Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cristian Pomohaci - da clarviziune, nu smerenie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
256 replies to this topic

#1
dany73

dany73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.05.2008
Sunt convins ca multi dintre dumneavoastra au auzit de preotul Cristian Pomohaci, deseori prezent în emisiunile de muzică populara la diverse posturi de televiziune.
Am trăit si eu experiența neplăcută cunoașterii acestui preot, faimos prin clarviziunile domniei sale, cred că multe dintre ele corecte .
Drama si povestea mea este legata de " greșeala umană " al acestui preot, de faptul că natura noastra de muritori nu este compatibilă cu adevărul absolut, cu perfecțiunea, cu moralitatea. Nimic condamnabil aici, dar când ai greșit și ești conștient ulterior de greșeala facută, dar nu o repari pentru ca nu va da     " bine" probabil la imagine, e rău.
Rânduri acestea trebuiau scrise probabil acum 2 ani, dar cum drama nu e finalizată mărturisesc toate acestea în speranța unei atenționări, a unui semnal pentru alții care vor ajunge să-l cunoască pe domnul Cristian Pomohaci. Cu timpul am ajuns să aud și de alții care au avut de suferit din cauza erorilor de inspirație zic eu nedivină al acestui preot.
Un parinte călugăr foarte respectabil din țara noastră, foarte cunoscut și iubit datorită înțelepciunii , harului și blândeții sale dar al  cărui nume nu-l pot da pentru că nu am cerut acceptul sfinției sale, când am fost la dânsul mi-a mărturisit că nu sunt primul care ajunge la el, cerând alinare, datorită dramelor inoculate în familile celor care au beneficiat de " ajutorul" parintelui Cristian Pomohaci, din judetul Mureș.

Probabil acest preot face si lucruri bune, dar există numeroase lucruri ciudate si nefiresti de care trebuie ținut seama: sume de bani fabuloase care se invârt în jurul activității acestui preot, mărturii șocante ale unor oameni care l-au cunoscut din vremea studenției sale, drame ale unor oameni care au avut mult de suferit din cauza lui.
Personal îi incriminez lașitatea (foarte mare), smerenia adevărata si nu cea din plin postată, si iubirea falsă .
Nu am exagerat cu nimic.  Nu mergeti la acești oameni, ca si când ati merge la bunul Dumnezeu, cu credinta oarbă că veți auzi doar adevărul, si că izbăvirea vine din rugile acestui om si nu din propiați credință. Suferinta vine uneori si prin căi ciudate. Aveți grijă în palma cui va lăsați sufletele.

#2
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008
In mainile lui Dumnezeu sa va lasati sufletele si nu in mainile oamenilor!
Veniti la Domnul, usa este deschisa, Dumnezeu va asteapta si puteti veni!
Cititi Biblia si cautati-L pe Domnul! Mergeti la Biserica pentru Domnul si nu pentru voi sau pentru oameni!
Dumnezeu sa va ajute!

#3
octavianm

octavianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.02.2008

 dany73, on May 27 2008, 13:13, said:

Sunt convins ca multi dintre dumneavoastra au auzit de preotul Cristian Pomohaci, deseori prezent în emisiunile de muzică populara la diverse posturi de televiziune.
Am trăit si eu experiența neplăcută cunoașterii acestui preot, faimos prin clarviziunile domniei sale, cred că multe dintre ele corecte .
Drama si povestea mea este legata de " greșeala umană " al acestui preot, de faptul că natura noastra de muritori nu este compatibilă cu adevărul absolut, cu perfecțiunea, cu moralitatea. Nimic condamnabil aici, dar când ai greșit și ești conștient ulterior de greșeala facută, dar nu o repari pentru ca nu va da     " bine" probabil la imagine, e rău.
Rânduri acestea trebuiau scrise probabil acum 2 ani, dar cum drama nu e finalizată mărturisesc toate acestea în speranța unei atenționări, a unui semnal pentru alții care vor ajunge să-l cunoască pe domnul Cristian Pomohaci. Cu timpul am ajuns să aud și de alții care au avut de suferit din cauza erorilor de inspirație zic eu nedivină al acestui preot.
Un parinte călugăr foarte respectabil din țara noastră, foarte cunoscut și iubit datorită înțelepciunii , harului și blândeții sale dar al  cărui nume nu-l pot da pentru că nu am cerut acceptul sfinției sale, când am fost la dânsul mi-a mărturisit că nu sunt primul care ajunge la el, cerând alinare, datorită dramelor inoculate în familile celor care au beneficiat de " ajutorul" parintelui Cristian Pomohaci, din judetul Mureș.

Probabil acest preot face si lucruri bune, dar există numeroase lucruri ciudate si nefiresti de care trebuie ținut seama: sume de bani fabuloase care se invârt în jurul activității acestui preot, mărturii șocante ale unor oameni care l-au cunoscut din vremea studenției sale, drame ale unor oameni care au avut mult de suferit din cauza lui.
Personal îi incriminez lașitatea (foarte mare), smerenia adevărata si nu cea din plin postată, si iubirea falsă .
Nu am exagerat cu nimic.  Nu mergeti la acești oameni, ca si când ati merge la bunul Dumnezeu, cu credinta oarbă că veți auzi doar adevărul, si că izbăvirea vine din rugile acestui om si nu din propiați credință. Suferinta vine uneori si prin căi ciudate. Aveți grijă în palma cui va lăsați sufletele.

Da frate, dar il va ierta Cel de Sus.
Cel putin pentru pricesnele sale, absolut extraordinare!

"Jos sub crucea rasturnata, intr-un sat...Am vazut un Om odata..."(citez din memorie). Versurile apartin, daca imi amintesc bine, unui alt om deosebit: Traian Dorz.

#4
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

 octavianm, on May 27 2008, 17:48, said:

Da frate, dar il va ierta Cel de Sus.
Cel putin pentru pricesnele sale, absolut extraordinare!

vai vai frate! intelegerea ta este gresita despre Dumnezeu, imi pare rau sa o spun!
Dumnezeu iarta din dragostea Sa mare pentru noi si nu pentru ca unii ar fi mai talentati sau pentru "pricesnele sale".
Dumnezeu este bun! Citeste despre El!

#5
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

 dany73, on May 27 2008, 13:13, said:

Probabil acest preot face si lucruri bune, dar există numeroase lucruri ciudate si nefiresti de care trebuie ținut seama: sume de bani fabuloase care se invârt în jurul activității acestui preot, mărturii șocante ale unor oameni care l-au cunoscut din vremea studenției sale, drame ale unor oameni care au avut mult de suferit din cauza lui.
Personal îi incriminez lașitatea (foarte mare), smerenia adevărata si nu cea din plin postată, si iubirea falsă .
Nu am exagerat cu nimic.  Nu mergeti la acești oameni, ca si când ati merge la bunul Dumnezeu, cu credinta oarbă că veți auzi doar adevărul, si că izbăvirea vine din rugile acestui om si nu din propiați credință. Suferinta vine uneori si prin căi ciudate. Aveți grijă în palma cui va lăsați sufletele.


Dany73: Pentru ce pricina ai fost la parintele Pomohaci? Ai fost sa se roage pentru cineva, sa faca vreo slujba conform cu canoanele Bisericii, vreo molitva?

Au ai fost pentru lucruri pe langa acestea? Ce "clarviziune"??? Nu exista asa ceva. Exista calugari, batrani imbunatatiti sau oameni cu har care sunt vazatori cu duhul.

Nu e insa bine si crestineste ce faci... Daca consideri ca parintele a gresit si greseste in continuare, punand in pericol suflete, atunci adreseaza-te episcopului... Descrie ce stii, spune ce te ingrijoreaza, dar spune drept, cu inima.
Acuma ai postat aci, sa vada toti: si cei care inteleg si cei care nu inteleg. Astfel s-a ivit prilej de hula si de semetire a vrajmasilor Bisericii...

Eu iti doresc sanatate, sa iti ajute Dumnezeu si sa te scoata la liman.

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
fereasca dumnezo din ceriuri. voi sinteti pe bune?

#7
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Mai dany73, ce cauti tu la "clarvazatori" ?  "Probabil acest preot face si lucruri bune"... auzi, ce conteaza ca ma poate distruge pe mine si familia pentru ca umbla cu fel de fel de vraji, clarviziuni, deschisul evangheliei, magie alba sau cum s-o mai fi numind  minciunile astea dracesti, nu conteaza pentru ca face si lucruri bune.
"faimos prin clarviziunile domniei sale" asa va mai suciti mintile dupa tot felul de faime si rezolvari miraculoase, parca a fi ortodox asta inseamna, numai miracole si minuni, sa-ti descopere preotul ce ai facut pana acum(la ce ar ajuta nu stiu) si sa-ti ghiceasca viitorul, sa sa te vindece miraculos de vre-o boala, of, of, of.
Sa fie clar, tu spui de acel preot ratacit, eu vreau sa va spun de orice preot sau episcop sau ce-o fi el care umbla cu prostii : aveti grija fratilor, nu mai credeti toate ratacirile ca va nenorociti, nu-i gluma. Nu mai sunt suficiente slujbele, ascultarea de duhovnic( alege unul bun ca si duhovncii sunt ca doctorii, pot sa te omoare sau sa te vindece) si viata normala de crestin. Crestinii nostri cauta vedete, lucruri iesite din comun, minunatii paranormale si orice alceva numai sa nu se incadreze in normalitate, sa fie senzational. Prea putini rabda, prea putini cauta rezolvari normale si firesti, majoritatea vor para-supra-extra, si pataniile sunt tot para-supra-extra rele.
Asta nu-i credinta adevarata, e orice altceva numai credinta nu-i, totusi avem minte sa o folosim nu sa credem orbeste ce spun altii, scrie si-n Evanglelie :
"Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume."
"Dar Duhul grăiește lămurit că, în vremurile cele de apoi, unii se vor depărta de la credință, luând aminte la duhurile cele înșelătoare și la învățăturile demonilor."


#8
cisa

cisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.07.2009
Draga Dany73,

Ma adresez tie asa pentru ca te consider prietenul meu (chiar daca nu ne-am cunoscut) si ma gandesc deasemenea ca daca esti din anul '73 suntem de o varsta.

Domnul Isus spune ca cel rau nu poate fi dezbinat de el insusi - facand referire la momentul cand Domnul Isus scotea draci cu Duhul lui Dumnezeu si a fost acuzat caci se foloseste de puteri oculte.

Deasemenea apostolul Ioan Teologul spune ca orice Duh care marturiseste numele Domnului Isus nu este de la cel rau.

Domnul Isus spune deasemenea uceniciilor [la intrebarea lor daca ar trebui sa-l opreasca pe un anumit ins care scotea draci in numele Lui (Isus)] sa nu-l opreasca ca nimeni care in numele lui face asemenea minuni nu poate fi impotriva lui Isus.

Dani, acum cativa ani Domnul Isus s-a indurat de mine si prin darul Lui am fost nascut din nou simtind puterea Harul si a Duhului Sfant. Numai un om nascut din Cuvant si Duhul lui Dumnezeu poate sa planga intruna la ascultarea Evangheliei, poate sa  primeasca darurile Duhului (oricare ar fie ele). Insa un om care nu staruieste in ASCULTARE fata de Dumnezeu este parasit de Duhul Sfant si Darurile si Puterea Sfanta il parasesc.

Sa nu ne pripim sa vorbim lucruri pe care noi (chiar si eu) suntem prea mici in statura sa le intelegem. La parintele Cristian totul este de admirat si ma gandesc in primul rind la mine - cat imi este de greu sa postesc (fara mancare si apa) o treime de zi - dar gandestete la dansul cate noptiile si zilele sacrificate in rugaciune si post ca sa ajute oamenii in suferinta si necaz.
Si toate acestea pentru ca Dragostea lui Dumnezeu a fost turnata in sufletul lui si pentru ca insusi Domnul l-a invrednicit sa stea in spartura pentru poporul Roman.

Parintele Cristian dragii mei este un erou duhovnicesc pentru care natiunea noastra Romana ar trebui sa fie mandra alaturi de parintele Iosif Trifa, Traian Dorz, Richard Wurmbrand si multi alti (care cunoscuti sau anonimi sau stins din viata mijlocind lui Dumnezeu pentru noi.)

Dany iti doresc si ma rog lui Isus chiar acum sa-ti dovedeasca acest lucru in omul tau dinlauntru nu prin vorbe ci prin incredintare.

Fie ca pacea, bunatatea si dragostea sa fie in inimile noastre.

Narcis

(Guelph, Canada - Iulie 2009)

Edited by cisa, 20 July 2009 - 17:12.


#9
alina_myhaela

alina_myhaela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.08.2009

 dany73, on 27th May 2008, 13:13, said:

Sunt convins ca multi dintre dumneavoastra au auzit de preotul Cristian Pomohaci, deseori prezent în emisiunile de muzică populara la diverse posturi de televiziune.
Am trăit si eu experiența neplăcută cunoașterii acestui preot, faimos prin clarviziunile domniei sale, cred că multe dintre ele corecte .
Drama si povestea mea este legata de " greșeala umană " al acestui preot, de faptul că natura noastra de muritori nu este compatibilă cu adevărul absolut, cu perfecțiunea, cu moralitatea. Nimic condamnabil aici, dar când ai greșit și ești conștient ulterior de greșeala facută, dar nu o repari pentru ca nu va da     " bine" probabil la imagine, e rău.
Rânduri acestea trebuiau scrise probabil acum 2 ani, dar cum drama nu e finalizată mărturisesc toate acestea în speranța unei atenționări, a unui semnal pentru alții care vor ajunge să-l cunoască pe domnul Cristian Pomohaci. Cu timpul am ajuns să aud și de alții care au avut de suferit din cauza erorilor de inspirație zic eu nedivină al acestui preot.
Un parinte călugăr foarte respectabil din țara noastră, foarte cunoscut și iubit datorită înțelepciunii , harului și blândeții sale dar al  cărui nume nu-l pot da pentru că nu am cerut acceptul sfinției sale, când am fost la dânsul mi-a mărturisit că nu sunt primul care ajunge la el, cerând alinare, datorită dramelor inoculate în familile celor care au beneficiat de " ajutorul" parintelui Cristian Pomohaci, din judetul Mureș.

Probabil acest preot face si lucruri bune,dar există numeroase lucruri ciudate si nefiresti de care trebuie ținut seama: sume de bani fabuloase care se invârt în jurul activității acestui preot[/font], mărturii șocante ale unor oameni care l-au cunoscut din vremea studenției sale, drame ale unor oameni care au avut mult de suferit din cauza lui.
Personal îi incriminez lașitatea (foarte mare), smerenia adevărata si nu cea din plin postată, si iubirea falsă .
Nu am exagerat cu nimic.  Nu mergeti la acești oameni, ca si când ati merge la bunul Dumnezeu, cu credinta oarbă că veți auzi doar adevărul, si că izbăvirea vine din rugile acestui om si nu din propiați credință. Suferinta vine uneori si prin căi ciudate. Aveți grijă în palma cui va lăsați sufletele.



Draga "dany73" am impresia ca nu sti ce vorbesti,ca nu vorbesti din propria experienta ci din auzite sau din povestile altora.Parintele Cristian Pomohaci este un om extraordinar,cu un suflet bun si bland.O mai fi gresind si el,doar e om ca noi toti,dar acest om are ceva special..."...dar există numeroase lucruri ciudate si nefiresti de care trebuie ținut seama: sume de bani fabuloase care se invârt în jurul activității acestui preot..."noi nu suntem in masura sa judecam pe nimeni,mai ales pe un om care face atata bine si care ajuta pe toata lumea.Sunt sigura ca parintele nu cere bani de la oameni...acestia lasa daruri pentru biserica."Nimeni nu pleacă de la Moșuni fără a lăsa un dar bisericii. Unii dau bani, alții aduc sau trimit ce au prin casă: cartofi, ceapă, bulion, prăjituri etc. Părintele spune că darurile merg către casa parohială și mănăstirea care urmează a fi construite în sat"."Probabil acest preot face si lucruri bune..."cu siguranta acest om face lucruri bune,multe lucruri bune,pentru ca datorita acestor lucruri bune tot mai multi oameni apeleaza la bunatatea sa si la darul sau pentru rugaciune.
"De vreo sapte ani, unii au început să creadă cu tărie că Dumnezeu își arată puterea într-un sătuc mureșean uitat de lume, pe nume Moșuni. Aici se adună români din toate colțurile țării și chiar ale lumii.
Prima impresie care te încearcă atunci când intri în Moșuni este că ai pășit într-o lume din alte timpuri. Ciurda de vaci te întâmpină chiar la intrarea în sat, iar în noroiul de pe ulițe te afunzi până peste glezne. Cu greu poți crede că aici e loc de civilizație.
Și, totuși, cele 40-50 de mașini care stau înșirate ca mărgelele de-o parte și de-alta a uliței cu biserica te trezesc la realitate.
După numere, vezi că nu aparțin oamenilor din sat: Cluj, Sibiu, Maramureș, Dolj, Brașov, București, Vâlcea, Constanța și câteva din Germania.
*Nimeni nu știa de Moșuni pân-amu, o vreme. Da' de vo' sapte ani, toată Europa ne știe. Din cauză lu' popa nost' sunt atâția aci. E vineri și or venit la slujbă*, spune un bătrânel hâtru. Arată cu capul spre biserică.
Cert e că, de când a venit în Moșuni, biserica este plină de lume.
*Sunt bucuros că oamenii care vin aici îl caută pe Dumnezeu. Grecii cer minuni, iudeii cer semne, dar noi propăvăduim pe Iisus Hristos cel Răstignit*, zice el - citând un verset din Biblie.
În ceea ce îl privește, nu are o explicație de ce lumea îi caută biserica și de ce problemele oamenilor par a-și găsi rezolvarea după postul și rugăciunile pe care le dă.[...]
Oamenii nu-și pot explica cum și ce se întâmplă, dar toți spun că cei care au trecut pe aici și au ținut postul dat de preotul Pomohaci s-au vindecat de boli sau li s-au rezolvat necazurile. "Trebuie să ai credință", sună singura explicație pe care o pot da.[...]
*Sunt lucruri tainice, pe care nu le putem explica. De multe ori ne poartă Dumnezeu buzele și nu știm de ce am vorbit. E ca și cum l-ai întreba pe un meseriaș de ce îi merg mâinile așa*, spune preotul.
Când părăsești satul Moșuni, nu știi exact peste ce ai dat, ce ai văzut și cât e de real totul. Nici nu știi dacă Dumnezeu îi caută pe oameni într-un sat uitat de lume sau dacă oamenii sunt cei care îl caută disperați pe El. Unii însă se întâmplă să îl găsească. E suficient să creadă."(MIRACOLELE DE LA MOȘUNI)
Ma rog Domnului sa iti lumineze mintea si sa te ajute sa iti rezolvi problemele.Sper sa iti schimbi parera desprea acest om pentru ca este un om milostiv,bun la suflet si cu DAR DE LA BUNUL DUMNEZEU.
Sa iti ajute Dumnezeu sa deschizi ochii mari si sa vezi realitatea!!!

DOAMNE AJUTA!
Alina Mures

#10
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 dany73, on 27th May 2008, 13:13, said:

Sunt convins ca multi dintre dumneavoastra au auzit de preotul Cristian Pomohaci, deseori prezent în emisiunile de muzică populara la diverse posturi de televiziune.
Nu, n-am auzit. Insa daca sustine ca are clarviziuni inspirate divin este un mincinos si un mesager al satanei, deoarece revelatia s-a incheiat odata cu completarea canonului.


Quote

Drama si povestea mea este legata de " greșeala umană " al acestui preot

Ieremia 17

5,,Așa vorbește Domnul: blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijinește pe un muritor și își abate inima dela Domnul!

Poate ar fi bine sa citesti Scriptura si nu sa asculti pe diversi oameni care se dau crestini si calca poruncile Domnului.

#11
alina_myhaela

alina_myhaela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.08.2009

 zexelica, on 9th August 2009, 21:13, said:

Nu, n-am auzit. Insa daca sustine ca are clarviziuni inspirate divin este un mincinos si un mesager al satanei, deoarece revelatia s-a incheiat odata cu completarea canonului.




Ieremia 17

5,,Așa vorbește Domnul: blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijinește pe un muritor și își abate inima dela Domnul!

Poate ar fi bine sa citesti Scriptura si nu sa asculti pe diversi oameni care se dau crestini si calca poruncile Domnului.


Nu sustine nimeni ca are clarviziuni,acest preot ajuta credinciosii prin rugaciune catre Dumnezeu.Nu stiu unde ati auzit voi ca ar lucra cu necuratu sau ca ar fi vrajitor,ca s-ar ocupa cu deschisu a nu stiu ce carti si chesti de genul acesta.Lumea vorbeste...oricat de "credibila" ar fi persoana de la care ati auzit aceste lucruri...de ce nu mergeti sa va convingeti,sa vedeti cu ochii vostri sau mai bine sa simti pe pielea voastra bucuria,satisfactia si lucrarea lui Dumnezeu.Oamenii nu se incred in preot,ci in Bunul Dumnezeu.Merg in acest loc pentru a se ruga impreuna cu parintele Cristian Pomohaci pentru rezolvarea preobelemelor lor,si sunt sigura ca tuturor li s-au rezolvat problemle sau macar din ele...pentru ca acest preot are un dar extraordinar,are un fel foarte special de a se ruga...nu-i acelasi lucru sa spui din gura sau din suflet.
Parintele Cristian Pomohaci este un adevarat "doctor" al sufletelor...si nu are taxe...nu cere bani credinciosilor,acestia daruiesc dupa bunul plac daruri pentru biserica.Nu cere daruri si recompense...
Si la urma urmei...cine sunteti voi sa il judecati...ca o divortat si asa mai departe.Este problema lui,el stie ce a fost in familia lui,si pana la urma nu este nici primul nici ultimul preot...de ce numai pe el il vedeti?Alti preoti fac lucruri mult mai urate si pacate mult mai mari.In legatura cu "avutiile" acestui om...de ce nu recunoastem ca suntem invidiosi,de ce se scot atatea povesti si minciuni?Numai si numai din invidie!!!
De ce nu povestim despre politicieni,care fura cu amandouna mainile din toate partile,de la toti oameni indiferent de posibilitati;lasa oameni sarmani pe strazi pentru niste datorii,si poate banii aceia ei ii cheltuie intr-o seara.Nu vorbiti despre un preot,despre un om care slujeste lui Dumnezeu,care se roaga pentru noi si ne conduce spre calea ce-a dreapta.
Convingeti-va singuri ,nu mai ascultati toate povestile,pentru ca in ziua de azi de la un om pornesc doua cuvine si cand ajung la al zecelea ajunge fraza.Din tantar,armasar...
Sper ca Dumnezeu sa va lumineze mintile si sufletele,sa va umple inimile de bucurii!Sa va ajute sa va deschideti ochii... sa ajute sa va umpleti timpul liber cu lucruri mai interesante si mai folositoare voua!Si la urma urmei toti suntem oameni,toti gresim si fiecare plateste pentru greselile lui...nu trebuie sa judecam pe nimeni pentru ca lui Dumnezeu nu-i place acest lucru...

Sper din tot sufletul sa intelegeti ce am vrut sa zic...astept sa imi raspundeti...
DOAMNE AJUTA!
Alina Mures

#12
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 alina_myhaela, on 9th August 2009, 23:24, said:

Nu sustine nimeni ca are clarviziuni,acest preot ajuta credinciosii prin rugaciune catre Dumnezeu.
Nu ajuta pe nimeni, pt ca are doctrina falsa, deci nu este omul lui Dumnezeu.

Romani 1

23și au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și tîrîtoare

25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, și au slujit și s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.

Iar, cine face d-astea nu are pr Dumnezeu:

2 Ioan 1

9Oricine greșește, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

#13
cisa

cisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.07.2009
Draga mea Alina,

Sa nu ne grabim sa facem asemenea afirmatii, caci atunci ar trebui sa negam toata crestinatatea pana la aparitia Reformei lui Luther,  etc.

Ori acest lucru chiar daca unii oamenii ar vrea sa-l spuna - istoria dovedeste contrariul - caci atati ADEVARATI SFINTI plini de Duhul lui Dumnezeu care si-au facut semnul crucii si s-au inchinat la icoane au avut o viata daruita total Domnului si au lasat un adevarat exeplu de crestini dealungul istoriei. Iti dau un singur exemplu - citeste viata Sf. Francis de Assisi - pot EU sau poti TU sa spui ca ne-am ridicat la chemarea si ascultarea lui (Sf. Franciss)? Eu personal nu, si stiu ca Domnul stie acest lucru.

In fata Domnului Isus nu aceste lucruri omenesti (cum ar fi semnul crucii sau inchinarea la o icoana) sunt ATAT de importante pe cat o inima(sufletul) daruita in totalitate pentru Isus (Mantuitorul nostru) si plina de Dumnezeu (si nu de lume).


Din experienta personala spun aceste lucruri. Eu personal nu-mi fac semnul crucii si nu ma inchin la icoane ca si religie sunt Penticostal DAR eu consider ca Isus (Domnul meu) mi-a aratat ca in fata lui nu aceste lucruri nu sunt asa importante pe cat o inima daruita Lui pentru lucrarea chemarii si pentru slava Tatalui.

Desi personal incerc sa ascult NUMAI de indreptarul (Cuvantul lui Dumnezeu) Biblia totusi istoria arata adevarata afirmatia facuta de un frate (drag mie): "Dumnezeul nostru este un Dumnezeu misterios"

Cu consideratie si dragoste in Domnul Isus,


Narcis


 zexelica, on 10th August 2009, 06:35, said:

Nu ajuta pe nimeni, pt ca are doctrina falsa, deci nu este omul lui Dumnezeu.

Romani 1

23și au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și tîrîtoare

25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, și au slujit și s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.

Iar, cine face d-astea nu are pr Dumnezeu:

2 Ioan 1

9Oricine greșește, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.


#14
cisa

cisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.07.2009

 cisa, on 10th August 2009, 08:23, said:

Scuze ... disconsidera mesajul meu de mai sus ... am adaugat inca ceva la el.

Sa nu ne grabim sa facem asemenea afirmatii, caci atunci ar trebui sa negam toata crestinatatea pana la aparitia Reformei lui Luther,  etc.

Ori acest lucru chiar daca unii oamenii ar vrea sa-l spuna - istoria dovedeste contrariul - caci atati ADEVARATI SFINTI plini de Duhul lui Dumnezeu care si-au facut semnul crucii si s-au inchinat la icoane au avut o viata daruita total Domnului si au lasat un adevarat exeplu de crestini dealungul istoriei. Iti dau un singur exemplu - citeste viata Sf. Francis de Assisi - pot EU sau poti TU sa spui ca ne-am ridicat la chemarea si ascultarea lui (Sf. Franciss)? Eu personal nu, si stiu ca Domnul stie acest lucru.

Eu personal nu-mi fac semnul crucii si nu ma inchin la icoane iar ca religie sunt Penticostal (acest ultim lucru are atat de putina importanta) DAR eu personal simt ca in fata Domnului Isus nu aceste lucruri omenesti (cum ar fi semnul crucii sau inchinarea la o icoana) sunt ATAT de importante pe cat o inima daruita in totalitate lui Lui si plina de Dumnezeu (si nu de lume).

A critica un suflet neprihanit si plin de dragoste pentru Domnul Isus (te rog sa urmaresti pe internet vizita fratelui Vladimir Pustan la Mosuni) este la fel cand iudeii l-au acuzat pe Regele David ca a mancat din painile puse inainte, fiindu-i foame ... sau ca atunci cand femeia prinsa in adulter a fost acuzata la moarte ...... eu vorbesc de legea Harulul (a dragostei pentru Isus).

Desi personal incerc sa ma indrept dupa indreptarul, Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia totusi istoria arata adevarata afirmatia facuta de un frate (drag mie): "Dumnezeul nostru este un Dumnezeu misterios!"

Cu consideratie si dragoste in Domnul Isus,


Narcis

Edited by cisa, 10 August 2009 - 15:16.


#15
alina_myhaela

alina_myhaela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.08.2009

 zexelica, on 10th August 2009, 13:35, said:

Nu ajuta pe nimeni, pt ca are doctrina falsa, deci nu este omul lui Dumnezeu.

Romani 1

23și au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și tîrîtoare

25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, și au slujit și s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.

Iar, cine face d-astea nu are pr Dumnezeu:

2 Ioan 1

9Oricine greșește, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.


Nu are nimic fals,oamenii nu se incred in el ci in BUNUL DUMNEZEU.Acest preot se roaga lui Dumezeu impreuna cu credinciosii si rugaciunile lui dau roade...nu este un om fals.Ce va spun va spun din propria experienta...am avut si eu ceva preobleme si am fost la Mosuni la parintele Cristian Pomohaci,si prin post si rugaciune am scapat de probleme,datorita rugaciunilor lui BUNUL DUMNEZEU m-a ajutat sa trec mai departe cu bine.Si nu m-a costat nimic...ma refer la bani.Nu stiu ce aveti cu aces preot...este la fel ca ceilalti,ba chiar cu un dar mai mare de la Dumnezeu.De ce credeti ca merge atata lume?De ce credeti ca oamenii care merg in acel loc cu probleme se intorc cu problemele rezolvate?De ce nu mergeti sa va convingeti singuri si de ce ascultati de spusele altora?Nu aveti de unde sa stiti ca sunt adevarate...
Nimeni nu se inchina lui,ci lui Dumezeu.Acest preot slujeste lui Dumnezeu ca oricare altu,doar ca poate are mai mult dar de la Dumnezeu,pentru ca nu orice preot isi asuma riscurile...dak le putem spune asa,de exemplu exorcizarile..este o rugaciune foarte puternica...si nu orice preot are puterea de a face asemenea rugaciuni...
Nu il mai vorbiti de rau...este un slujitor al Domnului...

Alina

#16
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 alina_myhaela, on 11th August 2009, 13:03, said:

Nu are nimic fals,..
...
Nu il mai vorbiti de rau...este un slujitor al Domnului...

Alina
Alina,  tu vorbesti de parintele asta?
Daca da, e slujitor carui domn?
Daca nu, scuze.  :)

#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 alina_myhaela, on 11th August 2009, 13:03, said:

...am avut si eu ceva preobleme si am fost la Mosuni la parintele Cristian Pomohaci,si prin post si rugaciune am scapat de probleme,datorita rugaciunilor lui BUNUL DUMNEZEU m-a ajutat sa trec mai departe cu bine.
Scuze: ai devenit salvata? Ca asta e singura problema pe care o ai. Restul sunt nimicuri pe care cei nesalvati le considera impotante.

Quote

Nimeni nu se inchina lui,ci lui Dumezeu.Acest preot slujeste lui Dumnezeu ca oricare altu,doar ca poate are mai mult dar de la Dumnezeu,pentru ca nu orice preot isi asuma riscurile...dak le putem spune asa,de exemplu exorcizarile..este o rugaciune foarte puternica...si nu orice preot are puterea de a face asemenea rugaciuni...
Nu il mai vorbiti de rau...este un slujitor al Domnului...
Daca probez cu Scriptura ca acesta nu este slujitorul Domnului, tu de ce ignori Scriptura? Faci exact ca Eva........

#18
alina_myhaela

alina_myhaela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.08.2009
Of Doamne...cu voi nu pot iesi la capat...
Aveti niste tampenii bagate in cap pe care nu vi le poate scoate nimeni.Nu stiu ce v-a facut sa va ntoarceti chiar asa impotriva unui preot...si da slujeste Domnului Iisus Hristos...nu stiu ce aveti in cap dar sunteti foarte dificili.Credeti ce vreti oricum Dumnezeu stie adevaru...si o sa ne rasplateasca pe fiecare dupa fapte.
Daca nu va convine ceva la el dati-i pace...nu-l bagati in seama.De ce tocmai pe el l-ati gasit?Numa pe el il vedeti?Sunt altii care fac mult mai mult rau...doara e om si el,ca noi toti "...nu este om viu care sa nu greseasca...".
Eu zic sa o lasati balta!!!

Sper sa va deschideti ochii...

Doamne ajuta!
Alina

 zexelica, on 11th August 2009, 17:11, said:

Scuze: ai devenit salvata? Ca asta e singura problema pe care o ai. Restul sunt nimicuri pe care cei nesalvati le considera impotante.


Daca probez cu Scriptura ca acesta nu este slujitorul Domnului, tu de ce ignori Scriptura? Faci exact ca Eva........



Cum adica nu este slujitoru Domnului?Mai intai...sti ce este o exorcizare?Doamne fereste.....deja nu va mai inteleg pe nici unu....
Si ce ai vrut sa zici cu..."Scuze: ai devenit salvata? Ca asta e singura problema pe care o ai. Restul sunt nimicuri pe care cei nesalvati le considera impotante."...nu am prea inteles...daca imi poti explica si mie

MAI LASATI INVIDIA SI URA...PENTU CA NICI ASTEA NU SUNT DE ALE LUI DUMNEZEU.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate