Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Casa - Bucuresti - Sector 1

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
MIIB

MIIB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.06.2008
Salut,

Deschid acest topic in incercarea de a povesti despre incercarea de a construi o casa. Il deschid si cu speranta ca voi gasi aici o parte din ajutorul de care am mare nevoie.
Sa incep prin a descrie starea de fapt si planurile.

Parintii mei, impreuna cu bunica, lucuiesc intr-o casa aflata undeva in Sectorul 1, in zona Gara de Nord, casa construita undeva in jurul anilor de 1850 - 1870 (documentele existente nu specifica nimic referitor la data constructiei). Sa spun doar ca dupa atata vreme casa nu se afla intr-o stare foarte buna si nici nu este monument arhitectonic.
Am decis ca trebuie sa demolam acea casa si sa incercam sa facem alta sau altceva acolo.
Am mers la primarie si am solictiat un certificat de urbanism pe baza caruia am ajuns la un arhitect.
Dupa indelungi discutii (aproximativ 4 luni de zile) am ajuns la o varianta de proiect finala, pe care nu mai tinem sa o modificam (subiect inchis). Cerintele pentru proiect au fost clare intr-o oarecare masura: locuinta bi-familiala cu intrari separate; la parter sa exista un fel de mini-garsoniera semi-independenta pentru bunica; suprafata desfasurata maxima 300 - 350mp. Mentionez ca terenul, in suprafata de aproape 350mp are un CUT 2 si POT 50% conform certificatului de urbanism.  
Proiectul rezultat are toate functionalitatile cerute doar ca suprafata desfasurata este de 365 mp.
Atasez 3d-ul si planurile ca sa va edificati. Am atasat si un "minim" necesar de materiale.

Zilele acestea mai avem de lucru la cadastru si intabularea cladirii existente. Simultan incerc sa adun oferte de pret pentru construire si demolare.

Bugetul (care inca este la banca si va fi acolo inca o vreme) care nu imi permite foarte multe "erori" de preturi. Ca urmare a bugetului, aria de cautari este restransa la cei care imi pot oferi undeva in 200 - 250 Euro/mp la rosu. Pentru finsaje sper sa gasesc un pret undeva in jurul aceleiasi sume, avand in vedere ca banii sunt putini iar prtentiile nu sunt asa de mari oricum (adica nu vreau sa obtin un impbil de lux, asa cum sunt mai toate imobilele construite la aceasta ora).

...imi urez succes in gasirea unui constructor bun cu un pret rezonabil precum si nervi tari (am vazut ca este nevoie).
In aceasta directie, sunt deschis sfaturilor voastre referitor al constructori, materiale si alte "neprevazute"!

Bafta la toata lumea!

Cu multumiri anticipate,
Mihai

Attached Files



#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
foarte frumoasa casa. Mult succes cu santierul si mare atentie la formalitati pt. ca cei de la primarie sunt exigenti cu desfasurarea lucrarilor.

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
din pacate trebuie sa lucrezi cu o firma si nu cu echipe. este foarte greu sa scoti un pret de 250 de euro mai ales ca s-au scumpit materialele in draci. eu iti urez succes

#4
MIIB

MIIB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.06.2008

View Postconu71, on Jun 5 2008, 10:06, said:

din pacate trebuie sa lucrezi cu o firma si nu cu echipe. este foarte greu sa scoti un pret de 250 de euro mai ales ca s-au scumpit materialele in draci. eu iti urez succes
...stiu ca s-au scumpit toate... dar cu cat mai aproape de suma data - cu atat mai bine.

Poti sa detaliezi un pic: de ce trebuie sa lucrez cu firma si nu cu echipe?

#5
gulag23

gulag23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.01.2007
Bine ai venit printre noi si bafta in continuare!
Eu am reusit sa scot un pret de aprox. 190 Eur/mp la "rosu", toate materialele fiind cumparate luna trecuta. Chiar daca s-au mai scumpit un pic, nu cred sa fie diferenta foarte mare. Problema este sa gasesti un constructor care sa nu-ti ia pielea de pe tine.

#6
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008
Frumoasa casa!

O singura remarca: nu cred ca ai nevoie de o baie cu cada la etajul 1 in dreptul bucatariei - un grup sanitar cu wc si lavoar ar fi de ajuns si ai putea da restul de spatiu in living sau holul de intrare si cu niste caramizi de sticla pe peretele dinspre curtea de lumina ai face si zona aia mai luminoasa.
E admirabila schimbarea succesiva de geometrie a etajelor, terasele, acuratetea planurilor!

Atentie la problemele legate de alipirea la constructia de alaturi: subzidiri, consolidari, daca sunt necesare (sper sa nu fie)

Mult succes!

#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

View PostMIIB, on Jun 5 2008, 10:17, said:

Poti sa detaliezi un pic: de ce trebuie sa lucrez cu firma si nu cu echipe?


pentru ca or sa fie tot felul de controale pe capul tau. reclamatii peste reclamatii. doar esti in buricul targului. o intrebare: betoanele le iei de la statie?

#8
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Arhitectura este frumoasa. Bugetul ar trebui sa iti ajunga la rosu in conditiile in care lucrezi cu echipa (nu stiu de ce nu ai putea!?). Bafta.

#9
MIIB

MIIB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.06.2008

View Postconu71, on Jun 5 2008, 11:51, said:

o intrebare: betoanele le iei de la statie?
...as prefera sa nu le iau direc de la statie avand in vedere taxele de suprasarcoina si alte taxe care se platesc pentru intrarea in centru targului cu masini de tonaj mare! as prefera sa le iau de la cineva care deja plateste taxele respective si sa nu ma incarce pe mine cu ele!  ..nu spun ce preturi mi-au trecut pe sub nas unii constructori pentru asta.. ca ma demoralizez din nou.. si nu este cazul!

#10
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008
Nasol momentul
  Lucrarea este in limitele normalului ca dificultate dar in ceea ce priveste locatia ....
  Toata ziua sa te trezesti cu toti naucii de le primarie la controale ( ptr ca la tine vor veni intai ca nu e drumul lung si ei trebuie sa-si justifice activitatea) inchid aici ca simt ca rabufnesc cand ma gandesc la primarii si cei de acolo.

Edited by ovidiu1961, 05 June 2008 - 13:45.


#11
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
vad ca ati inteles cu totii la ce ma refeream:))))))) dupa parerea mea, o constructie in centrul bucurestiului costa cu 10% mai scump decat una de pe camp. sa vezi vecinii cate reclamatii fac. o sa stai cu banii de spaga pregatiti. nu-ti mai spun cat o sa dai pe beton ca sa ti-l aduca mai ales ca stii cum se circula prin bucuresti si o betoniera poate face si doua ore pana la tine in zilele cu trafic intens si doua ore sa se intoarca. de aia te-am intrebat cum o sa faci cu betonul. oricum, nu dispera de la inceput ca atunci cand ajungi la final albesti:)) sa iti pui in calcul multe cheltuieli neprevazute. de obicei constructorii se feresc sa mai faca case cu materialele lor deoarece preturile, dupa cum vezi, se schimba dupa o zi pe alta sau daca accepta isi iau o marja babana de siguranta care este de 15-20% in plus ca sa fie acoperiti de eventualele scumpiri. daca materialele nu se scumpesc...easy money pt ei

#12
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008
Sunt curios cam ce marja poti sa-ti pui in tot iuresul asta ce a cuprins piata materialelor ?

#13
ngr

ngr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 12.03.2008
foarte frumoasa casa.
si e minunat cand e o familie mare si fericita in acelasi loc insa cu portia de intimitate!
succes!

#14
MIIB

MIIB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.06.2008
Ma bucur ca va place proiectul. Dupa cum am zis nu il mai modific la aceasta ora decat daca vine primaria si zice ca nu este ok.

Multumesc mult celor care, direct sau indirect, mi-au recomnadat cate un nume sau un numar de telefon.

Discut si primesc oferte de tot felul. Ceea ce mi se pare uimitor este ca am oferte de la simplu la triplu si nu pot sa nu raman cu gura cascata cand vad ca in ceea ce imi cer unii pe manopera la rosu altii imi fac casa la cheie! ...si daca as negocia la sange mi-ar si demola constructia existenta!  :lol:

Nu va asteptati sa pun acum si aici ofertele primite pentru ca nu o voi face, dar voi incerca, in masura in care "castigatorul" va fi de acord, sa pun pretul obtinut de la el.

Fara sa stiu m-am conversat pentru o oferta si cu Astra_rullz. Astept inca o oferta din parte lui si am convingerea ca va fi una foarte buna, si avand in vedre cele scrise de mine.  :thumbup:

#15
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Mey, nu ma da de gol! :lol:
diseara, daca dorm bine la pranz, ai oferta pe mail. Daca nu dorm, mai bine nu ti-o mai trimit, ca e dupa toane.
Glumeam desigur.

#16
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
MIIB, mult succes!

Conu stie el ce stie cu faptul ca pt a construi o casa in "buricul targului" trebuie sa scoti in plus inca ceva maruntis. Eu sunt patit cu cei 10% in plus, de care vorbea si Conu, dar tu, avand in vedere ca esti mai in centru, sa te pregatesti pt un 15-20%. Vezi sa ai grija cu cartea tehnica si procesele verbale intocmite de diriginte, cu panoul de identificare a investitiei, cu semnatura geotehnicianului (pe procesul verbal de la fundatie), cat si a structuristului. Si inca ceva f important: pune-te bine cu vecinii! O ciocolata, o sticla de Cotnari si cateva zambete isi vor merita din plin intreaga investitie...  ;)

#17
MIIB

MIIB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.06.2008

View PostRocknroll, on Jun 10 2008, 15:06, said:

pune-te bine cu vecinii! O ciocolata, o sticla de Cotnari si cateva zambete isi vor merita din plin intreaga investitie...  ;)

... o chestie delicata as zice, in cazul celor care nu ma agreeaza. De ce zic asta: am crescut acolo, si cine nu ma agreeaza dupa mai bine de 30 de ani nu cred ca pot sa mai face ceva pentru a ma face placut acum; in schimb ma astept la cateva surprize si din partea celor pe care ii cunosc si cred eu ca ma plac! ... asta asa ..preventiv! Sa nu cumva sa raman dezamagit prea tare mai tarziu.

Legat de studiul geotehnic: avand in vedere ca nu este solicitat in certificatul de urbanism si avand in vedere ca pe locatia respectiva se gaseste in acest moment o casa cam de aceeasi anvergura, este cazul sa mai fac acest studiu?

View PostRocknroll, on Jun 10 2008, 15:06, said:

Vezi sa ai grija cu cartea tehnica si procesele verbale intocmite de diriginte, cu panoul de identificare a investitiei, cu semnatura geotehnicianului (pe procesul verbal de la fundatie), cat si a structuristului.
Cred ca si din cauza asta prefer sa lucrez cu o firma, cel putin faza la rosu.

Pana acum, cea mai serioasa oferta am primit-o de la o firma care mi-a detaliat destul de bine ce urmeaza sa faca, ce anume includ si ce nu - lucuri care ma incurajeaza, chiar daca pretul este un pic peste ceea ce imi pot permite. Avand in vedere ca este loc de negociere, loc lasat deschis de la telefon, ma face sa ii iau in calcul.

#18
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
MIIB, eu cred ca studiul geotehnic ar fi trebuit oricum sa fie solicitat in CU. Dpmdv e f important acel studiu pentru ca e bine de stiut pe ce sol iti construiesti casa, la ce adancime ar fi panza freatica, la ce adancime ar trebui sa-ti faci fundatia (asta e in functie de acest studiu, din cate stiu eu...) etc.

Pe mine m-a costat anul trecut 6 milioane. Acum e 8 milioane la aceeasi firma. In alte orase e mai ieftin, insa cand aud astia de Bucuresti... brusc se umfla in pene si... in pret, de parca ar alerga leii pe strazi...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate