacuzzi, sauna. Si intrucit am avut inspiratia sa mergem la piscina pe data de 01.01 pe la 11, imaginati-va ca eram cam singuri  :coolspeak:
Fiind iarna, n-am putut face mare lucru: o zi la Praid, o zi prin imprejurimi, o zi la Sighisoara, cam atit.
Din cite stiu eu intre 19-21 sept e la Praid Festivalul sarmalelor. Imi propun de vreo 3 ani sa ajung pe acolo, dar nu-mi reuseste...macar ma consolez cind o arata la TV.
Care ajungeti pe acolo, poate povestiti !
Asa este cu amabilitatea. Intr-un concediu unde nu ai masa asigurata, cum am avut noi, musai mananci la terasa, si desigur ca nu doar la una. Asa ca, de fiecare data, am fost intampinati cu un bun simt si cu o amabilitate pe care nu le-as gasi in Bucuresti, unde te trateaza de parca tu esti ospatarul, nu ei.Tot timpul cu zambetul pe buze: educatia e la ea acasa. Cinste lor, prin asta demonstreaza asa-zisilor nationalisti ca n-avem motive sa-i denigram, ba, mai mult, am face bine sa luam niste notite.

#16
mancingo

mancingo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.01.2009
nu stiti cand se deschide anul asta lacul ursu?

#17
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

 mancingo, on 26th June 2009, 11:58, said:

nu stiti cand se deschide anul asta lacul ursu?
Poate te ajuta poza asta, dar cred ca s-a deschis.

Attached Files



#18
aannyy

aannyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 04.06.2006
Salut!

As vrea si eu sa merg anul asta pe la Sovata insa am o teama referitor la statiuni intrucat am mai avut o tentativa sa merg la Baile Tusnad si cand am ajuns acolo nici nu am oprit masina cand am constatat ce mica e statiunea si ca nu ai nici pe unde sa te plimbi, nici trotuar nu prea era. Daca a fost cineva si la Tusnad poate face o comparatie si sa-mi zica si mie care este raportul intre cele 2 statiuni?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate