Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sovata

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#19
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Am fost anul trecut in Baile Tusnad in luna mai, iar anul acesta am fost in Sovata de 1mai. Sovata este cu mult mai mare decat Baile Tusnad si sunt mai multe obiective. Sunt foarte multe pensiuni si cateva hoteluri construite in perioada comunista, amintite mai sus.
Se pot face si drumetii sunt trasee montane pe muntii Gurghiului, se poate ajunge in 6-7 ore pe Varful Saca Mare la peste 1770, altitudinea in statiune e de aproximativ 600metri.
Atasez un traseu salvat in format .kml facut in excursia din mai.

Attached Files



#20
mihaimihaela

mihaimihaela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.10.2008
am fost la sovata luna trecuta, e o zona frumoasa si primitoare, mai mare ca baile tusnad. am stat la o pensiune care se afla pe un drum forestier exact la iesire din sovata spre reghin, pensiunea isuica, o pensiune draguta cu gazde primitoare. am dat 120/noapte cu mic dejun, dar e situata intr-un loc superb. insa am ramas complet dezamagit de starea statiunii, e in renovare, insa renovarea ca la romani, santuri de canalizare erau prost astupate si traversau soseaua de trebuia sa te opresti din 10 in 10 m, lacul ursu era inchis pentru curatare, insa celalalt lac alunis sa zic, era foarte aglomerat, simtindu-se lipsa lacului ursu. centrul, unde sunt hotelurile mari e de altfel in renovare. sper ca dupa renovarea asta sa se puna pe picioare pentru ca merita. am vizitat salina din praid, e mult diferita fata de slanic prahova, nu neaparat mai frumoasa, doar mai diferita. sovata e o statiune frumoasa, cred ca va fii mai frumoasa dupa renovarea  intensa. merita sa treceti pe acolo daca aveti drum.

#21
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
În ce sens este diferitã salina de la Praid de cea de la Slãnic Prahova?

#22
mihaimihaela

mihaimihaela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.10.2008
pai, prima diferenta notabila e ca la praid intri cu un autobuz, te lasa la intrare si de acolo cobori pe niste scari pana jos. mie personal mi-a placut mai mult asa decat cu liftul paradit de la slanic. a doua diferenta e ca e mai putin inalta in comparatie cu slanic si parca nu se vad asa bine straturile de sare, cred ca nu e bine slefuita. salina de la praid e mult mai bine organizata decat cea de la slanic, sunt mai multe banci si parca e amenajata special pentru copii, multe leagane, tobogane. tocmai de aceea am zis ca sunt diferite, nu neaparat una mai frumoasa ca cealalta!

#23
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Cineva care a venit recent de la Sovata sau poate e acolo?
Ne gândim sã mergem iar (dupã vreo 3 ani), am mers vreo 5 ani la rând ºi momentan suntem în dubii cu vremea. Din ce am gãsit pe net, pare a fi ploioasã, dar vreau sã ºtiu în ce sens: plouã continuu, plouã seara/noaptea, plouã scurt etc. Dacã plouã pe dupã-amiaza nu ne deranjeazã, mai mergem la salinã, mai stãm la o terasã acoperitã, cald oricum va fi.
Vrem însã sã prindem ºi ceva ore pe zi de bãlãcealã ºi plajã.

Edited by Dida, 05 July 2009 - 22:53.


#24
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

View Postromguide, on 7th July 2009, 15:57, said:

Am fost la Sovata de revelion si pot spune ca a fost frumos. Orasul ar putea fi frumos, daca ar fi aranjat...dar asta este traim in Romania :), ideea e ca acolo am vazut unele case incredibil de frumoase...pe langa hotelurile comuniste mai exista si ceva arhitectura interbelica f frumoasa si impresionanta :).

Daca vrei sa te duci in zona eu iti pot recomanda Vila Maria, info gasesti la www.sovata-alunis.ro sau daca vrei informatii si despre obiectivele turistice din zona, despre unde ai putea sa te cazezi in alta parte, unde sa iei masa, iti recomand sa intri pe
www.romguide.ro/sovata!

Vizionare placuta :)
Multumesc, dar deja am fost. Anul trecut!

#25
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
La Sovata am  fost si eu din 2 pana in 9 iulie.
Despre vreme - chiar daca era ploios, nu ploua tot timpul. Daca dimineata era soare, mergeam la lac si stateam pana venea ploaia (de obicei dupa-masa, pe la 5-6). Oricum, lacul se inchide la 6.
Daca ploua dimineata, mergeam in excursii - Praid, Corund, Lacu Rosu
De stat am stat la Casa Romantic - 135 ron/noapte ptr o camera cu baie - am stat 2 adulti si 2 copii, cu mic dejun inclus. Personal am fost multumit.
Biletul la lac este 15 ron ptr adulti si 10 ptr copii. In prima zi am luat ptr copii, dar nu mi l-a cerut la intrare, asa ca nu am mai cumparat de atunci. Avantajul lacului Ursu este ca e helioterm si apa are tot timpul temperatura ridicata. Cand am fost eu, avea la suprafata 26-27 grade si la 1 metru peste 30. Chiar tin minte ca vb cu un prieten care era la mare care se plangea ca apa marii avea atunci doar 20. Faptul ca apa are 26 grade e un avantaj  - poti sta in apa chiar daca sunt nori - nu ti-e frig, dimpotriva.
Am stat in lac chiar si cand ploua torential (ploaia a tinut vre-o 10 min) - a fost fain. Fetita mea striga la mine sa ies afara ca ma uda ploaia! Lacul chiar mi-a placut, e renovat si arata bine.
In rest - statiunea e fainutza, dar m-a deceptionat la culme ca se lucra de zor peste tot - la apa, la canalizare, la drumuri, la pavarea drumului in jurul lacurilor. Cand am intrebat un driginte de santier cat mai dureaza, zicea ca de-abia s-au apucat. Treaba romaneasca - puteau foarte bine sa lucreze in extrasezon, da e mai meseriash asa, cand e plin de turisti in jur...
In rest, nu ma pricep la povestit, dar daca pot ajuta pe cineva cu raspunsuri/impresii, cu placere.
Ma gandeam ca se preteaza statiunea si la turism de weekend - ajung in 3 ore pana acolo.

#26
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Biletul de intrare pentru lac mi se pare scump iar la o familie se aduna. Iar in afara de lac, mi se pare ca nu prea ai ce face in statiune. Cei care sunt cazati la Danubius stiu ca au acces gratuit, macar atat pe langa preturile piperate pe care le au la cazare...

#27
camigabi

camigabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.09.2007
ceva preturi la mancare pe la terase stiti?
intentionez sa merg si eu la inceputul lui august la sovata.....ne bazam pe faptul ca vom gasi acolo cazare la vreo pensiune ceva, nu avem nimic planificat
si sper sa gasim ceva la 60-70 roni pe noapte :)

#28
icemanxy

icemanxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 17.12.2007

View Postcamigabi, on 25th July 2009, 23:06, said:

ceva preturi la mancare pe la terase stiti?
intentionez sa merg si eu la inceputul lui august la sovata.....ne bazam pe faptul ca vom gasi acolo cazare la vreo pensiune ceva, nu avem nimic planificat
si sper sa gasim ceva la 60-70 roni pe noapte :)

La 60-70 de roni nu stiu daca gasesti in Sovata. Eu unul am preferat sa stau in Praid, am gasit cu 50 de roni la o pensiune cam la 100 de m de salina si la 150 de strand. Oricum si din Praid poti sa mergi zilnic in Sovata, sunt doar vreo 9-10 km.

#29
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

View Posticemanxy, on 26th July 2009, 16:42, said:

La 60-70 de roni nu stiu daca gasesti in Sovata. Eu unul am preferat sa stau in Praid, am gasit cu 50 de roni la o pensiune cam la 100 de m de salina si la 150 de strand. Oricum si din Praid poti sa mergi zilnic in Sovata, sunt doar vreo 9-10 km.
Doar 6 km sunt intre Sovata si Praid.

#30
ale_f_sasha

ale_f_sasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.07.2008
Buna ziua! Am si eu o intrebare: La lac am inteles ca este o pauza de 2 ore la pranz. Intrarea se plateste din nou dupa pranz sau este valabil biletul de dimineata? Va multumesc mult

#31
delsim

delsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.03.2006
E valabil biletul de dimineata

#32
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Chiar acum sunt la sovata. Totul este deplorabil. O porcarie de nedescris acompaniata de o lipsa de respect pt  turisti. revin cu amanunte sambata.

Edited by me_and_myself, 02 August 2009 - 11:36.


#33
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

View PostIon_Cristoiu, on 28th July 2009, 15:54, said:

Chiar acum sunt la sovata. Totul este deplorabil. O porcarie de nedescris acompaniata de o lipsa de respect pt  turisti. revin cu amanunte sambata.
Ai consumat ceva inainte sa postezi? Mai bine nu mai revii deloc.
P.S. Poate faptul ca n-ai auzit nici "picior" de manele te-o fi deranjat. Incearca pe Valea Prahovei.

Edited by me_and_myself, 02 August 2009 - 11:36.


#34
ciprians

ciprians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.10.2007
Ce se mai stie de camping-ul de sus din Sovata? Exista un site referitor la Sovata, dar nu stiu cat de actualizat este. In caz ca stie cineva mai multe despre preturi sau alte amanunte, sa scrie pe aici, va rog.

Ce anume te-a nemultumit in Sovata? Poate ai avut ceva ghinion. Macar sa ne spui pe unde stai sau pe unde ai umblat de te-au suparat asa mult.

Edited by ciprians, 28 July 2009 - 20:14.


#35
maryus_cd

maryus_cd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.02.2006
in primul rand m-am intors de la sovata acum 2 ore fiind plecat cu prietena de duminica 26.07.2009, iar daca ar fi sa trnasciru intr-un cvuvant cum a fost cu vant ar fi : superrrrrrrr
in al doilea rand respect pentru unguri ptr ca au grija de ceea ce le aduce bani intradevar swe lucreaza la statiune dar o sa iasa o minunatie , ungurii sunt de invidiat in primul rand ca te respecta fie ca esti roman sau sterain te servesc imediat iar de bacsis nici nu e vb iti aduc restul la leutz dar bineinteles trebuie sa te simti deoarece ai fost servit impecabil si cu o promptitudine pe care unii manageri de restaurante ar trebuio sa o aiba ca si carte de capatai.
statiunea este frumoasa ai ce vdea lacul nu mai spun cata lume cata curatenie si ce apa racoroasa are.
preturile sunt asa si asa bune fatza de alte statiuni sau fatza de litoral.
ai ce vizita :praid salina , corund atelierele ceramice, sovata lacurile si imprejurimile, n-am ajuns in zona stana de vale dar nu e traziu poate pe la toamna cand o sa fie statiunea renovata complet o sa ajung de cazare ce sa mai povestesc super oameni am stat la casa maria o penziune la vreo 2 km de statiune http://www.turistinf...aria-c1065.html  :rolleyes: o curatenie si o liniste de invidiat gratar in curte curtea mare curge raul in sparte iar fosnetul apei iti face o pofta de somn....
cam asta a fost vacanta de 4 zile la sovata ...
traseu parcurs pentru cei interesati: focsani-onesti-oituz-tirgu secuiesc -turia- balvanios-lacul sf ana-miercurea ciuc-odorheiul secuiesc-praid-sovata iar la retur : sovata-singiorgiul de padure- sighisoara -brasov -tirgu secuiesc -onesti-adjud - si acasa la focsani ... deci se merita 60 de l de benzina pentru 900 de km
cuv super spune tot.

#36
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

View Postmaryus_cd, on 29th July 2009, 21:18, said:

in primul rand m-am intors de la sovata acum 2 ore fiind plecat cu prietena de duminica 26.07.2009, iar daca ar fi sa trnasciru intr-un cvuvant cum a fost cu vant ar fi : superrrrrrrr
in al doilea rand respect pentru unguri ptr ca au grija de ceea ce le aduce bani intradevar swe lucreaza la statiune dar o sa iasa o minunatie , ungurii sunt de invidiat in primul rand ca te respecta fie ca esti roman sau sterain te servesc imediat iar de bacsis nici nu e vb iti aduc restul la leutz dar bineinteles trebuie sa te simti deoarece ai fost servit impecabil si cu o promptitudine pe care unii manageri de restaurante ar trebuio sa o aiba ca si carte de capatai.
statiunea este frumoasa ai ce vdea lacul nu mai spun cata lume cata curatenie si ce apa racoroasa are.
preturile sunt asa si asa bune fatza de alte statiuni sau fatza de litoral.
ai ce vizita :praid salina , corund atelierele ceramice, sovata lacurile si imprejurimile, n-am ajuns in zona stana de vale dar nu e traziu poate pe la toamna cand o sa fie statiunea renovata complet o sa ajung de cazare ce sa mai povestesc super oameni am stat la casa maria o penziune la vreo 2 km de statiune http://www.turistinf...aria-c1065.html  :rolleyes: o curatenie si o liniste de invidiat gratar in curte curtea mare curge raul in sparte iar fosnetul apei iti face o pofta de somn....
cam asta a fost vacanta de 4 zile la sovata ...
traseu parcurs pentru cei interesati: focsani-onesti-oituz-tirgu secuiesc -turia- balvanios-lacul sf ana-miercurea ciuc-odorheiul secuiesc-praid-sovata iar la retur : sovata-singiorgiul de padure- sighisoara -brasov -tirgu secuiesc -onesti-adjud - si acasa la focsani ... deci se merita 60 de l de benzina pentru 900 de km
cuv super spune tot.
Ma bucur ca ti-a placut . Unde ai stat?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate