Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Casa - Bucuresti - Sector 1

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
MIIB

MIIB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.06.2008
Pai mie mi-au cerut unii 1500 Euro!
Ideea este ca pe locul respectiv este deja o constructie cam de aceeasi marime ca viitoarea constructie. In plus constructia existenta are un beci bagat pe undeva pe la 2 metri sub nivelul solului. Daca tinem cont ca locatia este intr-o zona unde sunt construite case de mai bine de 150 de ani...

#20
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostMIIB, on Jun 10 2008, 15:32, said:

Legat de studiul geotehnic: avand in vedere ca nu este solicitat in certificatul de urbanism si avand in vedere ca pe locatia respectiva se gaseste in acest moment o casa cam de aceeasi anvergura, este cazul sa mai fac acest studiu?
daca in certificat se cere aviz ISC cu siguranta ai nevoie de un studiu geotehnic. Uneori se cere chiar in CU.

#21
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View PostMIIB, on Jun 11 2008, 11:54, said:

Pai mie mi-au cerut unii 1500 Euro!
Ideea este ca pe locul respectiv este deja o constructie cam de aceeasi marime ca viitoarea constructie. In plus constructia existenta are un beci bagat pe undeva pe la 2 metri sub nivelul solului. Daca tinem cont ca locatia este intr-o zona unde sunt construite case de mai bine de 150 de ani...
Atentie la solutia de fundare, desi dupa cum arata proiectul de arhitectura cred ca tot proiectul e facut de oameni priceputi. Spun asta pentru ca te alipesti de o casa existenta si in mod sigur nu vei dori sa ai probleme legate de acest aspect. Cu ani in urma legat de caracteristicile terenului "tinea" o referire la un studiu geo din zona la care proiectantii puteau avea acces, acum din cate stiu se cere si proiect de sprijiniri pentru sapatura in anumite situatii. E mai bine sa te informezi decat sa mergi pe presupuneri si poti sa incepi cu o discutie cu inginerul de rezistenta despre solutia de fundare, mai ales daca la casa existenta exista si un subsol, iar casa cea noua pare a nu avea asa ceva. S-ar putea ca doar dupa demolare sa ai o solutie definitiva de fundare din partea inginerului de structuri, dar oricum e bine sa vorbesti cu el pentru a stii cam la ce sa te astepti.

Succes!

Edited by gecs, 11 June 2008 - 13:37.


#22
MIIB

MIIB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.06.2008
Long time no see!
Se pare ca perioada de evaluare se apropie de sfarsit! Din lista de aproape 40 de firme, am trims proiectul catre 15-20 de firme. Din acestea am primt raspunsuri de la vre-o 10.
Din cele 10 oferte, sunt cateva destul de irealistice (unele umflate cu pompa) una este total subestimata as zice iar restul sunt ok.

De mentionat ca mai nimeni nu a dat o oferta de pret, nici macar orientativa, pentru fininsaje.

Avand in vedere ca am si de demolat ceva pe teren, m-a condus la un alt set de oferte pentru demoalre. ...alt chin.. alta distractie!

In acest moment mai astept doua-trei oferte si declar inchis procesul.

Multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu punerea in legatura cu diferiti constructori.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate